Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Lista pensiuni construite cu fonduri SAPARD

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007
Salut forumisti,

De cativa ani facem in fiecare vara o excursie in circuit prin Romania, cu cazare pe la pensiuni.

Anul trecut am aflat ca acele pensiuni care au fost construite cu fonduri SAPARD, pentru a putea obtine fianantarea, au fost prevazute prin proiect cu piscina, teren de sport, ferma agricola proprie, iaz, etc.
Am gasit si o exceptie: o vila din monstruozitatea numita Ranca purta un afis ca fiind construita cu fonduri SAPARD, dar in afara de cladire nu se vedea nimic altceva din cele enumerate mai sus, nici macar gard nu avea... Sper sa fie doar un caz izolat.

Asa ca mi-a venit ideea intocmirii acestei liste a pensiunilor, construite cu fonduri SAPARD (sau cum le-o mai spune acum) sau nu, dar care corespund din punct de vedere al dotarilor enumerate: piscina proprie, exterioara sau interioara, teren de sport, ferma agricola, iaz, pastravarie, etc.

Trec aici si trei propuneri pentru a fi incluse in acesta lista:
- Pensiunea "Alex si Maria" din Crasna - langa Novaci (http://www.alexsimaria.ro/)
- Pensiune "Valahia" langa Brezoi, pe drumul spre Voineasa (http://www.pensiuneavalahia.ro/)
- Pensiunea "Poiana Izvoarelor", la 3 km de Vatra Dornei (http://www.pensiunea...aizvoarelor.ro/)

Singura rugaminte este sa treceti numai acele pensiuni la care ati stat personal si care au corespuns din punct de vedere al dotarilor si serviciilor.

spam.spam

#2
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007
Deoarece nimeni nu a mai gasit o pensiune demna de a fi înscrisa în aceasta categorie, revin tot eu cu o noua propunere: Pensiunea "Calin" din Gura Râului - lânga Sibiu.

Am stat 2 zile saptamâna trecuta acolo si a fost multumitor.

Exista o curte cocheta în fata, amenajata cu balansoar, o mica fântâna, 2 foisoare pentru servirea mancarii în aer liber, un gratar si multe, multe flori.
Alta curticica, în spate, cu un balansoar. Apoi urmeaza un deal imens în care poti urca printre copaci, alaturi de cele cateva oi care pasc pe aici. Alte 2 leagane îti stau la dispozitie.

Despre gazde: foarte saritoare, dornice de a se face utile tuturor turistilor, care îti împartasesc relaxat filozofia lor de viata si dorinta lor de a continua ceea ce a fost bun din strabuni.
Peretii holurilor sunt decorati cu tot felul de obiecte populare sau cu poze si afise despre zona folclorica respectiva.
Nu lipsesc un razboi de tesut, costume populare, sau butuci din lemn cu chipuri umane  :rolleyes:

La Pensiunea Calin ai posibilitatea sa consumi produsele proprii (cu punerea la dispozitie a frigiderului, bucatariei si a gratarului din curte) sau sa "mergi" pe mâna gazdelor.
Noi am ales a doua varianta si nu am regretat deloc. Pe langa mâncarurile servite am fost "îmbiati" cu diferite bauturi naturale din partea casei sau macar cu o carafa cu apa rece de izvor (aflat în apropierea pensiunii). Un automat imens de cafea sta gratuit la dispozitia turistilor.

Mai exista o sala mare unde se poate servi mâncarea (dotata si cu un sistem audio-video performant), iar alaturi, într-o alta sala, este o masa de ping-pong.

Ca puncte slabe ar fi faptul ca turistii doresc sa-si parcheze masinile în curte si atunci se produce ceva "aglomeratie", iar camerele nu sunt foarte spatioase (noi am avut un al treilea pat pliant în camera de 2 paturi si eram cam strâmtorati).

In concluzie, o zona pitoreasca si niste gazde deosebite: pensiunea Calin.

spam.spam

#3
dansta

dansta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 07.05.2007
Pensiunea Dig's din Garda de Sus e construita cu fonduri europene, cred ca Sapard. Era un banner pe care scria asta dar nu i-am dat mare atentie. Cred ca, totusi de Sapard e vorba.
Mai multe  despre pensiune am scris la "Unde sa ne cazam"

In alta ordine de idei multumiri pentru informatiile despre Tara Hategului si Retezat (una din putinele zone din tara pe care nu le-am vazut) , imi vor fi de mare ajutor.

Edited by dansta, 28 July 2009 - 11:56.


#4
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Adaug la lista pensiunilor construite prin fonduri Sapard si Pensiunea Septembrie din Esalnita ( langa Orsova, la intrarea in Cazanele Dunarii ): pensiunea-septembrie.ro

Aveti mai jos link-urile catre posturile unde sunt exprimate opiniile mele si ale unui alt forumist care a stat acolo de curand:

http://forum.softped...m...t&p=6825123
http://forum.softped...m...t&p=6806574

#5
MonicaV24

MonicaV24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.07.2008
O alta pensiune construita din fonduri SAPARD, la care am fost de curand si ne-am simtit minunat este "CASA DOMNEASCA" din Municipiul Curtea de Arges.

Este situata intr-o zona linistita, la numai 5 minute de centrul orasului, este foarte curat, servirea este buna, mancarea la fel.

Cu siguranta, un loc de cazare cum rar gasesti in Romania.

#6
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 17.10.2003
Chiar asa? Eu nu  stiam de aceasta conditie. In plus in momentul asta imi vin in cap vreo 3 pensiuni construite cu fonduri SAPARD si niciuna nu are teren de sport sau piscina, ca sa nu mai zic de ferma proprie.

#7
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

 akeem, on 30th July 2009, 11:18, said:

Chiar asa? Eu nu  stiam de aceasta conditie. In plus in momentul asta imi vin in cap vreo 3 pensiuni construite cu fonduri SAPARD si niciuna nu are teren de sport sau piscina, ca sa nu mai zic de ferma proprie.

Salut Akeem,

Ce incercam sa "construim" aici este o lista de pensiuni la care forumistii nostri au stat si au fost multumiti.
Singura conditie a fost ca aceste pensiuni sa aiba si ceva in plus in afara de casa si masa.

Am si scris in prima postare ca nu conteaza daca pensiunea este cu fonduri SAPARD sau nu, principalul este sa corespunda unui minim de criterii: conditii bune si servicii pe masura.
Deci pur si simplu, daca cineva a stat la o pensiune unde s-a simtit bine, iar pensiunea a avut si unele dintre dotarile enumerate mai sus o poate trece in aceasta lista.

Personal, am mai stat chiar acum, in iulie si in alte locatii unde m-am simtit bine (Cabana Clisura, Pensiunea Vilador din Poiana Marului sau Pensiunea Tereza din Râu de Mori) dar nu le-am propus aici pentru ca nu au acele dotari in plus, care sa le faca demne de aceasta categorie.

spam.spam

#8
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

 MonicaV24, on 30th July 2009, 12:03, said:

O alta pensiune construita din fonduri SAPARD, la care am fost de curand si ne-am simtit minunat este "CASA DOMNEASCA" din Municipiul Curtea de Arges.

Este situata intr-o zona linistita, la numai 5 minute de centrul orasului, este foarte curat, servirea este buna, mancarea la fel.

Cu siguranta, un loc de cazare cum rar gasesti in Romania.

eheee ia te uite pe unde scrie de proiectele mele sapard

#9
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007
Pensiunea MILI in Poiana Marului, categorisita la 4 margarete.
Ne-am simtit bine, curte mare, teren cu nocturna.

#10
oid

oid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.02.2007

 spam.spam, on 6th July 2009, 13:12, said:

Anul trecut am aflat ca acele pensiuni care au fost construite cu fonduri SAPARD, pentru a putea obtine fianantarea, au fost prevazute prin proiect cu piscina, teren de sport, ferma agricola proprie, iaz, etc.

ai aflat gresit, nu exista nici o legatura intre fonduri si conditiile descrise de tine.
ar fi fost oricum aberant.

#11
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

 oid, on 27th August 2009, 23:58, said:

ai aflat gresit, nu exista nici o legatura intre fonduri si conditiile descrise de tine.
ar fi fost oricum aberant.
Ok, poate nu este nici o legatura intre finantarile prin SAPARD si "acareturile" de la pensiuni.

Oricum ideea este aceiasi: daca forumistii nostri au stat la o pensiune unde pe langa cazare si masa au avut parte si de o alta facilitate ca: piscina, teren de sport, iaz, ferma proprie, etc si mai ales, au fost foarte multumiti de conditiile si de serviciile de acolo, sa o treaca in acest topic, sa fie o documentare utila pentru cei care isi cauta o cazare mai deosebita.

spam.spam

#12
carmenioana

carmenioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.02.2008
Buna ziua tuturor,

La recomandarea prietenei mele (care a fost acolo 2 ani la rand), va propun si Pensiunea/Hotelul BIELMANN (din satul Sanpetru - 15 km de Brasov).

http://www.hotel-bie...ro/ro/index.htm

Daca bugetul va permite (preturile sunt cam mari pentru buzunarele noastre, sunt de acord), incercati-l si sper sa va placa si voua!!!

#13
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007
Nu are nimeni o recomandare pentru o pensiune mai deosebita unde sa se poata practica si sporturi de iarna ?

Ca tot se apropie sezonul  ;)

#14
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006
Recomand pensiunea Albota jud. Sibiu - http://www.albota.sobis.ro/
- pastravarie(se poate si pescui)
- bazin pe timp de vara
- mancare din productie locala
- drumetii
Drumul de acces e cam nașpa, dar altfel locul e f. frumos.

#15
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 25.04.2005

 haleluia, on 25th November 2009, 12:41, said:

Recomand pensiunea Albota jud. Sibiu - http://www.albota.sobis.ro/
- pastravarie(se poate si pescui)
- bazin pe timp de vara
- mancare din productie locala
- drumetii
Drumul de acces e cam nașpa, dar altfel locul e f. frumos.


Misto asta :) cam scumpa cazarea :) si nu e facuta cu fonduri sapard e facuta cu manevre :)) propietaru var cu johanes de la sibiu :) restu e cancan

#16
mi-e_lene

mi-e_lene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 09.05.2005
Casa Domneasca - Curtea de Arges are piscina interioara cu apa incalzita ?

#17
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

 mi-e_lene, on 10th December 2009, 12:44, said:

Casa Domneasca - Curtea de Arges are piscina interioara cu apa incalzita ?

Salut,

De obicei cand vrei sa ti se raspunda mai rapid, trimiti un mesaj PM celui care a postat informatia respectiva (mai ales ca despre Casa Domneasca s-a scris aici in luna iulie, deci au trecut niste luni de atunci).

Nu am fost acolo, dar am intrat pe site-ul pensiunii si uite ce am gasit:

"Pentru petrecerea timpului liber si pentru relaxarea dumneavoastra va invitam sa descoperiti zona spa a Pensiunii Casa Domneasca****
Piscina interioara, sauna, jacuzzi, cabina cu hidromasaj si sala de fitness va stau la dispozitie in fiecare zi pana la orele 23,00. De asemenea, la cerere, se poate asigura si masaj."

Succes mai departe,

spam.spam

#18
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007
Salut forumisti,

Deoarece incepe un nou sezon de documentare pentru concediile din 2010, m-am gandit sa va ofer cateva informatii in plus despre pensiunile propuse de mine aici.
Astazi va voi arata ce puteti face in cateva zile petrecute la Pensiunea "Poiana Izvoarelor", la 3 km de Vatra Dornei (http://www.pensiunea...aizvoarelor.ro/)

Noi in 2007, timp de 9 zile cat am stat in Vatra Dornei am avut urmatoarele activitati:
- rafting pe Bistrita (nu este nici un pericol, noi am fost in barca pneumatica cu baiatul de 9 ani)
- calarie in padurile din Parcul National Calimani (la Gura Haitii, 25 de km de Vatra Dornei)
- turul manastirilor cu plecarea din Vatra Dornei (traseu de o zi, 350 de km): Moldovita, Sucevita (plus satul Marginea, celebru pentru ceramica neagra, cu atelierele live de olarit), Putna, Humor, Vornet si inapoi in Vatra Dornei
- excursie la pasul Tihuta si castelul Dracula, continuata cu lacul de acumulare Colibita
- excursii in muntii Calimani: Rervatia 12 Apostoli, Rezervatia Sarului, Rezervatia Tinovul Mare
- excursie auto pâna in varful muntelui Calimani: din Gura Haitii incepe Parcul National Calimani, cu exploatarea de sulf de suprafata (acum abandonata) si orasul parasit din varful muntelui, apoi mai departe, se poate urca cu masina pâna la Varful Pietrosul (2.102 m) si statia meteorologica.

Cam astea ar fi...

Si pentru ca o poza face cat 100 de cuvinte, iata cateva marturii ale acelor excursii cu plecarea de la Pensiunea "Poiana Izvoarelor"

spam.spam

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate