Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 

Cehia-bune si rele

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#91
Karlik

Karlik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.01.2012
Depinde foarte mult de tine, ce varsta ai, la ce nivel al carierei esti, daca vrei sa stai cu altcineva in casa sau nu, daca planuiesti sa mergi des in Romania ...

Ca sa calculezi cum iti ajung banii, poti face un cos cu cumparaturi lunar in Romania, pe categorii (chirie, mancare, telefoane, cablu, iesiri, altele). Apoi suma pe fiecare categorie o inmultesti cu cat vezi tu ca-s mai mici sau mari preturile in Brno. Sau intra pe numbeo.com, e extrem de aproape de realitate.

Pentru inchiriat: sreality.cz (buton de engleza sus), remax-czech.cz

Telefonia mobila mai ieftina si mai buna este la O2: o2.cz

Cablu + fix + internet: majoritatea se agata de upc.cz

Pentru preturi in Tesco (similar Carrefour): itesco.cz > Potraviny Online > schimbi in engleza > te plimbi pe la categoriile de acolo pentru preturi; mai au si Kauflaund, care este sensibil mai ieftin (10%)

Calculul salariului net: http://www.finance.c...ovy-kalkulator/

Cum s-a mai spus:
-mancarea si berea costa mai putin un pic decat in Romania; tigarile costa la fel;
-toale si alte magazine femeiesti nu-s asa de multe, exista si optiunea Parndorf/ Znojmo/ Viena/ Praga;
-calitatea vietii este considerabil in favoarea Brno-ului comparat cu majoritatea oraselor romanesti;
-foarte aproape de multe obiective turistice din Europa Centrala
-IBM Brno este o trambulina spre altceva in cariera. Inveti (ai ce) si mergi mai departe. In oras mai sunt AT&T, Infosys si inca vreo cateva pe care le uit acum. In Bratislava (130km) mai sunt cateva multinationale (IBM, AT&T, HP, Lenovo, Kraft). In Praga sunt iarasi ceva oportunitati. Asta iar depinde de tine.

#92
CuZa

CuZa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2007
Salut,
Vin si eu cu o foame mare de informatie Posted Image
Momentan locuiesc si muncesc in TM la o multinationala de telecomunicatii (cred ca cine stie TM are in minte si numele companiei) tinandu-se cont ca lucrez in shifturi ajung pe luna la 600-700 de euro. Am primit o oferta de jobb la AT&T, in mare parte aceleasi conditii de munca (shifturi) salarul la 1000 + (inca nu stiu exact, astazi urmeaza sa il aflu, dar din cate am inteles ar fii undeva la 1500 euro).
Intrebarea este urmatoarea: se poate traii decent in Brno cu familia (sotie + copil 3 ani) ?
Din ceea ce am citit pe acest forum as fii tentat sa incerc "za Cehian life", dar consider ca inainte de-a face pasul asta trebuie putina informare. Mai trebuie sa precizez ca in TM stau tot in chirie 210/luna + cheltuieli .... undeva pe la 300. Ideia mea e ca atata timp cat salariu - chirie si cheltuielii de trai = +300 ar fii un pas inainte. Acum va astept pe voi, cei cunoscatorii ai vietii de acolo pentru a-mi face o parere si a putea lua o decizie definitiva.
Multumesc!

Edited by CuZa, 17 July 2013 - 10:17.


#93
Oana_Roxana

Oana_Roxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2013
Salut prieteni,


As mai avea o nelamurire, planuiesc sa vin cu masina personala in Brno pentru a-mi fi si usor la transport si, eventual, la mici excursii pe acolo. Fiind prima data cand ies cu masina din tara nu stiu de ce am nevoie. Este nevoie de un alot tip de asigurare sau este suficienta cea pe care o am in Ro? Mai mult decat atat, vignetele Ro-Cz cam cat insumeaza?


Va multumesc frumos,
O zi frumoasa!

#94
Karlik

Karlik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.01.2012
De hartii nu stiu.

Vignete:
-Ungaria - 2975 Ft, se poate cumpara online: https://en-ematrica.autopalya.hu/
-Slovacia - 10 €, se cumpara de la benzinarii. Sau se mai poate cumpara online si iti trimit abtibildul prin posta. Eu nu m-as baza pe posta romana sa ajunga la timp http://www.dialnicne...pyNalepiek.aspx
-Cehia - 310 Kc, se cumpara de la benzinarii, posta si cateva chioscuri

De adaugat ca benzina in Slovacia e cu cativa centi mai scumpa. Cu vreo 30 de centi pe litru pe alocuri, sa nu zic ceva de Slovnaftu' lor...

#95
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
21500czk brut e foarte putin!viata a devenit mai scumpa,chirie intr-o camera nu vei gasi sub 250e .Sper ca nu ai nici o treaba cu meseria pe care va trebui sa o practici acolo si vrei doar sa inveti ceva.

#96
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
daca mergi la CC (la anunturile de angajare cred ca le zice "operator" sau ceva de genu') si lucrezi in shift'uri ajungi sa iei aproape brutul in mana, din cauza sporurilor de noapte si weekend.
nu e mult, insa depinde de om. daca esti tanar, la inceput de cariera si fara obligatii, e de-a dreptul excelent. daca esti cu experienta in IT, e o insulta. daca esti in pasul de reorientare profesionala (indiferent de varsta) e o miscare si o oportunitate buna spre foarte buna.

mai departe, trebuie sa ai in vedere faptul ca cei care vin pe 1st level in Brno vin pentru lansare profesionala, nu "pe veci", si sunt cateva aspecte care trebuie asumate:
1. la venitul ala o sa faci cum fac si restul si o sa locuiest intr-un shared flat cu ceva colegi/prieteni cu care ajungi sa te intelegi. preturile sunt intre 4000 si 7000 de coroane pe luna (chirie+utilitati+net/tv) in functie de conditii, locatie si bafta
2. la venitul ala o sa traiesti binisor, mananci foarte bine, iti mai permiti o toala si o iesire din cand in cand (nu ma refer in oras la bere, ca aia e ieftina, ci un praga,viena,ski,etc)
3. o sa muncesti pe sponci pentru banii aia, in CC e de lucru destul de mult; in plus, o sa muncesti si extra sa tragi "knowledge" pe felia ta - IBM are cel mai bun sistem intern de training pe care l-am vazut pana in prezent, si am vazut destul de multe multinationale!
4. programul de lucru o sa te cam futizeze la ceasul biologic pana te adaptezi. si cand te adaptezi o sa pleci mai departe, ca eu unul n-am cunoscut pe nimeni care sa ramana in CC mai mult de 2 ani si jumatate. de regula pragul e inainte de 2 ani


pentru acte la masina: ai nevoie de asigurarea RCA cu partea aia verde, pe care e specificat ca si Cehia e acoperita.
in rest iti trebuie permis de conducere si actele masinii (adica talonul).
n-are nici dracu' treaba ta, eu tot numere de RO am.

LE: legat de masina:
- ia-ti vigneta ceheasca pe un an, e mai rentabila decat aia pe bucati. daca stai cu masina acolo o sa vrei sa te plimbi prin jur, ca ai ce vedea! (apropos, cel mai bun raport pret/calitate la combustibil e la Globus, in nordul orasului. fugi ca dracu de tamaie de benzinariile Tesco, iar restul sunt mai scumpe)
- daca muti masina 1 metru, APRINZI FARURILE SI PUI CENTURA. fara romanisme
- casca ochii unde parchezi, daca ai dubii ca ar fi OK, nu parca acolo. si sa ai distanta suficienta de locurile de parcare marcate pentru cei cu handicap, ca altfel n-o sa-ti placa.

Edited by kutie, 26 July 2013 - 17:27.


#97
catalinb88

catalinb88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2014
Salutare,

Am primit o oferta de lucru in Praga, urmand ca salariul brut lunar sa fie de aprox 50.000 CZK (din calculele mele, asta ar insemna cam 1350 EUR net). Sunt programator Java, avand aprox 3.5 ani de experienta in domeniu. As fi curios sa aflu ce parere aveti despre aceasta oferta:
  • E un salariu bun pentru domeniul IT?
  • E un salariu bun pentru nivelul meu de experienta?
  • Am reusi sa ne descurcam 2 persoane cu acest salariu lunar?
Va multumesc frumos,
Cata

Edited by catalinb88, 25 March 2014 - 10:15.


#98
Karlik

Karlik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.01.2012
Nu stiu daca ai acceptat sau nu oferta. My 2 crowns:

Am atasat doua fisiere cu ghidul salariilor. Mi se par conforme cu piata. Cei de la Hays sunt mai cu picioarele pe pamant.

Este salariul corect pentru tine? Depinde de ce vrei,  ce poti face, de firma angajatoare, de cum te-ai descurcat la interviu, etc... Daca nu castigi banii astia in Romania si asta este nivelul tau profesional, eu as sfatui pe oricine sa o faca. Daca castigi aceiasi bani in Romania si vrei sa pleci pentru Praga, as avea acelasi sfat din nou (din punctul meu de vedere merita)

Economie de piata. Cerere si oferta :)

Daca va descurcati cu banii iar depinde de voi. Am postat mai sus cam cum va puteti calcula singuri cosul lunar de cumparaturi. Eu si a mea ne-am descurcat la inceput cu exact acelasi salariu.

Attached Files



#99
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
cu banii aia te descurci bine cu nevasta casnica si cu bebe.
am trecut pe-acolo :)

ce inseamna "bine":
- nelipsit nimic la bebe
- mancat fara nici o restrictie, inclusiv mofturi gen chipsuri/sub/ciocolata/etc
- iesit macar o data pe saptamana in oras, facut muci
- iesit macar o data pe luna la (de ex) viena
- fumat inclus
- ocazional cumparat cate o chestie (un TV nou, o piesa in comp, un kindle, etc)

toate astea iti intra in ~35.000 czk pe luna, cat iti ramane in mana. eu plateam 11.000 czk oe apartament+cheltuieli+net/tv la venitul ala.

sfatul meu: chiar daca meriti mai mult, daca momentan n-ai alt interviu/negociere pe rol, du-te fara sa te uiti in urma. si ulterior cauta-ma sa-mi dai o bere pentru sfat :)

#100
Karlik

Karlik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.01.2012

View Postkutie, on 05 aprilie 2014 - 23:47, said:

sfatul meu: chiar daca meriti mai mult, daca momentan n-ai alt interviu/negociere pe rol, du-te fara sa te uiti in urma. si ulterior cauta-ma sa-mi dai o bere pentru sfat Posted Image

Subscriu. Am fost in aproape aceeasi situatie (fara bebe doar) cu Kutie. Merita fiecare secunda. Ii datorezi o bere acum :)

#101
catalinb88

catalinb88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2014
Kutie, Karlik, multumesc frumos pentru raspunsurile voastre. Acceptasem oferta intre timp, sfaturile voastre au venit ca o incurajare suplimentara. Posted Image

Edited by catalinb88, 09 April 2014 - 11:27.


#102
IoanaC3

IoanaC3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.04.2012
Salutare,

In primul rand tin sa va multumesc pentru detaliile oferite, m-au ajutat sa imi fac o idee despre traiul in Cehia. Si totusi, apelez la experienta si cunostintele voastre pentru un sfat, pe care il voi aprecia, cu siguranta.
Sotul a primit o oferta, job in IT, 2400 euro/net, pentru Praga. Eu nu voi putea lucra pe ce sunt certificata, din cauza limbii pe care nu o cunosc, cel putin nu la inceput, va mai dura pana reusesc sa ma angajez, probabil. In discutii cu jobul este decat el. Acum urmeaza partea mai dificila Posted Image Avem 2 copii (4 si 9 ani) si nu stiu sigur la ce costuri sa ma astept cu scoala/gradinita (in engleza), am inteles ca sunt mari costurile. Cum credeti ca ne vom descurca pt inceput? Cat sa avem un trai decent, dar sa ne permitem sa dam copiii la scoala si sa ne mai plimbam si noi macar o data la 2 luni, prin imprejurimi. Ne dorim sa reusim sa si punem ceva deoparte, pt rata de la banca. L-am sfatuit pe sotz sa negocieze, sa plateasca angajatorul taxa de scolarizare pt baiatul mare, desi mi se pare ca am cam intins coarda, salariul oferit e chiar ok, nu cred ca vor accepta.
Voi ce parere aveti?
PS: Daca facem pasul, odata ce instalez copiii la scoala si isi intra si ei in ritm, vreau neaparat sa imi gasesc si eu sv.
M-ati demoralizat cu toalele Posted Image)) ziceti ca-s urate? Posted Image
Ati auzit daca se organizeaza cursuri de invatare a limbii cehe, pt expati?

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Edited by IoanaC3, 26 June 2014 - 10:21.


#103
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
cursuri de ceha se organizeaza, sunt si unele gratuite dar pentru alea noi romanii nu ne calificam (sunt gratuite doar pentru cetateni non-EU, nu prea am inteles asta dar nah...).
pentru copilul de 4 ani este usor, la varsta asta intr-o gradinita ceha va prinde limba in cateva luni, si intr-un an si ceva deja vorbeste nativ. la cel de 9 ani e mai problematic, dar optiuni exista in praga, e cosmopolit orasul.
s-ar putea sa ai surprize placute cu piata muncii chiar si pentru tine.

2400 euro net, daca esti sigura ca e net (cred ca mai realistic ar fi sa dai orientativ brutul) e mediu pentru praga, la calificati. vine cam 60.000 czk; se poate si mai bine, se poate si mai rau.
nu o sa o duceti in puf, dar va descurcati peste medie.
de ce zic ca e mai interesant sa dai o idee despre brut: in CZ ai multe facilitati pentru familie: cam 1000 czk/luna deducere la impozit pentru copil, 24.000 czk/an deducere pentru sotie (daca are venituri sub 65.000 czk/an sau de loc), gratuitati la transportul public, asigurare medicala pentru copii si pentru sotie (daca e casnica pentru a avea grija de copii) si multe altele.
practic, ca sa-ti faci o idee: daca veniturile nete incasate lunar sunt identice nominal cu ce va intra in RO, in cehia o sa o duceti MULT mai bine. daca nominal vorbim de o suma mai mare, discutiile nici nu-si au rostul ...

partea cu hainele nu o lua in tragic. esti in inima europei dpdv geografic, ai acces la ce vrei tu (sa vezi ce accesibil e Parisul pentru cele doua perioade de reduceri, de exemplu). Ce ne plangem noi nu e calitatea hainelor, ca aia e OK, ci capacitatea bastinaselor de a le purta Posted Image


LE: NU plecati impreuna. Lasa-l pe el sa mearga, sa rezolve de cazare si una-alta, si pe urma veniti si voi ;)

Edited by kutie, 06 July 2014 - 11:07.


#104
Satana666c

Satana666c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.12.2013

View PostKarlik, on 17 iulie 2013 - 13:32, said:

De hartii nu stiu.

Vignete:
-Ungaria - 2975 Ft, se poate cumpara online: https://en-ematrica.autopalya.hu/
-Slovacia - 10 €, se cumpara de la benzinarii. Sau se mai poate cumpara online si iti trimit abtibildul prin posta. Eu nu m-as baza pe posta romana sa ajunga la timp http://www.dialnicne...pyNalepiek.aspx
-Cehia - 310 Kc, se cumpara de la benzinarii, posta si cateva chioscuri

De adaugat ca benzina in Slovacia e cu cativa centi mai scumpa. Cu vreo 30 de centi pe litru pe alocuri, sa nu zic ceva de Slovnaftu' lor...
O sa pot plati in euro in benzinaria din Ungaria?

#105
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
NU pleca cu euro la tine.
mergi frumos cu banii pe card, in lei, si vigneta ungureasca iti iei ori din vama noastra daca ai ceva lei la tine cash ori din benzinarie la unguri unde platesti cu cardul.
sa NU iti iei vignete pentru toti de la noi sau de la unguri, ca sunt mai scumpe. iei la vama/unguri pentru unguri, la vama/slovaci pentru slovaci (sau austrieci, daca mergi prin austria), si la vama/cehi pentru cehia. btw, pentru CZ ia pe un an, sa nu te incuri cu bucati ca sigur o sa te apuce umblatul :D

dar nu pleca cu euro la tine. sau cel putin nu multi, maxim vreo 50 pentru slovaci/austrieci. ungurii sunt pe HUF si cehii pe CZK, si pierzi mult la doua conversii. mai mult decat la conversie directa din lei direct de pe card.

#106
pralinamarina

pralinamarina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2014
Salutare,

Aveti idee daca imi pot face pasaport la ambasada? (ce documente sunt necesare/cat dureaza?)

#107
sunriseme

sunriseme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.10.2014
Da, pasaportul poate fi facut la ambasada, cel mai bine ar fi sa suni pentru detalii.
Pe site-ul ambasadei nu am gasit cat dureaza eliberarea unui pasaport.
Acte necesare si conditii pentru eliberare pasaport:
http://praga.mae.ro/node/762
http://praga.mae.ro/node/267
-----------
Programul amabasadei (http://praga.mae.ro/node/258)
LUNI, MARŢI, JOI, VINERI în intervalele orare 9:00 - 13:00 şi 14:00 - 16:00
Cererea de pasaport se face NUMAI PE BAZA DE PROGRAMARE PREALABILĂ.
Programarile pot fi efectuate telefonic, la numărul 00420 257 532 090​.
-----------
Taxe si preturi sunt afisate aici:
http://www.mae.ro/si...e_consulare.pdf

#108
pralinamarina

pralinamarina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2014
Multumesc mult pentru informatii.
Nu am gasit nimic despre durata, ai idee cat dureaza pana la eliberarea pasaportului?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate