Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Nesimtire UPC

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
35 răspunsuri în acest subiect

#1
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.114
  • Înscris: 13.12.2006
Parintii mei au primit azi o scrisoarea scrisa in stil amenintator de catre UPC in care scria ca au o restanta de 31 de lei pe care daca nu-l platesc in 3 zile, vor fi dati in judecata (ma rog, vor trebui sa suporte costurile de recuperare). Nu era scrisa care e motivul restantei, nici cand a aparut restanta si scrisoarea nu era semnata. Au sunat la ei, care-i treaba, ca nu au nici o legatura cu UPC. Au avut TV cablu de la CVR pana in 2006 (decembrie), cand au renuntat si au trecut la RDS. Evident, atunci au platit toate restantele, a venit cei de la companie si au taiat cablul. Culmea, acum spun ca mai sunt datori cu inca doua luni de abonament, dupa ce a fost deja desfiintat contractul.
Acum dupa aproape 3 ani, nu mai amintesc daca au primit sau nu un document oficial de inchiderea contractului, sau ei numai au depus o cerere si atat a fost.

Ce recomandati sa faca? Evident, ei nu vor sa plateasca, nu din cauza sumei, ci fiindca e nedrept. Dar daca nu au primit nimic la inchiderea contractului, cum pot dovedi ca intr-adevar contractul a fost inchis la aceea data? Eu spuneam sa nu recunoasca datoria pana cei de la UPC nu prezinta dovada ca intr-adevar sunt datornici, dar ma tem ca vor fi atat de nesimtiti ca vor vinde datoria catre firmele de recuperatori, care vor cere si mai mult, si vor cauza alte neplaceri.

#2
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.785
  • Înscris: 04.11.2005
Ia citeste AICI, am auzit si eu de aceeasi faza, 50lei de data asta.
In decembrie la tine se implinesc 3ani si datoria se prescrie. Scrisoarea probabil n-ai primit-o cu recomandata (confirmare de primire), deci e ca si inexistenta! Lasa-i ca nici cand vine vorba de banii lor nu-si dau silinta.
Ciudat e ca deja s-au resemnat ca n-o sa te mai aiba vreodata client si se tiganesc pentru 30lei. F.f. tare - contrafidelizare

P.S. UPC stie ce e fidelizare? N-am vazut.. au ratat un curs cei din conducere.

Editat de Blackhawk, 22 octombrie 2009 - 00:31.


#3
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.540
  • Înscris: 11.02.2006

 amandigi, on 21st October 2009, 23:24, said:

Parintii mei au primit azi o scrisoarea scrisa in stil amenintator de catre UPC in care scria ca au o restanta de 31 de lei pe care daca nu-l platesc in 3 zile, vor fi dati in judecata (ma rog, vor trebui sa suporte costurile de recuperare). Nu era scrisa care e motivul restantei, nici cand a aparut restanta si scrisoarea nu era semnata. Au sunat la ei, care-i treaba, ca nu au nici o legatura cu UPC. Au avut TV cablu de la CVR pana in 2006 (decembrie), cand au renuntat si au trecut la RDS. Evident, atunci au platit toate restantele, a venit cei de la companie si au taiat cablul. Culmea, acum spun ca mai sunt datori cu inca doua luni de abonament, dupa ce a fost deja desfiintat contractul.
Acum dupa aproape 3 ani, nu mai amintesc daca au primit sau nu un document oficial de inchiderea contractului, sau ei numai au depus o cerere si atat a fost.

Ce recomandati sa faca? Evident, ei nu vor sa plateasca, nu din cauza sumei, ci fiindca e nedrept. Dar daca nu au primit nimic la inchiderea contractului, cum pot dovedi ca intr-adevar contractul a fost inchis la aceea data? Eu spuneam sa nu recunoasca datoria pana cei de la UPC nu prezinta dovada ca intr-adevar sunt datornici, dar ma tem ca vor fi atat de nesimtiti ca vor vinde datoria catre firmele de recuperatori, care vor cere si mai mult, si vor cauza alte neplaceri.

Tot citesc pe forum de somatia asta de la UPC si nu imi vine sa cred... e ceva ciudat  la mijloc :cursing: . Am vazut ca si pe aria Telecomunicatii mai sint persoane care au primit fix aceeasi somatie, adica tot 50 de lei, fara numar de factura, fara nimic si dupa mult timp de la rezilierea contractului. Sa nu fie vreo teapa ma gindesc, adica sa fi scos vreun escroc la imprimanta somatia asta, a bagat-o prin cutiile postale si acum asteapta linistit ca fraierii sa trimita bani in contul de pe somatie... Nu stiu, la call center la UPC ai sunat? Aia ce spun, stiu ceva de somatia asta?
Mai ca incep si eu sa intru la idei, ca si eu am renuntat in decembrie anul trecut la contractul cu UPC, poate imi vine si mie somatia... Ma pregatesc de scandal deja :gunsmilie: .

#4
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.114
  • Înscris: 13.12.2006
Am scris ca au sunat, si au spus ca mai au inca doua luni de plata dupa ce a fost incheiat abonamentul. Dar cum se poate cand contractul era deja inchis? Sunt 100% ca nu au avut restante, ei platesc totul la timp, iar pe TV cablu in totdeauna au platit in avans, fiindca niciodata nu primeau factura sau asa ceva. In plus CVR atunci apartinea la Romtelecom, iar tatal meu lucra acolo toata viata, nu cred ca au vrut sa-i faca probleme. Inclin sa cred ca UPC are probleme cu baza de date, ori ca au nevoie de bani si incearca sa pacaleasca oamenii cu astfel de scrisori. Sunt sigur ca unii fug si platesc imediat acele 30, 50 lei.

#5
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.785
  • Înscris: 04.11.2005

 aljarreau, on 22nd October 2009, 11:12, said:

Mai ca incep si eu sa intru la idei, ca si eu am renuntat in decembrie anul trecut la contractul cu UPC, poate imi vine si mie somatia... Ma pregatesc de scandal deja :gunsmilie: .
O somatie se face prin recomandata, asta nu e somatie. O fituica cel mult. Nu va mai ganditi la asta.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.382
  • Înscris: 14.10.2008
Plauzibila varianta cu escrocul. In Romania merge sa faci asa ceva.

#7
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.734
  • Înscris: 28.06.2005

 Neaceasca85, on 22nd October 2009, 16:59, said:

Plauzibila varianta cu escrocul. In Romania merge sa faci asa ceva.
Subscriu.
Totusi pe undeva a existat o scurgere de informatii.

#8
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.540
  • Înscris: 11.02.2006

 Neaceasca85, on 22nd October 2009, 16:59, said:

Plauzibila varianta cu escrocul. In Romania merge sa faci asa ceva.

 chatnoir401, on 22nd October 2009, 23:04, said:

Subscriu.
Totusi pe undeva a existat o scurgere de informatii.

Nu stiu cit de plauzibila este, avind in vedere ca omul spune ca a sunat la call center si a primit confirmarea de acolo ca are neplatite doua luni... deci, pina la urma e ceva oficial, nu e vorba de-un escroc. Si totusi, compania e prea mare si mai ales, cu actionariat strain, ca sa se preteze la mismasuri d'astea... adica sa ceara bani dupa incheierea contractului... nu stiu ce sa mai cred... :cursing:

#9
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.785
  • Înscris: 04.11.2005
Moama actionarat strain.. aia nu au venit pentru bani in tara asta :rolleyes:
Poate tii minte actionariatul grec pe vremea monopolului romtelefon <_<

Ce bine ar fi sa nu ne mai simtim asa proviciali pe viitor.

Editat de Blackhawk, 23 octombrie 2009 - 13:44.


#10
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.540
  • Înscris: 11.02.2006

 Blackhawk, on 23rd October 2009, 14:38, said:

Moama actionarat strain.. aia nu au venit pentru bani in tara asta :rolleyes:
Poate tii minte actionariatul grec pe vremea monopolului romtelefon <_<

Ce bine ar fi sa nu ne mai simtim asa proviciali pe viitor.

:D Ai dreptate cu actionariatul strain... da' ma gindesc ca acum, dupa intrarea in UE, poate au si ei vreo retinere in a face escrocherii d'astea... adica daca apare in presa de la noi timpenia asta, se preia automat in presa de afara, ies sifonati rau ca imagine. Mai ales ca mi se pare ca e o furaciune cam marunta si s-ar compromite inutil. Chit ca e an de criza.... Cel putin eu asa as gindesc :) . Dar poate ei sint mai cinici, who knows...

#11
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

 amandigi, on 21st October 2009, 23:24, said:

Parintii mei au primit azi o scrisoarea scrisa in stil amenintator de catre UPC in care scria ca au o restanta de 31 de lei pe care daca nu-l platesc in 3 zile, vor fi dati in judecata (ma rog, vor trebui sa suporte costurile de recuperare). Nu era scrisa care e motivul restantei, nici cand a aparut restanta si scrisoarea nu era semnata. Au sunat la ei, care-i treaba, ca nu au nici o legatura cu UPC. Au avut TV cablu de la CVR pana in 2006 (decembrie), cand au renuntat si au trecut la RDS. Evident, atunci au platit toate restantele, a venit cei de la companie si au taiat cablul. Culmea, acum spun ca mai sunt datori cu inca doua luni de abonament, dupa ce a fost deja desfiintat contractul.
Acum dupa aproape 3 ani, nu mai amintesc daca au primit sau nu un document oficial de inchiderea contractului, sau ei numai au depus o cerere si atat a fost.

Ce recomandati sa faca? Evident, ei nu vor sa plateasca, nu din cauza sumei, ci fiindca e nedrept. Dar daca nu au primit nimic la inchiderea contractului, cum pot dovedi ca intr-adevar contractul a fost inchis la aceea data? Eu spuneam sa nu recunoasca datoria pana cei de la UPC nu prezinta dovada ca intr-adevar sunt datornici, dar ma tem ca vor fi atat de nesimtiti ca vor vinde datoria catre firmele de recuperatori, care vor cere si mai mult, si vor cauza alte neplaceri.

Si la mine e la fel , doar ca e 22 RON si eu am depus personal o cerere de reziliere in 2007 dupa ce am platit totul la zi - ironic mi s-a cerut sa completez si un chestionar cu motivele debransarii . Desigur ma distreaza disperarea celor de la UPC ce isi fac si mai multa publicitate negativa din cauza incompetentei ( sunt convins ca ei au furnizat servicii scriptic cel putin si dupa ce nu am mai avut contract cu ei ). Ma amuza si ca s-au trezit dupa doi ani cu suma in cauza - vai de ei :rolleyes:

P.S. Scrisorica a venit pe hartie similara unei facturi UPC - daca e o escrocherie e una facuta de UPC :rolleyes:

Editat de AMDG, 23 octombrie 2009 - 14:42.


#12
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.540
  • Înscris: 11.02.2006

 AMDG, on 23rd October 2009, 15:35, said:

Si la mine e la fel , doar ca e 22 RON si eu am depus personal o cerere de reziliere in 2007 dupa ce am platit totul la zi - ironic mi s-a cerut sa completez si un chestionar cu motivele debransarii . Desigur ma distreaza disperarea celor de la UPC ce isi fac si mai multa publicitate negativa din cauza incompetentei ( sunt convins ca ei au furnizat servicii scriptic cel putin si dupa ce nu am mai avut contract cu ei ). Ma amuza si ca s-au trezit dupa doi ani cu suma in cauza - vai de ei :rolleyes:

P.S. Scrisorica a venit pe hartie similara unei facturi UPC - daca e o escrocherie e una facuta de UPC :rolleyes:

Acuma, pe bune, chiar daca ei au furnizat servicii dupa incheierea contractului... crezi ca au avut costuri in plus ca mai era semnal pe cablul ala taiat la usa ta? Mai da-i... ca-s nesimtiti, vorba autorului topicului -_- .

#13
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

 aljarreau, on 23rd October 2009, 16:15, said:

chiar daca ei au furnizat servicii dupa incheierea contractului.

Alta explicatie care sa scuze frauda lor nu gasesc - oricum e ridicol intrucat abonamentul meu era mai mare de 22 RON - si chiar nu stiu de unde poate veni suma  :rolleyes:

#14
albertooos

albertooos

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 602
  • Înscris: 01.06.2009
se pregateste inca o amenda pt upc  :clapping:  :clapping:  :

Dupa modelul facturilor "Duplicat" emise de E-on Gaz, acum a inceput si UPC sa emita somatii de plata, prin care clientilor li se cere sa plateasca in maximum trei zile facturi din anul 2007.

Mai multe AICI :


#15
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.785
  • Înscris: 04.11.2005
Wow ce bine ca se face scandal, dar nici nu trebuia. Somatiile sunt nule, vezi mai sus.
Ziaristii nici nu s-au obosit sa cunoasca legea..

Editat de Blackhawk, 23 octombrie 2009 - 19:03.


#16
albertooos

albertooos

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 602
  • Înscris: 01.06.2009

 Blackhawk, on 23rd October 2009, 20:02, said:

Wow ce bine ca se face scandal, dar nici nu trebuia. Somatiile sunt nule, vezi mai sus.
Ziaristii nici nu s-au obosit sa cunoasca legea..

nu`s nule,upc`u trebuie amendat !! si eu daca`ti dau un pumn si dupa aia iti zic scuze nu am vrut inseamna ca este nul cazul?

Editat de albertooos, 23 octombrie 2009 - 19:11.


#17
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

 Blackhawk, on 23rd October 2009, 20:02, said:

Somatiile sunt nule, vezi mai sus.

Pana iti vine o citatie acasa - sau si mai rau recuperatorii  :rolleyes:

Editat de AMDG, 23 octombrie 2009 - 19:54.


#18
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.464
  • Înscris: 19.04.2007

 AMDG, on 23rd October 2009, 20:51, said:

Pana iti vine o citatie acasa - sau si mai rau recuperatorii  :rolleyes:
vin mascatii!  :ninja:

Editat de Florin64x, 23 octombrie 2009 - 20:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate