Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Portare interna Orange cu Digi Mo...

Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva
 Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...
 Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid
 Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 

Permis valabil in strainatate?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
vasio20

vasio20

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 21.09.2009
Am si eu o nelamurire: posed permis de conducere din 2004, obtinut in Romania. De anul trecut sunt rezidenta in Italia. Conduc masina, pana acum nu am fost oprita niciodata de politia de aici, pentru a prezenta permisul de conducere.

Stiu ca pana in anii trecuti era nevoie de schimbare permisului aici, pentru cetatenii roamani. Sotul meu asa a facut. Insa nu stiu nimic clar. Sunt voci care spun ca permisul meu asa cum este el, e valabil si aici, dar sunt si altii care afirma ca nu sunt in regula numai cu acest permis, si trebuie sa imi fac alt permis aici.

Ma puteti ajuta cu un raspuns exact?

Va multumesc,
Vasi

#2
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Pai daca stai in Italia de ce nu iti faci permis acolo?

#3
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.465
  • Înscris: 05.02.2007
Cat timp ai permis valabil de Romania, poti sa conduci fara probleme. Multi italieni se zbat sa-si faca permise de RO ca sa scape de puncte si tu vrei sa-ti iei permis de Italia  :lol: . Vezi ca acolo e groasa rau cu punctele, ti-l ia la 20 dar sanctiunile cu puncte sunt mai mari ca in RO, adica poti sa iei mai mult de 6 puncte pentru o abatere.

#4
taws

taws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 121
  • Înscris: 19.08.2009
Exista un termen (cred ca 90 zile) de la data stabilirii resedintei in care esti obligata sa schimbi permisul. In caz ca te prind cu cel romanesc primesti amenda.

#5
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.148
  • Înscris: 15.07.2008
unde scrie data la care ai aterizat ultima data in Italia ? daca vii si pleci tot la 90 de zile ...? cum pot ei dovedi ceva?

#6
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.126
  • Înscris: 05.02.2009

 taws, on 22nd September 2009, 15:55, said:

Exista un termen (cred ca 90 zile) de la data stabilirii resedintei in care esti obligata sa schimbi permisul. In caz ca te prind cu cel romanesc primesti amenda.

nu exista nici un termen,aia era inaintea de aderarea la UE.atat timp cat ai un permis emis de oricare stat UE esti ok!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate