Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Va spune ceva numele Orson Scott Card?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
Fata_morgana

Fata_morgana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.04.2005

Ender_Wiggin, on May 6 2005, 00:02, said:

Mi-ar fi placut teribil sa le pot cumpara pe toate pentru a le avea in biblioteca, dar nu mai pot gasi nici macar trilogia originala, pe care am citit-o pe imprumutate. Asa ca am facut ce face tot romanul condamnat de o piata atipica la ignoranta. Am cautat pe net in lung si in lat cartile, le-am descarcat si le-am citit (cu ultima a fost mai greu, dar nu subestimati niciodata capacitatea unui maniac  :cursing: ). Slava Domnului ca stapanesc engleza foarte bine si le-am putut savura cum trebuie.

Sa fie oare imoral ce am facut? Sau sunt actiunile mele justificate de faptul ca nici o editura din Romania nu mai este interesata de publicarea unei carti decat daca este vorba despre un ghid "Cum sa te iei de fund si sa sari in cap in 10 pasi simpli" ?

Pareri? Opinii?

<{POST_SNAPBACK}>


As vrea si eu cartile. :)

Si nu mi-as bate capul daca e imoral. Cand vor aparea in Romania, am sa le cumpar pe toate. Si le-as cumpara in cate doua-trei exemplare, dintre care unul l-as tine sub cheie! Nici nu mai stiu cate carti am imprumutat prietenilor si imprumutate au ramas!
As fi in stare sa mananc trei ani numai salata, numai sa le pot cumpara. Banii pentru cartile lui Orson Scott Card sunt ca si pusi deoparte, plang sa intre in contul lui... ce vina am eu ca toate librariile sunt pline de Paulo Coehlo?

Si as mai vrea Capsati-l pe Jack Baron, de Norman Spinrod. Nici pe aceasta nu am mai gasit-o, nici macar la anticariate.
Are cineva cartea?
Ati citit-o? V-a placut?

#20
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
@Memnoch, daca tot recomanzi "Diavolul Memnoch", recomanda macar toata seria din care face parte:"Cronicile Vampirilor"  Partretul lui Dorian Grey, vreau si yo sa-l citesc, cum este cartea?

@fata_morgana, vezi ca ai gresit numele autorului, il cheama Norman Spinrad :console:

#21
Fata_morgana

Fata_morgana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.04.2005

Darkness, on May 27 2005, 23:04, said:

@@fata_morgana, vezi ca ai gresit numele autorului, il cheama Norman Spinrad :console:

<{POST_SNAPBACK}>


Mulțumesc, pentru că mi-ai corectat.

:notangel: De vină e tastatura de la laptop (nu sunt obișnuită cu ea), sau  graba în care am scris, sau ala micu', care mi-a distras atenția, dar nu eu!... Cum aș putea fi eu de vină?!? :D

Ai citit cartea? Þi-a plăcut? știu că subiectul este Orson Scot Card, dar nu sunt foarte off-topic cu Capsați-l pe Jack Baron; este încă o carte care ar fi trebuit reeditată. Chiar că sunt enevante editurile din România!

Oare e prea mult să sper că are cineva cartea, nu i-a plăcut și vrea să o vândă?
Sau că, din contră, cineva a apreciat-o atât de mult încăt a scanat-o?

Librăriile sunt pline de cărți din seria Războiul Stelelor (nici nu am avut curaj să deschid una), dar cărțile care pot fi considerate clasice, se găsesc mai greu.
Trist, pentru cei care iubesc SF-ul.

Edited by Fata_morgana, 29 May 2005 - 20:14.


#22
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
in mod normal nu te-as fi corectat, dar este vorba de numele unui autor, si nu vreau citeasca cineva peaici ce nu trebuie si dupaia sa caute un autor care nu exista :lol:
cartea care o cauti nu am citit-o si nici nu o am. sincer, nu am citit decat o carte de Norman Spinrad,sau poate soua, nu mai sunt sigur.nu pot spune ca m-a pasionat f mult acest autor.

#23
Memnoch

Memnoch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.05.2005
Nu am recomandat si celelalte carti din seria Cronicile Vampirilor pt ca nu mi-au placut toate! Bine nu pot sa spun ca mi-a parut rau ca le-am citit, dar Hotul de Trupuri si Vampirul Armand mi s-au parut aberante. Mai ales Vampirul Armand  :puke: care e scrisa pt francezi sau homosexuali! Si in legatura cu Portretul lui Dorian Grey daca nu ai citit-o (Darkness) cireste-o pt ca merita la fel si Parfumul de Suskind! Si pt ca nu a mai scris nimeni nici o sugetie desi v-am rugat :crybaby: ! As fi recunoscator daca a-ti da niste titluri interesante! :worthy:

#24
cameraman

cameraman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.06.2005

Fata_morgana, on May 26 2005, 14:49, said:

Si as mai vrea Capsati-l pe Jack Baron, de Norman Spinrod. Nici pe aceasta nu am mai gasit-o, nici macar la anticariate.
Are cineva cartea?
Ati citit-o? V-a placut?

<{POST_SNAPBACK}>



Am citit-o si mi-a placut, dar nici eu nu o am...  :angry:

#25
Fata_morgana

Fata_morgana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.04.2005

cameraman, on Jun 6 2005, 15:07, said:

Am citit-o si mi-a placut, dar nici eu nu o am...  :angry:

<{POST_SNAPBACK}>


Am gasit-o la anticariat! :D Chiar ieri!
Am început să o recitesc.
E fas-ci-nan-tă!

Normand Spinrad nu e autorul meu preferat, dar Capsati-l pe Jack Baron mi-a plăcut la nebunie, în ciuda limbajului.
Nici acum nu înțeleg pe de-antregul cum poate o carte să conțină între trei și treizeci de înjurături pe pagină și totuși să îmi placă...
Dar îmi place!
Merita reeditată!

#26
sibe_besi

sibe_besi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.06.2005
Salut. In sfarsit am gasit un forum pe care se scrie despre sf si nu e din 2000. Sper ca acum cand am aparut si eu sa nu va leneviti la scris.
De citit...am citit cam tot ce a aparut la Nemira, in anii de glorie. Toata colectia, aproape, am reusit si am cumparat-o, dar de la anticariat. Am avut noroc! Din seria lui O.S.Card, am bineinteles doar cele trei volume pe care le stie toata lumea. Cred ca am mai vazut scrisa aceasta varianta, parerea mea este: prima e super, a doua si treia nu sunt chiar la fel de palpitante, cred, datorita dimensiunilor. Dar in ceea ce priveste ideile si limbajul...cred ca sunt super. Voi ce mai ziceti despre O.S.Card?

#27
okila

okila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.06.2005
Salut SF lovers. Orson Scott Card e ok dar parca prea o lungeste cu ender...din cate am vazut pe langa cele trei carti aparute si la noi a mai scos vreo patru (children of the mind, ender's shadow, shadows of the hegemon si inca una...daca memoria nu ma tradeaza...sunt postate si undeva pe net...daca e ok din partea moderatorului o sa postez si linkul  (daca il mai gasesc) :)

oricum parerea mea e ca OSC, desi original, nu se poate compara cu Frank Herbert care e de departe cel mai bun ... chiar acu' am downloadat (traiasca huburile) primele doua prequeluri de la Dune (the Butlerian Jihad si The Machine Crusade...pe a treia The Battle of Corrin inca nu am gasit-o)...sunt scrise (dar cred ca stiti) de fiul lui  - Brian Herbert, in colaborare cu Kevin Anderson. Nu cred ca sunt la felde bune ca si seria originala (am citit, tot din download, seria celor trei case House of Corrino, House of Atreides si House of Harkonnen si sunt destul de subtiri)

#28
klaszlo

klaszlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.07.2003
Recent am citit Children of the mind si Ender's shadow si sunt OK.
Nu am avut inca sentimentul ca OSC lungeste artificial primele 3 carti din serie.
Children of the mind e incheierea fireasca a Xenocid-ului, respectiv a trilogiei despre Ender.
Iar Ender's shadow chiar m-a surprins prin cit de bine a povestit autorul aproape aceleasi evenimente, dar intr-un mod neplictisitor, complementar.

Mersi initiatorului acestui fir pentru posibilitatea de a le citi.

#29
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005

klaszlo, on Jun 15 2005, 09:19, said:

Recent am citit Children of the mind si Ender's shadow si sunt OK.
Nu am avut inca sentimentul ca OSC lungeste artificial primele 3 carti din serie.
Children of the mind e incheierea fireasca a Xenocid-ului, respectiv a trilogiei despre Ender.
Iar Ender's shadow chiar m-a surprins prin cit de bine a povestit autorul aproape aceleasi evenimente, dar intr-un mod neplictisitor, complementar.

Mersi initiatorului acestui fir pentru posibilitatea de a le citi.

<{POST_SNAPBACK}>


Children of the mind incheie seria destul de dragut. Ender's shadow nu am inceput inca sa o citesc(si va trebui sa mai astepte) Sunt curios cum este in comparatie cu Ender's Game??

#30
rhunder

rhunder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 20.01.2004
Deocamdata am citit "Ender's Game", "Speaker for the dead" si "Xenocid".
De placut cel mai mult mi-a placut Ender's.

#31
Savarsitorul

Savarsitorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.07.2005
In sfarsit, oameni care mai citesc>>>>>
si fac posturi despre una din cartile mele favorite (Jocul lui Ender), o carte cu care pur si simplu m-am hranit pe la 14 ani  ^_^
Am citit ender's game prin 1992, cred ca nici nu aparuse inca la nemira, insa pentru mine cea mai buna carte din serie ramane Speaker for the dead, cred ca da un sens intregii serii si o ridica la nivelul celor scrise seriei dune, a fundatiei samd.
oricum, ma bucur ca mai sunteti si voi acolo afara, si ma bucur ca mai sunt oameni care pot aprecia forta si farmecul unei carti bine scrise.

#32
Aerofagus

Aerofagus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.07.2005
Salut! Sunt nou pe acest forum. Sunt un mare fan al lui OSC si m-am inscris pe forum in mod special ca sa il intreb pe creatoru acestui thread:

Unde ai gasit cartile astea noi ale lui OSC?! pt. ca eu habar nu am de unde sa fac rost de ele. In librarii nu le-am vazut. As fi foarte recunoscator  :worthy:  daca m-ai putea ajuta.

Multumesc in avans!

#33
santorini

santorini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 21.07.2005
citeva sint downloadbar in internet, impreuna cu alte carti scrise de Orson Scott Card:
http://eng.ui.ac.ir/...s/Novels,Poems/

#34
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 26.04.2005

Aerofagus, on Jul 31 2005, 09:25, said:

Salut! Sunt nou pe acest forum. Sunt un mare fan al lui OSC si m-am inscris pe forum in mod special ca sa il intreb pe creatoru acestui thread:

Unde ai gasit cartile astea noi ale lui OSC?! pt. ca eu habar nu am de unde sa fac rost de ele. In librarii nu le-am vazut. As fi foarte recunoscator  :worthy:  daca m-ai putea ajuta.

Multumesc in avans!

<{POST_SNAPBACK}>

vezi aici http://raz-cartionli.../AfiseazaDB.php

#35
Aerofagus

Aerofagus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.07.2005
Multe multumiri!

Am inceput deja sa citesc "Children of the mind". OSC nu a pierdut nimic din calitatea stilului, e la fel de captivant ca la primul volum. :coolspeak:

#36
Alexeieviciu

Alexeieviciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.08.2005

Darkness, on May 21 2005, 01:44, said:

:coolspeak:  mda corect. Yo mi-am cumparat azi Ender's Shadow, Shadow of the hegemon, Shadow puppets. :D

<{POST_SNAPBACK}>





Cat au costat cartile cu tot cu transport???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate