Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...
 Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?
 Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race
 Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...
 

cati clienti pot tine pe o retea cu internet cu un singur IP?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
grosu_18

grosu_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.11.2009
Buna, am tot cautat pe tot felul de forumuri si nu am gasit nici un raspuns la intrebarea mea.. Vreau sa imi fac o retea si sa fiu provider de internet pentru aproximativ 50 de oameni. Intrebarea mea este cati clienti pot avea pe un singur IP? ca din cate am inteles de la niste prieteni, de pe un IP nu te poti conecta mai mult de 10 -15 persoane pe un anume site, yahoo mail sau messenger si servere de jocuri in special.  Va multumesc!

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,296
  • Înscris: 24.02.2007
Depinde de ce fac pe internet respectivii, depinde de politicile serverelor de jocuri etc. Pentru 50 de oameni as cumpara IP'uri publice ca nu costa o avere.

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
La jocuri sigur merg mai mult de 10 15 . Doar ca trebuie facut port forward . Uita te ce porturi folosesc unele jocuri , o sa vezi ca au o plaja destul de larga . Uite la Wow , 6881-6999 , sunt arhisuficiente pentru 1000 de pc uri  :P

Edited by lucifer76, 15 November 2009 - 16:24.


#4
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
daca ai concurenta nu iti permiti sa oferi servicii proaste, un IP public individual este util in mai multe situatii, servere de jocuri, acces pe servere de jocuri (de ex doizece unde nu pot juca la aceeasi masa cu acelasi IP), acces servicii bancare de plati on-line, etc, chiar daca clientii nu stiu ce inseamna IP public initial vor afla destul de repede care e diferenta (ai noroc ca nu mai este mircul la putere), deci presupun ca intentionezi sa alimentezi reteaua initial dintr-un ADSL, sau o conexiune homeuser mai ieftina. Pe masura ce te extinzi va trebuii sa decizi la un moment dat daca opresti extinderea, sau daca mergi mai departe si iei o conexiune de banda garantata + clase de IP publice sau vinzi reteaua.

Edited by eugeniusro, 16 November 2009 - 06:23.


#5
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Acum multi ani am fost intr o retea de cartier cu 200+ abonati . Nu aveam ip real nimeni , si mergea perfect . Era o lista cu ce porturi erau alocate pt fiecare user . Si mergea si DC++ pe activ , mess ul , torrentele , chiar si lineage sau wow . Desi pe rapidshare erau probleme , mai mereu imi zicea ca cineva deja downloadeaza de pe acest ip , dar treceam de asta ptin diverse proxi uri . Nu zic ca nu sunt utile ip urile reale , dar daca vrei sa reduci costurile nu sunt obligatorii . Eu ca user nu as da in plus 1euro sau 2 pentru un ip real .

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,296
  • Înscris: 24.02.2007
O clasa de 256 IP'uri costa in jur de 75 EURO (platiti odata nu lunar)...

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ca sa cumperi o clasa de IP-uri trebuie sa fii persoana juridica si sa te inregistrezi ca ISP. Exista si posibilitatea de a cumpara de la intermediari dar daca ai mai putin de 50 de useri mi se pare o risipa sa cumperi o clasa intreaga.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,296
  • Înscris: 24.02.2007
Si nu e normal ca cineva care vinde internet la 50 de clienti sa fie persoana juridica si sa se inregistreze ca ISP? Am dat ca exemplu clasa de 256 sa arat ca nu costa o avere, se pot cumpara si clase mai mici.

Edited by dani.user, 16 November 2009 - 15:11.


#9
grosu_18

grosu_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.11.2009
Provideru meu este Radiocom.ro,alta posibilitate nu am in zona pentru ca nu exista alti provideri (reteaua ce vreau sa o fac e inafara orasului si inafara de radiocom si antene, care sunt foarte costisitoare, pt satelit provider, nu exista).Idea este ca vreau sa imi fac abonament de 5MB banda garantata download si upload si o sa primesc un singur IP. Mi-ar ajunge atata banda pt 50 de clienti? si ar fi ok cu o retea facuta din Swich-uri si router?sau o sa am nevoie si de un server? Pt program de management retea ce ma sfatuiti sa folosesc? Pt a cumpara IP-uri sa platesc 1-2Euro lunar pt abonar ar fi prea costisitor. Oricum pretul  abonamentului e destul de mare 300 de Euro.
Merci!

#10
ondila

ondila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.12.2008
la investitia care o faci pentru aceasa mini-retea cei 75 de euro cat te costa o clasa de 256 nici nu se vad la cheltuieli. daca tu ai impresia ca asa se face o mini retea de cartier te inseli amarnic. cu atatia provideri care au tot felul de oferte si echipamente nu stiu cum o sa rezisti mai mult de 3-4 luni pe criza asta. degeaba o sa le oferi cate 1-2 luni gratis. o sa stea perioada de gratuitate dupa care o sa plece la alt isp. multa bafta dar sa stii ca daca te zgarcesti nu o sa dai inainte.

#11
grosu_18

grosu_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.11.2009
Alti isp nu exista in zona. Este vorba de o lacalitate mica la 50 de km inafara clujului unde nu exista nici FO si nici macar romtelecomul  nu are conexiune ADSL, doar dial up care merge si aia in max 50 kbps si cade la juma de ora. Iar radiocom nu ofera servicii decat persoanelor juridice.Nu m-ar deranja nici sa iau o clasa de ip-uri dar de unde?

Edited by grosu_18, 16 November 2009 - 17:38.


#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,296
  • Înscris: 24.02.2007
Intreaba in primul rand providerul la cat iti ofera o clasa mai mica.
De un linux configurat sa faca un traffic shape'ing cat mai optim ai nevoie cel putin pe partea logica. Gandeste-te ce se intampla daca macar 5 din ei incep sa descarce la greu de pe torente. Reteaua fizica iar trebuie facuta calumea sa nu se duca la prima furtuna. Pe scurt iti trebuie ceva oameni priceputi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate