Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 

In noaptea asta vine iepurashul

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004

Sakura, on May 1 2005, 23:20, said:

CANON EOS 300D aka DIGITAL REBEL aka Kiss cu obiectiv 18-55 si geanta Canon profi.

BEWARE!

<{POST_SNAPBACK}>


Geanta Profi face toti banii. Sa vezi ce culori misto scoate... :D

#38
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004

Rigid Aurel, on May 4 2005, 11:05, said:

Geanta Profi face toti banii. Sa vezi ce culori misto scoate... :D

<{POST_SNAPBACK}>



Geanta a fost cea mai mare surpriza. Nu ma asteptam sa o primesc. Eram chiar ingrijorat ca o sa am ditamai aparatul si o sa-l invelesc intr-un prosop cand il bag in ghizdan, asa ca atunci cand am vazut-o am fost placut impresionat. Si sa vezi ce bine da pe umarul meu. Ma duc cu ea si la piata, pentru ca imi da prestanta si negociez altfel cand ma stiu asa impunator. Imi place ca scrie "Canon" peste tot pe ea. De la fermoare pana la materialul care o captuseste in interior.

:P Am citit eu undeva ca daca senzorul e tinut la temperatura mica, scoate culori mai putin  saturate. Ei bine, eu daca-l tin tot timpul in geanta, scoate niste culori mortale. :P

#39
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Sakura... gresesti in legatura cu mirror lock-up. E foarte util pt eliminarea vibratiilor cand pozezi de pe trepied.

Cat despre AI Servo.... din pacate doar focalizeaza, fara sa declanseze... desi o face uneori, cand vrea el.

#40
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004

Necronomikon, on May 4 2005, 10:50, said:

Sakura... gresesti in legatura cu mirror lock-up. E foarte util pt eliminarea vibratiilor cand pozezi de pe trepied.

Cat despre AI Servo.... din pacate doar focalizeaza, fara sa declanseze... desi o face uneori, cand vrea el.

<{POST_SNAPBACK}>



Tu de cate ori ai folosit mirror-lock-up ?

#41
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Pot sa raspund eu? De multe ori. Aproape de fiecare data cand fac macro si cand fotografiez la focale mari. Si la 300D la fel faceam. Mie asta mi se parea cea mai misto chestie adusa de hack. De multe ori il lasam activat si cand nu vroiam sa il folosesc dadeam pe continuos la drive.
La 20D e si alta chestie misto, daca ii activezi MLU, self-timerul se pune automat pe 2sec.

#42
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004

Necronomikon, on May 4 2005, 11:50, said:

Sakura... gresesti in legatura cu mirror lock-up. E foarte util pt eliminarea vibratiilor cand pozezi de pe trepied.

Cat despre AI Servo.... din pacate doar focalizeaza, fara sa declanseze... desi o face uneori, cand vrea el.

<{POST_SNAPBACK}>


Deocamdata nu-i vad utilitatea. Pana acum nu prea am pozat de pe trepied, iar daca am facut-o nu aveam timp sa astept dupa mirror lock-up.
Vezi ca exista doua moduri: AI Servo si AI Focus. Intr-adevar AI Servo nu merge, dar daca folosesti AI Focus, o sa fii multumit, chiar daca "se incalzaste" mai greu. De fapt AI Focus nu face decat sa comute pe AI Servo atunci cand detecteaza miscare.
Si o stire de ultima ora: merge si AI Servo. Daca instalezi hack-ul UnDutchables V0.2.3, poti sa declansezi in modul AI Servo daca apesi "left". UIte aici:

Quote

nDutchables V0.2.3.

The Wasia firmware already contained:
- ISO 3200
- Mirror Lock up for Timer and Single shot
- Selectable pause for mirror lock up see C.Fn. 17
- FEC on JUMP button
- 'Left' button selects the autofocus mode:
  AF OS - ONEShot
  AF SE - AI-Servo
  AF AI - AI-Focus
- the default button in delete prompt was changed from 'Cancel' to 'OK'. So, be aware.
Now if you want to delete an image, press DEL button and then SET once. To Cancel press any other key.

Added functionality by the UnDutchables
--------------------------------------------------
Continues Drive in Basic Mode
Jump = FEC only selectable in Creative modes
Right key = AF-Mode only selectable in Creative modes
Left key toggles AF (off-on), can be used to shoot in AI Servo mode
WB selection in Basic modes
Custom Function 1 available in basic modes enabling:
- Quality Select via SET button, this means that RAW can be set in basic modes.
- Parameter select via SET buttons
- Menu via SET button
- Image Replay via SET button
Full menu's in Basic modes, including WB bracketing and RAW quality.
Full info screen in Basic mode

Notes:
) If the AF drive is set to AI-Servo the AF confirmation Ligh and Beep are turned off (as done in the 10D) but now it is turned off for all ALL modes. Please change to AI-Focus or One-Shot if AF confirmation Light and Beep is desired.
2) You can upgrade this firmware from either the Canon 1.1.1, the Wasia B7.1 or UnDutchables 0.1.0 version without need to reset the firmware or the custom function values.

Edited by Sakura, 04 May 2005 - 11:32.


#43
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
asa, si l-ai incercat? ca noi pe tine te asteptam sa ne spui daca subcomba aparatul sau treci de update cu bine...;)

#44
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004

mr.fred, on May 4 2005, 12:51, said:

asa, si l-ai incercat? ca noi pe tine te asteptam sa ne spui daca subcomba aparatul sau treci de update cu bine...;)

<{POST_SNAPBACK}>



Nu mersi. Hack-ul rusesc a fost primul si ultimul risc pe care am fost dispus sa mi-l asum. Gata!

#45
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Hai sa raspund si eu. MLU am folosit de multe ori. Cum spunea si Rigid, la macro e foarte util, precum si la astro-fotografie. De asemenea, daca vrei sa pozezi un peisaj pe inserate, de ex., cu diagragma redusa si pui aparatul pe trepied, chiar nu strica sa activezi MLU.

Faza cu AI AF...
Hacku rusesc permite selectarea intre AI Servo, AI OS si AI AF. AI AF era si inainte de hack, dar aparatul comuta el singur, dupa cum credea ca e situatia. Eu chiar as fi apreciat un AI Servo care sa si functioneze cum trebuie.

#46
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004

Necronomikon, on May 4 2005, 13:37, said:

Hai sa raspund si eu. MLU am folosit de multe ori. Cum spunea si Rigid, la macro e foarte util, precum si la astro-fotografie. De asemenea, daca vrei sa pozezi un peisaj pe inserate, de ex., cu diagragma redusa si pui aparatul pe trepied, chiar nu strica sa activezi MLU.

Faza cu AI AF...
Hacku rusesc permite selectarea intre AI Servo, AI OS si AI AF. AI AF era si inainte de hack, dar aparatul comuta el singur, dupa cum credea ca e situatia. Eu chiar as fi apreciat un AI Servo care sa si functioneze cum trebuie.

<{POST_SNAPBACK}>


Eu asta iti spun. Hack-ul UnDutchables V0.2.3 a rezolvat treaba asta. Merge sa declansezi daca apesi "left". Uite aici.

#47
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Poate ar trebui sa spuneti ca MLU se simte doar intre 1/30 si 1/10, si depinde si de firma producatoare, se pare ca la Nikon nu simte asa tare am vazut peisaje facute pe D70 fara nici o problema.

#48
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004

whitey, on May 4 2005, 13:30, said:

Poate ar trebui sa spuneti ca MLU se simte doar intre 1/30 si 1/10, si depinde si de firma producatoare, se pare ca la Nikon nu simte asa tare am vazut peisaje facute pe D70 fara nici o problema.

<{POST_SNAPBACK}>


De ce crezi tu ca ar trebui sa spunem chestia asta? Eu zic sa nu o spunem pentru ca nu e adevarat. Daca ai o focala de 1000mm MLU e super util si pentru 1/100. Si la macro la fel. Trepidatiile generate de ridicarea oglinzii au o frecventa mult mai mare decat tremurul mainii.
Iar chestia cu: "am vazut si fotografii fericite" nu prea are ce cauta intr-o discutie serioasa despre MLU. Normal ca poate sa iti iasa si ieseau fotografii clare si pana sa fi exsitat MLU.
Btw, nici zenit nu are nevoie ca am vazut eu o data 2 peisaje "sharpe"!

Edited by Rigid Aurel, 04 May 2005 - 13:47.


#49
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004

Sakura, on May 4 2005, 13:09, said:

Eu asta iti spun. Hack-ul UnDutchables V0.2.3 a rezolvat treaba asta. Merge sa declansezi daca apesi "left". Uite aici.

<{POST_SNAPBACK}>


Tu ai hack-ul ala? Il are cineva?

Nu prea am inteles care-i faza cu left. Adica pt a declansa trebuie sa mai apas un buton? Pai pana apas eu butonul ala... fuge subiectu'... si atunci ce-am facut?

#50
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004

Rigid Aurel, on May 4 2005, 13:45, said:

De ce crezi tu ca ar trebui sa spunem chestia asta? Eu zic sa nu o spunem pentru ca nu e adevarat. Daca ai o focala de 1000mm MLU e super util si pentru 1/100. Si la macro la fel. Trepidatiile generate de ridicarea oglinzii au o frecventa mult mai mare decat tremurul mainii.
Iar chestia cu: "am vazut si fotografii fericite" nu prea are ce cauta intr-o discutie serioasa despre MLU. Normal ca poate sa iti iasa si ieseau fotografii clare si pana sa fi exsitat MLU.
Btw, nici zenit nu are nevoie ca am vazut eu o data 2 peisaje "sharpe"!

<{POST_SNAPBACK}>


Adevarul e pe undeva pe la mijloc nu am vazut pe nimeni sa se planga asa mult de lipsa MLU, iar focala de 1000 nu stiu cati dintre noi folosesc.
Intrbarea asta cu MLU am pus-o acum vreo 2 saptamani si nu s-a grabit nimeni sa aduca argumente pro/contra , am discutat doar putin cu Altfel, iar dupa aia m-am mai documetat si eu ..se pare totusi ca nu e big issue .

Propun asa : sa facem o fotosesiune comuna vine cineva cu un 300D hackuit si un D70 , si facem poze la sunset , eventual aduce cineva un obiectiv lung(foarte lung).

Insist pe tema asta ptr ca si eu sunt in situatia de a alege intre D70 si 350D, iar in ultimul timp chiar ma calmasem cu MLU-ul  :D

#51
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Incercam mai bine cu un macro. Il luam pe Redux cu obiectivul lui si ma bag si eu. D70 nu are MLU? Habar nu aveam. Asta da surpriza. Nu cred ca era mare chestie sa il bage. Parerea mea este ca la macro se simte destul de bine, mai ales la focale sub f14. La peisaje e greu de spus.

#52
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Ok cine vine cu D70-ul ?  :)

#53
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004

Necronomikon, on May 4 2005, 14:52, said:

Tu ai hack-ul ala? Il are cineva?

Nu prea am inteles care-i faza cu left. Adica pt a declansa trebuie sa mai apas un buton? Pai pana apas eu butonul ala... fuge subiectu'... si atunci ce-am facut?

<{POST_SNAPBACK}>


E simplu. In loc sa apesi pe declansator, apesi pe left. Cel putin asa scrie acolo.
Hack-ul il gasesti pe site-ul pe care ti l-am indicat.

#54
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Tind sa ma cam indoiesc. Declansatorul are 2 stari cand e apasat. La jumate focalizeaza. La full, declanseaza. Pe cand butoanele celelalte au o singura stare. Atunci cum mai focalizeaza? Presupun declansatorul se apasa pt focalizare, dupa care, cu cealalta mana se apasa 'left' pt a declansa efectiv.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate