Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...
 Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 

Casuta noastra, Gradistea (IF)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
26 răspunsuri în acest subiect

#1
dianagal

dianagal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 31.08.2008
Hello,

deschid si eu un astfel de jurnal, desi e clar ca voi scrie in el inca vreun an de acum inainte...

Vrem si noi sa construim o casa in Gradistea (IF). Cand l-am cumparat, terenul era intravilan dar agricol, si inclus in programul Natura2000 (eh, asta nu ne-a spus-o nimeni cand l-am cumparat, nu scrie nici macar pe CU, am aflat cand am cerut avizul de la mediu)

Ne-am apucat de hartogarie la inceputul anului, si inca n-am terminat. Batem pasul pe loc la mediu, dar se pare ca totusi se va rezolva si asta (pana acum vreo saptamana eram convinsi ca vom sta pe tusa vreun an de zile, primaria inclusese terenul in intravilan fara sa faca PUZ, si pt avizul de mediu se cerea PUZ).

Apa: "de la comuna";  din ce am inteles eu ar fi o apa buna pe la 13 m adancime, si una foarte buna pe la 90 m :D
Gaz: nu, dar am ajuns la concluzia ca nici nu ne trebuie.
Electricitate: avem stalpul la 1 m in fata terenului; aici nu stiu cum se procedeaza, probabil ajungem sa dam niste bani celui care si-a facut primul casa in zona si a tras o gramada de stalpi pana la el.

Dimensiuni teren: 1000 mp, deschidere 20 m.

Casa: e marisoara, are o forma nu foarte des intalnita, dar e mulata perfect peste gusturile noastre. Ideea noastra initiala era putin diferita, dar cand arhitecta a venit si cu aceasta propunere, ne-am indragostit efectiv de ea :) Va avea suprafata de 273 mp, parter + 1E.

Poze: deocamdata va pun 3 imagini mai vechi cu exteriorul, o sa revin si cu altele pe masura ce o sa am variantele finale (interiorul nu il am decat pe hartie). Modificari la exterior, fata de ce e in poza: nu mai exista terasa de deasupra garajului, va fi spatiu inchis acolo, si in plus va iesi hornul de la semineu undeva pe mijloc, exact pe coama casei :) Placarea/culorile/materialele la exterior inca nu sunt fixate.

In ce punct suntem acum:
- obtinerea avizului de mediu, pe restul le avem; va mai dura cel putin pana la sfarsitul lui septembrie;
- studiul geo il facem sambata, pentru a se putea face planurile pentru fundatie;

Cam atat am acum in minte, o sa mai scriu pe parcurs, pe masura ce imi mai aduc aminte de una-alta si se mai intampla una-alta :)

p.s. sa ne tineti pumnii sa ne tina punga sa ne mutam in ea in toamna viitoare :)

Fișiere atașate



#2
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.033
  • Înscris: 02.04.2008
Acoperisul cu ferestre multe ce orientare are ?Cumva spre SUD ?

Spor la treaba!

#3
dianagal

dianagal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 31.08.2008
nu, vest.

Multumim  :kisstogether:

Editat de dianagal, 19 august 2009 - 19:41.


#4
leeloo2442

leeloo2442

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 119
  • Înscris: 10.06.2006
Foarte frumoasa casa!
Spor!

#5
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.033
  • Înscris: 02.04.2008

 dianagal, on 19th August 2009, 19:40, said:

nu, vest.

Estetic este foarte frumos ...practic se ivesc  2 probleme: dupa orice ploita trebuiesc spalate iar in zilele insorite veti avea o sauna "superba ".

#6
dianagal

dianagal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 31.08.2008

 mcbos, on 19th August 2009, 20:50, said:

Estetic este foarte frumos ...practic se ivesc  2 probleme: dupa orice ploita trebuiesc spalate iar in zilele insorite veti avea o sauna "superba ".

hm, de ce trebuie spalate dupa fiecare ploita? :D
Eu cred ca geamurile de pe acoperis le va spala tocmai ploaia :)
Cu cele de mai jos e alta treaba: in continuare va veni acolo o terasa, vedem cum si cat acoperim, eu sper sa nu imi dea chiar asa de mult de lucru :)

Sauna sper sa nu se faca daca vor fi termopane triple cu low-E.
In "spatele" geamurilor de pe acoperis este gol, jumatatea respectiva de casa nu are mansarda. Tot ce se poate incalzi este terasa de acces la dormitoare, ceea ce nu ma deranjeaza, ca nu stam atat de mult pe ea :)

O sa se vada mai bine cand pun imaginile cu interiorul.

Nu e perfect vest, e mai degraba VNV, terenul nu e aliniat perfect peste punctele cardinale :)

Editat de dianagal, 19 august 2009 - 20:21.


#7
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.804
  • Înscris: 24.02.2007
arata f bine. succes in toate

#8
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.978
  • Înscris: 30.08.2005
Of Doamne. Low-e nu permite iesirea caldurii din casa, nu si invers. Noi la vest si sud am mers pe ferestre mari, dar dublate de rulouri suprapuse. Sunguard-ul sau planitherm fac si ele ceva, sa zicem 30% din caldura verii, nu mai mult. Asteapta-te la 1500 ron gazele pe timp de iarna si 1500 ron curentul pentru ac pe timp de vara, chiar si cu incalzire in pardoseala, pentru ca din ce vad eu acolo, 35-40% din exteriorul casei e geam.

Cealalta fatada e super misto, poate un pic nepractica la capitolul balcon. N-o sa-l folosesti ever. Iarta-mi sinceritatea, astea sunt parerile mele.

#9
dianagal

dianagal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 31.08.2008
Nu ma astept la 1500 ron gazele pentru ca nu vom avea deloc :D dar da, vom avea mai mult curent de plata.
Incalzirea: intentionam sa o programam in functie de timpul petrecut in casa. Daca nu va fi nimeni in casa timp de 10 ore, nu are sens sa o incalzim prea tare timp de vreo 8 ore :) in timpul saptamanii se vor incalzi dormitoarele seara si noaptea si bucataria+livingul seara, in week-end livingul ziua si dormitoarele probabil permanent. In mijlocul case va fi si un semineu cu 2 sau 3 fete, va ajuta si el...

Si cum ar merge sunguard la geamurile de sus (acoperis) si low-e la restul?
(desi, pana sa ajungem la geamuri, mai este multisor :D)

Ah, n-am exclus folosirea de rulouri/jaluzele si alte accesorii, dar la fel, mai este mult pana acolo :)

Editat de dianagal, 20 august 2009 - 13:08.


#10
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009

 CRG, on 20th August 2009, 13:10, said:

Of Doamne. ....  Asteapta-te la 1500 ron gazele pe timp de iarna si 1500 ron curentul pentru ac pe timp de vara, chiar si cu incalzire in pardoseala, pentru ca din ce vad eu acolo, 35-40% din exteriorul casei e geam.
nu-l lua in seama pe dl. CRG!!!
el e doar invidios pe faptul ca n-are atatea geamuri ca tine!   ;)  :roflmao:

serios vorbind, are dreptate, dar daca vrei deschidere, e ok.
eu as fi pus oricum mai putini stalpi la ferestre. ochiuri mai mari, zic eu. tu ce zici?
si spre vest e aproape la fel de cald ca si spre sud. aproape.

Editat de casuta_papusilor, 20 august 2009 - 15:37.


#11
dianagal

dianagal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 31.08.2008
Da, si eu vreau ochiuri mai mari, arhitecta initial prevazuse usi glisante pe toata lungimea prespectiva, de aia au iesit atatia stalpi acolo, cei de sus fiind aliniati cu cei de jos... dar nu vrem decat o usa glisanta, in dreptul diningului, in rest geam pur si simplu.

Eh, ne-am gandit si noi la caldura, tocmai de asta am lasat posibilitate de panouri solare  :naughty: dar cred ca gasim solutii si la problema caldurii, fara sa pierdem mult din lumina.

Atasez si interiorul, cu mentiunile ca denumirile spatiilor nu trebuie luat chiar ad literam :) adica sera = spatiu cu mai multe flori, sala fitness = spatiu de depozitare si posibil ca langa geam sa imi pun si o banda de alergare... si nu luati stricto senso nici mobilierul desenat acolo, e pus orientativ sa ne ajute sa ne dam seama cat spatiu e de fapt. Foarte probabil sa mai modificam si latimea/pozitia ferestrelor la dormitoare.

Fișiere atașate


Editat de dianagal, 20 august 2009 - 15:42.


#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009
exact 16 geamuri am avut si eu la o casa (alea de sus) suprafata totala era de cam 8m/6m
am construit acea zona a casei special pentru a fi folozita in perioada primavara si iarna cand afara e frig si totusi bate soarele sa incalzeasca putin cat sa te simti bine casa avea 800 mp iar zona aia era de cam 40-50 mp
stiu destul de bine cum se comparta de-a lungul timpului o camera cu astfel de geamuri
sfatul meu este ca daca nu vrei sa folosesti zona tot timpul e ok dar daca e invers eu teas sfatui sa renunti sau daca neaparat vrei sa le faci gandestete ce si cum proiectezi acoperisul ca in caz de vrei sa le acoperi sa te coste cat mai ieftin

#13
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.582
  • Înscris: 10.05.2007
Pe bune, e forma finala?
Cand am vazut prima data poza am zis ca e motel din fata si siloz sau sera din spate. Macar ceva ruperi de panta, niste intranduri, o forma putin mai dinamica...
In fine, daca tie-ti place e cel mai important.
Pentru conu lucrarea asta e jackpot! :lol:

#14
dianagal

dianagal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 31.08.2008
Forma e aproape finala. Si da, imi place asa, si sunt multumita daca din spate pare o sera :)

Ce ar fi "ruperi de panta"? :)
Sincer, imi plac formele cat mai simple, si convexe :) daca ar fi complet dupa mine, mi-as face toate camerele hexagonale, doar ca ar fi prea scump sa imi fac atata mobila la comanda, si s-ar uita lumea mult prea dubios la o casa in forma unei mingi de fotbal :)

P.S. cine e conu? are biznis cu termopane?  :roflmaofast:

Editat de dianagal, 20 august 2009 - 21:58.


#15
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.582
  • Înscris: 10.05.2007
Deci daca nu sti cine e conu, te rog frumos sa parasesti forumul. Glumeam :lol:
Nu are biznis cu termopane, e zeul lor, creatorul, montatorul, masuratorul. Trebuie sa-mi iasa si mie un mic comision. :naughty:

Acum sa (ne) revenim. Practic casa este un dreptunghi mai mare asezat pe un dreptunghi mai mic. Corect? Poti schimba un pic forma, sa nu para asa liniara de la un cap la altul. Eventual o schimbare de panta la acoperis, o parte e terasa si alta sarpanta. In fine, azi nu sunt in forma maxima dar ti-am spus prima parere cand am vazut pozele.
Sti cum e prima data te uiti la chestiile ce ies in afara, apoi studiezi si celelalte amanunte. Arata ca femeia snur...fara...fara...

#16
dianagal

dianagal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 31.08.2008
Ah, am inteles ce zici tu acolo, dar... daca nu e hexagonala, atunci sa fie dreptunghiulara :) mie imi place asa, musafiri prea multi n-o sa avem, si nici nu e prea vizibila ca sa fac ceva mai cu... si cu... ideea e sa ne simtim noi bine in ea, si avem convingerea ca asa va fi.

#17
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.582
  • Înscris: 10.05.2007
Jos in spate veti avea o grinda lunga de beton, fara nici o sustinere de stalpi? Caci din poza asa pare. Trebuie sa vedeti si planul de rezistenta sa n-aveti surprize. S-a mai intamplat.
In rest, mult succes! Nu e o casa grea. Nervi tari si buzunarul cat mai larg! :peacefingers:

#18
dianagal

dianagal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 31.08.2008
Sambata facem studiul geo, si apoi se va finaliza tot ce tine de rezistenta. O sa vedem atunci. Multumesc pentru atentionare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate