Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Invatamantul la domiciliu

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007
Exista posibilitatea ca un copil cetatean roman, domiciliat in Romania, fara nevoi speciale sa poata urma invatamant la domiciliu organizat de catre o scoala din Statele Unite, iesind astfel in afara sistemului educational romanesc?

Intreb asta deoarece am auzit despre un astfel de caz dar citind legea 1251 am inteles ca acest fel de invatamant nu se poate substitui formei clasice de scolarizare fiind aceptat doar in cazurile mentionate acolo.
Cu toate astea, art.180 din Legea Invatamantului prevede ca ''Parintele sau tutorele legal instituit are dreptul de a alege forma de invatamant si felul educatiei copilului minor''.

Attached Files


Edited by Bogdan R, 27 August 2009 - 09:13.


#2
Puma01

Puma01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2006
Salut,

Nu stiu daca chiar exista asa ceva, dar poti incerca niste scoli mult mai organizate, si mai "bogate" cum ar fi ceea de aici

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 Puma01, on 27th August 2009, 18:30, said:

Salut,

Nu stiu daca chiar exista asa ceva, dar poti incerca niste scoli mult mai organizate, si mai "bogate" cum ar fi ceea de aici

Multumesc de raspuns dar acesta e cu totul paralel intrebarii mele.
Nu caut o scoala de limba engleza, doream doar ca cineva ''in tema'' sa ma lamureasca in legatura cu aspectele amintite.

#4
Puma01

Puma01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2006
Cum doresti tu sa il consideri. Nu a fost un raspuns pe intrebarea data de tine, a fost o alternativa.

Mult success in a gasi ceea ce cauti.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 Puma01, on 28th August 2009, 11:32, said:

Mult success in a gasi ceea ce cauti.

Multumesc, dar chiar incep sa fiu pesimist.
Am pus aceeasi intrebare si pe forumul profesorilor si nimeni nu stie sa raspunda (cu toate ca userii de acolo ar trebui sa fie ceva mai informati).

#6
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

 Bogdan R, on 28th August 2009, 09:14, said:

Nu caut o scoala de limba engleza, doream doar ca cineva ''in tema'' sa ma lamureasca in legatura cu aspectele amintite.
nu, nu este acceptata acea forma de invatamant. ea trebuie sa fie romaneasca, nu straina. diplomele straine nu sunt automat recunoscute in Ro. daca acel copil invata conform sistemului unei alte tari e ca si cum nu ar fi facut deloc scoala, trebuie niste echivalari ulterioare, examene, etc.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 Dari@, on 2nd September 2009, 06:48, said:

nu, nu este acceptata acea forma de invatamant. ea trebuie sa fie romaneasca, nu straina. diplomele straine nu sunt automat recunoscute in Ro. daca acel copil invata conform sistemului unei alte tari e ca si cum nu ar fi facut deloc scoala, trebuie niste echivalari ulterioare, examene, etc.
Atunci nu inteleg cum in cazul despre care am amintit nu se sesizeaza autoritatile: vizite de la Protectia Copilului, vizite de la sectia de politie, amenda etc etc

Diplomele straine eliberate de scoli din UE sunt acceptate in Romania, ar fi culmea sa nu fie asa in conditiile in care diplomele din UE se recunosc in toate tarile membre.
O oarecare recunoastere (conditionata probabil de niste echivalari) exista si pentru diplomele eliberate in afara UE.
Spun asta deoarece stiu un caz, o fata care s-a intors din SUA, cu familia, dupa ce ea a terminat acolo clasa a 9-a. Au inscris-o in clasa a 10-a fara nicio problema ca lipsise din sistemul romanesc  timp de 5 ani. Ea facuse primele 4 clase in Romania, cu rezultate foarte bune, dar dupa ce a venit din SUA nu a mai facut fata deloc in clasa a 10-a, cu toate ca lua meditatii la aproape toate materiile. Dupa un an s-au reintors in SUA...
Dar asta e alta poveste, nu are legatura cu invatamantul la distanta.

Edited by Bogdan R, 02 September 2009 - 10:11.


#8
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
ma mir ca a putut fi inscrisa la clasa a 10-a. stiu si eu un caz, exact anul scolar trecut, o fata terminase 8 clase in Spania si venise in Romania, de tot, cu paritnii. Nu a fost primita, a dat un test si s-a constatat ca nu are cunostintele necesare pt clasa a 9-a in Ro. si au inscris-o din nou intr-a 8-a.

Da, stiu, sistemele de invatamant sunt foarte diferite, insa eu zic ca al nostru e mult prea teoretizat si incarcat. Dar nu e cazul sa dezvoltam aici ideea.

de ce nu se sesizeaza nu stiu ce autoritati? pai din oficiu nu prea au cum, cred si nici nu stiu de copil ca nu e inscris la scoala. la noi invatamantul este obligatoriu, dar nu se stipuleaza nicaieri ce se intampla daca parintii nu-si trimit copii la scoala. insa cand vrei sa ai un serviciu, ti se cere macar o diploma de bac, asa ca... vrei-nu vrei, mergi la scoala.

diplomele straine sunt acceptate, am zis, dar nu automat. adica nu poti veni cu diploma de universitatea Oxford si sa predai la liceul X din Brasov, sa zicem. Trebuie sa ai diploma recunoscuta de Min. invatamantului, adica o echivalare, ceva.  Poti sa predai doar daca te-a trimis statul roman sa inveti in strainezia. daca te-ai dus tu, ca asa ai vrut tu, nu este recunoscuta diploma aia automat

Edited by Dari@, 02 September 2009 - 18:56.


#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
intrebarea cheie e ce vrea sa faca acel copil dupa ce termina scoala aia.
si pe site-ul AISB se spune clar ca scoala nu este recunoscuta si acreditata de ministerul educatiei deoarece nu merge dupa programa romaneasca
dar este acreditata de diverse institutii de invatamant superior straine, americane si europene, emite diploma de bacalaureat, pe care apoi, in america, cel mai probabil, o poti folosi cu succes.

e stupid sa vrei sa dai copilul 5 clase la o scoala americana ca apoi sa absolve o scoala romaneasca si in final sa lucreze in UE.
deci depinde f. mult de ce planuri de viitor are

daca vrea sa plece din romania dupa in state, sa mearga bine mersi dupa acea programa americana, la domiciliu.
nu-mi dau seama cine-ar stii si ce i-ar face.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 Dari@, on 2nd September 2009, 19:51, said:

ma mir ca a putut fi inscrisa la clasa a 10-a.

Asta se intampla prin '95 - '96. Iar tatal ei lucrase in invatamant...


 Dari@, on 2nd September 2009, 19:51, said:

la noi invatamantul este obligatoriu, dar nu se stipuleaza nicaieri ce se intampla daca parintii nu-si trimit copii la scoala

Eu am auzit de un caz in care niste tigani care nu si-au trimis copilul la scoala au fost ''calcati'' de Politie si Protectia Copilului. Pana la urma, de frica amenzii, l-au trimis.


 Dari@, on 2nd September 2009, 19:51, said:

Poti sa predai doar daca te-a trimis statul roman sa inveti in strainezia. daca te-ai dus tu, ca asa ai vrut tu, nu este recunoscuta diploma aia automat
Ciudat!
Pai nu e aceeasi diploma? De ce intr-un caz e buna iar in celalat nu e?


 spare-me, on 2nd September 2009, 20:11, said:

intrebarea cheie e ce vrea sa faca acel copil dupa ce termina scoala aia.
Asa e. Tipa de care vorbeam a facut apoi psihologie in SUA, ulterior si master in acelasi domeniu. Evident ca nu s-a mai intors in Romania.


 spare-me, on 2nd September 2009, 20:11, said:

scoala nu este recunoscuta si acreditata de ministerul educatiei deoarece nu merge dupa programa romaneasca
Si-atunci cum absolventii straini de liceu pot face facultate in Romania? Si la fel, cum absolventii romani pot face facultate in alte tari?

#11
Daciana7

Daciana7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.09.2009
Am gasit acest subiect cautand pe internet informatii despre invatamantul la domiciliu in Romania si m-am inscris pe acest forum pt. a putea discuta cu altii care sunt interesati de acest subiect .

Caut informatii pentru prietena mea care se afla in Romania si are doi copii care ar trebui sa mearga la scoala anul acesta in clasa I .Din motive obiective nu-i poate duce , si nu a gasit intelegere si sprijin la directoarea scolii . Din cercetarile facute pana acum , e adevarat ca directorii si profesorii sunt refractari , dar am aflat ca exista o portita legala pt. a amana mersul la scoala : sa inscrie copiii la o scoala din straianatate care ofera si cursuri la distanta (prin intermediul internetului sau posta ) si in paralel sa studieze din manualele din Romania . Acum e adevarat ca la nivelul scolii primare e mai usor , nu stiu daca ar avea cineva energia necesara sa faca asta cu copii din clasa a 5-a in sus...
In momentul in care va lua hotararea sa-i duca la scoala , copiii vor da niste teste de evaluare si in functie de rezultate vor fi incadrati in clasa potrivita . Dar nu cred ca ea va avea probleme in privinta asta , daca va lucra cu ei ce se lucreaza in scoala (caiete de lucru , etc. )

Iar in cazul in care vor primi niste vizite "amicale"  :) din partea autoritatilor , vor putea justifica invatamantul la domiciliu prin materialele de studiu , caietele de lucru , eventualele teste pe care le vor da , etc .

Parerea mea este ca reusita consta in atitudinea potrivita . Parintii trebuie sa fie siguri pe ei in fata autotitatilor , sa convinga pe cei care-i "iau la intrebari" ca nu se pune problema ca nu suntem de acord cu sistemul de invatamant  B) , ci doar ca noi stim cel mai bine ce se potriveste copilului nostru , etc si toate astea PENTRU BINELE COPILULUI !  :) Adica eu sunt PARINTELE LUI si eu stiu cel mai bine ce e mai potrivit pentru el (atentie ! : nu discutam despre ce e mai bine , ci ce e mai potrivit !) Am observat ca cei din ministerul invatamantului sar ca arsi daca sugerezi macar ca ceva din ceea ce fac ei nu e bine .
Deci copilul meu va invata , si va invata mai bine si mai multe decat alti copii de varsta lui . In nici un caz nu se pune problema ca "va bate mingea" toata ziua !
Iar parintele , pentru a fi cat mai credibil , trebuie sa aiba un program clar , orar bine stabilit (cel putin pe hartie) , lista cu manualele si alte materiale de studiu , materiile care vor fi studiate , etc .
In afara de asta , trebuie specificat ca (,) copilul va merge la un curs de sport (inot , de exemplu) si eventual la un curs de arta ( modelaj , pictura , muzica etc )

Ideea este ca parintii trebuie sa convinga ca ei doresc mai mult pentru copii si aceata forma de invatamant este cea mai potrivita pentru a atinge acest scop .

V-ati plictisit ?  :D

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 Daciana7, on 4th September 2009, 14:39, said:

Parintii trebuie sa fie siguri pe ei in fata autotitatilor , sa convinga pe cei care-i "iau la intrebari" ca nu se pune problema ca nu suntem de acord cu sistemul de invatamant  B) , ci doar ca noi stim cel mai bine ce se potriveste copilului nostru , etc si toate astea PENTRU BINELE COPILULUI !  :) Adica eu sunt PARINTELE LUI si eu stiu cel mai bine ce e mai potrivit pentru el (atentie ! : nu discutam despre ce e mai bine , ci ce e mai potrivit !) Am observat ca cei din ministerul invatamantului sar ca arsi daca sugerezi macar ca ceva din ceea ce fac ei nu e bine .


Eu nu stiu cum siguranta in fata autoritatilor ar putea avea valoare juridica mai mare decat legea 1251 care prevede ca acest fel de invatamant nu se poate substitui formei clasice de scolarizare.

#13
mimish

mimish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 19.06.2008
Invatamantul la domiciliu este acceptat numai in cazul copiilor cu dificultati, ce nu se pot deplasa la scoala si nu pot face fata programului scolar. Pentru acestia, exista profesorul itinerant, care vine acasa la ei, in unele cazuri adapteaza curriculum-ul, in functie de particularitatile copilului. In cazul in care copilul este sanatos, nu este acceptata metoda "angajarii unei guvernante", ci se impune scolarizarea.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007
Un articol pe aceasta tema: http://www.evz.ro/ar...piii-la-scoala/

#15
huzu88

huzu88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.06.2010
Pentru cei interesati, exista o asociatie care lupta pentru legalizarea la noi a invatamantului la domiciliu. Dau mai jos cateva referinte utile pentru cei care cauta informatii in acest sens:

http://www.homeschooling.ro

http://educatielibera.blogspot.com

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate