Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Trimitere fax din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
rucu

rucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2009
Salutare!
Pe scurt: Avem 3 persoane in companie care trebuie sa livreze niste produse in tara. Am vrea sa primim prin fax confirmarea livrarii a.i. sa nu mai fie nevoie sa se intoarca la birou sau sa le trimita prin curier de unde sunt in acel moment.

Are cineva idee de unde s-ar putea trimite pe fax 1-3 pagini? Sa zicem macar din orasele mai mare, resedinta de judet....
Am incercat la benzinariile OMV dar nu au un astfel de serviciu. Stie cineva ceva de oficiile romtelecom, poate alt lant de benzinarii, etc?

Multam pt idei,

#2
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
oficiile postale, poti trimite si primi ... stiu ca se putea acum 3-4 ani, acum nu mai stiu dar nu vad motive sa se fi desfiintat.
bineinteles, totul contra cost.

Edited by blacatusu, 06 July 2009 - 23:16.


#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 07.07.2006
Sau pur si simplu mici centre xerox care au si fax. Acum vreo 2 ani am avut nevoie sa trimit un fax din Mangalia si am gasit in 5 minute de umblat pe strazi, la un parter de bloc. Scria pe firma xerox, fax si altele (parca aveau si amanet sau casa de schimb).

#4
rucu

rucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2009

 abancor, on 7th July 2009, 00:22, said:

Sau pur si simplu mici centre xerox care au si fax. Acum vreo 2 ani am avut nevoie sa trimit un fax din Mangalia si am gasit in 5 minute de umblat pe strazi, la un parter de bloc. Scria pe firma xerox, fax si altele (parca aveau si amanet sau casa de schimb).


Eu incerc sa caut o solutie care sa cam functioneze fara bataie de cap macar in orasele mari. Soferii nu prea au timp sa caute centre xerox, si in plus de abia asteapta sa aiba motiv sa zica ca nu au putut trimite. Evident, totul contra cost, nu ma astept sa fie gratis.

Incerc sa gasesc o solutie de genul : ca esti in arad sau in iasi, te opresti la benzinaria rompetrol, la oficiul postal samd si imi trimiti prin fax documentele de livrare.

Merci,

Edited by rucu, 06 July 2009 - 23:38.


#5
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Faceti poza la documente cu un telefon, trimiteti poza prin MMS, problema rezolvata.

#6
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
In general, in orice oras, Oficiul Postal nr. 1 este cel care se afla in sediul central al Postei. Suna si intreaba in fiecare oras la O.P. nr.1 daca au servicii de transmitere pe fax, ia-le adresa si fa-le o agenda soferilor: orasul Cutare, O.P. nr.1, adresa Cutare ... daca O.P. nr.1 din respectivul oras nu are fax, slaba speranta sa aiba celelalte ...

#7
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
La o gandire mai aprofundata am ajuns sa fiu convins ca oficiile postale au serviciul pentru fax, telex etc. Doar presteaza servicii de comunicatii si telecomunicatii, nu? iar pe deasupra mai sunt puse si la dispozitia publicului. Deci fara probleme gasesti. Mai nasol e sa te duci si sa fie inchis, sau faxul defect.

Edited by blacatusu, 06 July 2009 - 23:52.


#8
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
online, prin servicii mail to fax fax to mail. e ieftin rapid si merge de pe orice telefon mai rasarit sau de pe laptop etc.
eu folosesc fax to mail mail to fax pt ca e ieftin si bun si in plus am acelasi numar de fax oriunde in tara sau strainatate.
functioneaza si sambata duminica :) sa primesti faxuri in general e gratis iar sa trimiti costa undeva la 10-30 de bani/pag  depinde de furnizor poate si mai mult.
sunt optiuni pt persoane juridice... etc

#9
rucu

rucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2009

 negotzel00, on 7th July 2009, 01:17, said:

online, prin servicii mail to fax fax to mail. e ieftin rapid si merge de pe orice telefon mai rasarit sau de pe laptop etc.
eu folosesc fax to mail mail to fax pt ca e ieftin si bun si in plus am acelasi numar de fax oriunde in tara sau strainatate.
functioneaza si sambata duminica :) sa primesti faxuri in general e gratis iar sa trimiti costa undeva la 10-30 de bani/pag  depinde de furnizor poate si mai mult.
sunt optiuni pt persoane juridice... etc

Merci pt raspuns. Si eu folosesc fax2mail si mail2fax, dar gandeste-te te rog ca oamenii acestia sunt soferi, care au in mana 3 hartii fizice. Ca sa le trimiti prin mail2fax trebuie sa ajungi la un Internetcafe care sa aiba scanner, soferul sa stie sa foloseasca emailul si... in plus.. sa mai stea si vreo 15-20 min pe acolo. Si daca ar ajunge acolo, le-as spune sa le trimita direct pe mail la noi la birou.

Asa cu fax-ul lucrurile sunt super simple: da hartiile dnei de la ghiseu impreuna cu un nr de fax la care trebuie sa ajunga documentele.
Solutia de pana acum, din ce mi-ati spus este cea cu Oficiile Postale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate