Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

Parodie Puya

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008
Unde am zis ca Puya transmite un mesaj in Undeva-n Balcani. Am zis ca Puya are pretentii de artist ce transmite un mesaj, nu ca transmite ceva.

@afacersitu asta: ba, e normal ca pe tine sa te intereseze artistii comerciali. Daca iti vine Puya in crasma o sa se adune tot orasul sa-l vada, daca vine Cedry2k o sa vina cativa oameni. Asta-i diferenta intre comerical si under - comercialul e de club, e facut s avanda; undergroundul e pentru mesaj, pentru a fi ascultat.
Personal, nu fac diferentieri de genul "nu ascult ca-i comercial" ci "nu ascult ca-i comercial tampit". Eu ascult ambele parti ale rapului, si Puya are un comercial tampit dat deja pe manele + auto tune-ul exagerat. Dar tu nu esti decat un om care vrea sa castige niste bani si e normal ca il vrei pe puya.

#20
GycuBrun

GycuBrun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.07.2007

View Postbelix, on 9th September 2009, 23:44, said:

Ce misto impartiti in categorii...rap comercial si underground.
1.Parerea mea umila e ca atata timp cat nu te asculta nimeni ai niste probleme..........
2.Pe cumicu sau cedry2k ii asculta doar amici lor si atat...
.3Puya o fi el comercial..dar parerea mea..tot umila e ca omu are ceva de transmis si a reusit sa se faca ascultat......dar na asha e la noi...in loc sa ne capaciteze succesul celor care reusesc sa razabata....ne multumim sa ii aruncam in noroi gasindule defecte.

1.Pentru a mia oara, muzica underground nu este "dedicata" tuturor persoanelor, nu toti o pot intelege, pentru ca iti trebuie un anumit numar de neuroni si atentie la text, iar MCii care o fac au spus de multe ori  ca decat sa ii asculte o suta de persoane sa ii inteleaga 10 sau mai putin mai bine ii asculta 10 si sa ii inteleaga toti. Deci dejeaba te asculta un numar de persoane si numai 1%-10% te inteleg, asta e faza cu muzica under.
2. Gresit, stiu multe persoane care asculta Cumicu, Cedry2k, CTC etc., am jost la un concert in Cluj de la Armada(Cedry2k, CTC, Nwanda) iar localul a fost plin, la fel am auzit si despre concertele lui Cumicu.
3. Puya e comercial, vreau sa transmita un mesaj, dar il include intr-o piesa de club, repet, cati care il asculta in cluburi sunt atenti la text si cati la lalaiala? Ori faci muzica pt mesaj ori pentru lalaiala.

#21
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008

Quote

Ori faci muzica pt mesaj ori pentru lalaiala.
Exact. Pan acum vreo 10 luni eram si eu de parere ca "versuri under + negativ comercial = super", dar mi-am schimbat parerea: nu merge. La comercial nu te intereseaza ce zice ala, ea trebuie sa fie buna de topaiala si de asdcultat pe fundal cand faci ce faci tu. La under nu-ti trebuie topaiala (desi se poate si pe under) ci vrei sa intelegi versurile si ce transmit ele.

#22
incepator20

incepator20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 24.05.2009
O merita... S-a bagat in cacat cu comercialu' asta... B)

#23
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Foarte bine realizata. Fanii lui Puya se enerveaza si spun ca melodia e naspa, dar e super. Mu*e Puya. Cine asculta asa ceva ii cocalar. :nonobad:

#24
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
sunt chiar dezgustat acum de puya  :puke:
pana acum ceva vreme ascultam numai la familia si imi placea cum canta puya dar de la o vreme face melodii de caca si care au magnet la cocalari/manelari/tigani  :puke:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate