Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#6985
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,951
  • Înscris: 13.04.2007

View Postvirg72, on 24 februarie 2016 - 13:26, said:

Mai demult vream sa atrag atentia asupra unui aspect legat de folosirea cablului pt incalzit substratul: intotdeauna sa aveti un creion de control pt a verifica eventualele scurgeri de curent de la acest cablu, lucreaza intr un mediu umed si nu se stie niciodata. Eu bag creionul in substrat si asa imi dau seama daca exista vreo scurgere.
Colegul nostru are dreptate si il felicit pentru acest sfat. Acum, sa nu ma intelegeti gresit, imi permit si eu un sfat, tinand cont de pregatirea mea profesionala, sunt maistru electrician: cei care au locuintele / instalatiile electrice mai noi au montat si un disjunctor diferential, care asigura o protectie la electrocutare, sau, cum a spus colegul nostru, la scurgerile de curent. Daca nu aveti asa ceva, puteti monta, cu ajutorul unui electrician bun, un disjunctor diferential, care trebuie sa fie conectat la o priza de pamant bine facuta cu rezistenta < 4 ohmi. Cel mai indicat este ca disjunctorul sa fie de 25 A / 30 mA ( nu 300 mA).
Stiu ca nu are legatura cu titlul topicului dar imi fac datoria sa amintesc acest lucru, defect profesional...

#6986
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
vicentiu
Poate te sau va ajuta cu ceva urmatoarele foto.
Scz ptr. intarziere. No net.

Attached Files



#6987
ispasvicentiu

ispasvicentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.12.2013
foarte frumos solarul, felicitari ...eu pe al meu am folie dubla, si inca nu ploua, dar oricum e foarte buna ideea ta. Multumesc !

#6988
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016
Stie cineva un site de unde pot cumpara folie turceasca de 150 sau 170 microni mai ieftina decat la cele 3-4 site-uri mari si super cunoscute? Din pacate, in zona unde locuiesc nu am gasit nici un magazin care vinde folie de calitate, Toti vand o folie ieftina produsa la o fabrica din zona iar pentru ceva folie "de marca", aduc doar la comanda si preturile sunt lejer mai mari decat cele de pe Marcoser (de exemplu).

#6989
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Nu e buna folia de la Rogam Plast Salva ?

#6990
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Eu am facut comanda la Marcoser. Sub 17,5 lei/kg, 170 microni nu am vazut nicaieri. Pe o bucata de 11x6,5 m, am platit 210 lei plus transport desi in cosul de cumparaturi imi arata 227 lei plus transport. Mai ieftin nu gasesti decat daca iti iei folie de constructii care te tine fix pana se coc primele rosii probabil.

Edited by StudioOne, 26 February 2016 - 06:34.


#6991
crisGC

crisGC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.02.2010
Eu folosesc folie ungureasca, TVK S1N de 150. Prețul e undeva pana la 3 lei per mp. Sunt mulțumit de ea. Tine 5 ani fără probleme. Din asta sigur găsești în magazine, și dacă nu găsești în Bistrița, găsești sigur în Reghin sau Tg. Mureș.

Edited by crisGC, 26 February 2016 - 07:37.


#6992
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Fiind din Bistrita orienteaza-te spre o folie ungureasaca, e f buna si daca iei S2N sau S3N te tine si 7 ani.

#6993
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
S1n 6 8 ani pe solariile mari, s3n  de 8 ani oe rasadnita and counting...la fel si pe 3 din solariile mici..intra in anul8. Recomand.

#6994
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016

View Posthortifuntrei, on 26 februarie 2016 - 01:13, said:

Nu e buna folia de la Rogam Plast Salva ?

Cam in toate magazinele am gasit folie "de Nasaud" - nu stiu daca e aceeasi cu cea de Salva - dar latimea maxima este de 6m iar eu am nevoie de 12m.

Anume am intrebat cam cat costa curierul savaddaca merita sa o comand online sau sa fac un drum de Cluj / Mures.

#6995
crisGC

crisGC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.02.2010

View Postvicris, on 25 februarie 2016 - 20:59, said:

@crisGC
   Frumos...iligant...ca'di'cat.
   Da, la cate chimicale se folosesc acolo, poti sa ii zici si "farmacie". Cu siguranta nu o sa ofer asemenea rosii "gustoase" familiei mele.
   La a doua vizionare, m-am prins: e doar o reclama (posibil platita - sper cu bani, nu cu produsele obtinute acolo, asta asa pentru binele reporterilor), cu niste baieti care si-au dorit fonduri UE si nu le-au primit din prima, etc. Nu am avut cine stie ce sa invat despre ceva axat pe acest topic.
   Oricum, e de apreciat faptul ca doriti sa impartasiti si cu altii ceea ce ati (mai) vazut.
   Ganduri bune.
Ca sa lamurim lucrurile va zic ca nu am nici în clin nici în mineca nimic cu acești investitori, doar ca sunt din zona mea,  ca 60 km. Asta mi a atras mai tare atenția.
Ideea era ca, pe un topic despre sere solarii și alte adaposturi, am crezut ca ar fi interesant de văzut o sera de 1,2 ha. Știu ca plantele lor sunt crescute așa cum sunt, și nu sunt fan,dar sincer sa fiu, fetele mele mai poftesc câte un ardel, sau castravete sau chiar o roșie în mijlocul iernii, și mai cumpărăm de la supermarket uneori, foarte rar, chiar dacă numai pentru a ne aminti cât de bune sunt ale noastre. Așa ca dacă tot cumparam, de ce sa nu fie Romanesti macar, ca la supermarket nu vezi decat Spania, Turcia si alte natii. Nu știu dacă am mâncat vreodată ceva de la ei, dar dacă tot manc rahat, îl prefer pe ăla Romanesc nu pe cel Turcesc ��. Investitii ca astea nu sunt multe în România,  si deși sunt adeptul unei alfel de agriculturi, totuși cred ca nu ar strica sa fie cât mai multe.

Edited by crisGC, 26 February 2016 - 22:02.


#6996
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Legumele ălora sint mai sanatoase decit tot ce gasiti in piețe la țărani. Nu discutam despre gust.

#6997
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,650
  • Înscris: 27.01.2012
Hortifun, te referi probabil la pesticide, nu?

#6998
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Exact.

#6999
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,650
  • Înscris: 27.01.2012
Las' ca-i belim pe iordanieni, nu cumva sa ne intreaca!
:)


#7000
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
am achizitionat ieri , 22 de tevi indoite . 6 metri . ca si pret 100 de lei arcul intreg . 2 bare la 6 metri . 1 tol . cu sistem de prindere sus . de aici incepe distractia:)))))

#7001
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015
Am început construcția unui solar 6x10 m cu arcele la 2 m.

Attached Files



#7002
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Cu ce ai indoit teava?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate