Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Soveja si Lepsa, jud. Vrancea

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#217
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 14.10.2010

View Postdanghetau, on 10th February 2011, 18:26, said:

http://dexonline.ro/definitie/servi
Mai lasa sa treaca o perioada, criza asta nu cred sa aduca ceva bun mai ales ca primarul din Tulnici parca era de la PSD (daca n-o fi altul pus recent sau a deviat politic).

Drumul are eticheta cu DN2, adicatelea este unul national, adica apartine de Regionala Iasi sau mai exact depanda de Ministerul Transportului (sau al Dezvoltarii?!...).

Am trecut pe acolo pe la inceputul lunii octombrie. Practic lucrarile sunt abandonate. Prin Lepsa si Gresu ( inclusiv zonele de intrare -iesire) drumurile sunt ca inainte, adica...bombardate; numai gauri ce nu pot fi ocolite; ca sunt prea multe.

Chiar si  zonele asfaltate dintre Ojdula si Gresu sunt in suferinta (gropi in asfalt sau margini prabusite). Nu s-au facut lucrari de consolidare. Treaba ca la noi! Pacat de peisajul ca din poveste. Este mult mai frumos decat pasul Oituz.

#218
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Stie cineva daca in zona Lepsa-Tulnici este zapada? daca da cam in ce strat?

Carosabilul prezinta strat de zapada/gheata ?

Multumesc!

#219
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View PostBenningtoana, on 3rd July 2007, 15:23, said:

Minunate aceste locuri...si Soveja si Lepsa..
     In anii '90 chiar pana prin 2001-2002 cam asa, tot a fost bine la Soveja...erau turisti..poiana Punga era plina de corturi. Multe discoteci in adevaratul sens al cuvantului, distractie, se facea si un "targ sau balci" prin luna august cand veneau comercianti din toate colturile tarii cu articole vestimentare, de uz casnic, etc.vizitat, cazare, masa si transport.
    
     Va puteti caza la Motelul din Soveja sau la Hotelul Zboina (* *).

Asa este, Soveja era plina de turisti pana prin 2001. Imi amintesc ca in vara lui 2000 erau o multime de pensiuni functionale, masini din toate judetele, abia aveai loc de parcare in conditiile in care atunci nu aveau toti masina personala ca acum. Taranii din sat veneau si te rugau cu cascaval afumat, branza, lapte, fructe de padure, miere de albine, obiecte artizanale traditionale etc. Discoteci, restaurante peste media unui sat, iar hotelul Zboina era mandria zonei. Imi aduc aminte ca prima data acolo am vazut toalete si bai cu senzori la robinete, am ramas masca  avand in vedere perioada(acum 12ani). Pe la etajul 2 era o discoteca de super fitze(pt. acea vreme), am petrecut acolo 2 seri f frumoase. Nu mai spun ca aleea hotelului era plina de turisti, autocare chiar si batranei la tratament.

Insa in august 2011 statiunea arata groaznic. Hotelul a intrat in paragina, stiu ca e greu de crezut, dar pana si aleea din fata lui a inceput sa dispara, asfaltul ala s-a crapat si stricat de tot, vopseaua de pe bancile din fata era coscovita. Se lucra la hotel, agale, in 2-3 camere. Cadea tencuia de pe ziduri....
2-3 turisti rataciti in toata statiunea. Nu mai erau taranii care odata aduceau suc de zmeura, cascaval afumat si afime. Locul lor a fost luat de bisnitarii tigani din "bazarul" ad-hoc facut in fata centrului de pompieri nou infiintat. In rest nimic, nici macar magazinul de suveniruri(din conuri de brad, trofee de cerb erc) nu era deschis.
Cum stateam eu pe o banca la aer curat aud fanfara deodata. Incep din senin sa apara zeci de masini ale armatei, famiile lor, oameni din sat, oficialitati de la Bucuresti. Era ziua comemorarii eroilor, 6 august cred. M-am apropiat si eu, imbulzeala mare, au tinut un discurs, niste salve de foc si gata. Au plecat toti, iar statiunea si-a reluat liniastea.


View Postce_vina_avea_sarmana_oaie, on 3rd August 2007, 21:48, said:

Super veste.
Avand in vedere ca suntem in ro am o nelamurire: e vorba de 3 sau 30 ani  :D ...

Mai degraba 30 :thumbdown:
Chiar si acum dupa 5ani soseaua tot nu e terminata.


View Postyonut_a, on 7th October 2009, 08:59, said:

era destul de populata statiunea (chiar si copii in tabere).
Lepsa nu e statiune!nu a fost si nici nu va fi vreodata(cred).
Lepsa nu a fost si nu este amenajata ca statiune.
Soveja insa a fost statiune. Pe vremea comunismului iti luai bilet de tratament, am un vecin care mergea an de an. In Soveja exista baza de tratament, existau medici, utilitati. Acum sunt toate distruse.


View Postserenne_20, on 1st July 2010, 20:18, said:

Soveja face multe lucruri pentru a se ridica la standard de statiune si merita vizitata. Parerea mea este ca lumea ar trebuii sa isi indrepte mai mult atentia catre ea.

Soveja nu face absolut nimic pentru a redeveni statiune. Slanic Moldova(de exemplu) insa DA!
Tot ce mai exista in Soveja sunt vilele baietilor destepti, terenurile lor si casele oamenilor de rand. Au furat tot ce au putut(cei cu factor de decizie) iar dupa ei potopul! Nu se misca absolut nimic in Soveja, nici macar micul comert local nu mai e ce a fost odata. In urma cu multi ani erau vreo 2-3 magazine , baruri, restaurante, pensiuni acum....
Si-au taiat singuri craca de sub picioare, pacat de soseaua aia, la ce au mai refacut-o nu inteleg. Soseaua aia putea relansa intreaga zona.

Edited by sandu222, 06 April 2012 - 11:51.


#220
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
E adevarat ca traseul Onesti-Ojdula-Gresu este de evitat? Daca da, care este drumul alternativ, ca sa ajung la Gresu? Eventual prin Bacau. Plec din Piatra Neamt, iar GPS-ul imi recomanda drumul prin Onesti-Ojdula drept cel mai scurt. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate