Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#6967
ispasvicentiu

ispasvicentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.12.2013
Am observant ca in nisip nu se incinge atat de tare... ideea e ca am doua mese, pe stanga si pe treapta , iar la un moment dat trebuie sa fac trecerea cu cablu dintr-una in alta, dar am observat ca se incinge foarte tare cablul daca sta in aer...

#6968
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Nu cred ca a mai facut cineva asa ceva.
Dar...ca o posibila varianta este sa faci rost de o teva de plastic de 10cm. in diametru. Pui nisip in ea si treci cablul pe acolo.
Daca ne dai mai multe amanunte sunt sigur ca te putem ajuta. Cat cablu mai ai, distanta intre mese, de ce vrei sa duci cablul acolo?

#6969
adrianqwe

adrianqwe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.11.2009
@Corsica ce distanta ai intre arcele solar?

#6970
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,951
  • Înscris: 13.04.2007
Un metru, din cauza ca arcele sunt facute din teu galvanizat de 30 mm.

#6971
adrianqwe

adrianqwe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.11.2009
Mersi pt raspuns. Doresc sa construiesc si eu un solar micut de 4x8m si ma gindeam sa las 2 m intre arce, dar acum distanta imi pare cam mare.

#6972
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Depinde de teava. Daca`i de 1 tol e indicat sa lasi maxim 1,5m, daca`i mai groasa poti merge  si pe 2m.

#6973
adrianqwe

adrianqwe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.11.2009
Teava este de un tol

#6974
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
folie turceasca, sau spaniola ? ...
diferenta este destul de mare la pret ! ... voi de care folositi ?

#6975
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
greceasca

#6976
ispasvicentiu

ispasvicentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.12.2013
Am bagat cablu de incalzire printr-un furtun pe care l`am umplut cu nisip, acum am observat ca am ceva probleme cu apa de la condens imi iese pe gaurile unde am pus a doua folie si merge pe sarma...

Attached Files



#6977
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Greceasca cedeaza f repede la pliuri, inaintea garantiei. Turceasca n-am avut, dar din auzite e mai buna cea spaniola. Eu folosesc ungureasca, f multumit.
Mai demult vream sa atrag atentia asupra unui aspect legat de folosirea cablului pt incalzit substratul: intotdeauna sa aveti un creion de control pt a verifica eventualele scurgeri de curent de la acest cablu, lucreaza intr un mediu umed si nu se stie niciodata. Eu bag creionul in substrat si asa imi dau seama daca exista vreo scurgere.

Edited by virg72, 24 February 2016 - 13:34.


#6978
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
vicentiu
De condens nu scapi decat la primavara. Vei avea momente cand efectiv va ploua in solarel. Condensul coboara pe folie si in dreptul sarmelor ajunge pe rasaduri. Dar exista si metoda pentru a micsora acest efect.
Diseara pun cateva foto cu niste panouri care te protejeaza de picaturi.

virg
Stii solarelul care l-am avut. Sunt multe foto cu el din toate unghiurile. Folia a fost pusa de mine. Pentru prima data in viata,cand faceam asa ceva. Nu am avut absolut nici un pliu.
La 3 ani dupa ce am demontat si vandut solarul, folia era in stare perfecta.
Plastika Kritis o chema.

Edited by 1orgu, 24 February 2016 - 14:08.


#6979
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
La mine a cedat prima data la pliuri, pliurile iesite de la impachetarea lor. Am avut pe un solar jumate ungureasca si pe cealalta jumatate greceasca, dupa trei ani pe cea greceasca am fost nevoit sa o schimb tocmai pt ca incepuse sa cedeze la pliurile formate de la impachetare.Altfel era buna, folosita pe la capace sau laterale.

#6980
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Folia de la Plastika Kritis cu specificatia 2150 se rupe usor de la pliuri dar  cea de 3750 este foarte buna .Am pe un solar de vreo 10 ani unde fac rasadul  .Recomand pt.transparenta in timp,culturi de iarna.

#6981
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
deoarece "sunt lamurit" cu folia, as vrea sa va intreb daca are cineva pe solar,
folie "d'aia dubla" care se "umfla" cu ventilatoru' ?
merci

Edited by abubue, 24 February 2016 - 16:51.


#6982
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
Buna seara.
   La indemnul unui coleg de (pe) forum, am vizionat (din drum, ca era poarta incuiata si nici o persoana cu care sa vorbesc) un grup de solarii/sere construite de o firma serioasa.
   Frumoase, aratoase, cu multe chestii care mi-au placut, dar si cu unele detalii care mi-au ridicat semne de intrebare. Stiu, e destul de ciudat sa comentez, mai ales eu, care ÎNCĂ nu am solar. Totusi, indraznesc sa impart cele vazute acolo in 3 categorii:
   I.ce am vazut si nu mi-as dori la solarul meu:
- doar senzor pentru viteza vantului;
- generatoare de aer cald;
- absenta capacelor de la capete;
   II.ce am vazut si as vrea sa am la solarul meu:
- aerisiri laterale, partea de jos facuta din policarbonat si folia dubla, gonflabila odata cu peretii verticali de la capete - nu imi e clar daca este si pe partea curbata a solarului;
- roluirea foliei pe peretii laterali cu o transmisie "cardanica" (cardan culisant+ 2 cruci cardanice) conectata la un motor FIX - daca se dovedeste a fi mai ieftina decat varianta deja clasica (vezi solarul lui corsica) cu motor mobil, e de luat in calcul;
   III. lucruri (usor) confuze:
- cum se cupleza  motorul care actionaza aerisirile de la coama ?
- e un singur motor ?
- in foto, aerisirea de la coama are un fel de "fusta" pe margine. Asta e pe intreg conturul aerisirii sau numai pe 3 laturi ? Cum arata izolarea aerisirilor de pe coama si cat de eficienta este ?
   Detalii in fotografii.
   Respect.

Attached Files


Edited by vicris, 24 February 2016 - 20:27.


#6983
crisGC

crisGC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.02.2010
Am văzut aceste sere cu ceva timp in urma la emisiunea Ferma. Mi-am adus aminte, am googalit  si am zis sa sharuiesc un linkl, asa ca fapt divers.
Da acu stau sa ma gandesc:
Asta ce este, agricultură sau farmacie?
Orice ar fi, cinste lor.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4QDaDhqY6ds?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In emisiunea pe care am vazut-o ziceau ca planteaza tomatele prin noiembrie si le duc pana in toamna urmatoare.

#6984
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
@crisGC
   Frumos...iligant...ca'di'cat.
   Da, la cate chimicale se folosesc acolo, poti sa ii zici si "farmacie". Cu siguranta nu o sa ofer asemenea rosii "gustoase" familiei mele.
   La a doua vizionare, m-am prins: e doar o reclama (posibil platita - sper cu bani, nu cu produsele obtinute acolo, asta asa pentru binele reporterilor), cu niste baieti care si-au dorit fonduri UE si nu le-au primit din prima, etc. Nu am avut cine stie ce sa invat despre ceva axat pe acest topic.
   Oricum, e de apreciat faptul ca doriti sa impartasiti si cu altii ceea ce ati (mai) vazut.
   Ganduri bune.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate