Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Am nevoie de un sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,610
  • Înscris: 08.08.2007
Buna ziua
Stau intrun camin particular din cluj cu contract incheiat pe data de 14.09.08 si contractul are o durata de UN AN adica din data de 01.10.08 pana la data de 30.09.09.
In data de 14.09.08 au fost platite chirie pe luna octombrie 260 RON+ garantie 260 RON+ 100 RON fond reparati.
In luna mai 09 trebuia sa platim la sfarsitul luni luna iunie care nea zis adiministratoarea ca trebe sa scrie cerere sa ne fie platit din garantie.
Dupa cei care au vrut sa stea pe timpu veri Iulie,August,Septembrie trebuia sa ne mutam din camera noastra in alte camere baieti parter fete etajul1, si trebuia sa semnam si completam un contract aditional pe care scrie numa datele noastre fara durata de chirie. Pe actul respectiv nu exista numar de inregistrare si data ce am primit eu.
Problema urmatoare ii ca eu am vrut sa platesc luna Septembrie si administratoarea imi comunica ca trebe sa platesc 260 chiria septembrie+260 garantie +100 fond reparatie ca trebe sa incheiam un contract nou ca in data de 1 Septembrie sun iscrierile la camin.
Eu am zis ca vreau sa platesc luna septembrie numa si dupa sesiunea de restanta la facultate platesc tot ce se prevede in noul contract dar ea a zis ca nu nu imi ia bani pe septembrie 260 RON numa daca platesc si garantie si fondul de reparatie.
Si teoretic daca eu pana in 1 Septembrie nu am platit chiria ce se plateste in 25-30 a luni nu mai am voie sa stau aici sau trebe sa platesc 15 RON pe zi.

Inrebarea ii daca merg la protectiaconsumatorului se poate rezolva ceva?? ca iei teoretic incalca contractul.

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Nu se incalca cu nimic contractul de inchiriere. Din scrisul tau oribil deduc ca esti chirias in baza unui contract cu termen care expira la data de 1 septembrie 2009. Pana la 1 septembrie, conform contractului. Dupa 1 septembrie, fie parasesti locuinta inchiriata, fie inchei un nou contract in noii termeni si conditii acceptate de catre locator.

PS Invata sa scrii romaneste!

#3
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,610
  • Înscris: 08.08.2007
In contract scrie 30.09.09 adica 30 septembrie

#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Indiferent cum s-a rezolvat problema, o parere avizata de la OPC nu strica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate