Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...
 Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 

sala de fitness

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
gogu_ologu

gogu_ologu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.01.2007
Sunt cam 2 intrebari intr-un subiect, o sa incerc sa explic:

1. Daca stiti o sala de fitness, pentru dezvoltare fizica (musculara). Lucrez la birou mai toata ziua si am neglijat acest aspect plus ca vreau sa mai cresc masa musculara.
Cerinte:
  • sa fie ori in sectorul 6 (Drumul Taberei), ori inspre centru (Eroilor, Universitate), ori spre Crangasi sau spre zona de birouri de nord - Baneasa, Piata Presei. Stau aproape de Plaza Romania, ca idee
  • deschisa macar pana la 22 si macar sambata
  • pret decent, undeva pe la 50-100 de lei sau putin mai mult daca merita intr-adevar; nu mai stiu preturile de acum cativa ani
  • instructor care sa ma indrume, ca nu ma pricep;
  • aparate suficiente
  • zona decenta, vizitatori la fel
  • foarte important: dulapior de pastrat echipament, ideal de lasat acolo, pt ca nu ma pot cara cu rucsacul pana la serviciu
Nu vreau sa arat fioros, ci numai a barbat putin mai bine facut. Poate aveti ceva sfaturi legate de asta: cat timp trebuie sa aloc, ce ar trebui sa fac etc Evident poate veniti cu linkuri. Oricum voi mai lua la puricat si alte siteuri, dar vreau parerile voastre.

Sunt programator de meserie, putin cam cocosat si cu ochelari :P (se putea altfel?) De mancat mananc sanatos (legume, fructe, carne slaba, ulei de masline etc); mananc putin din obicei si pt ca nu consum prea multa energie, stand la birou;

Poate imi dati niste sfaturi generale.

2. In legatura cu 1, am urmatoarea problema mare: am dureri de sale, cand ma apuc sa ridic greutati mari, sau sa fac niste miscari mai bruste; e clasica durere lombara, care apare la ceva timp dupa vreun abuz, dar trece cu niste masaj si unguente; n-am fost la doctor special, ma voi duce, dar banuiesc ca in afara de o radiografie si un anumit regim de viata mare lucru nu se poate face. Prea mult nu pot forta, pt ca mi s-a intamplat sa nu ma pot scula din pat de durere, dar asta a fost o data si mi-a trecut. N-am reparat problema, poate o fac acum, numai ca n-am timp de umblat si e posibil sa nu se poata face mare lucru. Dureri de sale au multi, iau aspirina, indometacin (am gastrita si nu pot abuza), le trece putin si gata, dar nu am intalnit ceva care sa vindece. Au si unele rude chestii d-astea.

Marea problema la mine, pe langa cea cu salele, mai e si orarul - de multe ori se termina la 20 sau mai mult si oricum ma simt destul de obosit ca sa mai fac ceva. Ma gandesc ca mai sunt oameni in situatia asta si si-au aranjat cumva programul. Poate imi dati o idee. Cam de cate ori trebuie mers , banuiesc ca e OK de vreo 3 ori/saptamana (?)

Va multumesc anticipat.

Edited by gogu_ologu, 14 July 2009 - 20:22.


#2
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
Sali nu stiu,dar gimnastica iti poate rezolva durerea aia lombara mai bine decat unguentele.Imi imaginez,daca ai gastrita(same as me)va trebui sa ai un regim vast si cred ca regimul BDA,nu iti va permite.Btw,o sala buna este la Daimond,centru spotriv langa polivalenta.Preturi fixe nu stiu,dar ai instructor si iti poti tine acolo echipamentul


Spor la alergat pe loc ;)

Edited by adill, 14 July 2009 - 20:29.


#3
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Sala e la Plaza (Wellness parca ii zice) dar la pret banuiesc ca nu o sa va convina. In Cringasi insa este Matrix Gym, e deschisa pina la 21.30.
Problemele ar fi urmatoarele:
- la durerea de care va plingeti, nu stiu daca o sala de fitness este ceea ce aveti nevoie (sa fim seriosi, oamenii de acolo stiu sa spuna "ca sa creasca pectoralul fa exercitiul X")
- nu cred ca exista sala aia in care sa va lasati boarfele acolo... (m-ar fi interesat si pe mine intr-o perioada).
- aproape de Sala Palatului (deci oarecum de Universitate) era Powerhouse Gym. Chiar nu stiu acum daca mai e acolo, am auzit ceva ca s-ar fi mutat in Ghencea, nu stiu... am fost doar o data sa-mi iau niste fese pentru incheieturi.

Parca mai voiam sa zic ceva dar am uitat... in orice caz, nu va apucati de tras de fiare in conditia in care spuneti ca sinteti cu spatele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mai intrebati cel mai bine pe aria Arena, la rubrica Culturism (sau asa ceva).

Edited by 934, 14 July 2009 - 21:35.


#4
gogu_ologu

gogu_ologu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.01.2007

View Post934, on 14th July 2009, 22:34, said:

Parca mai voiam sa zic ceva dar am uitat... in orice caz, nu va apucati de tras de fiare in conditia in care spuneti ca sinteti cu spatele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mai intrebati cel mai bine pe aria Arena, la rubrica Culturism (sau asa ceva).

Bun, deci "se pare ca sigur" tre' sa fac una (duzina) de vizite la doctor, la un reumatolog (?) Ma gandeam eu ca nu ma pot baga la tras de fiare asa...
Stiti pe cineva bun? Am vazut pe multi cu probleme cu coloana si banuiesc ca nu sunt numai eu. Ce se poate face? Ok, voi merge sa exclus alte cauze putin obisnuite, dar cel mai probabil ca e discopatie ombara sau cum i-o zice. Chestia asta e stampila pusa si basta sau se mai poate face ceva?

Ok, voi intreba si la culturism. Doamne ajuta, nu vreau sa port baston la 30 de ani.

#5
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
Matrix gym, e o sala de forta in Crangasi, la piciorul podului Grand, inainte de stadionul Rapid.
Ajungi cu tramvaiu 41, cobori la statia de langa pod. Dai un search pe google la "matrix gym" pentru detalii si o mini harta... ca sa nu fac reclama :D
Programul e de la 8-22 de luni-sambata si de la 8 la 14 duminica.
Sala e decenta, are aparate in stare buna, vestiar, dulapuri(insa nu poti lasa echipamentu acolo cand pleci acasa), dusuri, instructor, tot ce vrei.
Nu stiu exact cum sunt preturile pentru ca eu am reducere fiind la liceu, parca un abonament zilnic era 100 ron, iar unul zilnic pana in ora 17:00 era 80ron.

cat despre durerile de spate dute la un ortoped/reumatolog ceva inainte sa te apuci... sa nu dai in alte alea ;)

bafta

Edited by iloveshaorma, 15 July 2009 - 08:52.


#6
gogu_ologu

gogu_ologu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.01.2007
Va multumesc petru raspunsuri. Cu sala m-am lamurit, mi-ati dat cateva alternative.

Acum pasul 2, pe langa mersul la doctor (ceea ce va dura cateva luni la orarul meu), e sa stiu cam cat timp trebuie sa aloc, daca trebuie sa iau ceva suplimente si alte chestii d-astea.

Am mai facut acum cativa ani niste sedinte de sala, pe acolo erau cativa veterani pe care ii vedeam si eu luau proteine (?) si ma uitam ca vitelu'. Am auzit si de hormoni. E bine sa iau? Stie instructorul? As vrea sa cresc repejor masa musculara, DAR e primordial sa raman sanatos. Daca in 2 ani arat OK e foarte bine, tinand cont ca acum sunt slabanog de la mijloc in sus. Jos am muschi cam destul, desi poate mai cresc si acolo putin, in orice caz nu ma duc strict pentru picioare. Am pedalat la bicicleta cand eram mic si se vede.

Inca ceva: cand mergeam la sala aveam carcei (si in general am, daca nu iau minerale si magneziu). Recomandati ceva, in afara de incalzire inainte? Minerale mai speciale (tin minte ca erau unele Americ** Fitness sau asa ceva). Nota: carceii sunt groaznici si o zi sau doua merg schipatat de la una bucata carcel, la gamba. Carceii ma mai apuca si de la cafea si nesomn. Recoamandati un numar minim de ore de somn?

#7
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
Pai somnul cat mai mult,dar intra pe Arena/Culturism si vei gasi acolo ce trebuie sa iei,suplimente,cate exercitii...Dar daca ai instructor,cel mai sigur da o fuga si intreaba-l pe el

#8
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
Pentru inceput ar fi suficient 3 antrenamente pe saptamana cu o zi pauza intre ele, asta in prima luna, dupa aia poti mari intensitatea, da asigurate ca lasi minim 3 zile de odihna pentru o grupa de muschi... ex: daca lucrezi biceps cu spate azi, nu mai lucrezi grupele astea decat peste 3 zile.
Minim 8 ore de somn si o alimentatie mai bogata in proteine, gen carne, oua, soia , etc.

Suplimente cu proteine nu prea as recomanda, mai bine lucrezi fara suplimenti. Dar daca vrei sa pui ceva muschi pe tine in 3 luni atunci ia proteine... eu practic de 2 ani culturismul si am un corp reusit si nu am loat nici un fel de suplimente. Totusi daca vrei sa ai ceva energie acolo si sa nu te trezesti dimineata fara nici un chef ia un mix de vitamine si minerale.

Mai multe informatii gasesti pe siteuri de culturism, program de lucru+alimentatie+sfaturi etc.

Bafta

Edited by iloveshaorma, 15 July 2009 - 20:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate