Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...
 Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior
 

Jurnal casa Jilava

- - - - -
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#199
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
mare afront adus autoritatii!!!
raduk-ule, eu pentru un asemenea atac, sub centura, i-as fi dat un  :banned:  sau macar un suspend de cateva zeci de luni, de nu se vedea!!!
ca sa vada dânsul cine are OUĂ pe aria asta!!
eu n-as fi suportat, si mai e si Joia Mare!!!

Edited by casuta_papusilor, 01 April 2010 - 17:15.


#200
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
corect ..corect ..si eu votez pentru  :peacefingers:
o suspendare cu executare pe marea adriatica ..cu vreo doua blonde si una la pahar :P
iar mai bag 10 matanii  ...incep sa ma obisnuiesc :D ...da las..nu-mi cumpar eu genunchiere

#201
mariayyy

mariayyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 18.08.2009
Ieri s-a turnat placa peste parter, stalpii, grinzile si scara: 26 mc beton B250, cu 235 lei/mc (cu TVA si pompa inclusa)

Attached Files


Edited by mariayyy, 02 April 2010 - 14:03.


#202
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
placa si stalpii odata...

Ai curatat cofragul de rumegus/mizerie la baza fiecarui stalp?

#203
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

 mariayyy, on 31st March 2010, 20:58, said:

Pt ca am pietruit drumul, au aparut in zona 3 placute cu terenuri de vanzare... Ce vecini buni suntem! Crestem valoarea terenurilor de langa noi.

  pana la urma cat a costat piatra, si de unde ati cumparat-o?ati pus intai un strat de nisip, si pe urma piatra?

#204
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
multe legaturi lipsa.
nodurile sunt cele mai importante

Attached Files


Edited by septimiu80, 08 April 2010 - 22:43.


#205
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 30.08.2005
poza 5: capetele neprelungite de stalpi, era bine sa le indoaie la 90 grade plus, petrecandu-le un pic.

banuiesc ca ai avut in vedere: placa de udat bine, gauri mari acoperite cu spuma, ciocuri petrecute, etrier la baza stalpilor, distantieri cat incape, indeobste biscuiti.

#206
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 CRG, on 8th April 2010, 20:08, said:

poza 5: capetele neprelungite de stalpi, era bine sa le indoaie la 90 grade plus, petrecandu-le un pic.
daaaa!
ce discutii beneficiar-mos-structurist au fost referitor la U-uri, ca abia a reusit mosu sa obtina derogare ca din U-ul de la capatul stalpului sa faca doar un cioc ordinar.
daca nu stii si nici mare importanta nu dai, esti "fericit".
m-a pus dracu sa caut informatii pe net, si am dat de "Casa mea". am mai scris si aproape 8 mesaje pe zi.
nu stateam eu fara griji?!
imi facea mosu casa linistit cum vroia muschii lui de 50 de ani de santier, eu eram multumit ...

Edited by casuta_papusilor, 08 April 2010 - 20:26.


#207
mariayyy

mariayyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 18.08.2009
Ritmul e infernal si abia daca mai putem face fata. Alergam, dam telefoane, materialele intarzie de multe ori, este o adevarata nebunie. E adevarat ca imi doream ca casa mea sa se faca repede, dar acum parca vreau niste zile de pauza, simt ca nu fac fata situatiei, in conditiile in care mai trebuie sa merg zilnic si la job.  Acum placa e turnata de 6 zile, tot ce am mai putut face a fost sa verificam sa fie udata bine....
  Constructorul s-a apucat si de gard, lucreaza intr-un ritm demential, are si opt oameni ce-i drept...
  Vom face un gard de lemn( cu scanduri orizontale) cu fundatie si soclu de beton.

  Myryam: am facut drumul cu piatra sparta de rau 16-50, dar ne-am luat mare teapa de la cel care ne-a adus-o, pt ca noi cerusem piatra concasata de stanca si ne-a adus piatra de rau. Dupa intinderea pietrei am tasat-o cu un compactor. Toata distractia ne-a costat 7000 lei. Drumul are 200 m lungime si 3 m latime. Acum s-a mai stricat, pt ca au trecut camioane si cife ft grele pe el. Dar e in continuare de nadejde in caz de ploi  abundente.

Edited by mariayyy, 08 April 2010 - 20:49.


#208
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
mie imi place penultima poza ..poate si din cauza lui fiica mea ...care s a apucat sa pupe monitorul cand a vazut poza :)

#209
mariayyy

mariayyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 18.08.2009
Vand 15 mc (11 paleti) de caramida porotherm 25(250X300X238) la 250 lei/mc. Am comandat cat era in proiect si din pacate a ramas nefolosita destul de multa. E un pret bun, daca va intereseaza vorbim pe pm.

Edited by mariayyy, 08 April 2010 - 20:49.


#210
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 mariayyy, on 8th April 2010, 20:40, said:

... imi doream ca casa mea sa se faca repede, ...
vezi?!
intotdeauna sa ai grija ce iti doresti!!

 mariayyy, on 8th April 2010, 20:40, said:

dar acum parca vreau niste zile de pauza,
idem

 mariayyy, on 8th April 2010, 20:40, said:

simt ca nu fac fata situatiei, in conditiile in care mai trebuie sa merg zilnic si la job.
v-ar trebui un ajutor, un parinte care sa va tina locul si sa mai supravegheze peste zi, si sa tina legatura cu furnizorii...

#211
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 casuta_papusilor, on 8th April 2010, 21:54, said:

[...] idem [...]
De ce? Te-ai consumat privindu-l pe moșu' cucoșu' cum depopește planșeul?  :lol:

#212
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,587
  • Înscris: 10.05.2007
Chestia cu vasul in casa....o sa nenorocesti pompa. Daca mai pui si submersibila, probabil o sa te tina vreo jumatate de an.
Normal se face un camin in zona putului, unde se pun pompa/hidroforul si vasul de presiune. De acolo pleaca apa in casa. Trebuie sa protejezi cat mai mult pompa pentru o viata mai lunga.
Din cate stiu, submersibila se recomanda la luciu cat mai aproape de duprafata. Asta nu mai stiu sigur, e de pe la redio-santz.

#213
mariayyy

mariayyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 18.08.2009
Ma intreb de ce sa cumperi componente separate si sa le asamblezi( pompa submersibila+rezervor presurizat de 100l+presostat) cand poti sa cumperi direct un hidrofor cu vas de 100 l. Nu ar fi acelasi lucru? Poate cineva sa explice care ar fi diferentele intre cele doua sisteme?

Edited by mariayyy, 08 April 2010 - 21:50.


#214
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
of doamne, iar o luam de la cap cu discutia!
pai galagia e in casa, daca ai hidroforul in casa, si e in put la mii de kilometri adancime, daca e cu pompa submersibila.
si apoi, un hidrofor cu vas de 100 de litri este mai scump decat varianta separata, ca are pompa mai mare decat unul cu vasul de presiune mai mic.

#215
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 Astrul, on 8th April 2010, 22:41, said:

Chestia cu vasul in casa....o sa nenorocesti pompa. [...]
De ce? Cum?


 Astrul, on 8th April 2010, 22:41, said:

[...] Daca mai pui si submersibila, probabil o sa te tina vreo jumatate de an. [...]
De ce? Cum?


 Astrul, on 8th April 2010, 22:41, said:

[...] Normal se face un camin in zona putului, unde se pun pompa/hidroforul si vasul de presiune. [...]
Un lucru des întîlnit, nu este obligatoriu și unul "normal". De fapt, depinde și ce înțeles are cuvîntul "normal" ;)
Eu nu delimitez așa de brutal cele două variante, ci spun doar că una din ele este mai bună decît cealaltă.  :peacefingers:


 Astrul, on 8th April 2010, 22:41, said:

[...] Trebuie sa protejezi cat mai mult pompa pentru o viata mai lunga. [...]
Și de ce/cum face treaba asta mai bine "hidroforul" decît "sumersibila"?


 Astrul, on 8th April 2010, 22:41, said:

[...] Din cate stiu, submersibila se recomanda la luciu cat mai aproape de duprafata. Asta nu mai stiu sigur, e de pe la redio-santz.
În sfîrșit, o frază la care pot să-ți dau dreptate.  :lol:

#216
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,334
  • Înscris: 17.03.2009

 mariayyy, on 8th April 2010, 22:49, said:

Ma intreb de ce sa cumperi componente separate si sa le asamblezi( pompa submersibila+rezervor presurizat de 100l+presostat) cand poti sa cumperi direct un hidrofor cu vas de 100 l. Nu ar fi acelasi lucru? Poate cineva sa explice care ar fi diferentele intre cele doua sisteme?
Nu e acelasi lucru,cel mai bine este sa faceti un camin

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate