Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

LEICA ataca domeniul formatului mediu

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
e veche stirea, o citeam pe un site italian acum cateva luni. era atunci o campanie de reduceri prin care Hasselblad oferea un model la 9900 si altul la 11900 parca. nu stiu care cum, posibil HD31 la 9900 si HD39 la 11900. citeam prin alta parte cum ca marile magazine americane au probleme in a scapa de stocurile de hasselblad.


revenind la Leica S, si eu mi-am pus problema daca merita sau nu, prin prisma pretului. dar un M7 sau mai ales un M8, isi merita banii ?

cand cumperi o camera leica, cumperi de fapt un accesoriu care iti permite sa montezi pe el optica leica, si asta conteaza poate cel mai mult. apoi, ai 37 de megapixeli protejati la umezeala, intr-un corp compact, pe un senzor dublu cat un FF 35, cu viteza superioara competorilor, si niste obiective care ar trebui sa fie superbe.

zicea cineva de obiectivele leica, ca ar putea fi un avantaj fata de hassy, nu stiu ce sa zic, nu am auzit sa se planga nimeni de Zeiss, insa cu siguranta or sa aduca o alta aroma pe piata formatului mediu.

Edited by nicolaie, 23 August 2009 - 17:24.


#20
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007
(oarecum off-topic): Pana la urma, ce inseamna MF (medium format)?
Intreb asta fiindca pe vremea aparatelor cu film, MF insemna formatele "stas" 645 (6 x 4,5 cm), 66 (6 x 6 cm) si 67 (6 x 7 cm). Dar acum vad ca producatorii de DSLR asa-zise MF au adoptat tot felul de dimensiuni pentru senzori (in general mai mici decat cele "stas") asa incat putem spune ca si in domeniul MF, aparatele sunt un fel de APS-C... adica mai mici decat FF(full-frame).

#21
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Cam asa ceva :) http://foto-magazin....0fc5f1396#98824

#22
vadergrd

vadergrd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 21.08.2006

View Postphotolover, on 24th August 2009, 13:00, said:

(oarecum off-topic): Pana la urma, ce inseamna MF (medium format)?
Intreb asta fiindca pe vremea aparatelor cu film, MF insemna formatele "stas" 645 (6 x 4,5 cm), 66 (6 x 6 cm) si 67 (6 x 7 cm). Dar acum vad ca producatorii de DSLR asa-zise MF au adoptat tot felul de dimensiuni pentru senzori (in general mai mici decat cele "stas") asa incat putem spune ca si in domeniul MF, aparatele sunt un fel de APS-C... adica mai mici decat FF(full-frame).
mamiya are cel mai ieftin  format mediu ca sa zic asa, zd-ul . dublu ca suprafata fata de un FF , 48mm x 36mm.probabil de aici in sus e MF .

Edited by vadergrd, 24 August 2009 - 15:23.


#23
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postphotolover, on 24th August 2009, 06:00, said:

(oarecum off-topic): Pana la urma, ce inseamna MF (medium format)?
Intreb asta fiindca pe vremea aparatelor cu film, MF insemna formatele "stas" 645 (6 x 4,5 cm), 66 (6 x 6 cm) si 67 (6 x 7 cm).


Pai ca si inainte, orice este (sensibil) peste formatul clasic 135, dar sub 4x5 inch, intra la "MF".
http://en.wikipedia....m_format_(film)

Quote

Generally, the term applies to film and cameras used to produce images larger than the 24 by 36 mm of 135 film, but smaller than the 4"×5" size, which is considered to be large format.

Edited by SuperDuper, 30 August 2009 - 02:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate