Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

leeloo2442

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#289
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Nu e cam ingusta scara? Ma uitam acum intr-un manual si zice ca trebuie sa aiba 3 ft,adica 1m.Acuma nu e un caz de polemica,depinde de proprietar cat de practica i se pare,daca are destul acces sa urce mobila si ce mai are sus,daca pot trece 2 persoane una pe langa alta,daca nu sunt prea abrupte sa te ''dea in nas'' la coborare.....
In rest,arata bine.

LE  Culoare scarii este cumva  wenghe (sau cum se scrie :) )?

Edited by bobodinvs, 20 December 2009 - 18:43.


#290
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,580
  • Înscris: 10.05.2007
Ei acu si tu, auzi 2 persoane concomitent pe aceeasi scara. Dar ce e primarie?
Urla primul care urca/coboara si ceilalti asteapta. Frate ce pretentii pe unii. :D

Edited by Astrul, 20 December 2009 - 19:10.


#291
leeloo2442

leeloo2442

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.06.2006
Treapta parca are 1 m latime, insa cu ce se pierde de la balustri ramane pe la 77 cm, din ceea ce am masurat azi.
Culoarea e un maron diluat. As fi vrut si mai deschisa un pic dar e ok si asa.
Oricum arata mai deschisa "live" si o mai asteapta si 2 maini de lac care o sa ii dea luciul dorit.
Doua persoane pot trece lejer una pe langa cealalta, verificat. Iar mobila clar nu o sa pot cara pe ea, decat daca e dezasamblata. Iar cum e mobila acum (gen Ikea) sigur asa va fi.
Ceea ce imi place mult la scara este lemnul folosit, adica stratificat, gros si care chiar arata a "lemn". Ce sa mai... pare-se ca m-am indragostit de lemn :).

Astrule, ce nu e ok la gresia din hol? Sa stii ca era si murdara de noroi si nici chituita nu era. In fine probabil e chestie de gusturi.
E tot un maron dar mai deschis si are si niste puncte pe ea iesite in relief (anti-derapaj :)). Eu unul sunt destul de incantat de gresia asta mai ales ca se pupa la culoare si cu usa de la intrare.

#292
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,580
  • Înscris: 10.05.2007
Sti cum e treaba aia, se pupa, se pupa dar nu-si iau limba-n gura  :D
Daca tu esti incantat asta-i cel mai important, nu calc eu pe ea cand intru in casa. A mea e neagra cu pereti verzi, parca intri la calau in barlog.

#293
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

View Postleeloo2442, on 20th December 2009, 20:23, said:

Treapta parca are 1 m latime, insa cu ce se pierde de la balustri ramane pe la 77 cm, din ceea ce am masurat azi.
Ceea ce imi place mult la scara este lemnul folosit, adica stratificat, gros si care chiar arata a "lemn". Ce sa mai... pare-se ca m-am indragostit de lemn :).


Esti cam la limita cu latimea scarii. Pentru un flux  latimea minima este de 80 cm  .

Pentru scari din lemn sigur Cheta are niste poze prin calculator  ce te pot da pe spate  :P

#294
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postleeloo2442, on 20th December 2009, 17:03, said:

treapta are cam 75 cm parca.
nu-i putintel cam ingusta scara asta?
daca vrei sa urci ceva mai voluminos sus e posibil sa-ti fie mai greu?

#295
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postmcbos, on 20th December 2009, 21:41, said:

Pentru scari din lemn sigur Cheta are niste poze prin calculator  ce te pot da pe spate  :P

sigur , niste scari de urcare in tramvai sunt bune ? :D....si le dau un pic cu alifie ..ca sa te dau pe spate la urcare :D

#296
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
x-ule -stii pe unde as putea gasi (la care din bricolajele astea) niste 2x12 uscat ,o sa am si eu nevoie pt scari

#297
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Nicaieri nu gasesti o asa dimensiune, in Romania.

Daca vrei iti dau pe PM firma de unde cumpar eu panouri stratificate, din care tai ce-ti trebuie.

Pretul este foarte mare, oricum.

Edited by raduk, 21 December 2009 - 20:05.
citarea inutilă a postului precedent


#298
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
da-mi te rog numarul macar sa-mi fac o idee

#299
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008

View Postleeloo2442, on 25th October 2009, 21:36, said:

Proiectul a fost facut pt caramida si a fost adaptat pe lemn de x-plane.
O alta pozitionare a grindei sau a usii ar fi stricat tot aspectul casei.
.


Urmaresc cu interes jurnalul tau si imi place ce vad, sunt si eu in constructie cu o casa pe structura de lemn :http://picasaweb.google.ro/ovidiuprotv/LucrariDinTimulIernii#5417738787359276098, si am o intrebare: si la mine proiectul  a fost cumparat (de la gservis) si proiectat tot pt caramida si adaptat de constructor..cum ai facut la autorizatia de constructie.. fiindca in toate actele la mine scrie ca e casa din caramida iar ea e defapt din lemn. Ai lasar\t asa fiindac probabil cand vor veni de la primarie si asa nu se vor apuca sa iti gaureasca pereti sa vada din ce e, sau ai precizat ca ai bagat la autorizatie ca casa e din lemn si desi proiectul era facut pt caramida nu au fost probleme.?
Astept raspuns, te rog

#300
leeloo2442

leeloo2442

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.06.2006
am lasat proiectul pe caramida, i-am spus insa inginerului de la primarie ca e pe lemn, si sper ca la receprie sa ma recunoasca dupa...... fata :) si sa nu zica nimic.
chiar daca nu imi place ca merg asa lucrurile in Romania... cateodata ma mai folosesc de ele :).

#301
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008

View Postleeloo2442, on 21st December 2009, 22:03, said:

am lasat proiectul pe caramida, i-am spus insa inginerului de la primarie ca e pe lemn, si sper ca la receprie sa ma recunoasca dupa...... fata :) si sa nu zica nimic.
chiar daca nu imi place ca merg asa lucrurile in Romania... cateodata ma mai folosesc de ele :).

Am citit jurnalul din scoarta-m scoarta si mi-a placut bravo te-ai miscat repede cu X, nu ca mine ca tot construiesc din primavara si tot nu ma pot muta anul asta :death: , asta e greseala mea ca nu am contractat casa la cheie si mam zgarcit sa fac eu lucrari de genul polistiren exterior, instalatii cu alti meseriasi.....

ok si in cererea de autorizatie de constructie, ai specificat ca e pe lemn sau ai scris ca e pe caramida ca sa fie la fel ca in proect si ca in memoriu tehnik si detaliile lucraii.

Daca in toate actele e specificat ca e din caramida si noi am facuto din lemn nu o sa avem oare probleme la o eventuala vinzare, sau cand o sa ne facem asigurarea pe casa sau in cine stii ce situatie?


Oare daca nu le ziceai nimik (-am spus insa inginerului de la primarie ca e pe lemn, si sper ca la receprie sa ma recunoasca dupa...... fata :) si sa nu zica nimic), nu era oare acelasi lucru...nu te risti sa te f... la receptie si sa astepte "atentii" tocmai ca sa treaca cu vederea.
Eu asa cred ca o sa fac, ma duc cu actele si cu proiectul frumos in care zice ca e pe caramida tot, casa e pe lemn si cand vin al receptie doar o sa fie tot tencuit acoperit nu o sa se vada. Dupa cum vezi eu mam cam grabit nu am asteptat autorizatia si sper sa scap si fara amenda cu ajutotul pilelor.

Edited by ovidiuprotv, 21 December 2009 - 22:06.


#302
leeloo2442

leeloo2442

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.06.2006
Stai linistit ca o sa te muti si tu... dar acum te-a mai luat asa plictisu ca te-ai saturat de atatea probleme, decizii, etc-uri si esti mai sictirit de asteptare (putin de tot te inteleg si eu si cred ca oricine de aici care si-a construit o casa, cu sau fara firma).
Dar o sa fie gata si o sa te bucuri de ea.

Bun, sa le iau pe rand:

1. Peste tot am zis ca e de caramida, de fapt doar in proiect ca in rest nu imi aduc aminte sa scrie ceva de caramida.
2. Asigurarea bineinteles ca o s-o fac pe lemn ca nu sunt nebun sa ia foc doamne fereste si asiguratorul sa zica... "dom'le, ti-am asigurat casa de caramida nu de lemn".
    Alte probleme legale nu vad. Nu cred ca zice pe undeva prin actele de vanzare ca e din lemn sau de caramida. Oricum cred ca voi avea pana o sa mor :) . A, si sa stii ca dupa 3 ani se prescrie orice gogomanie din asta. Adica poti sa te duci peste trei ani si sa zici ca e din lemn in orice act vrei. Eu cam asa stiu.
3. I-am spus celui de la primarie ca e din lemn, pt ca stii tu cum e la tara, in comune mici: toti se stiu, toti se cunosc si era mai nasol sa mint si apoi sa zica ca m-a prins cu mata-n sac.
   Asa stau mai linistit. Iar de nu o vrea sa imi faca receptia... ma descurc eu cumva (deh....avand atatea probleme cu curentul am inceput sa am nr de tel de la mai multi de prin zona, iar o atentie face minuni in Romania).

Bine ca mi-ai adus aminte...ar treb sa ii duc un cozonac acum de Craciun, asa crestineste.


@flopardu

Quote

nu-i putintel cam ingusta scara asta?
daca vrei sa urci ceva mai voluminos sus e posibil sa-ti fie mai greu?
Pentru urcat sigur e ok, pt carat obiecte voluminoase gen sifonier sau pat e imposibil aproape.
Asadar cele cat o chiuveta, masca de baie, noptiera, etc se pot urca, insa celelalte gen pat, sifonier, dulap, va trebui sa le car demontate si ulterior sa le montez.
Ceea ce zic eu ca nu e foarte departe de adevar, pt ca serios, cam ce as putea sa cumpar eu asa mare si care nu poate fi demontat?
Ar fi fost mai practica una mai lata, dar sa nu uitam ca am o casuta mica si scara e asa cum trebuie sa fie la ea. Poate sa zicem 10 cm max putea sa aiba mai mult, insa tot nu intra un pat :).

Edited by leeloo2442, 21 December 2009 - 22:45.


#303
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,325
  • Înscris: 17.03.2009

View Postleeloo2442, on 21st December 2009, 22:35, said:

Bun, sa le iau pe rand:
2. Asigurarea bineinteles ca o s-o fac pe lemn ca nu sunt nebun sa ia foc doamne fereste si asiguratorul sa zica... "dom'le, ti-am asigurat casa de caramida nu de lemn".
Vezi ca la asigurare trebuie sa prezinti(printre altele) un certificat de calitate si garantie in care se specifica ca instalatiile sunt facute normativelor in vigoare,s-au prevazut protectii,etc stiu ca i s-a cerut cuiva cu o hala de mobila.

#304
leeloo2442

leeloo2442

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.06.2006
Ok, multumesc, notat. Vorbesc cu X-plane si cred ca se rezolva.
De asemenea stiu ca mai trebuie sa am si cateva semnaturi de la structuristul de fundatie, de "casa", de la in inginer de santier si de la geotehnista parca...
Ma voi interesa astfel incat la sf sa am toate hartiile complete.

Daca totusi voi aveti cunostinte despre astea (din experienta) va rog sa imi enumerati ceea ce stiti "sigur" ca imi trebuie.

#305
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postleeloo2442, on 20th December 2009, 20:23, said:

Ceea ce imi place mult la scara este lemnul folosit, adica stratificat, gros si care chiar arata a "lemn". Ce sa mai... pare-se ca m-am indragostit de lemn :).

Scara in ansamblul ei este executat foarte bine , dar ceea ce s a gresit (din pct. meu de vedere) eu un detaliu major , care da viata acelui colt de incapere , si anume ca balustrada din stanga (la urcare) nu-si avea rostul si strica tot aspectul . Acolo o mana de arh. ar fi gandit altceva , ceva care ar fi inviat si modelat ,un colt care sa dea bine la vederea dinspre incaperea din stanga.
Eu unul vedeam altfel acea zona , iar daca vei intreba 10 arh. despre faptul daca e bine sa nu , estetic - vizual ...eu fac la pariu ca toti 10 vor raspunde la unison ...ca nu asa trebuia rezolvata acea zona.

#306
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postleeloo2442, on 21st December 2009, 22:35, said:

Ceea ce zic eu ca nu e foarte departe de adevar, pt ca serios, cam ce as putea sa cumpar eu asa mare si care nu poate fi demontat?
Ar fi fost mai practica una mai lata, dar sa nu uitam ca am o casuta mica si scara e asa cum trebuie sa fie la ea. Poate sa zicem 10 cm max putea sa aiba mai mult, insa tot nu intra un pat :).
da leeloo, asta-i solutia... le dezmembrezi daca este cazu', le urci si le remontezi, nu este o mare problema, doar intrebam si eu.
ca doar nu stai toata ziua sa cari de jos sus si invers chestii. ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate