Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11716 replies to this topic

#10405
nico98

nico98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.11.2007
dupa repicat eu asez tavile pe mese pe care in prealabil pun un start de 2,3 cm de turba amestecata cu ingrasamant bio gen orgevit, terrafertil,si astfel plantele se duc cu radacinile in turba de pe masa .Un alt avantaj este ca turba retine surplusul de apa de la udat ,implicit udat mai rar plante ,mai uscate ,boli mai putine ,plante mai uniforme

Edited by nico98, 11 January 2018 - 21:43.


#10406
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
Uite ca s-a inventat o scula pentru recoltarea spanacului si a culturilor de frunzoase. Face recoltatul usor si rapid pentru cei cu suprafete mai mari . Momentan disponibila doar in US se pare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OPIfw5_WoLU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si daca tot postam pe semanatul si repicatul, mai jos aveti un video tutorial despre semanatul salatei si nu numai.
Este un american vlogger care cultiva verdeturi in mica lui gradina din mediul urban si are niste filmulete interesante.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qYwYt9iMKYw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionutz_t, 14 January 2018 - 15:41.


#10407
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,950
  • Înscris: 13.04.2007
Va salut,
Deoarece ieri am demarat operatiunea semanat 2018 vreau sa va prezint cum procedez eu la semanat  impreuna cu ceva poze, poate ajuta pe cineva.

1.    Pregatirea alveolelor si a turbei; seman in alveole de 288 pe care le tin in tavite confectionate din tabla  zincata groasa de 0,4 mm, cu marginea nu mai inalta de 20 mm. Daca alveolele sunt vechi se dezinfecteaza. Inainte de a umple alveolele, turba de marunteste bine, se umple tavita, turba o nivelez usor cu mana si cu o bucata de plastic. Dupa aceea, cu ajutorul altei tavite, de fapt pun cate doua una peste alta pentru mai multa rigiditate, se preseaza turba astfel incat sa se formeze acele spatii unde voi pune semintele.

2.    Transportul tavitelor in spatiu incalzit; din cate stiu eu, majoritatea seamana imediat ce au umplut alveolele cu turba, care este de fapt putin umeda. Eu le depozitez intr-o incapere cu o temperatura de cca. 20 – 25 gr. C unde le tin doua zile. Turba se incalzeste dar se si usuca in acelasi timp. Faptul ca turba se usuca ma ajuta foarte mult la semanat.

3.    Semanatul; de-a lungul anilor am incercat diferite metode si m-am oprit la cea de acum. Semintele le pun intr-o bucata de carton indoit in forma de V, in cazul meu este o eticheta ce a fost in plicurile cu seminte bulgaresti. Cu ajutorul unei surubelnite mai mici pun cate o samanta in fiecare alveola. Mai nou folosesc un betisor de la touchscreen deoarece nu are varful ascutit. Operatia dureaza cca. 7-8 minute. Prefer sa nu am turba umeda din cauza ca acel carton nu se umezeste, nici betisorul sau surubelnita si semintele aluneca foarte bine si repede. Mai este ceva pentru a castiga timp: cartonul indoit il tin in mana stanga, aplecat spre varf, in mana dreapta tin betisorul si dau cate o samanta jos. Cand semintele sunt prea departe de varful cartonului mai scutur putin cartonul si acestea aluneca la vale dar trebuie avut grija sa nu pice mai multe in acelasi timp. Acest lucru se dobandeste in timp, exersand.

4.    Acoperirea cu turba; dupa ce am semanat toate semintele incep sa le acopar cu turba bine faramitata asa cum am descries la punctul 1.

5.    Udarea; cu ajutorul unei pompite de pulverizat stropesc cu apa calduta suprafata alveolelor.

6.    Transportul in camera de germinare; aici am un rastel cu 10 rafturi, pe fiecare raft intra cate doua alveole de 288, deci pot germina 5760 de seminte, in momentul de fata am 19 buc. Dupa ce am asezat toate tavitele in rastel, pun in fiecare tava (rastelul este perfect drept, in ambele planuri) aproape 0,5 litri de apa calduta.

7.    Reglez temperatura; la tomate cca. 24 gr. C si la ardei si vanata cca. 28 gr. C.

8.    Alte aspecte;  din calculele mele intr-o ora seman 4 alveole, deci intr-o zi normala de lucru cca. 10.000 de seminte, asta daca nu vorbesti la telefon, nu stai pe net sau de vorba cu vecinii. Operatia o fac singur, prefer sa nu ma ajute nimeni, astfel am cel mai bun randament.
In camera de germinare intru de cel putin doua ori pe zi, dimineata si seara. Verific temperatura si umiditatea si cand e cazul pun apa calduta in tavite.

Cred ca ati observat ca este mai bine sa faci operatiile pe rand decat sa te ocupi de fiecare tavita in parte, randamentul este mult mai bun, am incercat, timpul este cel mai mare dusman al meu.
Plicurile de seminte le tai cu forfecuta, le pastrez impreuna cu factura si certificatul de conformitate.
Acel carton il umplu de doua ori la fiecare alveola, deci intra cam 150 de seminte, ardei in cazul de fata.
Cam acesta este modul meu de semanat, nu zic ca este cel mai bun, dar m-am obisnuit cu el si sunt multumit de randament.

Ma bucur daca am putut fi de folos cuiva si daca va pot ajuta cu ceva, cu placere.
Numai bine!
Attached File  IMG_20180112_132043.jpg   463.05K   88 downloads turba fina TS3
Attached File  IMG_20180112_132118.jpg   609.47K   88 downloads alveole pline cu turba
Attached File  IMG_20180112_132136.jpg   546.44K   89 downloads gata pentru transport in camera de semanat
Attached File  IMG_20180117_125102.jpg   527.72K   100 downloads doua zile la caldurica
Attached File  IMG_20180117_135022.jpg   327.11K   117 downloads cate o samanta
Attached File  IMG_20180117_135806.jpg   381.05K   125 downloads cartonasul si surubelnita
Attached File  IMG_20180117_154109.jpg   342.11K   118 downloads la rafturi pentru germinare
Attached File  IMG_20180117_154706.jpg   234.63K   108 downloads temperatura ardei
Attached File  IMG_20180118_095332.jpg   547.18K   108 downloads alta alveola plina
Attached File  IMG_20180118_102938.jpg   286.94K   109 downloads folositi forfecuta
Attached File  IMG_20180118_103132.jpg   293.58K   120 downloads betisorul minune
Attached File  IMG_20180118_140009.jpg   402.79K   118 downloads gata pentru adaugat turba
Attached File  IMG_20180118_140035.jpg   367.92K   109 downloads pus turba maruntita
Attached File  IMG_20180118_140212.jpg   356.88K   111 downloads nivelat cu plasticul
Attached File  IMG_20180118_141233.jpg   393.45K   103 downloads stropit cu apa calduta

#10408
montebanat

montebanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 20.10.2013
Corsica esti tare ca de obicei,oricine poate semana dupa explicatiile tale nu mai are nevoie de nimic doar de vointa.
Spunemi te rog ardei si vinetele in cat timp rasar la 28*?

#10409
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,950
  • Înscris: 13.04.2007
In maxim o saptamana.

#10410
alpobrdd

alpobrdd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.11.2016
Anul trecut am avut surpriza ca la 29* si umiditate mare sa imi rasara la 3-4 zile. Binentelesca a trebuit sa dau cu previcur sa nu afectez rasadurile.

#10411
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Eu nu zic multe pentru că nu am ce...dar nu pot să nu VĂ MULȚUMESC!!!

Edited by scaiba, 19 January 2018 - 20:15.
Am sters citarea aiurea, pentru nimic.


#10412
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c9HH9FWDS7I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Interesant,nu?

Edited by biburadu, 19 January 2018 - 19:50.


#10413
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 12.11.2008
@Corsica: De unde cumperi tavitele si toate celelalte?

Imi poate indica cineva un magazin bun in Bucuresti (sau apropiere) din care se pot cumpara tavite si alte materiale de calitate si la pret bun?

#10414
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 08.01.2015
Un magazin foarte bun , de unde puteţi comanda tăviţe şi alte materiale de calitate la un preţ bun , aici : https://www.marcoser...-alveolara.html , https://www.marcoser.ro/produse/ .

Edited by Solar-1, 19 January 2018 - 20:25.


#10415
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 12.11.2008

View PostSolar-1, on 19 ianuarie 2018 - 20:24, said:

Un magazin foarte bun , de unde puteţi comanda tăviţe şi alte materiale de calitate la un preţ bun , aici : https://www.marcoser...-alveolara.html , https://www.marcoser.ro/produse/ .

Par a fi bunicei, multumesc
Ar fi bun si un magazin prin Bucuresti in care te duci, vezi marfa si cumperi daca-ti place. Stie cineva?

Edited by n_priceputu, 19 January 2018 - 21:20.


#10416
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Eu iau de la Morami, livrare de pe o zi pe alta si preturi ok.Te suna repede sa iti confirme,nu am prea patit sa nu fie pe stoc ce am comandat.   Foarte seriosi,lucrez cu ei de 3 ani si anul asta am primit si un silvercard de reducere.
Livreaza prin fancurier sau posta romana. Tocmai am primit azi ceva seminte,tavite de mai multe tipuri,osmocote,ingrasamant foliar agroleaf..au fost 5 pachete . Am avut valoare de 1100 si pe langa reducere au platit ei transportul pana la sediu fancurier.

Edited by Achimitom04, 19 January 2018 - 21:16.


#10417
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,950
  • Înscris: 13.04.2007

View Postn_priceputu, on 19 ianuarie 2018 - 20:00, said:

@Corsica: De unde cumperi tavitele si toate celelalte?

Imi poate indica cineva un magazin bun in Bucuresti (sau apropiere) din care se pot cumpara tavite si alte materiale de calitate si la pret bun?

De 4 ani cumpar de la seminteplante.ro, sunt foarte seriosi, gasesc seminte si la cantitati mai mici, am transportul gratuit la o suma mai mare si din cate stiu de la un coleg au si magazin in Bucuresti.
Comanda cea mai mare o dau intotdeauna in decembrie cand au cele mai multe reduceri.

#10418
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 19.02.2011

View Postn_priceputu, on 19 ianuarie 2018 - 20:00, said:

@Corsica: De unde cumperi tavitele si toate celelalte?

Imi poate indica cineva un magazin bun in Bucuresti (sau apropiere) din care se pot cumpara tavite si alte materiale de calitate si la pret bun?
  Am luat de la morami,nu prea negociaza,dar daca te rogi iti ofera daca ai comanda mare in teste seminte,tot un cistig,preturile bune.Folia o dau la m,cit doresti atita iti trimit,o serie de ingrasaminte  le dau la kg.Aceasta facilitate de a vinde la kg sau m,nu o au multe magazine.Contactul cu magazinul este bun.
Seminteplante.ro am luat si de la ei,sunt foarte maleabili si negociaza in limitele bunului simt,pacat ca au transportul gratuit de la 1 000 lei dar si aici mai negociezi cu ei.
Am luat si de la agropataki sunt ok.Au multe produse in portofoliu.
De la marcoser nu am luat deoarece oferta de seminte este mica si ar trebui sa comand diferenta de seminte din alta parte.Te contacteaza imediat dupa ce ai cerut o informatie chiar daca nu au pe stoc produsul.Deci relatia cu  potentialii clienti este foarte buna.
   La magazinul fizic nu se poate negocia,pretul este mai mare fata de net, nu au toata gama de seminte si celelalte produse pe care le cauti si alergi din magazin in magazin sa iei ce iti doresti si sfirsesti sa dai comanda pe net pina la urma.De asta multi se orienteaza sa comande pe net.
   In general din ce am citit pe forum acestea sunt magazinele cu care lucreaza colegii de pe forum,deoarece ofera o gama mare de produse si au un renume  bun.Spor la cumparaturi.

Edited by horia100, 19 January 2018 - 22:50.


#10419
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Morami are un magazin la Salonta (BH)...am avut cu ei o problema : nu mi-au răsărit  niște semințe de ardei Palotas ...are un băiat responsabil cu semințele i-am explicat și automat mi-a dat altele...










#10420
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postn_priceputu, on 19 ianuarie 2018 - 20:00, said:

@Corsica: De unde cumperi tavitele si toate celelalte?

Imi poate indica cineva un magazin bun in Bucuresti (sau apropiere) din care se pot cumpara tavite si alte materiale de calitate si la pret bun?
Prietene la Craiova ai doi mari distribuitori de toate cele [tavite ,folii,picurare,seminte],Lucky agro si ecoplant, sunt in zona Carcea si au  preturi ok.

#10421
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 06.01.2012
@n_priceputu
In Craiova mai exista si Mefin Agro, in Piata Mare. Are tot ce doresti (tavite si materiale de calitate).
Preturile sint exact ca la firmele de la care cumparam on-line. Este foarte bine aprovizionat si au si depozit pe Centura.
Cauta pe net si gasesti telefoanele de contact.

#10422
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Ultima comanda la morami a fost de vreo 550 de lei,dar n-au avut tot,deci mi-au trimis restul...de vreo 450 de lei,plus transportul.Am eu vreo vina ca n-au avut totul?Nu cred...dar am platit transportul,pentru ca mi-au trimis marfa de mai putin de 500 de lei,cu toate ca pe site scrie clar "comanda minima de 500 lei",nu "expeditie de minim 500 lei".Prin urmare,voi mai apela la dansii doar daca nu voi gasi in alta parte cele necesare.

Semanatul il fac aplicand o metoda vazuta pe tube,foarte simpla dar care ajuta mult,daca gasesc clipul voi pune un link,ceva de prin state...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uShs0tWNOEI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Ia uitati!

Edited by biburadu, 21 January 2018 - 13:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate