Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Motocicleta pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View PostBadBoyBlue, on 21st January 2010, 15:24, said:

Hai că nu-i dracu' așa de negru. Acu' depinde și de om, dacă e unu' care nu ține cont de legile fizicii și nu e conștient la ce riscuri se expune, da, o pățește. Dacă mergi normal, ești echipat bine, iar motorul e într-o stare tehnică foarte bună, riscurile scad considerabil.
:rolleyes:  cati KM ai  facut cu o motocicleta?
las' ca si-au rupt vreo cativa picioarele si mainile pe aici prin ramnic din VINA ALTORA!
nu-i problem... vin altii la rand...
apropos: unul din ei nici dupa cativa ani tot nu s-a recuperat; sta cu suruburi si sarme din titan prin glezna... Si faptul ca a facut PRAF Honda CBR600RR (DIN CAUZA UNUI TZIGAN BORAT CU PAPUC P-APROAPE DE FOCSANI)  pe care a dat O CARUTZA de bani in 2005 (MOTOR NOU , 0km la bord) , nu a interesat pe nimeni!
De asemenea , operatiile la picior/GLEZNA tot el le-a platit , ca deh... mai vroia sa si mearga CUM MERGEA INAINTE nu sontac shontac.... :console:
"succesuri"
si as mai zice de multi altii pe care i-am cunoscut si au murit  DIN VINA ALTORA...
vezi Droghy din Iasi SPULBERAT de un TIR-ist cretin....
uite aici despre ce A FOST vorba :
"Cu regret va informez ca unul din membrii clubului de motociclisti EAST SIDE DOGS din Iasi a suferit un tragic accident de circulatie,din neglijenta unui nenorocit aflat la volanul unui tir...in drum spre Bacau,a inceput sa ploua,apa intrand si la bujii...Adrian Serdari,soferul motocicletei,a oprit pentru a remedia defectiunea...pe drum cu 4 benzi,cu lumina de pozitie aprinsa si stopul aprins,stationand pe dreapta pe marginea drumului,in timp ce discuta cu prietena sa,care se afla cu el,a fost pur si simplu spulberat de un tir...prietena sa nu a patit nimica,fiind in masura insa sa ne ofere detalii legate de comportamentul celor implicati dupa accident,asemanator comportamentului unor animale...din cate am inteles,nimeni nu vroia sa-l duca la spital,se purtau ca si cum ar fi deja mort,desi era inca in viata,dar,banuiesc,inconstient...se afla acum la spital,in coma de gradul 3,iar doctorii se pare ca ii dau f putine sanse de supravietuire...este tragic ceea ce s-a intamplat si sunt alaturi de baietii din club,care se roaga pentru Adrian,aflat intre viata si moarte...se dea Dumnezeu sa fie bine..."

Edited by gabigowriel, 21 January 2010 - 15:41.


#20
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,303
  • Înscris: 26.06.2006
@ dracushorul: Ai avut sau ai motor?

Astă-vară am făcut curierat pe scuter vreo 2 luni, în traficul din București.. începător pe 2 roți fiind.. câte 120-150 km / zi alergam ca nebunul cu scuterul delimitat (max. 75-80 km/h). N-am avut nici pe draq, știam întotdeauna ce am în jurul meu, foloseam oglinzile mai ceva ca la mașină, anticipam intențiile celorlalți ș.a.m.d.
Că am căzut la nici 2 săptămâni după ce m-am urcat pe scuter, n-a fost din vina mea (mi-a apărut ceva în față).. dar trebuia să-mi fac botezul, nu? :) Pe urmă totul a mers schnurr.

Într-o mare măsură contează și cine stă pe șa. ;)

Edited by BadBoyBlue, 21 January 2010 - 15:37.


#21
dracushorul

dracushorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.08.2003

View PostBadBoyBlue, on 21st January 2010, 16:37, said:

@ dracushorul: Ai avut sau ai motor?

am avut si am, te coafeaza raspunsul?

#22
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View PostBadBoyBlue, on 21st January 2010, 15:37, said:

@ dracushorul: Ai avut sau ai motor?

Astă-vară am făcut curierat pe scuter vreo 2 luni, în traficul din București.. începător pe 2 roți fiind.. câte 120-150 km / zi alergam ca nebunul cu scuterul delimitat (max. 75-80 km/h). N-am avut nici pe draq, știam întotdeauna ce am în jurul meu, foloseam oglinzile mai ceva ca la mașină, anticipam intențiile celorlalți ș.a.m.d.
Că am căzut la nici 2 săptămâni după ce m-am urcat pe scuter, n-a fost din vina mea (mi-a apărut ceva în față).. dar trebuia să-mi fac botezul, nu? :) Pe urmă totul a mers schnurr.

Într-o mare măsură contează și cine stă pe șa. ;)
DA , STIM ! esti pilot! asa-s toti scuteristii  :thumbdown:  unii uita si ce-i aia trecere de pietoni sau  ce-i aia culoare rosie sau STOP!
De cedeaza trecerea nu mai zic ca ... cine stie ... :death:

Edited by gabigowriel, 21 January 2010 - 15:46.


#23
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,303
  • Înscris: 26.06.2006
Consătene, că și io-s buzoian, calmează-te. N-am pus în pericol pe nimeni, am oprit la trecerea de pietoni când a fost nevoie, am stat la semafor când era roșu (n-am doar atestat, ca toți "scuteriștii" de care pomenești acolo, am permis B;C;CE și n-aș fi vrut să rămân fără el), am respectat ceilalți participanți la trafic, dar în fond MI-AM FĂCUT TREABA. Nu m-am plimbat. ;)

View Postdracushorul, on 21st January 2010, 15:40, said:

am avut si am, te coafeaza raspunsul?
Nu. Să-l stăpânești sănătos! Sunt convins că și pe tine te-au sfătuit alții (la început) să nu te apuci de așa ceva, că e periculos etc., dar nu i-ai ascultat. Ai vrut să vezi cum e. :)

Edited by BadBoyBlue, 21 January 2010 - 15:51.


#24
dracushorul

dracushorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.08.2003

View PostBadBoyBlue, on 21st January 2010, 15:47, said:

Nu. Să-l stăpânești sănătos! Sunt convins că și pe tine te-au sfătuit alții (la început) să nu te apuci de așa ceva, că e periculos etc., dar nu i-ai ascultat. Ai vrut să vezi cum e. :)

eu inainte sa merg pe motor am mers 5 ani pe bicla prin trafic, apoi mi-am luat un motor enduo pt ca enduroaicele tin la tavaleala(cazaturi), abia din toamna trecuta am trecut pe ceva puternic(98cp)

merg pe moto din primavara 2006 (motor de 50 cp)+ 5 ani inainte de bicicleta ;)


NU te urci pe motor puternic din prima!!!! pt ca o greseala poate sa iti fie fatala


pana in prezent nu am avut nici o fractura, in viata mea...

Edited by dracushorul, 21 January 2010 - 15:54.


#25
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,303
  • Înscris: 26.06.2006

View Postdracushorul, on 21st January 2010, 15:51, said:

eu inainte sa merg pe motor am mers 5 ani pe bicla prin trafic
Nu știam că se pune și bicla la "socoteală", că așa pot să pun și eu mai ales "escapadele" extraurbanele pe care le făceam încă de la 14 ani. :)

N-am răbdare să încep cu 125 cmc, eu doar mi-am "ales" un motor de AICI și anume un Suzuki Bandit (am un prieten care are așa ceva).. am și prieteni care au început cu ZX9-R, spre ex., dar nu am ce exemplu să iau de la ei. :)

Edited by BadBoyBlue, 21 January 2010 - 15:58.


#26
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Catre initiatorul treadului: Frate ce harneala ai in tine.


Deci te omoara cheltuielile fabiei dar in schimb te bagi la niste cheltuieli de genul asta:

Scoala de soferi macar 200 de euro
Motor: 1500 de euro
echipament: macar 1000 de euro
Intretinere motor macar 30% din intretinerea unei masini.
Consum cu 25%-35% mai mic in oras

Deci per total faci niste cheltuieli care iti permit sa intretii Fabia aia inca vreo 3 ani de aici inainte.

Asadar zi frate ca iti iei motor pentru adrenalina si pentru vant in freza ca sa nu ne dam dupa visin.

Si da, riscul este logaritmic mai mare sa faci buba pe motocicleta decat in conserva.

#27
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View PostBadBoyBlue, on 21st January 2010, 15:47, said:

Consătene, că și io-s buzoian, calmează-te. N-am pus în pericol pe nimeni, am oprit la trecerea de pietoni când a fost nevoie, am stat la semafor când era roșu (n-am doar atestat, ca toți "scuteriștii" de care pomenești acolo, am permis B;C;CE și n-aș fi vrut să rămân fără el), am respectat ceilalți participanți la trafic, dar în fond MI-AM FĂCUT TREABA. Nu m-am plimbat. ;)


Nu. Să-l stăpânești sănătos! Sunt convins că și pe tine te-au sfătuit alții (la început) să nu te apuci de așa ceva, că e periculos etc., dar nu i-ai ascultat. Ai vrut să vezi cum e. :)
Inseamna ca il stii sau ai auzit de "Maitza" din buzau cu yamaha aia R1 visinie  :rolleyes:

View PostBadBoyBlue, on 21st January 2010, 15:55, said:

Nu știam că se pune și bicla la "socoteală", că așa pot să pun și eu mai ales "escapadele" extraurbanele pe care le făceam încă de la 14 ani. :)

N-am răbdare să încep cu 125 cmc, eu doar mi-am "ales" un motor de AICI și anume un Suzuki Bandit (am un prieten care are așa ceva).. am și prieteni care au început cu ZX9-R, spre ex., dar nu am ce exemplu să iau de la ei. :)
Pentru incepator un motor de 125 cmc este ideal!
Tot la Honda Innova 125  ajungi...

#28
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,303
  • Înscris: 26.06.2006
Innova? Panarama aia? :huh: Păi și eu cu ce mă aleg? Rămân la Bandit-ul "meu", să vedem ce ne rezervă viitorul. :)

#29
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View PostSPF, on 21st January 2010, 16:03, said:

Catre initiatorul treadului: Frate ce harneala ai in tine.


Deci te omoara cheltuielile fabiei dar in schimb te bagi la niste cheltuieli de genul asta:

Scoala de soferi macar 200 de euro
Motor: 1500 de euro
echipament: macar 1000 de euro
Intretinere motor macar 30% din intretinerea unei masini.
Consum cu 25%-35% mai mic in oras

Deci per total faci niste cheltuieli care iti permit sa intretii Fabia aia inca vreo 3 ani de aici inainte.

Asadar zi frate ca iti iei motor pentru adrenalina si pentru vant in freza ca sa nu ne dam dupa visin.

Si da, riscul este logaritmic mai mare sa faci buba pe motocicleta decat in conserva.

Subscriu. Am mai auzit de cetateni care aveau de ales intre a achizitiona mobra sau masina, si au ales mobra din punct de vedere al costului, dar n-am auzit pana acum sa renunte la masina ca sa-si ia mobra. Cine are deja masina, trage s-o intretina, eu nu m-as gandi s-o SCHIMB pe mobra. Ah, ca am mobra pe langa, e altceva, dar masina e peste motoreta si asa trebuie sa fie. Sa te vad eu pe zapezile astea cum te dai cu mobra. Sau cand pleci in concediu. Sau cand ai o durere de muschi/burta/cap.

#30
dracushorul

dracushorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.08.2003
sa iei aminte

http://www.trilulilu.../5fbadecc0bb933

#31
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,303
  • Înscris: 26.06.2006
Cui îi e adresat?

#32
dracushorul

dracushorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.08.2003

View PostBadBoyBlue, on 21st January 2010, 17:13, said:

Cui îi e adresat?

tuturor incepatorilor  :OK:

#33
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,303
  • Înscris: 26.06.2006

View Postdracushorul, on 21st January 2010, 16:56, said:

sa iei aminte

View Postdracushorul, on 21st January 2010, 17:29, said:

tuturor incepatorilor
Am înțeles, dar nu toți "face" ca tine :roflmao:

#34
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
eu nu inteleg de ce toti cei care fac raportul cai putere/kg de ce nu iau in cosiderare si omul in raportul ala. iar motociclisti de 50 de kg am vazut decat pe scutere. cei mai multi au macar 80,  ceea ce mai creste cu cel putin o treime greutatea motocicletei.

Edited by undercoverbrother, 21 January 2010 - 23:48.


#35
Tyby_G

Tyby_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 21.01.2008
Nu neaparat, sunt destui mai subtirei, chiar si fete care merg pe motoare de 600-1000 si chiar mai multi cmc si nu au prea mare stress din cauza greutatii de peste 200kg a trotinetei.

#36
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005

View PostXample, on 10th January 2010, 08:46, said:

Multumesc pentru comentarii

M-am uitat peste scooterul de la Honda, ANF125 Innova. Nu stiu ce sa zic .... am 1,8m ... oare nu arat cam caraghios pe el? Mi se pare cam mic. Ce sa mai zic daca iau si prietena cu el.

Acel scooter costa 1700 euro nou. Un pret cam maricel. Bugetul era  cam de maxim 1500 euro. Navigand insa pe honda.ro am vazut urmatoarea motocicleta.
Honda CBF 125 2300 euro NOUA - garantia pentru cineva care e varza la mecanica suna destul de tentant. Oare visez la ceva prea mult?
http://www.honda-bik...h...n=3&an=2009

Chiar nu imi place sa merg cu viteza, dar nu vreau nici sa imi iau o jucarie, daca tot vreau motor, macar sa arate ca unul, chiar daca nu e cel mai rapid.

PS: "With both time and fuel at a premiumthe fuel-injected CBF125 proudly leads its class in fuel efficiency as well, delivering well over 600km on one tank"
      Rezervorul e de 13L. Nu cred eu ca scoate 2L/100Km, dar 3 e acceptabil pentru mine.

PS2: RCA motocicleta Generali - 720 RON / an???? Asa mult ajunge RCA la un motor?
Stai linistit,un motor de 125 ,250 sau chiar 400cm e ok pentru inceput! Daca esti cu capu pe umeri si din cate vad la alegerile pe care le-ai facut pana acum in materie de motoare esti, o sa fie ok!
De cazut nu scapa nimeni ,dar una e sa cazi de pe un 125 si alta e sa cazi de pe o vitezana la viteza mare!
cbf-ul e super ok la fel si ybr-ul de 250 de la yamaha!
Pentru oras insa cel mai indicat e un scuter,dar daca vrei motor cele de mai sus isi fac treaba si arata a motor !
Multa bafta si atentie pt ca e nevoie cand iesi in trafic dupa scoala ...
ps:nu, asigurarea e mult mai mica ca la o masina nu cred ca are cum sa fie 720 ron !eu ultima data am dat 109.2 ron pentru 6 luni si e facuta la asiban!

Edited by ryco78, 23 January 2010 - 07:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate