Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 

Limba română

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#19
Akuma No

Akuma No

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.04.2004
conjugati, conjugati, conjugati... calvarul e aproape de sfirsit, slava Domnului, noroc ca mai aveti numai vreo 34567890 de verbe...  :wacko:

#20
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
cei care sustin "vroiam" luati un Indreptar si incercati sa il gasiti acolo! nu exista  :wallbash:

#21
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

mufa, on Jun 13 2005, 10:36, said:

Ai dreptate, numai ca "a fi" isi schimba radacina si la indicativ :) Vreu exemplu de verb care isi pastreaza radacina de la infintiv la indicativ si si-o schimba la imperfect.
Hai sa lasam verbele "a fi" si "a avea" in afara discutiei.

<{POST_SNAPBACK}>

Măi omule, tu nu înțelegi? Limba română nu a fost inventată de nimeni! Limba română nu a fost inițiată de cineva, după niște reguli prestabilite! Limba română este cea vorbită de poporul român!! și poporul român nu zice la trecut "el vrea"! Asta este!

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004

mufa, on Jun 13 2005, 11:48, said:

Mosotti: conjuga, te rog, verbul "a vroi" :D

<{POST_SNAPBACK}>


sinteti incredibili:

eu vroiesc
tu vroiesti
blabla
motherfuckingshit

eu vroiam  :w00t:

n-are cineva un dictionar linga el?

#23
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

andyv, on Jun 13 2005, 10:40, said:

Atunci ce inseamna a vorbi corect?
"Ei este" e corect?

<{POST_SNAPBACK}>

A vorbi corect înseamnă a respecta regulile gramaticale ACOLO UNDE SUNT APLICABILE! Acolo unde există excepții, corect este să folosești excepția!! Nu e corect să conjugi a fi, eu fiu, tu fii, el/ea fii, fiindcă ai respecta nu-ș ce regulă!! Iar în cazul imperfectului verbul a vrea consemnează o excepție! Nu știu cum vorbesc academicienii care scriu dicționare însă poporul folosește vroiam. Tot poporul!

#24
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
pai formele nu exista in dictionar!

#25
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

maxy, on Jun 13 2005, 10:52, said:

cei care sustin "vroiam" luati un Indreptar si incercati sa il gasiti acolo! nu exista  :wallbash:

<{POST_SNAPBACK}>

Tu nu știi decât s-o ții ca surda pe mormânt... De rezultatele de pe Google n-ai nimic de zis?

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
de fapt la chestiile astea cu "a vrea" se vorbeste o conjugare oarecum compusa intre "a vrea", "a voi" si "a vroi". "el vrea" banuiesc ca avind accentul pe a io nu l-am auzit din iesind din gura unui humanoid (pina acum). voia sau vroia <- asa vorbesc oamenii normali la cap. acuma, oare ce o fi aia normalitate?  :death:

#27
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

bb_dima, on Jun 13 2005, 11:00, said:

A vorbi corect înseamnă a respecta regulile gramaticale ACOLO UNDE SUNT APLICABILE! Acolo unde există excepții, corect este să folosești excepția!! Nu e corect să conjugi a fi, eu fiu, tu fii, el/ea fii, fiindcă ai respecta nu-ș ce regulă!! Iar în cazul imperfectului verbul a vrea consemnează o excepție! Nu știu cum vorbesc academicienii care scriu dicționare însă poporul folosește vroiam. Tot poporul!

<{POST_SNAPBACK}>

la mine voiam se spune pentru ca asta e forma corecta! cauta in Indreptar a vezi ca nu exista... lumea mai zice si 'tele','uinspe' dar nu sunt corecte nici astea!

#28
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

bb_dima, on Jun 13 2005, 11:01, said:

Tu nu știi decât s-o ții ca surda pe mormânt... De rezultatele de pe Google n-ai nimic de zis?

<{POST_SNAPBACK}>

lasa ma google-ul tau! ia Indreptarul facut de Academie!

#29
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
daca-mi gasiti unu pe strada care sa spuna "eu vream", ii maninc banana

#30
andyv

andyv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 08.07.2003

bb_dima, on Jun 13 2005, 11:00, said:

A vorbi corect înseamnă a respecta regulile gramaticale ACOLO UNDE SUNT APLICABILE! Acolo unde există excepții, corect este să folosești excepția!! Nu e corect să conjugi a fi, eu fiu, tu fii, el/ea fii, fiindcă ai respecta nu-ș ce regulă!! Iar în cazul imperfectului verbul a vrea consemnează o excepție! Nu știu cum vorbesc academicienii care scriu dicționare însă poporul folosește vroiam. Tot poporul!

<{POST_SNAPBACK}>

Si cine decide daca o anumita "deviatie" de la dictionar e exceptie sau e greseala gramaticala?
De ce sa nu fie si "ei este" o exceptie (daca "eu vroiam" este)?

O mare parte din "bobor" foloseste "ei este". Asta nu inseamna ca e corect gramatical.

#31
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
ce auzi tu pe strada e corect?

#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
daca spun toti la fel evident, ca doar nu-i fi tu buricul limbii romane, sau toata planeta o fi proasta?

#33
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,840
  • Înscris: 13.01.2005

bb_dima, on Jun 13 2005, 11:00, said:

Iar în cazul imperfectului verbul a vrea consemnează o excepție! Nu știu cum vorbesc academicienii care scriu dicționare însă poporul folosește vroiam. Tot poporul!

<{POST_SNAPBACK}>

Tocmai aici e problema, ca verbul a vrea nu consemneaza nici o exceptie.

#34
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

maxy, on Jun 13 2005, 11:02, said:

la mine voiam se spune pentru ca asta e forma corecta! cauta in Indreptar a vezi ca nu exista... lumea mai zice si 'tele','uinspe' dar nu sunt corecte nici astea!

<{POST_SNAPBACK}>

Uite pe Google: voiam are 16.900 de rezultate! vroiam are 27.700 de rezultate! Adică vroiam se folosește mai mult chiar decât voiam! și evident, dreptatea e de partea dicționarelor! Trăiască dicționarele, aceste detectoare de limbă română autentică!

Attached Files



#35
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,840
  • Înscris: 13.01.2005

Mosotti, on Jun 13 2005, 11:06, said:

daca spun toti la fel evident, ca doar nu-i fi tu buricul limbii romane, sau toata planeta o fi proasta?

<{POST_SNAPBACK}>

In cazul asta toata lumea e proasta!

#36
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
http://www.verbix.co...y=8&D1=5&H1=105

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate