Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?
 

Provider cablu TV digital + HD

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
40 răspunsuri în acest subiect

#1
silviubb

silviubb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 29.01.2007
In momentul de fata am cablu de la RCS & RDS (cea mai proasta alegere la acest moment pentru semnal digital)
Nu prind nimic HD si prind vreo 8 programe DTV restul pana la 48 analog.

Pe pagina de prezentare mint ca ar avea citez" calitate digitala a sunetului si a imaginii "
http://www.rcs.ro/of...tat=digitvcablu

La Romtelecom oferta este destul de proasta (am posibilitatea sa-mi pun IP TV) dar costurile ar ajunge la 280 euro (echipamentele) + obligatia de a semna pe 2 ani. Le-am spus ca nu este normal sa ma oblige sa semnez pe 2 ani in conditiile in care aproape toate echipamentele sunt platite de mine - si in mod stupid le considera in custodie ??). Am si intrebat in conditiile astea de ce le mai platesc?

La UPC as avea (cel putin in teorie) cea mai buna oferta (111 canale in format digital "large" - nu stiu daca asta inseamna HD sau nu)
75 ron pe luna; Singurul dezavantaj ar fi pretul pe luna mai mare ca la RDS sau Dolce/romtelecom.
http://www.upc.ro/te...digitala/large/

Ar mai fi varianta sa astept pana in februarie 2010 cand RDS va emite si in format digital; Dar nu exista nici un inscris sau angajament ferm de la ei in acest sens (poate sa fie la fel de bine august 2010 samd).

Voi ce oferta ati alege si de ce?

In momentul de fata erarhia ar fi:
1. UPC
2. Romtelecom
3. RDS

#2
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.464
  • Înscris: 19.04.2007

Vizualizare mesajsilviubb, pe 29th December 2009, 19:28, a scris:

In momentul de fata am cablu de la RCS & RDS (cea mai proasta alegere la acest moment pentru semnal digital)
Nu prind nimic HD si prind vreo 8 programe DTV restul pana la 48 analog.

Pe pagina de prezentare mint ca ar avea citez" calitate digitala a sunetului si a imaginii "
http://www.rcs.ro/of...tat=digitvcablu

La Romtelecom oferta este destul de proasta (am posibilitatea sa-mi pun IP TV) dar costurile ar ajunge la 280 euro (echipamentele) + obligatia de a semna pe 2 ani. Le-am spus ca nu este normal sa ma oblige sa semnez pe 2 ani in conditiile in care aproape toate echipamentele sunt platite de mine - si in mod stupid le considera in custodie ??). Am si intrebat in conditiile astea de ce le mai platesc?

La UPC as avea (cel putin in teorie) cea mai buna oferta (111 canale in format digital "large" - nu stiu daca asta inseamna HD sau nu)
75 ron pe luna; Singurul dezavantaj ar fi pretul pe luna mai mare ca la RDS sau Dolce/romtelecom.
http://www.upc.ro/te...digitala/large/

Ar mai fi varianta sa astept pana in februarie 2010 cand RDS va emite si in format digital; Dar nu exista nici un inscris sau angajament ferm de la ei in acest sens (poate sa fie la fel de bine august 2010 samd).

Voi ce oferta ati alege si de ce?

In momentul de fata erarhia ar fi:
1. UPC
2. Romtelecom
3. RDS

upc - calitate si este adevarat ... 111 canale + dvr sunt 75 ron fara tva pe luna iar cu hd te ajunge la 90 de lei fara tva.

http://www.upc.ro/te...ne/digitala/hd/

nu compara upc cu rds , fiindca nu ai cum ... rds e o firma destul de mica .... pe cand upc e un gigant apartinand Liberty Global prezent pe 3 continente. http://lgi.com/

ultima tehnologie tot la upc o vei avea.

Editat de Florin64x, 29 decembrie 2009 - 19:35.


#3
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.571
  • Înscris: 16.12.2006
silviubb, din ce localitate esti ?
in ce sens nu ai semnal digital de la RCS ? in sensul ca nu primesti stb ?

eu zic sa nu te grabesti, din ianuarie o sa poti sa iti iei stb de la rcs !

cu 31 de lei o sa ai 96 de canale digitale, iar grila inca nu este definitivata, se vor mai adauga posturi imediat dupa sarbatori !

#4
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.464
  • Înscris: 19.04.2007

Vizualizare mesajcatalinman, pe 29th December 2009, 19:43, a scris:

silviubb, din ce localitate esti ?
in ce sens nu ai semnal digital de la RCS ? in sensul ca nu primesti stb ?

eu zic sa nu te grabesti, din ianuarie o sa poti sa iti iei stb de la rcs !

cu 31 de lei o sa ai 96 de canale digitale, iar grila inca nu este definitivata, se vor mai adauga posturi imediat dupa sarbatori !
daca ai incredere sa faci contract cu firme mici ... eu unul nu prea am.

#5
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.571
  • Înscris: 16.12.2006
scuza-ma, da mai mica e UPC in Romania fata de RCS&RDS !

in cazul asta RCS e gigantul si UPC e piticul !
ce are a face faptul ca UPC sunt un gigant pe plan international, cu filiera lor din Romania ?

acum daca Vodafone sau Orange sunt giganti internationali, inseamna ca automat si in Romania ofera cea mai buna calitate, cele mai bune servicii si cele mai bune preturi ?

sincer ma indoiesc de lucurul acesta :)

tu nu faci decat sa il grabesti sa semneze cu upc !

cel mai logic, ar fi sa astepte pana dupa sarbatori si pe urma sa vada cum sta treaba si la rcs si la upc !

#6
silviubb

silviubb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 29.01.2007

Vizualizare mesajcatalinman, pe 29th December 2009, 19:43, a scris:

silviubb, din ce localitate esti ?
in ce sens nu ai semnal digital de la RCS ? in sensul ca nu primesti stb ?

eu zic sa nu te grabesti, din ianuarie o sa poti sa iti iei stb de la rcs !

cu 31 de lei o sa ai 96 de canale digitale, iar grila inca nu este definitivata, se vor mai adauga posturi imediat dupa sarbatori !

Eu mi-am propus sa astept pana in februarie 2010. Sunt din Bucuresti si am inteles ca abia in februarie 2010 vor primi stb-uri (banuiesc ca astea sunt receiverele sau decodoarele cum le numeau la Dolce si UPC)

Ar mai fi o problema cu UPC-ul (am in casa si romtelecom si RDS). Ar fi foarte simplu sa sar de la unul la altul.
Pentru UPC ar fi mai complicat (nu au nici un abonat in blocul meu). La telefon au zis ca de indata ce obtin hartie de la asociatie voi avea in cateva zile infrastructura la mine in casa deoarece au si inainte si dupa blocul meu abonati. (teoretic ar fi usor de adus si la mine). Eu unul m-as mira sa se miste atat de repede. (avand in vedere si experienta neplacuta cu RDS-ul de la inceput). A durat cam 6 luni pana a mers internetul bine.

Din acest motiv sunt tentat sa astept.

#7
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.571
  • Înscris: 16.12.2006
inca o intrebare !

ce televizor ai ? daca ai cumva lcd, zi-mi ce model ai, ca daca ai tunner DVB-C la el, poti sa ai acces la digital chiar acum :)

#8
silviubb

silviubb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 29.01.2007

Vizualizare mesajcatalinman, pe 29th December 2009, 19:58, a scris:

scuza-ma, da mai mica e UPC in Romania fata de RCS&RDS !
in cazul asta RCS e gigantul si UPC e piticul !

Un prieten are UPC si ma incanta mai multe lucruri la ei.

Reciverul ala care iti permite sa derulezi inante sau inapoi in timpul programului; hdd-ul pe care il poti programa sa inregistreze un film sau emisiune cand nu esti acasa etc...

Despre RDS inca nu stiu nimic...

@catalinman Am DVB-c mpeg 4 dar prind doar cateva programe cum am spus in postul 1 8 sau ceva de genul.

Editat de silviubb, 29 decembrie 2009 - 20:13.


#9
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.754
  • Înscris: 10.05.2008
clar muta-te la upc.  :coolspeak:

p.s. florin64x de abia astepta saptamana trecuta cablarea blocului in care locuieste cu infrastructura rds. :rolleyes:

Editat de maistoru, 29 decembrie 2009 - 20:14.


#10
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.571
  • Înscris: 16.12.2006
stiu, vrea sa isi bage iptv de la rcs  :lol:

#11
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.464
  • Înscris: 19.04.2007

Vizualizare mesajmaistoru, pe 29th December 2009, 20:12, a scris:

clar muta-te la upc.  :coolspeak:

p.s. florin64x de abia astepta saptamana trecuta cablarea blocului in care locuieste cu infrastructura rds. :rolleyes:
pt net , aici vb de cablu tv , si eventual sa testez si iptv-ul ... sa vad ce ii poate capu. ma cam sperie faptul ca o sa pice mereu netul ... asa se aude despre rds..

Editat de Florin64x, 29 decembrie 2009 - 20:17.


#12
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.571
  • Înscris: 16.12.2006

Vizualizare mesajsilviubb, pe 29th December 2009, 20:12, a scris:

Un prieten are UPC si ma incanta mai multe lucruri la ei.

Reciverul ala care iti permite sa derulezi inante sau inapoi in timpul programului; hdd-ul pe care il poti programa sa inregistreze un film sau emisiune cand nu esti acasa etc...

Despre RDS inca nu stiu nimic...

@catalinman Am DVB-c mpeg 4 dar prind doar cateva programe cum am spus in postul 1 8 sau ceva de genul.
pai nu prea se explica asta !

ai dat o scanare automata pe cablu ? ai lasat tara pe Suedia, Marea Britanie sau Germania ?
ai fost atent ca la scanare automata sa selectezi digital ?

inca ceva, cum ai prins cele 8 posturi ? cu scanare automata sau ai introdus tu manual frecventa ?

#13
tparaschiv

tparaschiv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 127
  • Înscris: 09.03.2007
@silviubb
uite un link cu ceva indicatii ( pe mine m-au ajutat ) pt LCD LG, frecventele pot fi introduse si manual daca (,) cautarea automata nu isi face treaba
http://forum.softped...howtopic=619296
Bafta

LE: pt LG tara = Finlanda
LE2: din ce spune lumea ( birfa ) calitatea imaginii prin stb este net inferioara celei provenite direct prin tunerul DVB-C al TV => eu nu cred ca m-as bucura de inca o cutiuta de tabla + o telecomanda ( asta vine la pachet cu inutilitatea telecomenzii originale a TV )

Editat de tparaschiv, 29 decembrie 2009 - 20:27.


#14
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.341
  • Înscris: 25.12.2006

Vizualizare mesajsilviubb, pe 29th December 2009, 19:28, a scris:

Ar mai fi varianta sa astept pana in februarie 2010 cand RDS va emite si in format digital

RCS emite din 2005 in format digital.. in curand implinesc 5 ani de "" teste"", .. :peacefingers:

Vizualizare mesajmaistoru, pe 29th December 2009, 20:12, a scris:

clar muta-te la upc.  :coolspeak:

bravo man, in sfarsit ai spus un lucru intelept.. :peacefingers:

#15
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.464
  • Înscris: 19.04.2007

Vizualizare mesajlafayette, pe 29th December 2009, 20:34, a scris:

RCS emite din 2005 in format digital.. in curand implinesc 5 ani de "" teste"", .. :peacefingers:
se vede treaba ca vor sa aiba un serviciu impecabil , de aceea se testeaza asa mult... sa fie siguri ca nu vor exista greseli.

Editat de Florin64x, 29 decembrie 2009 - 20:36.


#16
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.341
  • Înscris: 25.12.2006

Vizualizare mesajsilviubb, pe 29th December 2009, 20:03, a scris:

Pentru UPC ar fi mai complicat (nu au nici un abonat in blocul meu). La telefon au zis ca de indata ce obtin hartie de la asociatie voi avea in cateva zile infrastructura la mine in casa deoarece au si inainte si dupa blocul meu abonati. (teoretic ar fi usor de adus si la mine). Eu unul m-as mira sa se miste atat de repede. (avand in vedere si experienta neplacuta cu RDS-ul de la inceput). A durat cam 6 luni pana a mers internetul bine.
ai putea sa fii surprins, fac instalari destul de rapid...pacat de experienta ta de 6 luni cu rcs..nu esti un caz singular..



Vizualizare mesajcatalinman, pe 29th December 2009, 19:58, a scris:

cel mai logic, ar fi sa astepte pana dupa sarbatori si pe urma sa vada cum sta treaba si la rcs si la upc !

e si sfatul meu..se vor lamurii apele si la rcs,
ori vor coda unele canale si vor repara problemele pe care le au..ori vor contiunua politica actuala,  sa inceapa 7 lucruri si sa nu termine niciunul...
Sarbatori fericite.

#17
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.571
  • Înscris: 16.12.2006
consider ca ar trebuie sa se faca o diferenta intre cei 4 ani de test de pana acum, cand nu au adus nimic nou si lucrurile au stagnat si ultimele luni ;

din octombrie au fost foarte activi cu acest serviciu, au lasat libere toate posturile, au uniformizat grilele pentru toate orasele, au marit grila la 64 de canale, pe urma la 65, au urmat 68 de canale, iar in prezent 96/98 de posturi !

nu au stat deloc degeaba din luna octombrie si pana acum, plus ca au scos canale din analogic pentru a elibera frecvente pentru digital !

de asemenea, o sa aduca noile stb-uri SD si HD, asa ca nu stau degeaba  ;)

#18
tparaschiv

tparaschiv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 127
  • Înscris: 09.03.2007
Asa este au fost activi ( RCS-RDS) in acest segment dar am ceva obiectii

in Bucuresti STB nu se mai gasesc de la sfirsitul verii - chiar daca ai semnat contract pt digital - mi se pare normal sa lasi la liber un serviciu pe care nu esti in stare  sa il furnizezi propriilor clienti
tot in Bucuresti ( si in orasele mari) a aparut concurenta ( RTC) cu ipTV - asta e viitorul nu STB de pe cablul actual ( analog sau digital )
Cred ca, la RCS, digitalul va ramine liber : clientii cu tv cu DVB-C sa fie sanatosi - pentru ceilalti clienti sa speram ca o sa aduca celebrele STB-uri, desi probabil ca ii vor " obliga " sa migreze catre ipTV - nu cred ca o sa importe zeci de mii de STB-uri  ca peste 12 luni max sa fii nevoit sa importe, in mare parte  pentru aceeasi clienti, alte echipamente  necesare ipTV

RCS - RDS nu s-au miscat pentru ca nu aveau o mare concurenta ( UPC servicii poate mai bune - in anumite zone ca au si ei gaurile lor negre - dar si preturile pe masura -RTC nu avea decit Dolce cu palarie ) .
Acum sunt obligati de piata sa miste altfel ..... a aparut cea mai mare retea de cablu - romtelecom - care iti ofera televiziune in format digital + HD cu max 21 de euro pe luna
pentru initiatorul topicului : Eu sint proaspat posesor de TV cu tuner DVB-C -  nu sint un expert - daca nu as avea digicablu ( liber ) de la RCS :
1.astept pina la primavara ceva de la RCS RDS
daca nu
2.contract RTC pina la 31.03.2010
in nici un caz UPC ( datorita experientelor personale negative si a preturilor cam nesimtite )

Editat de tparaschiv, 29 decembrie 2009 - 21:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate