Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Nelamurire - Sapphire ATI Radeon HD4670

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
Acum o saptamana un bun prieten si-a achizitionat la o suma avantajoasa (1250 lei) un Desktop nou nout destul de performant avand ca CPU Dual-Core E5300, ca GPU HD 4670 DDR3 iar ca placa de baza un MSI G31M2.
Noul calculator al prietenului meu ruleaza impecabil dar am o singura nelamurire, aceasta datorandu-se specificatiilor diferite ale modelului meu de la Sapphire al placii AMD/ATI Radeon HD4670 512mb.
In primul rand, se pare ca placa mea ruleaza pe o latime de banda de 8x, ceea ce in mod normal inseamna scaderea performantei placii grafice.
[ http://img687.imageshack.us/img687/5995/81506519.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Apoi, intre modelul original Sapphire HD4670 (acesta: http://www.mygarage....mb-review.html) si cel cumparat de prietenul meu mai exista cateva diferente, acesta fiind la frecventa memoriei, Fillrate-ul texturilor si la Bandwidth.
Mai exact, diferentele sunt urmatoare:

Placa prietenului meu

Texture Fillrate: 24GT
Frecventa memoriei: 873 Mhz (873*2=1746 Mhz)
Bandwidth: 27.9 GB/s

Modelul original

Texture Fillrate: 15GT
Frecventa memoriei: 1000 Mhz (1000*2=2000 Mhz)
Bandwidth: 32.0 GB/S

Si acum vin intrebarile:
De ce placa lui ruleaza la 8x atat timp cat placa de baza suporta PCI-E 1.0, iar mie 9600GT-ul imi ruleaza la 16X pe un MainBoard si mai vechi, tot cu PCI-E 1.0 ?  :cursing:
De ce difera bandwidth-ul celor doua modele ? Din cauza limitarii latimii de banda de catre rata de transfer, nu ? Cam asa se pare, din moment ce pe PC Garage la caracteristici este trecut tot 32GB : http://www.pcgarage....r3-128-bit-hdmi  :death:

Multumesc anticipat pentru raspuns, cu atat mai multe, cu atat mai bine.  :naughty:  :console:  :rolleyes:

Edited by Merdiso, 01 November 2009 - 19:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate