Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Aviz de exmatriculare?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
acum se schimba datele problemei ...

daca diriginta nu vrea sa discute cu tine si sa iti motiveze absentele sau vrea sa iti faca preavize si alte prostii, mergi la director/directoare

daca nici cu aia nu se poate discuta, chemi parintii si ii pui sa ii ameninte cu inspectoratul, poate asa nu mai e nicio problema

mita se exclude fara drept de apel :D

partea nasoala e ca tu ai pierdut multa materie si asta o sa conteze destul de mult si se va vedea in note, daca nu ai lucrat nimic acasa (sper ca nu e cazul)

iti urez bafta si asteptam sa vedem ce ai facut ;)

#20
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
io zic ca daca chiar vrei sa pleci din acel liceu sa o faci cu capu sus sa te tina minte lumea, baga-te cu capu in toti, ti-am mai spus ca nu stiu ce caracter ai insa eu asa as face si asa cred ca este cel mai bine, adica daca ei cred ca pot sa sfideze o lege chiar asa e absurd total sigur directorul/directoarea va intelege, daca nu mergi la inspectorat si fa scandal si tu si parintii


spor!! :peacefingers:

#21
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
metal nu uita ca ai nevoie si de semnatura directorului daca vrei sa te muti deci nu poti face prea mare scandal ca s`ar putea sa ramai cu buza umflata :sadwalk: (am generalizat, nu m`am referit la tine)

Edited by Volvo, 08 January 2010 - 23:55.


#22
spikeem08

spikeem08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 18.06.2009
nu te speria .......dute scoate repede niste scutiri ;) dute si tu cu mici atentii la diriginte..;) directoare :) si aia e;) asa merge in ziua de azi!

#23
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
da stiu ca ai nevoie de semnatura dar totusi nu are de ce sa nu ti-o dea pentru ca e obligat deci e cam tot una si eu am patit o prostie de genu si din pacate nu e usor sa te bati cap in cap cu niste oameni care sunt cu 30-40 de ani mai mari decat tine si au functie mare, totusi se poate


spor :peacefingers:


altu care vine cu idei pt atentii, ma nu mai faceti atentii separat k nu are rost daca vrei pentru o profesoara/profesor la care tii, da nu la astea sa nu te lase corigent ca nu cred ca rezolvi nimic

Edited by MeT4L, 08 January 2010 - 23:58.


#24
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 add2005, on 8th January 2010, 22:29, said:

daca ai 120 de absente(motivate/nemotivate) repeti anu orice ar fi :) n-ai incotro.
Eu in clasa a 12-a am avut peste 100 de absente in primul semestru, iar pe semestru 2 am avut 400 si ceva si erau doar jumate si nu am avut nici o problema nici macar cu scaderea notei la purtare (bine, la sfarsitul semestrului am ramas cu doar 5 nemotivate, restul erau motivate ba pe baza de adeverinta de bolnav luate pe ciocolata, cerere facuta de tata + ce am mai motivat eu cam am prins catalogul nesupravegheat). Ce vreau sa zic e ca nu poate fii asta o problema! Poti probabil sa ramai cu mediile neincheiate si sa recuperezi pe semestru 2, sau la vara, desi e cam greu, sau sa iti ingheti anul si sa reiei clasa a 9-a la toamna. Nu vad de ce ar trebui sa dai admiterea iar la vara din momente ce deja ai luat-o!

P.S.: Merge si cu varianta aranjamentului, dar nu sa te duci tu! Trimite un parinte cu ceva atentii pe la director sau undeva pe la inspectorat si se rezolva, dar atentie sa nu inceapa sa se contrazica cu nu stiu cine, chiar si cu un amarat de profesor, chiar daca are dreptate, ca unii sunt foarte caposi!

Edited by dan84, 09 January 2010 - 00:04.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
da eu vreau sa ma mut din liceu mai mult ca orice!(dar nu vor parintii,dar cred ca dupa aceasta patanie,se vor destepta)
adevarul este ca am pierdut foarte multa materie(in special la matematica,unde acum sunt paralel,deoarece tot ce este in manual este nou)
si chiar s-a vazut la nota din teza(foarte foarte mica)dar reusesc sa scot 5 la fiecare materie nu asta e problema(la unele mai mult)
oricum daca stie cnv ce pot face sa ma mut il rog din toata inima sa imi zica :wub:

#26
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,405
  • Înscris: 03.12.2005

 cevacuverde, on 8th January 2010, 22:54, said:

Art. 125. (1) Preavizul de exmatriculare se întocmește, în scris, de diriginte și director, pentru elevii care absentează nejustificat 20 de ore la diferite discipline de studiu sau 15% din totalul orelor de la o singură disciplină/modul, cumulate pe un an școlar și se înmânează părintelui/tutorelui legal sau elevului, dacă acesta a împlinit 18 ani, sub semnătură.
(2) Sancțiunea se aplică elevilor din sistemul de învățământ liceal, postliceal și profesional, cu excepția elevilor din învățământul obligatoriu.

Sunt obligatorii 10 clase in Romania, din cate stiu => nu poti fi exmatriculat pentru absente pana in clasa a11a. Ca sistemul de invatamant din Romania e la pamant o dovedeste si calitatea exprimarii scrise, inclusiv pe topicul asta: praf.

#27
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 cevacuverde, on 8th January 2010, 22:54, said:

am dat scutirile!de mult!sunt frumos scrise de medic,vizate de cabinetul medical!(si de familie si al scolii)
si sunt la ea scutirile!

  Este obligata sa iti motiveze absentele. De unde atata tambalau?

  

  

#28
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008

 sebulbus, on 9th January 2010, 00:31, said:

Sunt obligatorii 10 clase in Romania, din cate stiu => nu poti fi exmatriculat pentru absente pana in clasa a11a. Ca sistemul de invatamant din Romania e la pamant o dovedeste si calitatea exprimarii scrise, inclusiv pe topicul asta: praf.
EXMATRICULÁ, exmatriculez, vb. I. Tranz. A exclude un elev, un student etc. dintr-o școală sau dintr-o facultate
Îl dă afară, dar e obligat să se înscrie la alt liceu/școală.

#29
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,405
  • Înscris: 03.12.2005
Iar vorbesti ca sa fii in treaba. A si fost postat deja, tot acolo.

 cevacuverde, on 8th January 2010, 22:54, said:

Art.126. (1) Exmatricularea constă în eliminarea, până la sfârșitul anului școlar, a elevului din unitatea de învățământ în care acesta a fost înscris,.
(2) Exmatricularea poate fi:
a) exmatriculare cu drept de reînscriere, în anul următor, în aceeași unitate de învățământ și în același an de studiu;
b ) exmatriculare fără drept de reînscriere în aceeași unitate de învățământ;
c) exmatriculare din toate unitățile de învățământ, fără drept de reînscriere, pentru o perioadă de timp.


#30
hoopstar1523

hoopstar1523

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.01.2009

 cevacuverde, on 9th January 2010, 01:10, said:

da eu vreau sa ma mut din liceu mai mult ca orice!(dar nu vor parintii,dar cred ca dupa aceasta patanie,se vor destepta)
adevarul este ca am pierdut foarte multa materie(in special la matematica,unde acum sunt paralel,deoarece tot ce este in manual este nou)
si chiar s-a vazut la nota din teza(foarte foarte mica)dar reusesc sa scot 5 la fiecare materie nu asta e problema(la unele mai mult)
oricum daca stie cnv ce pot face sa ma mut il rog din toata inima sa imi zica :wub:
Muta-te in a 10-a in semestrul 2,ar fi cel mai bine pentru tine sa-ti faci o medie de alt liceu intr-un timp destul de scurt.Faci medie,apoi cerere la director pentru dosar,intre timp trebuie sa vorbesti si cu directorul scolii/liceului la care vrei sa te muti.(de preferat sa ai media ultimului admis.)

#31
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 cevacuverde, on 8th January 2010, 22:13, said:

.Din motive personale am lipsit de la scoala in jur de 2 maxim 3 luni!

 dan84, on 9th January 2010, 00:00, said:

Eu in clasa a 12-a am avut peste 100 de absente in primul semestru, iar pe semestru 2 am avut 400 si ceva si erau doar jumate[...] restul erau motivate ba pe baza de adeverinta de bolnav luate pe ciocolata, cerere facuta de tata + ce am mai motivat eu cam am prins catalogul nesupravegheat).
bai nene, voi sunteti nebuni? mai chiuleam si eu cand eram la scoala, dar ce faceti voi e bataie de joc curata... ce scoala mai e asta? :death:
ar trebui eventual sa mareasca de la 40 la vreo 80 numarul de absente nemotivate permise, dar sa-i arda pe chiulangii la sange dupa aia!

Edited by gtk, 12 January 2010 - 18:58.


#32
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 18.11.2009

 add2005, on 8th January 2010, 22:29, said:

Eu mi-am inghetat anul dintr-o treaba deasta :)

daca ai 120 de absente(motivate/nemotivate) repeti anu orice ar fi :) n-ai incotro.

Spor.

Nu este adevarat ... eu am avut printr-a 7-a peste 100 si nu am repetat ba mai mult am luat premiu ;) Si nu a ramas repetent nici cel cu 245 de absente a avut doar 5 la purtare ! Multumesc fostei doamne diriginte ! :worthy:

#33
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 gtk, on 12th January 2010, 18:58, said:

ar trebui eventual sa mareasca de la 40 la vreo 80 numarul de absente nemotivate permise, dar sa-i arda pe chiulangii la sange dupa aia!
La mine cica se permitea maxim 10, apoi pentru fiecare 10 nemotivate iti scadea 1 punct la purtare! Oricum scoala in clasa a 12-a nu prea se facea (de, colegiu unde intri greu dar dupa aia freci menta, cu mici exceptii) si nici prin baruri nu am (prea) fost, dar la media generala la bac am fost al 3-lea din clasa!  :naughty:

#34
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 cevacuverde, on 9th January 2010, 00:10, said:

da eu vreau sa ma mut din liceu mai mult ca orice!(dar nu vor parintii,dar cred ca dupa aceasta patanie,se vor destepta)

Io in locu' lu tac-tu te-as pune la 90° si ti-as aplica scindura acolo unde nu intra soarele, desi stai linistit ca de astia ca voi are grija "viitorul luminos"

#35
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 vata_pa_batz, on 13th January 2010, 16:15, said:

Io in locu' lu tac-tu te-as pune la 90° si ti-as aplica scindura acolo unde nu intra soarele, desi stai linistit ca de astia ca voi are grija "viitorul luminos"
N-auzi bre ca a avut copilu' picioarele rupte !?

#36
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

 vata_pa_batz, on 13th January 2010, 16:15, said:

Io in locu' lu tac-tu te-as pune la 90° si ti-as aplica scindura acolo unde nu intra soarele, desi stai linistit ca de astia ca voi are grija "viitorul luminos"
asta o fost un raspuns deala gen... hai sa postez asai?


spor :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate