Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
IuliaGabriela

IuliaGabriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.08.2009
Buna seara!
Bunicul meu a murit in urma cu jumatate de an.Avea trei copii,mama,matusa si unchiul ,dar in viata mai sunt doar mama si sora ei.Bunica nu traieste.Mama mea a fost infiata altei familii pe cand avea 10 ani!Cine are dreptul la mostenire atata timp cat nu exista un testament?Mama mai are?Dar nepotii?Deoarece verii de pe unchiul decedat pretind jumatate din mostenirie!Va rog frumos sa-mi spuneti!
Multumesc!

#2
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Nu am tangente cu mediul juridic, dar logic eu zic, ca atata timp cat mama ta, este sora buna cu ceilalti frati, si totodata copilul natural al bunicilor, eu zic ca are aceleasi drepturi ca si ceilalti frati. In ceea ce ii priveste pe verii tai, lor nu le-ar reveni decat partea tatalui lor (unchiului tau). Sunt trei copii, totul ar trebui sa se imparta in trei parti egale!

#3
roxana_p

roxana_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.08.2008

View PostIuliaGabriela, on 4th August 2009, 23:02, said:

Buna seara!
Bunicul meu a murit in urma cu jumatate de an.Avea trei copii,mama,matusa si unchiul ,dar in viata mai sunt doar mama si sora ei.Bunica nu traieste.Mama mea a fost infiata altei familii pe cand avea 10 ani!Cine are dreptul la mostenire atata timp cat nu exista un testament?Mama mai are?Dar nepotii?Deoarece verii de pe unchiul decedat pretind jumatate din mostenirie!Va rog frumos sa-mi spuneti!
Multumesc!
Daca adoptia (infierea) mamei tale a fost facuta cu efecte depline, ea (mama ta) a pierdut toate drepturile de mostenire in familia naturala. Deci mostenirea de va imparti egal intre matusa ta, pe de o parte (1/2),  si verii tai, pe de alta parte. Acestia din urma, vor primi, impreuna 1/2 din masa succesorala (exact cat i s-ar fi cuvenit tatalui lor, decedat).

#4
furculita_cu_luneta

furculita_cu_luneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 24.07.2009
daca bunicul tau nu a lasat testament, in mod normal mostenirea (daca nu toata, atunci o parte) ar trebui sa revina celor mai apropiate persoane prin sange.

#5
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
daca a murit bunicu si bunica fara testament
a lasat in urma 2 copii
o padure de 5 ha
iar unul din urati a pus mana pe cei 5 ha si nu ii imparte decat prin proces
pentru ca el sta localitate unde e si padurea, tre neaparat sa ma judec cu el?

Edited by Cutzu, 04 August 2009 - 23:14.


#6
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006

View PostCutzu, on 5th August 2009, 00:13, said:

daca a murit bunicu si bunica fara testament
a lasat in urma 2 copii
o padure de 5 ha
iar unul din urati a pus mana pe cei 5 ha si nu ii imparte decat prin proces
pentru ca el sta localitate unde e si padurea, tre neaparat sa ma judec cu el?
da

#7
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

View Postroxana_p, on 4th August 2009, 23:51, said:

Daca adoptia (infierea) mamei tale a fost facuta cu efecte depline, ea (mama ta) a pierdut toate drepturile de mostenire in familia naturala. Deci mostenirea de va imparti egal intre matusa ta, pe de o parte (1/2),  si verii tai, pe de alta parte. Acestia din urma, vor primi, impreuna 1/2 din masa succesorala (exact cat i s-ar fi cuvenit tatalui lor, decedat).
Prin urmale, adoptia mamei tale a fost facuta cu efecte depline?

#8
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Posttrustmygod, on 5th August 2009, 00:25, said:

da
interesant e oferta lui
imi da lemn  daca vreau sa-mi fac ceva  :lol:
deci oarecum ii tremura chilotul

Edited by Cutzu, 05 August 2009 - 09:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate