Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Renovare apartament si deranjul vecinilor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
crocodilu22

crocodilu22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.09.2007
Buna ziua. Eu sunt unul din acei nesimtiti care si-a luat de curand un apartament si de 1 saptamana m-am apucat sa-l amenajez. In prima zi ma duc la administrator si intreb care sunt orele de liniste deoarece o sa am lucrari in apartament. Imi spune 22 - 8 si 14 -16. In regula, ma apuc de lucrari. Prima zi dau jos gresie, faianta, daram tot felul de dracii zidide de fostul proprietar in bucatarie: incep pe la 11:30, sa nu trezesc tot blocul chiar de la ora 8, ma opresc la 14, reincep la 16:30 si continui pana la 20. A doua zi ma intalnesc cu administratorul si imi spune ca au venit ieri vecinii toata ziua sa se planga, ca am facut galagie, unul ca nu poate sa doarma copilul, altul ca a lucrat de noapte, etc. Ma apuc din nou de spart pe la 17:30, termin la 21, iar vecinii cu plangeri la adminstrator. A 3-a zi vin muncitorii sa monteze termopanele, pe la 16:30. Dupa nici jumatate de ora vine la usa o vecina ca are copil mic, nu poate dormi, etc... Eu nu eram acasa, asa ca n-am avut ocazia sa o intreb daca apartamentul dansei a avut termopane din '81 de cand e blocul sau si ea le-a montat la un moment dat... Avand in vedere ca in urmatoarea saptamana o sa am din nou tot felul de activitati zgomotoase ce implica gaurirea peretilor si folosirea flexului, ma astept sa am vecinii la usa din 10 in 10 minute. As vrea sa aflu parerile altora care la un moment dat si-au renovat apartamentele, cum au rezolvat astfel de situatii si ce surprize le-au facut vecinii care nu inteleg ca nimeni nu foloseste bormasina si flexul din amuzament.

#2
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009
Incearca sa le expliti ca nu ai ce face . Vorbeste-le calm . Spune-i vecinei ca nu poti astepta pana ii creste copilul .

#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Chiar azi o sa dau niste gauri ca s-mi consolidez un corp de mobila in perete. Am procedat si eu ca tine, dar acum, nu mai intreb pe nimeni, si-ti spun de ce:
- langa mine e o prostituata, ai carei clienti suna tot timpul la mine;
- vizavi e una care ocupa 3/4 din uscatorie si si-a depozitat in partea mea tot felul de antene;
- tot vizavi e una care asculta manele cu usa deschisa;
- sub mine e unul care de 2 ori pe saptamana da chef pana la 5-6 dimineata, il salut cand plec la lucru.

Niciodata nu am chemat politia, niciodata nu m-am dus sa le atrag atentia pt tot ce fac. Asa ca nu am de ce sa ma abtin.

Tu spune-le ca respecti orarul de liniste si ca trebuie sa faci acele modificari, ca tot omul care se muta in casa noua. Vezi daca ai cu ce sa le arunci in fata, spre exemplu daca auzi mereu copilul aleia cum plange si te scoala noaptea.

#4
tavone

tavone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.02.2007
da-i inainte cu rotopercutanta si flexul, atata timp cat respecti orele de liniste nu au ce sa iti faca, pot sa se planga mai rau ca aia mici. Doar nu iti renovezi apartamentul o data pe an. Incearca sa le explici. Si eu am renovat acum 2 ani apartamentul, santierul a durat 2 luni jumatate. nimeni nu mi s-a plans, doar unul mi-a zis de ce dureaza atat de mult, am avut si eu de dat jos gresie si faianta, usi, 2 pereti de beton.

#5
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
ignora-i elegant, fara scandal. legal esti acoperit. trimite-i la administrator sa le explice ca ai dreptul sa faci ceea ce faci si ca mai bine sa te lase sa lucrezi 1-2 saptamani si apoi iar o sa fie liniste si pace pe pamant, balenele o sa migreze libere, fara sa mai fie vanate :)

#6
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Posttavone, on 27th January 2010, 11:24, said:

doar unul mi-a zis de ce dureaza atat de mult,
Eu am lasat pe vara muncitorii sa lucreze si am locuit la 400 km departare. Nici nu stiam ce se intampla. Muncitorii sunt obisnuiti sa se ocupe de vecini. O singura data a venit cineva si a intrebat de ce nu respecta orele de liniste, iar ei au spus ca pot sa respecte orele de liniste si sa stea in santier 3 luni, sau sa nu le respecte si sa termine intr-o luna. Mentionez ca nu tot timpul faceau sgomot. Oricum, au fost baieti de treaba si au mai ajutat cateva babe ba sa mute o canapea, ba sa scoata un calorifer etc. Asta le-a cam inchis gura, ca in bloc babele fac legea.

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,613
  • Înscris: 17.08.2007
Si eu va trebui sa trec printr-o renovare in primavara si mi-e teama ca voi avea de a face cu noii vecini in felul asta dar asta e viata la bloc.
Am inteles ca daca vrei sa fii cu adevarat in legalitate trebuie sa-ti iei o autorizatie de renovare de la primarie sau ceva de genul asta. Nu am date clare si nici nu m-am interesat dar cica ar exista o asemenea autorizatie.

Oricum renovati-va apartamentele si vorbiti-le frumos vecinilor.

PS unde locuiesc acum am unii care bocanesc de vreun an incoace si ma intreb ce naiba tot fac in apartamentul ala de un an.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate