Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 

penticostal predica la ortodocsi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
252 replies to this topic

#19
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View PostSecuristu, on 9th June 2009, 13:55, said:

Hai sa-l omoram....sa-l rastignim pe cruce cum au facut evreii cu Iisus....au trecut 2000 de ani...aceeasi mentalitate.

Deșteptule, ai citit ceva din ce a scris Sorin sau măcar din ce am scris eu?

Nu mai confundați toleranța cu acceptarea heterodoxiei... A fi tolerant cu alții nu înseamnă a le da dreptate.
Încă nu a văzut nimeni episcop ortodox cerând răstignirea cuiva...

Pustan nu e niciun martir, e doar încă un înflăcărat care umblă amăgindu-se că poartă Duhul Sfânt...

#20
cdr

cdr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.04.2007
in fine...deja m-am plictisit sa tot explic....ideea era ca prea il criticati pe pustan pt nimic...de fapt, pt simplul motiv ca e penticostal...
repet...DIN NOU....nu am zis niciodata ca ortodoxia nue  buna..sau ca pustan e mai bun ca preotii...sau ca, sau ca....
Doamne...am zis pur si simplu ca nu mi s-a parut cavorbeati despre el cu vreo 'farama de dragoste"..asta era tot...daca cineva afirma ca e un bun credincios..atunci cum poate batjocori pe un altul? scuze ca folosesc expresia asta..dar felul in care se vorbea asta exprima.
de ce nu o luam altfel..daca singura mea legatura cu biserica ar fi fost numele de crestin ortodox..si as fi intrat asa intr-o zi, din plictiseala , pe un forum de ortodoxi(, ca na, sunt si eu ortodox si m-am plictisit de viata mea destrabalata.vreau sa mai vad si la altii cum e)si, nestiind cine e pustan, as fi vazut ca niste oameni care afirma ca sunt credinciosi vb asa despre un alt om....cu ce imrpesie as fi lasat? ca da..intr-adevar ortodoxii sutn plini de dragoste! sigur ma vor accepta in biserica lor..ee las..mai bine imi vad de treaba mea
si acum lamuririle: asta e doar un caz ipotetic..nu zic ca nu ati fi credinciosi...nu zic ca intr-adevar l-ati lua in batjocura...zic doar ca discutia ce o aveati lasa impresia asta...
asta e tot...prea ne-am complicat.
ee na..si uite ca ceea ce a zis securistul e foarte bine zis...nu o luati cuvant cu cuvant..ci doar asa ca si idee...pt ca asta e impresia ce ramane dupa felul in care vorbeati...

si inca ceva..pustan nu a predicat din invatatura lui..ci a predicat din ceea ce e scris in biblie...sutn tare ce curioasa ce e gresit in asta..sau probabil veti zice ca daca nu a predicat din scrierile Sfintilor Parinti(pe care le respect din toata inima, ca sa nu intelegeti altceva)inseamna ca nu e bine..no..nu sunt de acord..din moment ce a predicat din biblie..si  nu si-a expus invatatura lui si asa..nu gasesc nici o problema...
datoria noastra e sa le vorbim oamenilor despre Dumnezeu..nu sa le zicem din care biserica sa faca parte:|

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,223
  • Înscris: 09.01.2007
Ca protestant, teoretic ar trebui sa fiu bucuros ca Pustan a predicat la ortodocsi si le-a vorbit de Evanghelie. Dar:
- daca el a predicat din fondul crestin comun celor doua biserici, ce a spus el si nu le spusese anterior preotul ?
- daca Pustan e de parere ca ceva e gresit in ortodoxie, de ce nu a predicat despre greselile percepute de el in ortodoxie ?
- in urma predicii, ce lucru nou au invatat enoriasii din biserica ? ce concluzie au tras ei ?
- dar penticostalii, ei ce concluzie au tras ? ca au 'penetrat' BOR ? ca au vestit Evanghelia unor oameni care au Evanghelia in cartile lor (adevarat ca impreuna cu muuuulte alte chestii...) ?

Edited by overseas, 10 June 2009 - 09:32.


#22
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View Postcdr, on 10th June 2009, 00:03, said:

in fine...deja m-am plictisit sa tot explic....ideea era ca prea il criticati pe pustan pt nimic...de fapt, pt simplul motiv ca e penticostal...
repet...DIN NOU....nu am zis niciodata ca ortodoxia nue  buna..sau ca pustan e mai bun ca preotii...sau ca, sau ca....
...
si inca ceva..pustan nu a predicat din invatatura lui..ci a predicat din ceea ce e scris in biblie...sutn tare ce curioasa ce e gresit in asta..sau probabil veti zice ca daca nu a predicat din scrierile Sfintilor Parinti(pe care le respect din toata inima, ca sa nu intelegeti altceva)inseamna ca nu e bine..no..nu sunt de acord..din moment ce a predicat din biblie..si  nu si-a expus invatatura lui si asa..nu gasesc nici o problema...
datoria noastra e sa le vorbim oamenilor despre Dumnezeu..nu sa le zicem din care biserica sa faca parte:|
In fine ai si tu dreptate cu ceva, ne-am cam lungit cu explicatiile, totusi nu e un lucru de doi lei sa afirmi ca nu conteaza cine iti spune din Biblie, daca e penticostal sa predice in biserica lui, daca predica la noi nu e chiar asa de simplu ca si cum ai face cumparaturi in alt supermarket.
Vrei sa-ti umplu la foc automat trei pagini cu citate DIN BIBLIE cu care incearca sa ne convinga zexelica si jeremiah cat suntem de rataciti, noi ortodocsii? Vrei sa vezi cum SCRIE IN BIBLIE ca botezul ortodocsilor e o aiureala, ca icoanele sunt idoli, ca Maica Domului e o femeie oarecare, ca Sfintii Parinti sunt niste mincinosi si inca cate altele cu "probe biblice"? Vrei ? Cu citate clare din Biblie, nu pareri personale, sa vezi cat de periculoasa poate sa fie neascultarea si cat de usor te ratacesti daca nu tii aproape si cum ti se pare ca orice isi poate expune invatatura in mod "nevinovat"? E vre-o problema daca te invata ei din Biblie? Doar sunt crestini.
Spui ca Pustan a inceput prima predica cu generalitati si vad ca te-a entuziasmat, in urmatoarele predici sigur n-o sa-si expuna invatatura lui ci pe cea ortodoxa. Credula poti sa mai fii, pana la urma e treaba ta. Chiar ma mir de ce e predicator penticostal cand de fapt el e predicatorul iubirii care transcede toate religiile, religia iubirii e singura care conteaza. Nu conteaza ca pentru el Trupul si Sangele Mantuitorului cu care ne impartasim noi e apa de ploaie, nu conteaza ca nu avem  unitate euharistica, aia e secundar, important e ca ne transmite iubirea crestineasca prin cuvintele lui.
Si ca sa fiu rautacios iti spun ca daca te plictisesti sa-ti aperi credinta, poti sa te apuci sa discuti despre gastronomie, e mai simplu sa discuti pe marginea cartii de bucate decat sa lasi in coada de peste o afirmatie cu zece interpretari: "e bine sa ne invete altii despre credinta crestineasca…de fapt nu e chiar bine, pana la un punct da…numai in cazul lui Pustan e bine…dar nici in cazul lui nu e totul bine…numai cand ne predica despre dragoste si din Biblie…si…"si tot asa, ti-am mai zis de atatea ori, hotaraste-te: ori e bine ori e rau? Si tot am argumentat, daca ai fi vrut sa citesti ai  fi vazut ca e vorba de riscul de a-ti stramba credinta[ori mai rau,sufletul], e foarte serios si se numeste erezie iar pentru asta se anatemizeaza, nu pentru "critici pentru nimic".
Datoria noastra nu e sa le vorbim oamenilor despre Dumnezeu ci despre ortodoxie, ca nu suntem nici iudei care se inchina la Dumnezeu, nici penticostali care invata despre Dumnezeu, nici mormoni care-L propovaduiesc pe Dumnezeu si nici altfel de crestini, SUNTEM CRESTINI ORTODOCSI, as vrea sa cred ca si tu. Pentru tine poate nu conteaza diferenta pentru ca mustesti de  iubire crestineasca, pentru unii dintre noi conteaza si de aia "ne plictisim" tot argumentand.
Asa de usor le rezolvi pe toate de numa numa, cand sunt lucruri ipotetice (nu trece nimeni la penticostali din cauza lui Pustan, e o varianta ipotetica) cand sunt nimicuri (nu conteaza unitatea euharistica, e pe planul doi fata de o predica despre dragoste, un nimic acolo), cand sunt lucruri care trebuie apreciate( cat de pilduitor a predicat despre dragoste, e  de apreciat), le sucesti ca la Ploiesti, e un pic bine si un pic rau, asa inteleg eu.
Vezi ca nici lui overseas nu-i cade bine amestecatura asta? Suntem prieteni pana la credinta, nu amestecam credinta si gata, fara nici o suparare, numai tu esti mai crestina decat toti.
Tu si Pustan bineinteles, infiintati domle religia iubirii si spargeti barierele confesionale daca nu conteaza. Ortodoxie originala, ce mai atata vorba.  :angry:

Edited by sorin2007, 10 June 2009 - 13:28.


#23
cdr

cdr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.04.2007
nu am zis ca m-am plictisit sa imi apar credinta....ci m-am plictisit sa imi expun punctul de vedere  pe degeaba.in sensul ca nu vreti sa ma bagati in seama, ci doar va izbiti de forma..dar lasati esenta in spate.(ma refer strict la ceea ce spun eu..la argumentele care le-am adus..ca sa nu intelegti altceva).....e o mare diferenta...mi-as apara credinta in fata celor care nu au nici o credinta..si nu am considerat ca e cazul aici....
si p[robabil o sa ziceti ca nu am dreptate, ca din moment ce imi raspundeti inseamna ca ma bagati in seama..eu nu ma refer la asta..ma refer ca nu sunteti deloc deschisi sa intelegeti la ce ma refer...ci daor o tineti ca pustan e pentricostal si noi ortodoxi si punct...nu cred ca Dumnezeu ar pune punct aici..refuz sa cred asta...nu cred ca pentru El conteaza daca sunt ortodox sau penti sau bptist...atat timp cat El imi e Dumnezeu..si pe El Il ascult..si cuvantul Lui....asta nu inseamna ca as fi de acord cu schimbatul religiei sau ceva..
si mie mi se pare destul de clar felul in care m-am exprimat..nu vad nimic rau in faptul ca a predicat pustan..deci sunt hotarata.nu mai e nevoie sa ma hotarasc...
si, nu tot ipotetic e si ca poate multi se vor gandi ca biserica penticostala e mai buna decat cea ortodoxa? cel putin la fel de ipotetic ca ceea ce am afirmat eu.
a zis vreodata pustan ca Sfanta Impartasanie e apa de ploaie? sau restul chestiilor ce le zici tu? sau spui asta daor din cauza ca stii ca asa e pe la penticostali...nu am spus ca mi se pare corect cum predica toti pastorii penticostali..si nu mai afirma lucruri pt care nu ai dovezi.putin imi pasa ce religie are atat timp cat nu ataca pe nimeni...cat nu foloseste biblia ca si suport pt invatatura lui...si atat timp cat predica cuvantul lui Dumnezeu.
si da..cred ca dragostea e mai importanta decat multe altele..pana la urma nu in biblie scrie ca asta ne va deosebi de ceilalti? de cei care nu L-au cunoscut pe El?
mai am multe de contrazic...numa ca nu prea am timp..dar, ceea ce contrazic din toata inima e asta:"Datoria noastra nu e sa le vorbim oamenilor despre Dumnezeu ci despre ortodoxie".nu sunt de acord.cum sa fie mai important sa le vorbim oamenilor despre ortodoxie decat despre Dumnezeu????pei mai intai le vorbesti despre Dumnezeu si apoi despre ortodoxie..pana la urma nu El e baza bisericii? sau,un iom e mantuit daca a cunoscut biserica ortodoxa? nu!e mantuit daca Il cunoaste pe El!pe Dumnezeu! deci...datoria noastra evident, e sa le vorbim despre Dumnezeu!si apoi despre ortodoxie...si, ma bucur ca ai zis ca suntem CRESTINI ortodoxi....e important ca suntem ortodoxi..da mai important e ca suntem crestini..adica ai Lui!....
si..nu am zis si nici macar nu consider ca as fi mai crestina decat toti....imi pare rau ca tu consideri ca lasta m-as referi..nu are nici o legatura sau relevanta:(
si pentru overseas...ce daca le mai spusese preotul inainte? da sa le repete o mie de oameni acelasi lucru pana inteleg!si daca ar fi inceput sa predicce despre ceea ce i se pare gresit in ortodoxie..stai linistit ca discutia asta nu ar mai fi avut loc...

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,223
  • Înscris: 09.01.2007

View Postcdr, on 10th June 2009, 22:38, said:

si pentru overseas...ce daca le mai spusese preotul inainte? da sa le repete o mie de oameni acelasi lucru pana inteleg!si daca ar fi inceput sa predicce despre ceea ce i se pare gresit in ortodoxie..stai linistit ca discutia asta nu ar mai fi avut loc...

Daca enoriasii ortodocsi vor sa auda ce au de zis neoprotestantii, sa le viziteze adunarile. Daca neoprotestantii sunt de parere ca este ceva gresit fundamental in ortodoxie, e de datoria lor sa spuna asta.

#25
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View PostLeinarius, on 9th June 2009, 19:31, said:

Deșteptule, ai citit ceva din ce a scris Sorin sau măcar din ce am scris eu?

Nu mai confundați toleranța cu acceptarea heterodoxiei... A fi tolerant cu alții nu înseamnă a le da dreptate.
Încă nu a văzut nimeni episcop ortodox cerând răstignirea cuiva...

Pustan nu e niciun martir, e doar încă un înflăcărat care umblă amăgindu-se că poartă Duhul Sfânt...
A mai umblat unul prin lume spunand ca este fiu lu' al de sus...si ghici ce-au facut...l-au casapit...:)

deci omorati-l si pe asta ce se crede plin de duh sfant...

#26
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View Postcdr, on 10th June 2009, 22:38, said:

nu am zis ca m-am plictisit sa imi apar credinta....ci m-am plictisit sa imi expun punctul de vedere  pe degeaba.in sensul ca nu vreti sa ma bagati in seama, ci doar va izbiti de forma..dar lasati esenta in spate.(ma refer strict la ceea ce spun eu..la argumentele care le-am adus..ca sa nu intelegti altceva).....e o mare diferenta...mi-as apara credinta in fata celor care nu au nici o credinta..si nu am considerat ca e cazul aici....

Fără supărare: vorbești de formă, cum că ar fi o piedică pentru noi. Dar ceea ce numești formă este foarte important... Ție îți pare că "dragostea" este esența lui Dumnezeu, dar Dumnezeu este mult mai mult. Degeaba  iubesc eu pe oameni, dacă nu mă închin lui Hristos și nu mă fac părtaș Lui. Și după cum zicea Sorin: și iudeii sunt închinători la Dumnezeu...  

Quote

ci daor o tineti ca pustan e pentricostal si noi ortodoxi si punct...nu cred ca Dumnezeu ar pune punct aici..refuz sa cred asta...nu cred ca pentru El conteaza daca sunt ortodox sau penti sau bptist...atat timp cat El imi e Dumnezeu..si pe El Il ascult..si cuvantul Lui....asta nu inseamna ca as fi de acord cu schimbatul religiei sau ceva..

Hmm... Ești naivă, cred... Religia formal poate că nu o schimbi, dar inima ta începe a se lepăda de sfintele taine, de Maica Domnului și de tot ajutorul și mijlocirea sfinților... Iar mai apoi vei vedea pe preot în biserică la fel ca pe un oarecare, vei vedea liturghia după alte criterii... Și ajungi să crezi ca "ei" dar formal te vei găsi încă în Biserica Ortodoxă... Dar ce folos vei mai avea de ea?

Quote

si mie mi se pare destul de clar felul in care m-am exprimat..nu vad nimic rau in faptul ca a predicat pustan..deci sunt hotarata.nu mai e nevoie sa ma hotarasc...
si, nu tot ipotetic e si ca poate multi se vor gandi ca biserica penticostala e mai buna decat cea ortodoxa? cel putin la fel de

Ipotetic și tu o gândești deja... Păcat. Eu îți recomand mai multă rugăciune și un duhovnic răbdător, blând cu care să te sfătuiești... Dacă duhovnicul tău este unul prea familiar ori prea formal-superficial atunci se poate întâmpla să nu bage de seamă că te pierde...

Quote

a zis vreodata pustan ca Sfanta Impartasanie e apa de ploaie?

A zis vreodată că Sfânta Impărtășanie este Trupul și Sângele Domnului, preschimbate de pogorârea Duhului asupra darurilor, la rugăciunea fierbinte de la Epicleză? Ce dovadă mai frumoasă și mai deplină pentru comuniunea în Sfânta Treime a Tatălui, Fiului și Duhulu Sfânt mai poate omul avea?
Dumnezeu între oameni, fizic participând prin Trupul și Sângele Mântuitorului acolo pentru ca toți să poată fi părtași Lui, în toate aspectele firii Lui, Cel Care este Dumnezeu adevărat și Om născut din fecioară.

Întreabă-l pe Pustan ce crede el despre asta... Vei descoperi ce anume predică.

Quote

putin imi pasa ce religie are atat timp cat nu ataca pe nimeni...cat nu foloseste biblia ca si suport pt invatatura lui...si atat timp cat predica cuvantul lui Dumnezeu.

Dumnezeu nu este pentru mintea omului ci pentru suflet, inimă și trup. Sfântul Apostol Pavel oare nu învță așa? Vorbele meșteșugite sunt tot ce caută Dumnezeu la "oamenii Lui"? Un discurs lacrimogen este totul?

Quote

"Datoria noastra nu e sa le vorbim oamenilor despre Dumnezeu ci despre ortodoxie".nu sunt de acord.cum sa fie mai important sa le vorbim oamenilor despre ortodoxie decat despre Dumnezeu????pei mai intai le vorbesti despre Dumnezeu si apoi despre ortodoxie..pana la urma nu El e baza bisericii? sau,un iom e mantuit daca a cunoscut biserica ortodoxa? nu!e mantuit daca Il cunoaste pe El!pe Dumnezeu! deci...datoria noastra evident, e sa le vorbim despre Dumnezeu!si apoi despre ortodoxie

Asta e atitudinea protestantă... Vezi cum te duce valul? Oare prin vorbele oamenilor se descoperă Dumnezeu? Cine a auzit de Hristos și de Evanghelie, ce nevoie mai are de vorbărie? Are nevoie de îndreptare, de sfat, de comuniune și de rugăciune pentru a nu se rătăci și pentru a fi miluit.
Atașamentul la neo-protestanți este predominant declarativ. Nu are implicații harice, nu are aspecte metafizice articulate ci doar o simplă idee: devii peste noapte alt om, "om al lui Dumnezeu", schimbat complet... Și ce urmează este o lungă batere a apei în piuă, care le arată credincioșilor ce bine e să fie... E un fel de a vede mântuirea similar cu abordarea tocilarilor la școală: rețin teoria în mod mimetic, dar aplică doar literal, orice complicație reprezentând o eroare fatală pentru ei...
De aceea este mult mai comod și mult mai ușor să fi neo-protestant iar ideile lor sunt atrăgătoare pentru mulți tocmai din pricina acestei "scurtături" pe care pare a o oferi, scurtătură care însă este o rătăcire.

Dumnezeu se descoperă pe Sine, noi nu avem a-L prezenta, căci nu Îl înțelegem suficient. Sfânta Scriptură/ Evanghelia este suficient de "descriptivă" și cine o află are toată "teoria" necesară pentru a înțelege Cine îl cheamă...  Noi avem a vorbi despre cale. Calea este ortodoxia.

#27
cdr

cdr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.04.2007
nu gandesc ca biserica penticostala ar fi mai buna decat cea ortodoxa...nu interpreta....si nu ma lepad in nici un caz de Sfintele Taine sau Maica Domnului.....iar duhovnicul meu nu este unul familiar....nici prea formal-superficial...
si sunt de acord: Dumnezeu este mult mai mult...dar in esenta Lui cred ca este dragoste!nu din dragoste si-a dat Fiul pentru toti?? nu doar pentru ortodocsi....
"Degeaba iubesc eu pe oameni, dacă nu mă închin lui Hristos și nu mă fac părtaș Lui."de acord..dar si invers e la fel de adevarat.
si faptul ca sustin ca inainte de orice e mai important sa vb despre Dumnezeu inseamna ca am o atitudine protestanta? interesant....
prefer atitudinea asta de 1000 de ori decat sa vb despre ortodoxie si sa Il exclud pe El....eu cand am spus ca e mai important sa vb oamenilor despre Dumnezeu nu am exclus ortodoxia...
si cine a zis ceva doar de un discurs lacrimogen??
dar oamenii ca sa creada au nevoie mai intai sa auda!unora le vb intr-un fel..altora in alt fel....
de exemplu unui taran degeaba ii vorbesti cu nu stiu ce neologisme despre Dumnezeu ca nu va intelege nimic...si unui intelectual degeaba ii vb "ca de la tara"...va fi acelasi efect..de aia ziceam ca nu vad nimic rau ca apredicat pustan..unii poate aveau nevoie sa auda in felul ala....in fine...
si dovada mai frumoasa si mai deplina decat orice altceva e jertfa Lui....si apoi restul....
si pardon..CALEA ESTE ISUS HRISTOS..."Eu sunt calea , adevarul si viata..."

#28
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View Postcdr, on 11th June 2009, 12:51, said:

si faptul ca sustin ca inainte de orice e mai important sa vb despre Dumnezeu inseamna ca am o atitudine protestanta? interesant....
Da, asta inseamna... Ti-am explicat mai sus de ce. Dumnezeu nu de prezentari si elogii are nevoie ci de inchinaciune si strunirea inimii omului catre El. CE sa tot "vorbim" despre Dumnezeu unor oameni care sunt crestini? Oamenii aia au nevoie nu de vorbe ci de comuniune si rugaciune, eventual de calauzire in viata. Toate astea le ofera Biserica.

Quote

prefer atitudinea asta de 1000 de ori decat sa vb despre ortodoxie si sa Il exclud pe El...

Te rog sa te gandesti in ce fel anume poti vorbi despre ortodoxie excluzandu-l pe Dumnezeu?

Quote

dar oamenii ca sa creada au nevoie mai intai sa auda!unora le vb intr-un fel..altora in alt fel....

CINE sa creada??? A predicat Pustan unor pagani??? In biserica ortodoxa vin la liturghie oameni nebotezati, ne-crestini???
Iar dintre cei necredinciosi: cine nu crede nu va crede pentru ca i-a vorbit Pustan, dar va crede cand il va milui Dumnezeu.

Quote

de exemplu unui taran degeaba ii vorbesti cu nu stiu ce neologisme despre Dumnezeu ca nu va intelege nimic...si unui intelectual degeaba ii vb "ca de la tara"...va fi acelasi efect..de aia ziceam ca nu vad nimic rau ca apredicat pustan..unii poate aveau nevoie sa auda in felul ala....in fine...

Nivelul la care tu pui aceste probleme te arata ca incepatoare intru ale crestinismului, ca cineva care nu a judecat prea mult relatia omului cu Dumnezeu sau ce anume il aduce pe om la Dumnezeu... Poti sa tii mii de prelegeri si prezentari, NU VEI FACE PE NIMENI SA CREADA. Asta poate doar harul lui Dumnezeu, care este daruit celor smeriti.

CE nevoie sa ai pentru a auzi pe cineva? Nevoia e de Dumnezeu si mai ales de impartasirea cu Hristos.

Quote

si dovada mai frumoasa si mai deplina decat orice altceva e jertfa Lui....si apoi restul....

Vorbe goale, femeie... M-am referit acolo la dovada comuniunii in Treime. Chestiunea euharistiei are implicatii pentru intreaga creatie, pentru ca e vorba de Hristos, Cel prin Care toate s-au facut.

Quote

si pardon..CALEA ESTE ISUS HRISTOS..."Eu sunt calea , adevarul si viata..."

Ce spun eu si ce reciti tu... Cred ca ai apucat bine de tot pe calea neo-protestantilor, chiar si fara sa iti dai seama. Ori esti foarte tanara si naiva, ori esti deja pe calea lor... Eu ma refeream la calea de urmat ca om aci, in lume, pentru a prinde urma Caii. Crezi ca "te tine" sa te urci in spinarea lui Hristos de una singura, fara "mijlocire" si ajutor de la nimeni?

P.S. Eu sper ca esti tanara, poate Dumnezeu te va ajuta sa te lamuresti, in inima ta, cum stau lucrurile. Pana una alta esti un bun exemplu pentru a rezerva taina preotiei pentru barbati... Sa ma ierti, nu este o jignire, nu te respect mai putin, doar constat ca e greu sa scoti o femeie din sfera emotiilor pentru abordarea unor teme metafizice...
Dragostea in numele careia cauti infratirea cu unii sau altii este doar una superficiala. Dragostea adevarata este aceaa pe care Patericul o arata, aceea a rabdarii indelungi, a smereniei, a iertarii.

Imi cer iertare pentru tonul care uneori poate parea ridicat. Nu am vrut sa te jignesc, doar sa te tulbur, sa iti pun intrebari, pentru ca prea pari convinsa de tot felul de clisee si crezi ca esti stapana pe o cauza, dar in fapt stapanesti doar o frazeologie de tip neo-protestant. Esti probabil o fire mai sensibila, mai sentimentala. Eu unul sunt mai inclinat spre rational, dar pot intelege de unde vin aceste imbolduri spre "dragoste". Ele insa nu duc decat la auto-amagire.

#29
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
14. Căci toată Legea se cuprinde într-o singură poruncă: „Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.”
15. Dar dacă vă mușcați și vă mâncați unii pe alții, luați seama să nu fiți nimiciți unii de alții.
16. Zic dar: umblați cârmuiți de Duhul, și nu împliniți poftele firii pământești.
17. Căci firea pământească poftește împotriva Duhului, și Duhul împotriva firii pământești: sunt lucruri potrivnice unele altora, așa că nu puteți face tot ce voiți.

#30
cdr

cdr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.04.2007
nu cred ca am luat-o pe o cale gresita...si tu daca crezi asta ii probabil din cauza ca interpretezi prae multe lucruri pe care eu nu le-am spus....
da...pustan nu a predicat unor nebotezati..ce pacat insa ca multi ortodoxi vin la biserica fara sa stie prea multe..sau fara sa creada..vin pt ca asa se merge....unii nu au deschis Biblia in viata lor...sau daca s-au impartasit e pt ca le-a spus parintii sau bunicii nu pt ca li s-ar parea lor foarte important....sau multi duminica la biserica se dau mari credincisoi dar in rest nu au nici o legatura cu Dumnezeu...crezi ca astfel de oameni nu au nevoie sa li s evorbeasca?(si vb despre cazuri concrete..am discutat cu multi colegi de la facultate despre lucruri de genul asta,si habar nu aveau de nimic...decat ca poarta numele de ortodoxi si ca duminica se merge la biserica)
si da..sunt de acord ca oamenii nu cred pt ca le zice cineva ci doar datorita Lui...nu am zis niciodata altfel.dar, ca sa aiba ce sa creada trebuie sa stie mai intai..nu te duci la un om pe strada si ii zici: crede! el o sa iti zica: ce sa cred?dar faptul ca le-ai spus nu ii face sa creada..ci daor ii face sa stie...asta e inceputul ..nu?
si nu am zis si nici nu cred ca m-ar"tine"sa merg singura dupa El...fara ajutorul altora...exact ceea ce voiam saa spun...cateodata am nevoie sa imi aminteasca cineva ce Dumnezeu mare avem!!
la asta ma refeream cand am zis ca e bine ca le-a zis...
si da..sutn de acord..dragostea adevarata este una a rabdarii, ieratarii ,smereniei....am zis vreodata ca nu ar fi asa?
poti sa spui orice...eu cred ca absolut orice lucru bun vine din dragoste...da...e adevarat ca mai am..si mai avem multe de invatat despre dragoste...si cum sa iubim...
spui ca nu am judecat prea mult ce il aduce pe om la Dumnezeu..poate ca nu..dar stiu ce m-a adus pe mine la Dumnezeu..si acel ceva e dragostea...si faptul ca au fost oameni care sa imi spuna cat de mult iubeste El..oameni care ma iubesc..care ma mustra si care ma iarta..din dragoste....oameni pe care ii admir...care desi isi respecta credinta si nu si-ar schimba-o pentru nimic in lume...nu ii critica pe altii care nu au aceleasi credinte si cu atat mai putin nu se cred superiori(poate ca pare putin rautacios ce am zis, dar nu fac referire la nimeni..ci vb asa in general..pt ca m-am izbit de multe lucruri de aceasta realitate)..mai degraba se roaga pt ei...si stiu ca fac lucrurile astea pt ca i se inchina Lui...lucruri de genul asta m-au facut sa imi doresc sa Il cunosc...si dupa ce ajungi sa Il cunosti nu poti decat sa i te inchini....
raman la parerea mea...eu cred doar ca avem moduri extrem de diferite de a ne exprima...in esenta nu cred ca sunt f multe diferente....nu ca nu ar fi..daor ca nu cred ca sunt f mari...doar ca interpretezi prea mult si ajungi la lucruri pe care eu nu le-am zis si nici nu le cred...probabil ca si eu interpretez lucruri cu privire la tine....imi cer iertare pt asta...

PS: imi cer scuze pt greselile de exprimare si ortografie...am trimis mesajul inainte sa il recitesc pt corecturi...

#31
Shaazyz

Shaazyz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 17.12.2008
..doamne am trait s-o vad si p'asta!Un mascarici cu deviante halucinatorii,plin de ifosele jigodismului cu pretentii de "apostol"sa se rupa-n figuri tembele de factura schizofrenico-penticostala..tocmai in lacasul ortodox!!! :scratchchin:
Alo, B.O.R-ul,bre voi nu mai aveti verticalitate idiologica?!
Ce draq se'ntampla cu efervescenta doctrinala milenara,doar nu ati devenit "pashalic"penticost!
Vai de voi  de va "pupazaste"lecturi imbarligate-n slova duhurilor un neica nimeni consacrat ca Pustan...hai nu-l rugati important si pe tartorul ,tartorilor penticosti;pa Tipei sa va zica d'alea imbarligaturi evlavioase :roflmaofast:
Trist sa asist la o decadenta faptica tocmai in habitatul ortodox,sper sa fie un caz izolat si eradicat chiar si din amintirea enoriasilor(tratat ca pe un vis urat).

#32
cdr

cdr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.04.2007
imi pare rau ca asta e tot ce poti sa spui....

#33
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View Postcdr, on 11th June 2009, 20:26, said:

care desi isi respecta credinta si nu si-ar schimba-o pentru nimic in lume...nu ii critica pe altii care nu au aceleasi credinte si cu atat mai putin nu se cred superiori(poate ca pare putin rautacios ce am zis, dar nu fac referire la nimeni..ci vb asa in general..pt ca m-am izbit de multe lucruri de aceasta realitate)..mai degraba se roaga pt ei...

Inca odata zic: atunci cand vorbesc despre ortodoxie NU ZIC NIMIC DESPRE MINE, deci NU EU SUNT SUPERIOR, ci Dumnezeu este de laudat pentru ca exista Biserica, El a intemeiat-o si nimic nu o va zdruncina.
In schimb un penticostal cand zice ca el primeste Duhul zice astfel despre sine ca s-a sfintit... UNDE E SMERENIA?  Intelegi?
Cand vorbim de ortodoxie, deci, nu vorbim si nu marturisim despre noi insine, ci despre Hristos si Biserica Lui, care sunt Mirele si Mireasa. Cand insa neo-protestantul te ia cu vorbe despre "relatia personala directa cu Dumnezeu" iti vorbeste despre semetire, despre mandrie si indrazneala necuviincioasa.
Vrei sa auzi mai multe despre subiect cauta pe internet cuvintele unor parinti buni si batrani: parintele Ilie Cleopa a purtat dialoguri chiar direct cu neo-protestanti, a vorbit despre cum se vede din ortodoxie curentul neo-protestant si atatia altii... Calugari, oameni care au pustnicit, au trait ani de zile in rugaciune. NU eu, care ma culc satul in fiecare seara...

Ce a zis Pustan acolo nu ma intereseaza, pur si simplu, pentru ca nu are ce sa imi zica in plus fata de ce imi zice parintele preot la liturghie duminica de duminica... Si parintele vorbeste despre Hristos, despre iubirea de aproapele, despre toate astea si multe altele.
Nu vad necesitatea in aceasta intamplare. Asta dincolo de aspectele canonice.

Quote

raman la parerea mea...eu cred doar ca avem moduri extrem de diferite de a ne exprima...in esenta nu cred ca sunt f multe diferente....nu ca nu ar fi..daor ca nu cred ca sunt f mari...

Nu sunt doar moduri "extrem de diferite de a ne exprima" ci sunt moduri extrem de diferite de a primi invatatura si de a crede. Sunt fundamental si ireconciliabil diferite. Cred ca nu intelegi inca nici ce baza are neo-protestantismul si nici fundamentele ortodoxiei.
Chiar si exprimarea ta este contradictorie in fraza de mai sus. Diferente sunt, nu sunt multe dar sunt mari. Aceeasi Evanghelie este vazuta la ei in alt fel.

#34
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...Pustan totusi a vorbit dupa slujba. Nu sunt pentru acest tip de intalniri dar inteleg intentia parintelui de a il cunoaste impreuna cu parohia. Nu stiu daca se cuvenea in biserica, la fel fiind nedumerit de un concertele cu instrumente in bisericile ortodoxe .
Oricum, nu trebuia sa urce pe solee.
Legat de asta http://fantana.wordp...nu-a-mancat-oi/

#35
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostNicanor, on 12th June 2009, 15:30, said:

...dar inteleg intentia parintelui de a il cunoaste impreuna cu parohia...
Vrei sa detaliezi un pic?
In sfarsit am ascultat si eu minunata predica a acestui om extraordinar care este Pustan. S-a intamplat o minune inainte de a predica Pustan, parintele Pomohaci s-a rugat la Dumnezeu cu urmatoarele cuvinte: "...da-i Doamne Duhul Sfant acestui om sa ne invete..."
Eu cel putin am constatat ca duhul sfant a vorbit intradevar prin gura lui Pustan: "pocainta nu este o aderare la un cult". AMIN, este extraordinar frate Nicanor, enoriasii acelei biserici au inteles primii mesajul duhului prin gura lui Pustan, acum iti marturisesc ca m-am umplut si eu de duh sfant si vreau sa ma pocaiesc cu adevarat. Are ceva daca ma duc la biserica lui Pustan sa ma pocaiesc cu adevarat? Sigur ca n-are, acum abia am inteles ca parintele nostru ortodox e prea mic fata de sfintenia acestui om deosebit care a predicat adevarul, NU CONTEAZA CULTUL, pocainta si iubirea de care ne vorbeste sora @cdr conteaza cu adevarat. Maine il sun si eu si ma interesez cum pot sa ma "transfer" la cultul lui Pustan. AMIN.
Mai ales ca si tu esti de acord ca e bine sa ne cunoastem,  de @cdr sunt sigur ca n-are nimic impotriva, asa ca...ADIO ORTODOXIE, tot una mi se face.
Un singur lucru va mai zic: pocaiti-va cu adevarat si voi, nu mai pierdeti timpul mantuirii, ati ratacit destul. :worthy:

#36
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
am inteles mesajul tau Sorin si ader la concluzie.
ce parere totusi ai de faptul ca predicatorul pare si el luat val, se inchina inaintea cuvantului in maniera ortodoxa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate