Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?
 contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024
 Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Recomandare smartwatch

Alipire apartamente
 Curba Q-U invertor Fronius Gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

HR - nota de relatie?
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11716 replies to this topic

#8209
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 28.09.2012

 Hapygarden, on 13 februarie 2016 - 00:58, said:

Avand in vedere ca la 50 de zile plantam, vreau sa vad si eu tomata care fructifica la 35 de zile dupa aia.
Timpul trecut e de la repicare....

Si totusi se poate la tomate...Eu acum 3 ani parca in ziua in care am plantat rasadul in camp, 8-10 mai, am si semanat direct tomate la cuiburi. Primele tomate coapte la cele semanate direct le-am recoltat cu doar doua saptamani mai tarziu decat de la cele din rasad si anume la sfarsit de iulie :), deci timpul cam acolo a fost, 80 de zile...Evident, cele usor mai timpurii, cele cu perioada lunga au mai intarziat acateva zile... De atunci tot zic ca nu ma mai chinui sa fac rasad decat cateva fiire pentru timpurietate iar restul le seman direct da' mereu ma gandesc ca o fi c-o pati si ca e bine sa am eu rasadurile facute ca nu se stie ce rasare, cum e vremea, etc.

#8210
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Buna ziua , mi-au rasarit si vineteleAttached File  IMG_20160213_1041361.jpg   516.35K   47 downloads ( am realizat acum fenomenul de etiolare de care spunea danutz_2009,comparatie rosii-vinete)  , ardei cam pauza dar ii cred pt ca in camera am vreo 22-23* ziua , am umblat dupa ei si unii sunt incoltiti(ureche) altii doar umflati (cei grasi karola si unii Asti Yellow, n-am gasit mai nimic despre ei dar imi place cum arata poza de pe pachet :D). Totusi , pt linistea mea sufleteasca (am armura iar puteti da cu parul Posted Image) as stropi cu previcur , conc de 1ml/1l apa , tratament la sol ....asta nu inteleg/vreau sa ma edific ... stropesc doar solul fara a atinge plantele sau cum ? si pt 1mp/300ml solutie sau 2-3 pufuri/alveola ?

P.S. am gasit pe un site de luat in seama (acum nu stiu daca e chestie de marketing sau ba ) atunci cand plantele sensibile la fusarioza(tomate,ardei) sunt fertilizate radicular pt dezvoltarea radacinii este obligatorie folosirea concomitenta a unui fungicid/fungistatic deoarece inducerea puternica a dezvolt. radiculare este un moment sensibil la atacul fusariozei .

m_maru wife.

#8211
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
E bine 1 ml/1 L apa. Dar nu par a avea nevoie. Poate tu vezi altfel plantele tale . Daca le mentii pamantul in conditiile alea nu are ce sa se intample. Pare pamant  grosier ca si al meu. Eu dadeam cu Previcur imediat dupa semanare dar nu cred ca are nimic daca atingi plantele cu solutia de Previcur. Anul asta inca nu am dat si nu cred ca va fi nevoie sa-l folosesc. Am dat anul trecut peste semintele de ardei ca-i semanasem desi...foarte desi.

#8212
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Mie nu mi se par in regula cele alugite tare..parca duc lipsa de lumina.e posibil sa ma insel din foto..

#8213
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
sunt o tenta mai galbui dar cred ca am si explicatia: au cam dusa lipsa de lumina cam cateva zile+ca de cateva zile e innorat  si ar mai fi inca una (pe care am observat-o anul trecut cand am folosit mranita de oaie care desi avea ceva zeci de ani la activ la niste flori s-au ingalbenit ) in pamantul in care am semanat am pus terrafertil o lingurita la vreo 4 alveole ,am impresia ca e cam mult , plus ca de frica ca ar putea pati ceva le-am cam taiat din portia de apa Posted Image . Greseli de incepator ,dar ma fac eu mare Posted Image). pamantul dupa ce am semanat am dat cu folpan , atunci mai strang putin din dinti si le mai las . Oricum semne bune se tot vad : a inceput sa li se inroseasca tulpina si din cate am citit tulpina rasadului de rosii tre sa aiba acea tenta de rosu-vinetiu care arata ca sunt sanatoase si au de toate .

Edited by m_maru, 13 February 2016 - 12:27.


#8214
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

 m_maru, on 13 februarie 2016 - 12:23, said:

a inceput sa li se inroseasca tulpina si din cate am citit tulpina rasadului de rosii tre sa aiba acea tenta de rosu-vinetiu care arata ca sunt sanatoase si au de toate .
Daca au si internoduri scurte e varianta castigatoare.
Pana se fac mari ale mele am sa va tot arat pe cele de anul trecut.

Attached Files



#8215
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

 StudioOne, on 13 februarie 2016 - 12:52, said:

Daca au si internoduri scurte e varianta castigatoare.
Pana se fac mari ale mele am sa va tot arat pe cele de anul trecut.
la ce va referiti cand spuneti internoduri ?(imi cer scuze dar uneori sunt mai blonda ) cautai cu goagal si nu-mi dau seama ...e vb cumva de acei perisori de pe tulpina sau de distanta dintre frunze , daca e vb de distanta dintre frunze mai am de asteptat pana imi voi da seama ,inca nu au aparut frunzele adevarate......intre timp m-am lamurit cu o poza Attached File  ppt-plante-2-638.jpg   51.61K   65 downloads

Edited by m_maru, 13 February 2016 - 13:05.


#8216
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 30.07.2013
internoduri = distanta dintre frunze

#8217
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Momentan am semanat doar 2 tavite cu Kaptur F1 (2x25) si cate  o tavita cu telina Cezar si Aragoane. Am mai pus niste seminte de tomate hibrid capatate si alea de la @meganedoi care incep timid sa dea capul afara plus niste Cherry maidaneze care au iesit primele fiind samanta foarte proaspata. An de an am sa testez cate un hibrid de F2. Anul trecut am testat un hibrid turcesc care nu m-au impresionat pana la urma deloc. Singurul lucru care mi-a placut la ele au fost modul de crestere uniform la toate cele 6 plante. De fapt cred ca mi-a placut tot de la modul de crestere pana la fructificarea compacta si uniforma si rezistenta acestora la boli. Ce nu mi-a placut si era cel mai important a fost gustul de 2 bani al rosiilor si faptul ca erau tari ca piatra.
Pana la urma au fost utile in proportie de aproximativ  5%-10% la bulioane amestecate cu toate celelalte soiuri sau hibrizi de rosii.
Astea-s...

Attached Files


Edited by StudioOne, 13 February 2016 - 13:32.


#8218
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 30.07.2013
Achime tata, unde esti? Ce-ti mai fac rasadurile?

#8219
constantin47

constantin47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.11.2012
Rasadnita de apartament.Azi le-am pus. Sunt curios in cat timp rasar.

Attached Files



#8220
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 30.07.2013
Sper ca le-ai acoperit cu turba/pamant si ca vasul respectiv are gauri de drenaj :)

#8221
constantin47

constantin47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.11.2012

 anasstasia, on 13 februarie 2016 - 17:14, said:

Sper ca le-ai acoperit cu turba/pamant si ca vasul respectiv are gauri de drenaj Posted Image

Le-am acoperit, dar gauri de drenaj nu are. O sa le ud cu atentie.

#8222
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,651
  • Înscris: 27.01.2012
Constantin,
Cu ce le-ai aliniat asa ca la armata?...cu sublerul???
:)
Ia o surubeltita veche, inroseste-o in foc si da-i macar o gaurica in fund sau macar pe o latura la cativa mm deasupra fundului...parerea mea!

#8223
constantin47

constantin47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.11.2012

 subway_guru, on 13 februarie 2016 - 18:11, said:

Constantin,
Cu ce le-ai aliniat asa ca la armata?...cu sublerul???
Posted Image
Ia o surubeltita veche, inroseste-o in foc si da-i macar o gaurica in fund sau macar pe o latura la cativa mm deasupra fundului...parerea mea!
  La ochi, si pentru ca aratau frumos le-am facut poza.
Nu pot, tava este asezata direct pe dulapul din bucatarie. Pe fundul cutiei am pus material mai mascat si sper sa tina la distanta de apa radacinile. Si apoi cand apar primele frunzulite adevarate le mut in pahare.

#8224
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011

 anasstasia, on 13 februarie 2016 - 13:57, said:

Achime tata, unde esti? Ce-ti mai fac rasadurile?

Sunt pe zona :), am avut 2 zile mai pline adica 24 ore Smurd cu oboseala multa si azi am fost plecat cu familia din oras.

Rasadurile sunt bine, in diferite stadii, au mai iesit din ele . La rosii mi-am atins target-ul necesar pentru solar. In continuare vinetele si ardeii ies cam alene. Am mai semanat vre-o 2000 de rosii si 300 de aragoane usor incoltite. Am schimbat tehnica de semanare , nu am mai umectat-o inainte.  Maine sunt la munca dar poimaine sper sa fie incoltite si restul : ardei,gogo, kapia - sa le seaman si pe ele.

Trebuie sa termin Rep-ul saptamana viitoare si sa ma apuc de repicat.

#8225
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,651
  • Înscris: 27.01.2012
Aveti idee la mine care au fost cele mai harnice la incoltit?...niste semincioare de ardei iute China!!!
Ha, ha, ha...ca mare-i gradina Domnului si plina de surprize!
:) :) :)

#8226
ispasvicentiu

ispasvicentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.12.2013
Mi-a cazut din rasad, ce sa le fac ? cu ce am gresit ?

...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate