Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Lista pensiuni construite cu fonduri SAPARD

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
eu as zice ca poti deschide un nou topic si pe asta sa il lasi asa :D

#38
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007
Salut forumisti,

Ca in fiecare din ultimii 7 ani si anul acest, char acum in luna iulie, ne pregatim sa facem un concediu de 2 saptamani, in circuit, pe la pensiuni din România.

De data asta nu vor fi prea multi kilometri de facut, pentru ca vom petrece in total 13 zile la doar 3 pensiuni, destul de apropiate intre ele.
In ordine cronologica vom sta aici:
Saschiz
Intorsura Buzaului
Poiana Marului

Ultimele 2 "locatii" le-am gasit pe site-uri de reduceri, asa ca pretul platit va fi mult mai mic decat cel de pe site-urile oficiale.

La intoarcere, pe 9 august, voi oferi aici impresiile din concediu si mentionarea faptului daca cele 3 locatii alese sunt demne de a fi incercate si de alti forumisti, si mai ales, daca sunt apte de a face parte din aceasta categorie, a pensiunilor cu dotari deosebite si in care ne-am simtit bine, cum sunt cele din acest topic.

Daca aveti ceva recomadari pentru noi, de vizitat, din imprejurimile celor 3 locatii elese de noi, sunt binevenite.

Deocamdata planuim sa vizitam cat mai multe biserici fortificate din jurul Sighisoarei, sa prindem ceva din atmosfera generata de zilele "medievale" de la Sighisoara, apoi un tur pe la bisericile rupestre din muntii Buzaului si cava trasee montane cu baza de plecare Zarnesti.

Pe curand,

Edited by FlorinAndrei, 16 July 2012 - 18:49.


#39
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007
Salut forumisti,

Ne-am intors duminica din circuitul de 2 saptamani pe la pensiuni (vezi mai sus) si acum putem trage cateva concluzii  :rolleyes:

La Saschiz: am avut cazare intr-o casa tipica saseasca, cumparata in anul 2010 de un tanar francez, Christophe (vorbeste foarte bine limba romana).
Dupa ce a renovat-o, Cristophe inchiriaza locatia respectiva turistilor: aveti 2 camere cu un total de 5 locuri, bucatarie si o baie.
In plus, am avut la dispozitie internet (dar nu si radio sau TV), plus o gradina imensa, pe dealul  din spatele casei.
De asemena, casa nr. 206 din Saschiz este foarte bine pozitionata pentru a vizita multe locatii din zona.
Noi in cele 4 zile petrecute aici am vizitat (sau revazut): Sighisoara, cetatea taraneasca din Saschiz (comparabila cu cea de la Poienari, dar mult mai mare, ca dimensiuni), apoi o gramada de biserici sasesti fortificate din: Saschiz, Viscri, Biertan, Cloasterf, Crit, Mesendorf, Darjiu.
Tot din Saschiz am cumparat de la prietenii lui Christophe gemuri naturale de rubarba si... de lapte  :rolleyes:

La Bradet, langa Intorsura Buzaului ne-am rasfatat timp de 4 zile cu peisaje de vis: pensiunea respectiva este in varful unui deal, cum iesi din cladire, o poti lua in toate directiile, pe pasuni si dealuri.
Am vizitat doar lacul Siriu, pe drumul spre Buzau, dar ne-am propus sa revenim in zona, pentru a vizita celelalte atractii din judet.

La Poiana Marului langa Zarnesti, am avut parte timp de 5 zile de aceleasi peisaje de vis.
Am vizitat Piramidele de la Sona, cetatea Fagarasului, Prapastiile Zarnestilor si am urcat cu masina si in satele Magura si Pestera (dar nu as mai face a doua oara acest traseu: cel mai ingust drum pe care am fost vreodata...).

In concluzie, recomand toate cele 3 locatii ca fiind demne de a fi incluse in lista pensiunilor in care merita sa va petreceti vacantele.

Dintre evenimentele neplacute din aceste 2 saptamani: seceta prelungita (care a facut ca sa resimtim lipsa apei potabile, la robinet, in toate cele 3 locatii) si vremea foarte calduroasa care nu ne imbia sa petrecem prea mult in aer liber.
Tocmai din cauza acestei vremi extrem de calduroase, resimtite in toate lunile iulie din ultimii ani, ne gandim serios sa mutam in anii urmatori perioada aceasta de 2 saptamani de hoinareala intr-o luna cu temeperaturi mai potrivite (aprilie, sau octombrie).

Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie.

Sper sa pun in curand si cateva poze din locatiile vizitate.

#40
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007
Salut forumisti,

A sosit momentul sa pun cateva poze din locatiile de mai sus.

In ordinea postarii ele reprezinta:
Biserica fortificata din Biertan
Biserica fortificata din Crit
Biserica fortificata din Mesendorf
Piramidele de la Sona
Prapastiile (cheile) Zarnestilor
Biserica si turnul fortificat din Saschiz
Cetatea taraneasca din Saschiz - 2 poze
Podul cu acoperis din Saschiz
Lacul de acumulare de la Siriu - Buzau
Cetatea fortificata din Viscri

Sper sa va placa Posted Image

Attached Files



#41
fortza

fortza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.01.2007
Salut,


Va recomand pensiunea Melba, localitatea Dubova, Clisura Dunarii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate