Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

alt subiect despre facultatea în străinătate

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
pahsu

pahsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 22.12.2008
Sunt  în clasa a X-a și plănuiesc a studia în străinătate.
  
De ce:
-sistemul de învățământ în România nu e tocmai pe culmi
-slujbe bine plătite

  
Domenii de studiu:
-științele sociale(psihologie,sociologie,filozofie)
-științele comunicării

  
Satisfăcător ar fi dacă aș putea să-mi aleg cursurile(probabil ar fi un amestec de științe sociale), fără a selecta o  specializare(exemplu:filozofie).Totuși,o licență în sociologie e ceea ce vreau să obțin.
  
  
Rezultate școlare
  
De anul acesta voi încerca a obține rezultate onorabile la olimpiada de: psihologie, filozofie și sociologie.
  
Limbi străine

   A doua limbă vorbită e engleza, la un nivel avansat.
Deocamdată nu am niciun atestat."IELTS" e ceea ce mă interesează,  îl  voi folosi la admitere.
"IELTS" e valabil 2 ani, ar trebui să-l dau în clasa a XI-a, nu?
  
Veniturile familiei sunt de aproape 10 mii de  $ pe an.



Ce facultăți să iau în considerare?

Edited by pahsu, 18 September 2009 - 17:37.


#2
Ayra

Ayra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 09.08.2006
Si eu am aplicat tot pe acelasi domeniu. In general, olimpiadele nu se iau in considerare decat daca ajungi la Internationala, pentru ca de vreo 3 ani de zile Anglia cel putin considera ca sistemul nostru de invataman si de evaluare nu e chiar bun.

Iti trebuie: voluntariate, organizari de evenimente, sa fii moderator pe undeva, sa ai multe cursuri la activ, multe diplome.

Ielts-ul este valabil 2 ani, il dai in clasa a 11-a, rezultatele vin in 3 saptamani.

Eu am aplicat in UK la  Edinborough, Birmingham, Nottingham si Leicester si Bath, care erau primele pe specializarile Relatii internationale si studii europene si cam pe aceleasi domenii pe carei vrei si tu.

Notele din liceu nu conteaza. Ideea este ca daca ai un CV cat mai bun, adica te angajezi part-time, pe timp de vara, te duci in schimburi de experienta organizate de liceu si partcipi la tot felul de tampenii, scade si nota pe care ti-o cere facultatea la bac. Spre exemplu, mie Edinborough mi-a cerut la bac 8, in timp ce unui coleg i-a cerut 9.5. La acelasi profil.

#3
pahsu

pahsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 22.12.2008
Mulțumesc pentru răspuns.
  
-voluntariate n-am, poate găsesc ceva ce m-ar interesa
-organizator de evenimente nu-s, nici nu am avut ocazia să organizez ceva
-nu știu ce aș putea să moderez
-în rest, să am multe hârtii pe care scrie numele meu?   :)

#4
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postpahsu, on 21st September 2009, 15:29, said:

Mulțumesc pentru răspuns.
  
-voluntariate n-am, poate găsesc ceva ce m-ar interesa
-organizator de evenimente nu-s, nici nu am avut ocazia să organizez ceva
-nu știu ce aș putea să moderez
-în rest, să am multe hârtii pe care scrie numele meu?   :)

Admiterea-i relativ usoara, e in interesul lor sa isi ia banii.

#5
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Am doua chestii de comentat, poate nu's 100% la obiect dar cineva trebuie sa te trezeasca.

1. Mie-mi pare ca vrei totul de-a gata de la altii fara sa depui minim de efort. Ce facultăți să iau în considerare? Tu nu ai fost capabil sa cauti pe net, sa vezi ce si cum e la fiecare facultate, pe ce se axeaza admiterea si ce vor de la viitorii studenti? Era mult mai usor de directionat discutia daca ziceai Eu as vrea sa merg in Anglia la X, oare e bine? sau e mai bine la Y? pentru ca...

Cand m-am hotarat sa plec stiam pe dinafara vreo suta facultati din lume si ce programe au care m-ar interesa, cerintele de admitere si ce-mi trebuie la dosar, cand sunt examenele si despre ce e vorba in ele si cand sunt deadline-urile pt trimis aplicatia. Aveam un morman de brosuri (ti le trimit gratis acasa deci nu-i mare chestie) si le selectam pe categorii. Si aveam dial-up acasa care mergea ca melcul si intram numai dupa 10 noaptea pe net pentru ca era mai ieftin. Tu ai macar o idee vaga de ce se poate face in afara sau stii doar ca vrei?! Nu-i rau sa vrei si sa ceri ajutor dar trebuie sa inveti sa te descurci si SINGUR.

2.

Quote

-voluntariate n-am, poate găsesc ceva ce m-ar interesa
-organizator de evenimente nu-s, nici nu am avut ocazia să organizez ceva
-nu știu ce aș putea să moderez
-în rest, să am multe hârtii pe care scrie numele meu?

Daca zici din start ca nu pot, nu am, nu stiu, nu am avut ocazia poate ar trebui sa reconsideri.

De voluntari e nevoie peste tot, e un mod frumos de a face un pic de bine, a cunoaste oameni noi si-ati imbogati personalitatea. Cine nu te lasa sa organizezi? Poti sa faci campanii de reciclare in scoala, sa aduni cu colegii hainute sau hrana pentru un orfelinat (trebuie discutat inainte cu directorul pentru ca sunt reguli stricte in privinta sponsorizarilor), puteti merge cu colindul la caminul de batrani, imbracati in mos craciul la vreo cresa, organizat evenimente la centrele de consultanta ecologica, la fundatii de promovare a tineretului, lucrat la adaposturile pentru caini/pisici daca-ti plac animalele, cautat sponsori si plantat pomi in oras; cate si mai cate... Trebuie doar sa vrei si sa cauti.

In ultimii ani au aparut foarte multe programe internationale pentru elevii de liceu care acum cativa ani nu erau. Te poti implica foarte usor impreuna cu niste colegi (sau singur), puteti calatori prin Europa, vizita alte scoli, cunoaste oameni. Trebuie doar sa vrei si sa cauti.

Succes!

#6
Ayra

Ayra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 09.08.2006

View Postpahsu, on 21st September 2009, 15:29, said:

Mulțumesc pentru răspuns.
  
-voluntariate n-am, poate găsesc ceva ce m-ar interesa
-organizator de evenimente nu-s, nici nu am avut ocazia să organizez ceva
-nu știu ce aș putea să moderez
-în rest, să am multe hârtii pe care scrie numele meu?   :)

Pe saptaman ai undeva intre 3 si 10 activitati de acest gen in Bucuresti. Inscrie-te in grupul de yahoo eurodesk_info si vei descoperi.

Ce ai putea sa moderezi? Nu stiu. Ceva ce se face in scoala? Sa te duci la director sa ii propui sa faceti o dezbatere pe tema X?

Ce sa organizez? O serbare scolare? O piesa de teatru? Sa fii coordonatorul unei echipe de voluntari?

Fa-te trainer, du-te la Salvatii Copii, du-te la S.P.E.R. sunt o multime. Depune si tu un pic de efort :)

@ Dev: daca mai vezi mesajul asta, unde te-ai dus pana la urma ? Pe ce profil? Si cum te-ai descurcat? Imi place sa aud de la oameni cum e prin alte tari :D

Edited by Ayra, 22 September 2009 - 18:08.


#7
pahsu

pahsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 22.12.2008

View PostDev, on 22nd September 2009, 13:50, said:

Tu nu ai fost capabil sa cauti pe net, sa vezi ce si cum e la fiecare facultate, pe ce se axeaza admiterea si ce vor de la viitorii studenti? Era mult mai usor de directionat discutia daca ziceai Eu as vrea sa merg in Anglia la X, oare e bine? sau e mai bine la Y? pentru ca...


Iau in considerare Anglia si Danemarca.


Taxa scolarizarii
(in niciun caz peste ~3500 lire/an)

-Anglia:~3200 lire
-Danemarca:gratis

Specializarea: Business&Marketing

In Anglia:
-Coventry
-Worcester
-Birmingham


In Danemarca:
-Aarhus
-Copenaghen
-Niels Brock

#8
Ayra

Ayra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 09.08.2006
In UK:

St'Andrew's
UCL
Warwick
Edinbourough
si Birmingham

Din cate nu ma inseala memoria, asta sunt cele mai bune pe profilul tau.

Si daca taxa de scolarizare este peste 3500 de lire? (oricum nu se poate, ca e plafon dat de guvern), care este impedimentul tau? Oricum pleci pe loan. Si nu platesti nimic.

#9
pahsu

pahsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 22.12.2008
Mulțumesc pentru răspuns, Ayra.
  
Cunosc opțiunea împrumutului de la guvernul englez, însă nu vreau să ajung a plăti o sumă uriașă.

#10
Ayra

Ayra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 09.08.2006
Din cate am inteles de la cei plecati pe loan nu este chiar asa. Pentru ca te vei angaja in timpul facultatii si vei ajunge sa platesti din primul an aproxim 150-200 de lire pe luna inapoi statului, tocmai ca la sfarsit sa ai foarte putin de plata. Cel putin eu asta am inteles de la ei, ca asa au procedat. Si trebuie ca dupa ce termini facultatea, sa castigi o anumita suma minima X/luna, pentru ca altfel se considera ca facultatea nu te-a pregatiti indeajuns de bine si nu isi merita banii. Iar daca vii si muncesti in Romania, parampampam. Dar nu te sfatuiesc sa faci asta.

In schimb, multe programe din UK au licenta de 4 ani - acel program de "study abroad one year", care este incredibil de interesant. Pe langa faptul ca pleci in alta tara sa muncesti, ei efectiv te angajeaza, iti creezi relatii in domeniul respectiv, cantareste foarte bine pe CV pentru ca este trecut ca experienta si sunt foarte mari sanse sa ramai la compania care te-a recrutat pe un salariu mai mare. Dar poti sa te interesezi la fiecare facultate in parte de chestiile astea - sunt foarte deschisi si iti vor oferi toate informatiile de care ai nevoie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate