Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 

Banda net necesara unui site ( 1000 vizitatori in acelasi timp)

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
lp4ever1992

lp4ever1992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 27.02.2009
snoopyCST   zici tu ca xservers (clax) este o firma fantoma ?

Edited by lp4ever1992, 29 December 2009 - 15:09.


#20
tudorflorea

tudorflorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 08.07.2009

View PostSE7EN, on 29th December 2009, 13:41, said:

Tu numai prostii vorbesti, cum naiba te poti tu gandi ca faci un asemenea site cu 300$/luna si sa inceapa pe un server shared? Tu crezi ca e vorba numai de banda aici ? Doamne cum mai vorbiti unii sa va aflati in treaba..

tu chiar vrei sa iti dau discutia de pe mail, si brosura celor de la Cogentco? unde am zis eu ca e vorba DOAR de banda?

Edited by tudorflorea, 29 December 2009 - 22:04.


#21
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
afla cat costa una bucata dedicat cu cel putin 8gb proc, 16gb memorie, 2tb hdd

1 buc = maxim 300 online care vad/asculta ceva la o calitate cat de cat ok

#22
tudorflorea

tudorflorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 08.07.2009
initial intrebasem asta : "....... Aproximatively 200 Giga storage, 4 GB Memory, Bandwith 5 TB monthly" si mi s-a raspuns:

"you will get a dedicated server and a dedicated FE-Internetport incl. 30 Mbps traffic (about 10TB Traffic per month). Pls calculate fo this configuration  

Installation: € 750,00
Monthly: € 300,00 " ............

#23
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postagain, on 29th December 2009, 22:13, said:

afla cat costa una bucata dedicat cu cel putin 8gb proc, 16gb memorie, 2tb hdd

1 buc = maxim 300 online care vad/asculta ceva la o calitate cat de cat ok
Depinde cum va fi siteul tau.
Sunt acele playere in JS si de asemenea sunt alte posibilitati  de a reda un video prin intermediul unui limbaj de programare (un programator PHP poate da mai multe detalii). A doua fiind mai pretentioasa

#24
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

View PostsnoopyCST, on 29th December 2009, 13:36, said:

mda..
mersi pentru incurajare..pardon, descurajare..
ma uit la firmele astea fantoma de hosting din Romania..(ssnet.ro, xplorhost.ro, xservers.ro, clax...)
cum ele au reusit sa aiba 10 giga banda asa pot obtine si eu..
nu visez la 10 terra..prea mult totusi..
cu toate astea..la vara o sa postez adresa site-urilor sper..sa va lamuriti singuri..

P.S. - Nu vreau eu sa ajung ca youtube sau trilulilu..da vreau totusi popularitate..zic asta pentru ca vreau sa deschid un serviciu de reclama/promovare web..pay per click..am scripturi in php si ajax si vreau sa le implementez pe ceva site-uri mari..
WOW.. 10 GB ? :o Iar ma injuri, si iar iti spun: tu ai idee despre ce vorbesti ? Sa imi zici si mie unde gasesti placa de retea care sa suporte 10 GB rata de transfer... Daca oamenii de aici incearca sa te ajute spunandu-ti ce si cum, nu inseamna ca o fac pentru a te descuraja! Nu confunda latimea de banda cu transfer alocat. Da-ne si noua un "quote" de la cei care sustin ca au banda de 10 GB, din pura curiozitate. Am mai vazut noi de-asta care sustin ca Yahoo e gazduit la ei :lol:

#25
ciprianism

ciprianism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.12.2006
auzi la el vorbeste de gazduire pe propriul calc cu sute de mii de unici pe luna si spune ca firmele din romania sunt fantoma :)) !
pai in tara banda costa dar e si de calitate, tu crezi ca afara daca spune trafic nelimitat asa este ? ia fa tu cateva sute de giga trafic la un shared sau incearca sa faci sa vezi cum iti zboara contul !
ce vrei tu sa faci sunt vise, ca sa incepi un site gen trilu sau 220 ai nevoie de cel putin un shared ca lumea la inceput pana o sa ai cateva mii pe luna ! ma indoiesc ca poti avea 1000 unici deodata si sa gazduiesti la tine acasa, doar daca ai vreun data center in camara si cateva mii de euro sa platesti teava la rds, dar ma rog oricine poate incerca !

#26
snoopyCST

snoopyCST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.09.2009
pentru SE7EN:

degeaba razi daca nu sti..
sunt scripturi care apeleaza google adsense..
singura idee este ca refreshul setat la script sa nu fie mai mic de o juma de ora..(adica timpu in care se verifica noile statistici/clickuri/impresii..) (astfel google nu-ti face nimic..informeaza-te)
nu vorbi daca nu sti :)

legat de aia 10 giga, poate am gresit (da :D ) ..dar cu toate astea..pentru inceput un server bine dotat ajuta..
legat de banda..am gasit niste firme de net care ar putea tine serveru daca le tin si eu pe server ceva..
100 mega banda simetrica pe el ar fi ceva pentru inceput..

degeaba ziceti "datacenter in camara" , microsoft cum a inceput? intr-un garaj parca..daca nu gresesc ..
faza e ca..nu poti sa le ai pe toate de la inceput :)

Edited by snoopyCST, 30 December 2009 - 10:29.


#27
ciprianism

ciprianism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.12.2006

View PostsnoopyCST, on 30th December 2009, 10:23, said:

degeaba ziceti "datacenter in camara" , microsoft cum a inceput? intr-un garaj parca..daca nu gresesc ..
faza e ca..nu poti sa le ai pe toate de la inceput :)

se poate gazdui un site acasa bine inteles - dar nu de care vrei tu, daca ai 50 online odata si vad filme in acelasi timp iti crapa calculatorul de nu se vede !
pentru toti e greu la inceput, dar gandestete si la un shared, pentru ca acasa nu inseamna ca nu mai faci nimica, acasa inseamna sa ai o banda cat de cat stabila si upload mare, ip fix, un calc super bun, curent destul :) si stabil + securitate buna !

#28
snoopyCST

snoopyCST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.09.2009
total de-acord cu tine

#29
ionnutZZZ

ionnutZZZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 20.10.2007
Buna ziua,mi-am facut un site de social networking gen hi5  in care useri isi pot uploada poze sau pune linkuri youtube,pentru inceput serverul e calculatorul meu de acasa  adica un dual core de 2,7 ghz,2gb ram.hdd 1terra,userii i-si pot incarca maxim 500  poze si maxim 8 mb fiecare,am banda de la retea de cartier,metro am 100 mbs iar extern intre 3 si 6 mbs test facut de mai multe ori pe server din new york.Intrebarea mea  pe la cati useri ar trebuii sa il mut pe un server platit sau fac o greseala ca il tin pe server de acasa?

#30
vipw

vipw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 20.09.2009
Fai si tu socoteala: ai 10 useri care iti incarca in acelasi timp poze de cate 100 kilo, inmultesti cu zece si ajungi la un mega, plus faptul ca stau in acelasi timp pe site si vezi daca iti duce placa de retea apoi restul!
Nici nu ma gandesc la 1000 de useri in acelasi timp.
Pentru un hi5 ai nevoie de un server colocat sau acasa la tine insa cu cel putin 3 firme de net pe el.
Este doar o parere personala!

Edited by vipw, 16 May 2011 - 16:13.


#31
ionnutZZZ

ionnutZZZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 20.10.2007
problema la care ma gandesc este ca  la majoritatea hosturilor nuti ofera prea mult spatiu , daca un user isi incarca toate cele 500 de poze la maxim 8mb asta insemna 4gb,la cateva sute de useri e nevoie de ceva memorie.

#32
vipw

vipw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 20.09.2009

View PostionnutZZZ, on 16th May 2011, 20:48, said:

problema la care ma gandesc este ca  la majoritatea hosturilor nuti ofera prea mult spatiu , daca un user isi incarca toate cele 500 de poze la maxim 8mb asta insemna 4gb,la cateva sute de useri e nevoie de ceva memorie.
Nici nu ma gandeam sa cumperi hosting ci sa faci colocare

#33
ionnutZZZ

ionnutZZZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 20.10.2007

View Postvipw, on 16th May 2011, 21:18, said:

Nici nu ma gandeam sa cumperi hosting ci sa faci colocare
Cum adica colocare,da mai multe detalii daca se poate

#34
rici-man

rici-man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 12.05.2011
"colocare" este sa lasi un server intr-un datacenter .Asta ca sa nu-l tii acasa ...

Cat despre fisiere mari, cu useri multi se foloseste optiune "cdn" Content delivery network ...

Pentru cei care nu inteleg despre cee ste vorba am sa spun in cateva cuvinte :

Foloseste multiple conexiuni din diferite locatii pentru a nu "crapa" serverul principal. Site-urile cu multa informatii gen site-urile toutube , facebook si altele folosesc aceasta optiune. De fapt ei folosesc o alta tehnologie , la care nici eu nu sunt in masura savb despre ea. Am dat ca si exemple , sa intelegeti cum functioneaza .

Daca vrei sa testezi unul foarte simplu , instaleaza in wordpress "W3 Total Cache", unde include si aceasta optiune.

In concluzie nu-ti trebuie o banda foarte mare la internet , pentru un server personal , unde sa detii un site cu fisiere video ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate