Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 

Casa P+M

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 ideasbox, on 20th October 2009, 09:43, said:

Acum va rog o mica consiliere: sunt la cca 250m liniari de un traf la care sunt conectate 4 sau 5 locuinte. Pentru a ma conecta la acel traf trebuie sa trec cablul si peste un drum. La cat sa ma astept pt o asemenea extindere?
pai cate un stalp cam la 50 de metri, 20-25 milioane bucata.

 ideasbox, on 20th October 2009, 09:43, said:

Referitor la teren....sigur si la mine este in intravilan agricol. Ce trebuie sa fac? Cat costa?
tre sa iei legatura cu un topometrist care sa-ti faca ridicarea topo, absolut obligatorie pentru scoatere din agricol.

#20
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

 ideasbox, on 20th October 2009, 08:43, said:

Ce as putea face sa micsorez costurile
Sfatul meu: Sa va combinati cat mai multi la aceasta afacere pentru ca ulterior sigur baietii de la curent or sa uite ca tu ai facut investitia iniatiala chiar daca nu trec cei 5 ani.

#21
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007

 dannastase, on 20th October 2009, 10:04, said:

Sfatul meu: Sa va combinati cat mai multi la aceasta afacere pentru ca ulterior sigur baietii de la curent or sa uite ca tu ai facut investitia iniatiala chiar daca nu trec cei 5 ani.
Combinatia este la mare cautare in zilele noastre, insa doar la oferte ieftine..... :lol:        Vecinii mei nu sunt prea interesati iar eu nu sunt cu banii la purtator si trebuie sa fac diverse tranzactii inainte sa incep casa in zona. Din acest motiv pregatirile mele incep cu mai mult timp inainte si nu pot da nici inapoi dar nici amana.....De aia e mai bine sa cumperi in niste cartiere noi....cat de cat stii ca mai sunt si altii care trebuie sa se miste.....desi nu e regula......
Vizavi de curent: cred ca am nevoie de cca 7 stalpi.....oare as putea sa scap cu 15000RON....???? Vreau trifazat.....

#22
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 ideasbox, on 20th October 2009, 10:28, said:

Vizavi de curent: cred ca am nevoie de cca 7 stalpi.....oare as putea sa scap cu 15000RON....???? Vreau trifazat.....
oricum atata extindere nu se face decat pe trifazat. si la cat costa extinderea nu mai conteaza ce vrei tu sa pui. ar fi si pacat sa nu bagi trifazic atunci.

#23
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006

 ideasbox, on 20th October 2009, 09:43, said:

Referitor la teren....sigur si la mine este in intravilan agricol. Ce trebuie sa fac? Cat costa?

Uite ce am gasit la o simpla cautare pe google legata de scoaterea unui teren din circuitul agricol.

#24
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 RedCap, on 20th October 2009, 10:43, said:

Uite ce am gasit la o simpla cautare pe google legata de scoaterea unui teren din circuitul agricol.
deci ia legatura cu un cadastrist pentru dosar.

#25
a_man_ro

a_man_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.06.2007
unde ai terenul?
si al meu a fost in circuitul agricol si a fost ceva bataie de cap ca sa il scot. in primul rand trebuie sa te duci la arhitect sa iti faci planul si toate cele apoi sa obti CU. e important pasul asta ca sa sti cum va fi amplasata constructia pe teren. nush daca ai vecini cu constructii dar sunt cateva reguli care se respecta: 2 m fata de gard daca ai ferestre pe partea respectiva, 50 cm daca nu ai (ideea e sa nu fie in plan ca pe urma la fata locului te descurci tu :) cu o dispozitie de santier ceva... ), si mai e cea mai importanta, povestea aia cu umbrirea. trebuie ca distanta dintre casa ta si orice constructie vecina sa fie mai mare decat 150% din inaltimea casei tale... adik daca ai 8m inaltime tre sa fi cu peretii la minim 12 metri de cea mai apropiata constructie. astea au fost cand am facut noi planul cu arhitectul. bineinteles toate eceste reguli se supun regulii de baza in romania: faci orice, oriunde si oricum cu spaga;).
dupa ce obti CU, si stii sigur amplasarea constructiei poti face si cererea de scoatere din circuitul agricol, la directia judeteana de nush ce :) ,care are locatia visavis de fostul cinema de pe soseaua vestului, care parca acum e discoteca, in cladirea aia mai noua.  
sfatul meu e sa discuti cu un proiectant care are in echipa oameni ce se ocupa special de avize si alte treburi din astea mancatoare de nervi. o sa te ajute foarte mult si o sa se ocupe ei de tot, inclusiv de scoaterea din circuitul agricol, bineinteles contra-cost.
nush cum ai tu curentul dar la mine a fost in felul urmator,:am facut cerere la electrica, ei mi-au spus ca trebuie sa imi monteze un stalp (desi aveam deja unul fix in fata portii...) am platit, am alergat dupa tot felul de hartii si hartiutze (adik a alergat tata :D) si in vreo cateva luni (parca vreo 5-6,nu mai tin minte exact) am avut in sfarsit curent. la inceput am lucrat cu curent imprumutat de la vecinul :).
ai mare grija la hotzi. sunt niste dragutzi care umbla cu masinile si unde vad materiale ii dau o mana de ajutor proprietarului si curatza tot. eu am avut noroc ca erau case in jurul meu si am platit un vecin sa faca pe paznicul...si nic nu am lasat prea multe materiale pe teren pentru ca am facut un contract de custodie cu o firma din pl.

succesuri depline :)

#26
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006
Spre norocul meu nu am momentan casa nici in stanga si nici in dreapta terenului si nici nu sunt indicii ca voi avea prea curand asa ca nu am restrictii momentan. :) Sper totusi sa nu apara careva peste noapte.  :)

Pana in biserica faci stanga spre Negoesti si dup-aia cred ca pe a 4-a strada la dreapta... habar n-am a cata o fi exact.  :)  De-asta te intrebam pe tine pe unde ai teren ca eram curios daca vom fi vecini sau nu.

Edited by RedCap, 20 October 2009 - 10:43.


#27
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007

 RedCap, on 20th October 2009, 11:41, said:

Spre norocul meu nu am momentan casa nici in stanga si nici in dreapta terenului si nici nu sunt indicii ca voi avea prea curand asa ca nu am restrictii momentan. :) Sper totusi sa nu apara careva peste noapte.  :)

E frumos ca esti putin izolat insa pt asta platesti pretul mare al utilitatilor. Si eu sunt in aceeasi postura si gandul ca voi iesi in mijlocul noptii sa apar cetatea este ... :o    Ce frumos ar fi un cartier de ranch-uri

#28
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006
Am case in jurul meu, dar nu exact in stanga si in dreapta terenului meu. Multe din ele sunt deja in stadiul de la rosu asa ca... nu va fi problema de utilitati.  :thumbup:

#29
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006
Mers sambata la arhitecta,vorbit cu ea... ma asteapta miercuri sa semnam contractul si totodata sa ii si dau un avans de 30%. Ma enerveaza faptul ca nu am nici o schita facuta, absolut nimic, eu m-am dus pur si simplu cu niste schite luate de pe net cam cum as vrea eu sa arate casa mea, plus eventuale modificari evident si cam atat. Mie mi se parea normal sa imi faca o schita ceva (intr-un program 3d cu planul interiorului, ma refer la camere ca suprafete) la care sa zic eu da, ok.... e bine asa si acum batem palma, semnam contractul si dau si avansul. Oare am eu pretentii exagerate ? :huh:

Edited by RedCap, 02 November 2009 - 11:28.


#30
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Micsoreaza avansul si  fa plata in cat mai multe  transe .Multi nu au mai raspuns la telefon dupa ce au luat toti banii.

Edited by mcbos, 02 November 2009 - 12:35.


#31
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

 RedCap, on 2nd November 2009, 11:28, said:

Mers sambata la arhitecta,vorbit cu ea... ma asteapta miercuri sa semnam contractul si totodata sa ii si dau un avans de 30%. Ma enerveaza faptul ca nu am nici o schita facuta, absolut nimic, eu m-am dus pur si simplu cu niste schite luate de pe net cam cum as vrea eu sa arate casa mea, plus eventuale modificari evident si cam atat. Mie mi se parea normal sa imi faca o schita ceva (intr-un program 3d cu planul interiorului, ma refer la camere ca suprafete) la care sa zic eu da, ok.... e bine asa si acum batem palma, semnam contractul si dau si avansul. Oare am eu pretentii exagerate ? :huh:

In mod normal, se stabileste o solutie finala, adica iti arata schite facute pe baza a ceea ce iti doresti tu. Apoi se plateste un avans si se semneaza contractul.
Cat iti cere pentru proiect?

#32
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006
Cam 8-9 EUR/mp cu tot cu TVA. Nu ar fi problema ca nu mai raspunde la telefon ca totusi are un sediu, cunosc masina pe care o are, are totusi si un site deci nu de asta imi e, mi-e sa nu se vada cu avansul luat si sa o lalaie si sa o zguduie pana m-oi plictisi, de-asta imi este mie. :)

#33
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
deci ,deja ai dat avans

#34
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006
Nu, chiar nu am dat avans.  :)

#35
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
eu nu as da 8-9 euro pt arhitectura nici cu venele taiate

#36
RedCap

RedCap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.08.2006
8-9 EUR/mp pentru un proiect complet, cu DDE si PT. Am primit contractul pe mail sa il studiez pana miercuri dar din nefericire nu il pot vedea acum ( nu am Office-ul nou instalat si e in format *.docx) asa ca astept pana diseara cand ajung acasa sa il citesc sa vad ce si cum... repet, 8-9 EUR/mp pentru un proiect complet, arhitectura + DDE+ PT. Tot mult ti se pare ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate