Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10772 răspunsuri în acest subiect

#955
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postionbv15, on 14th February 2012, 23:15, said:

,nustiu cum dezapezesc zapada cei care au solari la distanta de 1 sau 2 metri intre ele.Bafta in continuare!
E un chin,nu mai simt maini,picioare,spate,sunt rupt.Ale mele sunt la 2m,pe distanta de 160m. :(

#956
ara71

ara71

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 15.02.2012
Felicitari lui danpdg si tuturor  celor care ati scos-o la capat (  unde-o fi??) iarna asta.
Al nostru solar , mic si stramb si ca vai de lume ( si care m-a servit cu daruire asta vara) s-a tuflit intr-o noapte dupa ce l-am pazit ca pe butelie .
vom face altul mai trainic.. si mai frumos , dupa ideea lui batranul-geo  si tinand cont de toate jmecheriile cunoscatorilor.
Spor tuturor si o primavara frumoasa va doresc!
p.s. daca randunica s-ar vaicari de cate ori  ploaia-i matura cuibul...

#957
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.033
  • Înscris: 25.01.2011
fier striat de 16 .. solarul rezista ...
distanta intre solare 1,5 metri nu mai este unde da zapada la o parte dar sta foarte bine acolo si tine caldura :thumbup:

#958
danpdg

danpdg

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 19.04.2010

View Postionbv15, on 15th February 2012, 10:15, said:

La cat de solide le-ai construit tu eram sigur ca vor trece cu brio peste aceasta iarna foarte grea.Si o observatie,distanta dintre solari este iarasi importanta,nustiu cum dezapezesc zapada cei care au solari la distanta de 1 sau 2 metri intre ele.Bafta in continuare!
multumesc!
Tocmai din acest motiv al deszpeziri am si lasat distanta de 4m intre solarii.

#959
ionbv15

ionbv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 18.01.2012

View Postboty142000, on 15th February 2012, 15:18, said:

3500 de lei am platit pe structura metalica si sticla de 4 mm + transportul
Parerea mea este ca ai platit foarte putin,avand in vedere cat fier ai acolo si daca il mai ingrijesti(curatat,vopsit)te va tine mult si bine.Daca citesti tot acest topic vei vedea ca alti au platit mai mult decat tine pe un solar cam cu aceleasi dimensiuni.....Important este sa-ti atingi scopul cu cheltuieli cat mai mici.(ca si cum am zice:un mercedes  e bun,dar pot sami fac treaba si cu un wolkswagen).Spor la treburi!

View Postaurasul, on 15th February 2012, 14:45, said:

am si eu un solar facut de mantuiala,cu o investitie mare care in urma caderilor masive de zapada a fost pus la pamant.Al meu fiin facut din arcade stau si ma intreb de ce oare matcasii le fac numai din lemn,nu am vazut nici unul din fier.Acum trebuie so iau de la capat si sa fac altul dar o sa-l fac din lemn.Ce zicet fac bine sau nu?
Personal la-s reface pe asta din fier,sunt destule exemple pe acest topic cum sa-l construiesti foarte rezistent.Dar daca nu mai ai incredere in fier poti sal vinzi,numai sa nu fie prea ruginit,sunt clienti chiar pe acest topic,tot aici vei gasi un tip care vrea sa vanda un solar din lemn.Bafta!

#960
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.145
  • Înscris: 16.02.2008
Vad ca la unii au rezistat, la altii ba...eu inca nu am ajuns sa vad in ce stadiu este micul meu solar dupa cele 3 viscole zdravene, dar merg in week-end.
Structura e solida de lemn, sa vad cum a rezistat si folia de 150 din dedeman.
In schimb zilele astea pun semintele de tomate, ardei si vinete in casa :)

Editat de gry2000, 16 februarie 2012 - 18:20.


#961
CST76

CST76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 137
  • Înscris: 07.04.2011
Puneti folia cu clipsuri si o dati jos toamna. Nu mai zic de avantajele gerurii/inzapezirii solului.

View PostCST76, on 17th February 2012, 13:58, said:

Puneti folia cu clipsuri si o dati jos toamna. Nu mai zic de avantajele gerurii/inzapezirii solului.

Fișiere atașate



#962
carlothedog66

carlothedog66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 105
  • Înscris: 16.12.2009

View PostCST76, on 17th February 2012, 13:00, said:

Puneti folia cu clipsuri si o dati jos toamna. Nu mai zic de avantajele gerurii/inzapezirii solului.
Pe structura de lemn si cu folia ingropata pe lateral,mai greu operatia asta
In schimb poti semana spanac din toamna,anul trecut am scos jumate din pretul foliei de pe 60 mp dintr un total de 120
Mai greu e la inceput,acum zbiara vecinii sa le dau spanac da a fost mai frig si nu i de recoltat
Implica multa manopera semanat +recoltat da daca stai bine cu spatele poti sa te apuci

#963
ionbv15

ionbv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 18.01.2012

View Postaurasul, on 15th February 2012, 14:45, said:

am si eu un solar facut de mantuiala,cu o investitie mare care in urma caderilor masive de zapada a fost pus la pamant.Al meu fiin facut din arcade stau si ma intreb de ce oare matcasii le fac numai din lemn,nu am vazut nici unul din fier.Acum trebuie so iau de la capat si sa fac altul dar o sa-l fac din lemn.Ce zicet fac bine sau nu?
Chiar acum la stiri a dat despre solarele matcasilor,vai vai,toate sunt stricate iar recolta compromisa.Asa ca gandestete mai bine,cum sal faci,clima sa cam schimbat la noi,mai ales in sud estul tari unde se vede cai prapad mare.Bafta!

#964
aurasul

aurasul

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 26.04.2007

View Postionbv15, on 17th February 2012, 18:01, said:

Chiar acum la stiri a dat despre solarele matcasilor,vai vai,toate sunt stricate iar recolta compromisa.Asa ca gandestete mai bine,cum sal faci,clima sa cam schimbat la noi,mai ales in sud estul tari unde se vede cai prapad mare.Bafta!
Da am vazut si eu dar dupa parerea mea oamenii aceia tot din lemn or sa-l faca pentru ca asa e traditia lor.Dupa parerea multora de vina a fost acea ploaie de iarna,care sa prins pe folie si ca urmare zapada sa ssezat mai binepe foli.Bafta cu dezapezitul poae va mai salvati solariile.

#965
ionbv15

ionbv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 18.01.2012

View PostCST76, on 17th February 2012, 13:00, said:

Puneti folia cu clipsuri si o dati jos toamna. Nu mai zic de avantajele gerurii/inzapezirii solului.
Interesant constructia solarului tau,poti sa ne zici cam cat te-a costat si ce suprafata are?sau un pret /metru patrat?Multumesc!

#966
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 21.04.2011
Sper sa termin si eu solariile...si sper sa reziste...:)...construiesc 2 modele si sper sa incep si o sera...3300 m2(solar) cu 50000 ron e mult?(oare m-am pacalit)

Fișiere atașate



#967
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postdydan, on 20th February 2012, 00:36, said:

Sper sa termin si eu solariile...si sper sa reziste...:)...construiesc 2 modele si sper sa incep si o sera...3300 m2(solar) cu 50000 ron e mult?(oare m-am pacalit)
Ce fain e la tine fara zapada! unde le construiesti? ca si eu ma chinui sa il instalez pe al meu...dar la mine e inca zapada de 30cm.
Avand in vedere ca ai iesit la 15 ron/mp ... e un pret bun(include si folia?). Despre rezistenta nu stiu ce sa zic..mie personal mi se pare un pic cam subtire teava.

Editat de nicoretro, 20 februarie 2012 - 10:29.


#968
CST76

CST76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 137
  • Înscris: 07.04.2011

View Postionbv15, on 18th February 2012, 10:23, said:

Interesant constructia solarului tau,poti sa ne zici cam cat te-a costat si ce suprafata are?sau un pret /metru patrat?Multumesc!

Lxlxh= 20x8x3
Cam 4000 lei cu totul.

#969
agriady

agriady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 06.03.2011

View Postionbv15, on 17th February 2012, 20:01, said:

Chiar acum la stiri a dat despre solarele matcasilor,vai vai,toate sunt stricate iar recolta compromisa.Asa ca gandestete mai bine,cum sal faci,clima sa cam schimbat la noi,mai ales in sud estul tari unde se vede cai prapad mare.Bafta!

Nu stiu daca ai trecut vreodata prin Matca dar 2 solarii care leau aratat la stiri nu sunt toate solariile din Matca, si in afara de asta nu au picat decat cateva vechi si putrede care deja trebuiau sa fie scoase din uz dar dupa preturile de anu trecut multi au zis  "las' ca mai merge carpit un an".

View Postaurasul, on 18th February 2012, 08:25, said:

Da am vazut si eu dar dupa parerea mea oamenii aceia tot din lemn or sa-l faca pentru ca asa e traditia lor.Dupa parerea multora de vina a fost acea ploaie de iarna,care sa prins pe folie si ca urmare zapada sa ssezat mai binepe foli.Bafta cu dezapezitul poae va mai salvati solariile.

Da tot din lemn o sa le faca nu pt ca asa e traditia ci pentru ca sunt cele mai fiabile, deocamdata, nu cred ca poti face un solar imens cum sunt cele de la matca, din fier, si sa iesi la un pret amortizabil. La capitolul tehnologie stau foarte bine Matcasii, au importat din toate tarile dezvoltate utilaje, seminte, pesticide, folii si altele, dar structura din fier nu merita investitia, chiar si israelienii (foarte dezvoltati in legumicultura) s-au mirat ca noi utilizam seminte si tehnologii de ultima generatie si am ramas la structura din lemn, asta pana cand au aflat cat de ieftin este inca lemnul la noi si neau dat dreptate. Voi chiar credeti ca trei tevi subtiri si cracanate rezista mai mult ca o structura de lemn, nu e suficient sa inlocuiti lemnul cu fierul ci sa ii dati si o rezistenta echivalenta si abia apoi comparati costurile.



CST76- arata bine structura dar pierzi mult spatiu pe lateral datorita inclinatiei peretilor, ar fi fost bine daca strangeai mai tere ungiul tevilor!!

Structura lui dydan arata mult mai bine doar ca e mult prea subtire, mai ales daca vrei sa sustii plantele pe sarma cu ate, trebuie obligatoriu si araci, si nu-l poti lasa acoperit ianra.

Editat de agriady, 20 februarie 2012 - 15:43.


#970
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 154
  • Înscris: 25.04.2008
@agriady sa inteleg ca esti din Matca. spune-mi te rog cu ce tratati rasadurile impotriva alungirii sau care sunt primele tratamente pana sa le plantati.
cu ce faceti caldura in solariile acelea mari ?

#971
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 154
  • Înscris: 25.04.2008
in acest spatiu am sa pun o soba pentru a creste mai repede ceapa pe care o am pusa dupa care rasadurile de rosii . zapada am carat-o cu roaba.
cum vi se pare ?

Fișiere atașate



#972
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 691
  • Înscris: 19.09.2008
Buna ziua, caut si eu pentru acoperirea unei sere, o forma de acoperire 100% transparenta de tip ondulina, si nu gasesc decat ceva de gen 80-90% transparenta, ( nici policarbonat nu vreau).
Ceva de acest gen vreau http://www.lacatonva...idi=1107&idp=16
Aveti idee ce si cum?
Nu va fi folosit la agricultura, deci pretul e mai putin important, dar sa fie mai ieftin decat policarbonatul totusi.

Editat de easy_rider, 20 februarie 2012 - 19:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate