Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Bursele Dan Voiculescu nu-s pentru oricine

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

Quote

Faptele

Fundația Dan Voiculescu a anunțat anul acesta că

ofera finantare unui tanar admis la programul Harvard Business School a (sic!) Universitatii Harvard, SUA , pentru promotia 2009-2011

Bogdan Gogu a candidat pentru această bursă. Între timp, a fost admis la programul MBA al HBS. Este singurul român de la HBS din această promoție.

După candidatură, Bogdan n-a mai primit niciun semn de la Fundația Dan Voiculescu. Când i-a întrebat de sănătate, a aflat că nu se calificase nici măcar pentru interviul cu Dan Voiculescu întrucât:

Criteriile de selectie pe care noi le aplicam acelor persoane care depun dosare pentru a obtine burse sunt cu adevarat foarte restrictive, iar interviul final il sustin numai acele persoane care au facut dovada unui portofoliu consistent de rezultate dar dovedesc si utilitatea si contributia pentru societatea romaneasca a programelor de studiu pe care doresc sa le urmeze utilizand bursa din partea noastra.

O să trec peste faptul că Bogdan este singurul român care a fost selectat dintre cei 9093 de candidați de anul acesta de la HBS. Pot să admit că Fundația DV are criterii mai restrictive chiar și decât acestea. Întrebarea este ? care sunt ele? Pentru că așa-zisul ?Regulament? (foto) nu le explicitează, iar eu nu le-am găsit nicăieri pe site-ul Fundației.

regulamentharvard.jpg

Am sunat-o pe Sanda Păduraru, directoarea Fundației DV, care a ținut să știe:

  • cine sunt eu
  • de unde sunt eu
  • dacă sunt avocatul lui Bogdan Gogu
  • dacă vreau să-l fac pe Bogdan Gogu vedetă
  • de ce mă interesează pe mine ce face ea cu niște bani privați
apoi mi-a declarat că

Bogdan Gogu nu s-a potrivit cu criteriile de selecție ale Fundației pentru bursa pe care ar fi acordat-o Fundația dacă ar fi existat aplicanți care să se potrivească criteriilor.

Am întrebat-o pe d-na Păduraru ce va face Fundația cu cei aproape 150,000 de dolari, cât costă un MBA la HBS, pe care acum nu mai are cui să-i dea. Am aflat că ei vor fi puși deoparte pentru la anul ?dacă vor exista candidați?.

Părerea mea

E dreptul lui Dan Voiculescu să facă ce vrea cu banii lui. Dacă vrea să dea burse, să le dea cui vrea el. Dar dacă Fundația DV anunță o competiție publică pentru o bursă de studii și apoi refuză singurul candidat care întrunea criteriile deja făcute publice, Fundația e datoare să explice care sunt criteriile adevărate ale acordării acestei burse, pentru ca viitorii candidați să nu-și mai piardă timpul degeaba.

Sau să spună cinstit că, decât să arunce 150 de mii de dolari de fundul unui absolvent de Harvard, mai bine dă niște burse pentru bloggeri.

Așa se comportă o fundație respectabilă oriunde în lumea civilizată, indiferent ai cui sunt banii pe care-i administrează.

De aici: http://bucurenci.ro/...bursa-de-mogul/

Attached Files


Edited by don_dannielo, 04 October 2009 - 16:19.


#2
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.12.2008
parerea mea e asta cu bursele e o chestie de imagine ca mereu apare reclama pe antena cu voiculescu care face si drege concret probabil ca da is el la 2-3 in rest apa de ploaie si pe buna dreptate face ce vrea cu banii lui , dar atit timp cat se lauda ca face si drege macar sa dea

#3
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Voiculescu = Felix Tornatore. A nenorocit sute de oameni la viata lui.
Va puteti astepta la ceva bun si drept de la o astfel de jigodie ?!?

Edited by qudatheo, 04 October 2009 - 16:46.


#4
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Ar fi trebuit postat și-n Poiană. E clar că scopul acelei organizații este strict unul de imagine și nu unul umanitar.

#5
Hidd3n

Hidd3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.08.2007
stiu o persoana din galati inca la liceu care ia 2 milioane prima de la funtatia asta ... Evident ca e in scopul de imagine , cat de clar putea sa mai scrie ca e fundatia lui Felix ? daca nu vroia niciun fel de publicitate ... putea sa se numeasca si altfel . Donatii "caritabile" mai fac si vedetele din afara cand nu mai au nimic de scos pe piata si le scade numarul de fani ..

#6
Nekrasov

Nekrasov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.10.2010

 Hidd3n, on 21st October 2009, 22:16, said:

stiu o persoana din galati inca la liceu care ia 2 milioane prima de la funtatia asta ... Evident ca e in scopul de imagine , cat de clar putea sa mai scrie ca e fundatia lui Felix ? daca nu vroia niciun fel de publicitate ... putea sa se numeasca si altfel . Donatii "caritabile" mai fac si vedetele din afara cand nu mai au nimic de scos pe piata si le scade numarul de fani ..
Se pare ca cei in cauza aplicasera la fundatiile lui Patriciu, si obtinusera deja o bursa. In aceste conditii s-a optat probabil pentru utilizarea banilor pentru alti candidati si pentru programele in derulare.

#7
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Gata cu palavrageala, in "Poiana" cu voi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate