Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...
 open vpn, adaugare exceptie

Recomandare smartwatch

Alipire apartamente

Curba Q-U invertor Fronius Gen24?
 

Aruncati o privire, va rog

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006

View Postneah, on 16th July 2009, 21:30, said:

Mai bine ai incepe sa inveti si limba romana :) .....te rog sa o iei ca pe un sfat. O seara buna tuturor!
O uitat copilu sa puna o cratima si tu te iei de el? In locul tau mai bine as invata sa ma exprim , limba romana si gramatica limbii romane sunt lucruri diferite. Ma intreb daca tu o vei lua ca pe un sfat  :unsure:

#20
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Se poate face cu putin efort. Ei folosesc server-farm-urile pentru a procesa necomprimat. Cam 70% sin studiourile de film folosesc Remiere si After Effects. After effects e cel mai performant soft de acest gen din bransa, in loc de premiere se poate folosi cu succes si final cut studio. Si un soft 3D, din ce am vazut, in general 3Ds Max e preferat. Ceva gan harry potter, cu un pic de munca si cunostinte e poate face si pe un computer bunicel (core 2 duo 3,66 cu 2GB ram e de ajuns). Doar ca ia mai mult timp la proscesare. In alta ordine de idie, ei folosesc tehnici avansate de scanare si prelucrare 3d, care nu sunt aplicabile pe un computer obisnuit, dar exista metodele muncitoresti, care, cu ceva munca, ajungi la acel rezultat.

#21
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
in plus, in afara de hardware mai este si faptul ca se lucreaza in echipa, nu un singur om. si un singur om poate face ceva deosebit de frumos, binenteles, exemplul este mai sus, insa nu poti bate un studio in cele mai multe cazuri.
si inca un lucru, una e teoria, sa te uiti la tutoriale si chiar sa incepi sa le faci exact ca acolo urmand pasii descrisi mura in gura si alta este creatia proprie unde acolo iti dai seama de limitele proprii la acel moment. in cativa ani de experienta si munca cat mai multa, cand te vei uita in urma vei putea evalua cu adevarat unde te situezi. faptul ca spui ca ai umblat cu AE si nu ti se pare greu e bine, insa ca sa-l cunosti f bine e doar primul pas. pasul al 2-lea este initierea in artele vizuale, altfel vei lucra dupa ureche si nu vei sti de ce nu-ti iese ceea ce vrei. Ai nevoie de MULTA pasiune si timp. daca le ai pe amandoua, esti un om castigat. varsta e oricum un plus pt tine.

#22
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Foarte importanat, e asa cum ai zis si tu, ideea. Daca iti pica fisa pe un lucru bun, esti norocos. Ei lucreaza in echipa pentru a face ceva bun repede. Ce ei fac intr-o saptamana, pe cont propriu poate dura si 2 luni, dar cu acelasi rezultat. Ce e rau la tutoriale e ca nu iti explica metodica. Daca esti un tip logic, ai o sansa, dar daca nu... Adica nu iti explica asta face asa, asta altfel. Din acest motiv am renuntat la un moment dat la tutoriale si am inceput sa experimentez pana am invatat ce face fiecare efect si filtru in parte, setarile tipice, chestiile astea. Si cine spune ca nu va ajunge sa lucreze intr-un studio?

#23
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006
Eu zic , stau in Iasi un oras mare de altfel, si am auzit doar de un job pe partea de compositing in 2 ani de zile, in rest pauza . Singura sansa e freelance sau sa stai in bucuresti :P

#24
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
E adevarat ca nu prea ai sanse pe cont propriu, dar ia maergi tu la facultatea foto-video, fa niste cursuri de AE si mai stiu eu ce, si sa vezi ca o sa ai cereri.

#25
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
@Gady_paul
Stai linistit ca bogdan19 a trecut si pe la facultatea de arte... profesorii stiau mai putin AE ca el :)) Nu stiu cum e in Bucuresti, am auzit ca sunt mai multe sanse sa inveti acolo ceva de calitate in domeniul video. La Iasi abia s-a infiintat de curand sectia video (cativa ani). Oricum cel putin la noi in Iasi nu e asa usor cum crezi sa-ti gasesti un loc de munca in domeniul asta, ii dau dreptate lui Bogdan.

#26
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
In general e slab pe domeniul asta in Ro. Pentru ca noi suntem oamenii care nu apreciaza ce e frumos, ci ce e la "moda". Intr-un Land of Choise a manelelor si incapabilitatii, nu este apreciata munca unui designer, arta in general sufera la noi. Trecand peste asta, singurul loc in care poti sa practici asa ceva e televiziunea.
Ceva mai usor pe pe foto, si daca lucrezi in AE stii si photoshop (sau asa ar trebui) si ai putea sa te descurci si pe domeniul asta, unde ai un pic de loc.

Edited by Gady_paul, 11 September 2009 - 16:38.


#27
catalin18

catalin18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 19.09.2006
@spex
Bafta in ce faci,daca simti ca asta e chemarea ta,da-i bice amigo.Nu te lua dupa toti smecherii de pe aici (ma refer la cei care in loc sa dea sfaturi te intampina cu mistouri si altele).Cat despre limba romana,las-o frate,ca doar avem mai marii tarii care dau cu oistea in gard pe sticla,nu? :thumbdown: :naughty:  Asa ca ,tu nu ai de ce sa iti faci griji,unii stim ca este forum si poate ai scris in viteza.Doar ,,meseriasii,sunt buni in sfaturi din astea care ti s-au dat tie de unii de pe aici.Sunt si oameni de treaba pe aici pe forum,dar putini,ai vazut si tu,ca doar cativa te-au ajutat,restul cu mistourile.Pot spune ca si pe mine m-a ajutat si ma ajuta si acum cand am nevoie un tip super meserias in After Effects,de aici de pe forum si ii foarte multumesc pe aceasta cale ca m-a initiat in ale AE.Asa ca baga mare si bafta in ce faci ca vorba unui coleg dinainte ai varsta la care inveti foarte repede si peste cativa ani o sa dai clasa la multi asa zisi meseriasi de pe aici si poate ca o sa lucrezi chiar in bransa.
Bafta man si toate cele bune. :OK:

#28
sayoc

sayoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.04.2007

View PostBogdanra, on 14th July 2009, 16:36, said:

Domnule...

Felicitari pt ce vrei sa faci. Anyway cativa de aici ti-au dat sfaturi bune. Mistocarii si-au dat singuri sfaturi.
Sa stii ca montajul si realizarea efectelor la filmele mentionate de tine se fac un pic altfel decat stii tu. Ideea ca ai tu calculator performant este ca si cum ai spune ca ai o Dacie tunata la maxim:)) Nu glumesc...in sensul ca marile studiouri fac filme cu server-farms... adica programe care lucreaza pe mai multe calculatoare unite in clustere, sau ferme de servere.
Altfel totul ar fi imposibil. Gandeste-te de la stocare la nevoia de lucru simultan pe multe procesoare.

After Effects este un bun inceput la efecte. Alt program foarte folosit este AVID...
dar sa stii ca baza o inveti si cu Vegas,,,

Cat despre ideea de crackuit... Asa ceva nu se striga nicoodata... Invatatio, desi nu mereu o facem , sa ganditi si in termeni de plata a unui lucru pe care il folositi.

BAFTA


cam tarziu raspunsul dar  sper sa il vezi ....vad ca esti pasionat...succes...incearca ..asa casnic sa zicem digital fusion sau the foundry nuke...dar atentie daca nu ai lucrat niciodata cu nodale e destul de greu...cat despre unele compozitii fara maya sau 3ds max nici sa nu gandesti...problema e hardware...randarile pe secvente lungi dureaza mult timp...exemplu un minut  effect complex poti ajunge si la 2 ore randare(asta cu 8 gb ram ,3,2 ghz dualcore,1 gb video ram la minim 800 mhz)...deci succes

#29
spex

spex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.09.2008

View Postsayoc, on 24th March 2010, 18:11, said:

cam tarziu raspunsul dar  sper sa il vezi ....vad ca esti pasionat...succes...incearca ..asa casnic sa zicem digital fusion sau the foundry nuke...dar atentie daca nu ai lucrat niciodata cu nodale e destul de greu...cat despre unele compozitii fara maya sau 3ds max nici sa nu gandesti...problema e hardware...randarile pe secvente lungi dureaza mult timp...exemplu un minut  effect complex poti ajunge si la 2 ore randare(asta cu 8 gb ram ,3,2 ghz dualcore,1 gb video ram la minim 800 mhz)...deci succes

Multumesc,chiar de curand m-am apucat si de Foundry Nuke.E o harababura totala,dar incetul cu incetul il inteleg;la fel am patit si cu AE.La partea cu 3d-ul ma cam incurc,dar candva voi ajunge sa stapanesc si 3D max  :peacefingers: Am tot facut animatii in AE,dar m-am gandit sa integrez 3d-ul cu realitatea.

Ca un mic test,am facut acest video scurt.
http://www.2shared.c...ing-Camera.html
Pe viitor vreau sa ajung la chestii mai avansate  :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate