Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Travian la un click pe pagina

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005
Salutare.
Eram in dilema unde sa postez problema. Nu-mi dau seama daca e un virus ca sa deschid subiectul pe aria de Antivirus & Security. Imi cer scuze pentru mesajul pe care l-am trimis moderatorilor de pe acea arie dar poate ma ajuta si ei... e posibil sa fie de competenta lor mai degraba.
Am un site, pe care am incercat sa-l optimizez cat mai bine prin fortele proprii. De vreo 2 saptamani nu am mai intervenit asupra inserarii de coduri html ale unor parteneri. Dupa cum puteti vedea (in site-ul subiectului din semnatura) sunt multe linkuri externe si coduri de scripturi prezente pe site. Insist sa le am pana prind vechime si ,,forta,,.
De vreo 10 zile insa am depistat si lucrul acesta mi-a fost semnalat si de vizitatori ca am o problema la site si-anume dupa ce incarca homepage-ul complet in momentul unui click... se deschide in Mozilla Firefox o noua pagina cu jocul Travian. Am banuit, urmarind in Statusbar ce script lucreaza in momentul clickului, ca cel de la seomonitor.bunt.ro e de vina pentru ca el lucra in acel moment. Am vorbit cu reponsabili de la seomonitor despre problema si ei m-au asigurat ca nu are cum sa fie scriptul lor de vina pentru ca ei scaneaza zi de zi tot ce e pe server in plus mi-au spus ca e normal ca scriptul lor sa lucreze in momentul clickului deoarece el se incarca ultimul pe site. De altfel l-am si scos si m-am lamurit ca la fel se deschide acea pagina enervanta cu Travian.
Mi-ar lua mult prea mult timp sa scot toate linkurile si scripturile de pe site si sa verific bucata cu bucata, de aceea apelez la cei ce au cunostinte in domeniu sa ma ajute sa scap de beleaua asta.
Am testat pagina si cu alte browsere. La Safari nu se intampla nimic deci nu se deschide nicio alta pagina, totul decurge normal, La Chrome se deschide aceeasi pagina cu travian iar la Internet Explorer antivirusul meu descopera chiar 2 virusi banuiesc cei responsabili de deschiderea paginii cu Travian. Am AVG Antivirus FreeEdition 8.5 cu update la zi, cum la fel sunt la zi si cu cele mai noi versiuni la browsere.
Mai exact, accesand pagina mea cu Explorerul nu imi mai apare niciun Travian, in schimb AVG-ul detecteaza la deschidere un proces ID 3692 cu multiple threat detection, din Temporary Internet Files, 2 virusi Worm/Feebs de tip html[1].js
Am incercat sa trimit acest tip de virus spre analiza, laboratoarelor AVG dar nu stiu din ce cauza tot eroare imi da. Am cautat pe net un site care sa iti analizeze pagini de internet dar am gasit doar scanare online de pc.

Mii de multumiri celor ce imi pot spune care e cauza deschiderii acestei pagini de joc... cu care n-am nicio legatura directa.

LE: Acum am vazut ca nu mai exista aria MySite. In cazul acesta sper ca pot pune link spre site. Linkul e relevant si de stricta necesitate pentru discutia aceasta. Aici!

Edited by a21alex, 13 September 2009 - 18:23.


#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
lasa adresa site-ului

#3
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005
Am editat primul mesaj incluzand linkul.
Mai am de adaugat ceva si vad ca nu-l mai pot edita mesajul.  Pagina cu travian apare doar la prima incarcare a homepage-ului... dupa, poti da cate reload-uri vrei ca nu mai apare nimic suplimentar.

#4
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
la mine nu s-a deschis nimic
cred totusi ca e din cauza tuturor topurilor in care l-ai inscris. nu pot nici sa iau 20 de coduri la mana sa vad care-i cu "nesimtirea"

comenteaza partea cu topurile alea si incearca din nou

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004
Am intrat si eu - nici urma de Travian. Nici atentionare de virus nu primesc.

#6
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007
am intalnit chestia asta pe mai multe pagini web oriunde dadeam click se deschidea travian ! dar din ce  imi aduc aminte acele site-uri erau warez in mare parte ... !

#7
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
La mine s-a deschis cand am dat click pe pagina in momentul incarcarii. La urmatoarele accesari nu s-a mai deschis.
Cand am intrat si cu Internet Explorer s-a deschis cand am dat click la prima accesare. La fel ca si pe Firefox nu s-a mai deschis la accesarile ulterioare. Probabil este un cookie care memoreaza daca s-a mai deschis travian din pagina respectiva.

LE: Am gasit 2 cookieuri cu travian:
cookie:user@travian.ro care contine:
CAD
31610578%231252912139%2310235%232222214222%23%230
travian.ro/
1536
2774480768
30249342
982914464
30029066
*

cookie:user@traviangames.com
care contine:
tgadclickad
10235
traviangames.com/
1536
607680384
30047171
978384464
30029066
*
tgadclicksu
2222214222
traviangames.com/
1536
607680384
30047171
978384464
30029066
*
tgadclicksd
0
traviangames.com/
1536
607680384
30047171
978384464
30029066
*
tgadclickgi
1
traviangames.com/
1536
607680384
30047171
978384464
30029066
*
tgadclickdt
1252912139
traviangames.com/
1536
607680384
30047171
978384464
30029066
*

Edited by Official, 14 September 2009 - 09:17.


#8
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005
Bine nici Google prin afisarea rezultatelor la o simpla cautare nu atentioneaza ca site-ul ar putea avea vreun potential virus....
@Official din pacate... nu-mi pot da seama din codul sursa cine declanseaza deschiderea paginii cu Travian. Practic asta ma intereseaza ca sa pot scapa de Travian.

#9
Anturaju93

Anturaju93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 06.05.2007
Si la mine s-a deschis o pagina cu travian. Am folosit Firefox si am apasat inainte sa se incarce complet site-ul tau. Solutia ar fi sa o iei prin eliminare. Scoti toate scripturile externe, cele din surse mai putin importante si cunoscute le scoti din site, iar daca tot apare travian, scoti tot:D

#10
lp4ever1992

lp4ever1992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 27.02.2009
si mie mi-a aparut pagina cu travian

#11
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005
Una peste alta nu e deloc Fair Play daca vreun site al carui cod e prezent pe site-ul meu recurge la asemenea tehnici de reclama ascunsa.

#12
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005
Este foarte interesant ce se intampla.
Fara sa intervin asupra site-ului, Travian-ul si virusii au disparut asa cum au venit, momentan.
Poate au citit pe aici cei ce au coduri html pe site, caz in care le multumesc... sau poate altcineva a descoperit inaintea mea virusul si le-a semnalat ca de la ei vine problema si au remediat-o.

#13
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005
M-am inselat amarnic.
A reaparut din pacate. Imi bag pixu`... deja ma albeste pe cap. Ma poate ajuta cineva sa scap de tampenia aia de pagina cu Travian?
In perioada de vreo 8 ore in care pagina nu a mai aparut, am verificat daca nu a fost cazut vreun site cu care am parteneriat, cod html, schimb de link. Niciunul nu era cazut. Toate erau functionale. Daca era sa fi fost cazut vreunu puteam sa banuiesc ca acel site era cauza aparitiei paginii dar nu e cazul.
Chiar ma depaseste problema. Nu pot ca dupa o munca asidua de 7 luni sa inchid site-ul pur si simplu.
Poate verifica site-ul cineva ce are cunostinte avansate in problema asta pentru a depista ce declanseaza aparitia paginii cu Travian? Va multumesc.

#14
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005
Deci... nu mai inteleg nimic...
In timpul scurs de la ultima postare, desi mi-era groaza, am inceput sa scot pe rand fiecare link extern de pe site. Dupa fiecare modificare am verificat prezenta pop-up-ului pe Firefox si a virusilor pe Explorer........ Am scos... pana am scos TOT ce era link extern-partener, lasand doar continutul si... surpriza. Acelasi pop-up nesimtit pe Firefox si virusi enervanti pe Explorer. De stiam nu mai pierdeam 2 saptamani de munca aiurea.... Le scoteam pe toate dintr-o data dar speram sa dau de codul vinovat!
Chiar nu ma poate ajuta nimeni? Sincer imi vine sa inchid ,,pravalia,, si sa o recladesc de la zero dar nu ma lasa inima dupa atata munca depusa.
Multumesc!

#15
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
fa o scanare cu "malware bytes". e free

#16
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
E posibil sa fie hostul de vina, de obicei hosturile free fac asta, pune un alt index mai sumar de proba si incearca din nou, la mine nu s-a deschis nimica cu nici-un browser. :|

Edited by bogdan_popescu, 06 October 2009 - 22:09.


#17
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005

View Postagain, on 6th October 2009, 22:38, said:

fa o scanare cu "malware bytes". e free


Pai n-am nevoie sa-mi scanez calculatorul. Daca se putea scana site-ul pentru a afla care din scripturi e faradelege atunci ar fi fost ok dar asa...
Apropos exista vreo solutie online de scanarae a site-urilor pentru a vedea daca respectivele site-uri au virusi sau coduri ce deschid popup?!

#18
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,795
  • Înscris: 09.05.2005

View Posta21alex, on 7th October 2009, 21:08, said:

Pai n-am nevoie sa-mi scanez calculatorul. Daca se putea scana site-ul pentru a afla care din scripturi e faradelege atunci ar fi fost ok dar asa...
Apropos exista vreo solutie online de scanarae a site-urilor pentru a vedea daca respectivele site-uri au virusi sau coduri ce deschid popup?!

Daca host-ul ofera Cpanel ar trebui sa gasesti scanarea anti virus

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate