Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Facultate ETc / Informatica / Politehnica

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
blu3boy73

blu3boy73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 09.12.2007
salutare,
deci sa incepem... stiu ca mai sunt cazuri , nu sunt singurul in ipostaza asta....
sunt a 12-a  la profil matematica-informatica, stiu ca mai este pana la facultate (nu mult) dar trebuie sa ma gandesc foarte bine ... totusi e viitorul meu in joc, si ar trebui sa ma "apuc" de pregatire pentru admitere.
eu as dori sa urmez ceva bazat pe software .... aaa si nu stiu unde, cluj sau timisoara.
deci optiunile ar fi:
politehnica timisoara
-electronica si telecomunicatii
-automatica si calculatoare
cluj
-Domeniul Informatică
-Domeniul Calculatoare și Tehnologia Informației
( http://admitere.ubbc...matematica.html )
-electronica si telecomunicatii
-automatica si calculatoare
... deci vreau ceva bazat pe software, programare .... si as dori foarte mult sa stiu cum e la politehnica timisoara / cluj sa aflu pareri... si mie putin frica , ca nu am sa rezist deoarece stiu cazuri care nu au rezistat (in timisoara) si nu as vrea sa ma duc acolo si sa ma transfer dupa primul an. daca aveti informatii sau sunteti pe'acolo dati-mi informatii va rog!

Edited by blu3boy73, 29 October 2009 - 19:35.


#2
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Dacă vrei doar software/programare du-te la informatică. Recomandat Babeș la Cluj sau informatică la politehnică la Timișoara (nu la Universitatea de Vest).
La politehnică ieși inginier și la calculatoare faci cam tot despre calculatoare nu doar soft. La automatică faci chestii mai generale, care nu-s neaparat legate de calculatoare (de exemplu să proiectezi o linie de producție). La politehnică ai examen de admitere, mai multe cursuri și îi mai greu dar în general șanse mai mari la angajare.
Cât despre programare/software în primul an la programare faci informatica din liceu (mai detaliat).

Pune întrebări mai exacte.

#3
blu3boy73

blu3boy73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 09.12.2007
pai cam peste tot e admitere la informatica, am inceput pregatirea pentru politehnica timisoara, cred ca o sa incept pregatirea si pentru cluj, pentru ca o sa-mi bag dosarul la ambele.
la politehnica din timisoara informatica e la automatica si calculatoare http://www.ac.upt.ro...tudenti.php#top
dar daca fac in cluj nu ies inginer ?

#4
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008

 blu3boy73, on 31st October 2009, 15:03, said:

pai cam peste tot e admitere la informatica, am inceput pregatirea pentru politehnica timisoara, cred ca o sa incept pregatirea si pentru cluj, pentru ca o sa-mi bag dosarul la ambele.
la politehnica din timisoara informatica e la automatica si calculatoare http://www.ac.upt.ro...tudenti.php#top
dar daca fac in cluj nu ies inginer ?

Cum sa nu. Poli=inginer.

#5
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 blu3boy73, on 31st October 2009, 15:03, said:

pai cam peste tot e admitere la informatica, am inceput pregatirea pentru politehnica timisoara, cred ca o sa incept pregatirea si pentru cluj, pentru ca o sa-mi bag dosarul la ambele.
la politehnica din timisoara informatica e la automatica si calculatoare http://www.ac.upt.ro...tudenti.php#top
dar daca fac in cluj nu ies inginer ?
Dacă faci informatica (chiar și la politehnică la facultatea de automatică și calculatoare) nu ieși inginer (subinginer cred - faci 3 ani).
Dacă faci automatică sau calculatoare ieși inginer.

Dacă vrei la Cluj pune-te mai serios pe treabă că-i mult mai dificil examenul de admitere.

#6
blu3boy73

blu3boy73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 09.12.2007
la cluj nu cred ca informatica e la politehnica , e la universitate. Deci sa inteleg ca doar la politehnica iesi inginer ?
methodman la automatica si calculatoare sunt mai multe filiale".
nu cred ca e mai grea admiterea la cluj de cat la politehnica din timisoara ... adica, am sa vad m deoarece trebuie sami iau cartea pentru admiterea la cluj, deocamdata fac din cartea pentru politehnica timisoara , ce exercitii sunt .... si inca de a 9a. daca s-ar da la bac am cadea pe capete :)

Edited by blu3boy73, 01 November 2009 - 11:40.


#7
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 blu3boy73, on 1st November 2009, 11:38, said:

la cluj nu cred ca informatica e la politehnica , e la universitate. Deci sa inteleg ca doar la politehnica iesi inginer ?
methodman la automatica si calculatoare sunt mai multe filiale".
nu cred ca e mai grea admiterea la cluj de cat la politehnica din timisoara ... adica, am sa vad m deoarece trebuie sami iau cartea pentru admiterea la cluj, deocamdata fac din cartea pentru politehnica timisoara , ce exercitii sunt .... si inca de a 9a. daca s-ar da la bac am cadea pe capete :)
Corect, la Cluj nu este numai la Babeș informatică. La Babeș este și Tehnologia Informația (cam ce faci la calculatoare numai că nu dai examen).

Da, sunt 5 (la Cluj) Automatică română, Calculatoare Română, Tehnologia Informației Română, Automatică Engleză, Calculatoare Engleză. Diferența dintre Calculatoare și Tehnologia Informației îi numai în ultimul an și numai la română.

S-a mai discutat despre asta. Uită-te pe site la fiecare universitate că-s puse subiectele din anii precedenți. La Cluj se dau 45, la Timișoara se dau 12 probleme în același interval de timp (3 ore). Iar printre cele de la Cluj, cele mai dificile sunt mult mai dificile decât oricare de la Timișoara.
Oricum dacă vrei Timișoara, la automatică nu-i sters. Acolo nu s-au ocupat toate locurile de la buget, și puteai intra cu vreo 4 probleme rezolvate.

#8
lori_03

lori_03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2010
buna,
deocamdata sunt la liceu, mate-info si as vrea sa dau la automatica si calculatoare timisoara si nu stiu daca se da un singur examen sau doua de mate(site-ul lor nu merge) si nici nu stiu cate locuri sunt la stat... si apropo cum e facultatea? ca am auzit ca multi intra dar mai putini ies....hm imi doresc foarte mult sa intru...ma puteti ajuta si pe mn???
:rolleyes: :rolleyes:

#9
incepator20

incepator20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 24.05.2009

 lori_03, on 5th March 2010, 14:20, said:

si apropo cum e facultatea? ca am auzit ca multi intra dar [mai] putini ies....hm imi doresc foarte mult sa intru...
:rolleyes: :rolleyes:

Asta e purul adevar! Multi intra doar cu gandul la diploma! Daca iti place si perseverezi, vei reusi!


Quote

hm imi doresc foarte mult sa intru...

E o facultate cu materii stufoase dar daca inveti, iti vei asigura un minim de cunostinte din fiecare subdomeniu (hardware, software)! Insa tu trebuie sa ai o inclinatie spre ceva anume: retele de comunicatii, programare, baze de date, micro-programare (limbaj de asamblare),etc!  :weight_lift:

Acel "ceva anume" trebuie sa fie punctul tau forte! Apoi vei putea sa te axezi si pe alte ramuri!

Edited by incepator20, 05 March 2010 - 14:30.


#10
array93

array93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2012
Salut.
Am si eu o problema asemanatoare si m-am gandit sa o postez aici.
Sunt in clasa a 12-a la mate-info, sunt pasionat de informatica si vreau sa marg la Poli in Timisoara, la AC.
Acum, situatia este un pic mai complicata deoarece exista 3 specializari in cadrul acesteia.
Este vorba de Automatică și Informatică Aplicată, Calculatoare si Informatica.
M-ar interesa specializarea informatica dar aceasta este diferita fata de celelalte. Este de 3 ani si admiterea se face pe dosar.
Problema mea este ca nu ma prea pricep la Fizica, materie care este ceruta la celelalte specializari insa nu este ceruta la Informatica.
Care este parerea voastra despre aceasta specializare? Cum este in comparatie cu celelalte?
A absolvit careva dintre voi sau este student acolo?
Ce oportunitati am dupa absolvire ?
Merci anticipat.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Fizica e la AC si de unde vei obtine diploma de inginer. La Informatica vei fi licentiat in acest domeniu. Mai putin conteaza titulatura. Daca vrei sa fii programator iti recomand Informatica (in general vorbind - faci mai multe ore/cursuri de programare). Acum nu stiu ce harm poarta acolo profilul acesta, studiaza orarul cu materiile predate. Ai si Informatica la Universitatea de Vest, studiaza si acolo materiile predate.

Edited by neagu_laurentiu, 19 February 2012 - 13:38.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.ac.upt.ro/licenta-2010.php
http://www.math.uvt....o...&Itemid=230

#13
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 09.08.2009

 array93, on 19th February 2012, 13:20, said:

Salut.
Am si eu o problema asemanatoare si m-am gandit sa o postez aici.
Sunt in clasa a 12-a la mate-info, sunt pasionat de informatica si vreau sa marg la Poli in Timisoara, la AC.
Acum, situatia este un pic mai complicata deoarece exista 3 specializari in cadrul acesteia.
Este vorba de Automatică și Informatică Aplicată, Calculatoare si Informatica.
M-ar interesa specializarea informatica dar aceasta este diferita fata de celelalte. Este de 3 ani si admiterea se face pe dosar.
Problema mea este ca nu ma prea pricep la Fizica, materie care este ceruta la celelalte specializari insa nu este ceruta la Informatica.
Care este parerea voastra despre aceasta specializare? Cum este in comparatie cu celelalte?
A absolvit careva dintre voi sau este student acolo?
Ce oportunitati am dupa absolvire ?
Merci anticipat.
Eu sunt student la Automatica in primul an si te sfatuiesc sa nu vii aici ca e teribil de greu.
Eu, daca as fi acum in clasa a XII-a, si as stii cum e facultatea asta, nu as mai da la Automatica nici daca viata mea ar depinde de asta. :deadtongue:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate