Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

schimb de proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
cum as putea sa schimb actele de la masina pe numele "respectivului" pe numele meu eu fiind mostenitorul legal?
plus ce acte am nevoie,si acte are o masina,ca sa valideze ca acea masina e a respectivului?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdawin45, on 1st July 2009, 17:24, said:

cum as putea sa schimb actele de la masina pe numele "respectivului" pe numele meu eu fiind mostenitorul legal?
plus ce acte am nevoie,si acte are o masina,ca sa valideze ca acea masina e a respectivului?
Inteleg ca "respectivul" e decedat. Actele le faci la notar, si anume succesiunea.
In cazul masinilor de obicei talonul este actul care identifica proprietarul.

#3
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
multumesc mult o zi buna,topic closed(va rog,daca se poate)

#4
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 13.04.2006
Mai nou,cartea de identitate confirma propietarul

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006

View Postvax, on 1st July 2009, 18:07, said:

........In cazul masinilor de obicei talonul este actul care identifica proprietarul.

de fapt, proprietarul este identificat prin actul de dobandire al masinii (contract de V/C, factura, etc)

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Post_Smiley_, on 2nd July 2009, 10:16, said:

de fapt, proprietarul este identificat prin actul de dobandire al masinii (contract de V/C, factura, etc)
Factura, contractul de vanzare cumparare sau, in cazul succesiunii, dat fiind ca nici factura nu se refera la mostenitor, nici contract de vanzare cumparare nu se mai poate face, certificatul de mostenitor, reprezinta actul de proprietate . Care, in cazul mobilelor, oricum este de o relevanta scazuta.
Eu ma refeream la identificarea proprietarului, pentru ca acel contract de vanzare cumparare este o fituica semnata de doua parti (adica este foarte usor de facut un contract de vanzare cumparare in care eu sa-ti vand Maybach-ul unui oier celebru, dar ma indoiesc ca politia te va identifica ca proprietar al masinii pe baza lui).

Oricum, politia le cere pe amandoua: atat actul de proprietate, cat si cartea de identitate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate