Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Ligatura elastica si alte optiuni terapeutice in boala hemoroidala

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 01.07.2006
eu cand am facu ligaturarea in 2001, tot asa, cateva ore dupa n-am simtit mare lucru, insa incepand de seara si mai ales toata noaptea a fost groaznic - abia dimineata m-a lasat. nu vreau sa te sperii, e posibil ca durerile sa fie mai intense ori mai slabe in functie de locul unde a prins ligatura sau cat de inervata e zona, sau in functie de persoana.
oricum te sfatuiesc sa ai pregatit ceva puternic contra durerilor.
dar poate vei fi tu norocos si nu te va durea prea tare.

Edited by maltese, 29 May 2009 - 19:11.


#2
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
In acest topic se vor discuta optiunile de tratament in boala hemoroidala. Cei care ati facut interventii de mica chirurgie in spitalele de stat sau in clinicile private sunteti invitati sa va impartasiti experientele sau sa raspundeti intrebarilor celorlalti useri.


Celalalt topic despre hemoroizi va ramane pentru generalitati, preventie, tratament alternativ si cura exclusiv chirurgicala.

#3
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 01.07.2006
sincer sa fiu nu mi se pare justificata deschiderea unui alt topic cu privire la hemoroizi, numai pt ca e vorba de ligaturare. probabil va contine f putine postari pt ca marea majoritate se vor duce tot la topicul 'hemoroizi', astfel ca topicul 'ligaturare' se va duce incet-incet la fund.

#4
rew2

rew2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 14.04.2009
A fost cineva la Proctosanis pentru tratarea hemoroizilor?

#5
rew2

rew2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 14.04.2009
Raspunsul lor la intrebarile mele:

     Stimate domn,

             In ceea ce priveste interventia chirurgicala asupra hemoroizilor  prin ligatura elastica care se practica la Proctomed, aceasta este o metoda care se efectueaza fara internare.Hemoroidul este apucat cu o pensa sau este aspirat cu un pistol aspirator dupa care se aplica un inel de cauciuc la baza hemoroidului. Acesta intrerupe aportul de sange catre hemoroid, care se necrozeaza si cade in cateva zile. Aceasta este o metoda larg raspandita , dar are mai multe incoveniente  si urmari destul de neplacute. Numerosi pacienti supusi acestei tehnici dezvolta la scurt timp dupa ligatura tromboza hemoroidala. La anumiti pacienti pot aparea complicatii urinare, infectii sau ulcer la nivelul ligaturii, hemoragie prin erodarea unei artere ce vascularizeaza respectivul hemoroid. Daca inelul elastic este plasat accidental prea jos apare o durere importanta ce reclama indepartarea lui. In general ligatura cu benzi elastice este  eficienta , cu conditia unor aplicari repetate (deci mai multe cicatrici) iar rata de recidiva este semnificativa.
            In ceea ce priveste metoda HAL-RAR, practicata in clinica noastra PROCTOSANIS este o metoda noua, minim invaziva , nedureroasa si net superioara altor metode de tratament prin faptul ca se adreseaza cauzei hemoroizilor.Este folosit un proctoscop de unica folosinta cu un fir chirurgical si cu ajutorul proctoscopului se merge direct la cauza hemoroizilor si anume artera care ii  alimenteaza cu sange  si se insaileaza mucoasa rectala in dreptul hemoroizilor.Firul chirurgical se resoarbe in piele in cateva sapt.Aceasta metoda vindeca hemoroizi de gradul II-IV si este foarte eficienta in cazul hemoroizilor sangeranzi.Necesita anestezie locala si sedare intravenoasa, durata interventiei fiind de cca. 40 min. Intreaga procedura se desfasoara intr-o singura sedinta, neexistand risc de sangerare sau sechele postoperatorii. Este mai putin traumatizanta pentru tesuturi- nu taie si nu distruge tesuturile si este minim invaziva-fara rani deschise. Nu necesita spitalizare.Pacientul isi poate relua activitatea in zilele urmatoare.
           Este singura metoda prin care hemoroizii nu mai recidiveaza, cu exceptia hemoroizilor de gradul IV, riscul de recidiva in cazul acestora fiind  foarte mic intre 1-3%.
           Pentru nelamuriri sau intrebari ne puteti contacta
           O zi placuta!
                                                                          

Consider ca tratarea hemoroizilor la proctosanis este cea mai buna solutie, pacat ca eu am inceput deja tratamentul la Proctomed.
Sper sa va fie utila informatia.

Edited by adadoi, 09 June 2009 - 20:15.
fara tel.


#6
alexmwnteanu

alexmwnteanu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.02.2008
rew2, eu i-am intrebat pe cei de la Proctosanis, ceva legat de ceea ce este scris pe site-ul lor si anume ca "metoda HAL-RAR intrerupe 50% din cantitatea de sange cu care este alimentat hemoroidul" deci intrebarea mea a fost:
"ce se va intampla cu restul de 50% din cantitatea de sange care scapa nebarata?" si n-am primit nici un raspuns din ian. 2009(le-am dat mai multe e-mail-uri)!...

#7
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Teoretic ar trebui sa scada presiunea sangelui cu care este alimentat acel vas hemoroidal asigurand in flux satisfacator returului venos si impiedicand supraincarcarea si dilatarea.

#8
alexmwnteanu

alexmwnteanu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.02.2008
De fapt, in context, era vorba de "50% din excesul" de sange, deci din acel 100% exces, va mai ramane doar 50% dar tot in exces.
Cel putin teoretic: un hemoroid care are 2cm inaltime, ar trebui sa aiba dupa interventie 1cm.

#9
silvica76

silvica76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.06.2009
Buna dragi colegi de suferinta!
Ma 'bucur' si eu de niste hemoroizi interni foarte mari, de care, normal, vreau sa scap destul de definitiv daca se poate.
A facut cineva operatia cu ligatura de artere? Mi-a propus-o medicul chirurg, dar mi s-a spus ca ma costa 170 RON + 1000 euro in Bucuresti intr-un spital privat.
Stie cineva daca se poate si mai ieftin? Poate in alt oras?

Stie cineva vreun pret mai bun de 6000 RON pentru o operatie cu tehnica HAL-RAR?

#10
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 silvica76, on 25th June 2009, 00:21, said:

vreau sa scap destul de definitiv daca se poate.
A facut cineva operatia cu ligatura de artere? Mi-a propus-o medicul chirurg, dar mi s-a spus ca ma costa 170 RON + 1000 euro in Bucuresti intr-un spital privat.
Stie cineva daca se poate si mai ieftin? Poate in alt oras?

Stie cineva vreun pret mai bun de 6000 RON pentru o operatie cu tehnica HAL-RAR?


Definitiv vei scapa de acei hemoroizi. In timp pot sa apara altii pe niste vene aparent sanatoase acum, nu depinde de tehnica medicului ci de stilul de viata si alti factori favorizanti.

Mai ieftin: gratis la stat intr-un spital universitar?

#11
silvica76

silvica76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.06.2009

Quote

[Mai ieftin: gratis la stat intr-un spital universitar?]
Multumesc de raspuns, draga 'maltese', ai puea sa fii un pic mai specific?

#12
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Am zis de multe ori in topicul despre hemoroizi. Aceleasi proceduri se fac si in spitalele de stat, cu trimitere, programare, fara bani. Trebuie doar sa va convina lipsa faiantei de ultima generatie si sa va bucurati de anestezistul priceput si medicul cu experienta care nu v-ar face asta doar ca sa va incaseze bani ci din cauza ca etica medicala il opreste sa faca proceduri inutile pacientilor.

#13
silvica76

silvica76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.06.2009

 maltese, on 25th June 2009, 07:55, said:

Definitiv vei scapa de acei hemoroizi. In timp pot sa apara altii pe niste vene aparent sanatoase acum, nu depinde de tehnica medicului ci de stilul de viata si alti factori favorizanti.

Mai ieftin: gratis la stat intr-un spital universitar?
Ceva mai concret?

#14
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Adica: mergi la un chirurg vascular in ambulatorul unui spital universitar. Te vede si iti explica ce grad au hemoroizii si care sunt optiunile terapeutice. Nu toti hemoroizii se preteaza ligaturarii. Il intrebi daca tratamentul se poate efectua in spitalul in care lucreaza. Daca iti zice ca nu il intrebi unde se poate face asta. Sper sa nu dai de un medic care lucreaza part-time la o clinica privata de profil.


Un exemplu: la Iasi in Clinica a III-a chirurgie din Spitalul Spiridon se poate face asta.

#15
silvica76

silvica76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.06.2009

 maltese, on 25th June 2009, 12:51, said:

Sper sa nu dai de un medic care lucreaza part-time la o clinica privata de profil.
Un exemplu: la Iasi in Clinica a III-a chirurgie din Spitalul Spiridon se poate face asta.
Pai, chiar asta s-a intamplat. Am dat de directorul de la Proctoclinic Bucuresti, care lucreaza la sp. Fundeni, de altfel, si care a spus ca se poate interveni intr-un spital privat, cu pretul pe care l-am mai spus (6000 RON). Asta o fi fost din cauza ca am intrat 'pe fir' prin clinica lui particulara.
Il voi intreba daca nu se face si in sp. Fundeni sau in alta parte. Dansul este un medic f. bun, am auzit. (Am auzit bine?)
Cautam pe altcineva, crezand ca nu se face operatia cu tehnica asta in spitalele de stat.
Dansul a optat pentru tehnica asta in cazul meu, pt. ca am un deficit de coagulare numit 'trombastenie', si se poate sa pierd mult sange in timpul sau dupa operatiile cu celelalte tehnici.
Incerc sa va tin la curent cu ce am mai facut.
Multumesc pentru indrumare! Va pup si va doresc sa scapati cu bine de hemoroizi.

#16
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

 rew2, on 9th June 2009, 21:13, said:

In ceea ce priveste metoda HAL-RAR, practicata in clinica noastra PROCTOSANIS este o metoda noua, minim invaziva , nedureroasa si net superioara altor metode de tratament prin faptul ca se adreseaza cauzei hemoroizilor.                                                          

Consider ca tratarea hemoroizilor la proctosanis este cea mai buna solutie, pacat ca eu am inceput deja tratamentul la Proctomed.
Sper sa va fie utila informatia.
Nu inteleg si va rog sa-mi explicati:
1. De ce va tratati hemoroizii la Proctomed daca metoda pe care o elogiati se practica in clinica dvs Proctosanis...?
2. Meoda folosita de Proctosanis rezolva si prolapsul de mucoasa ? Cum elimina tesutul sclerozat ce insoteste formele complexe de hemoroizi, la unii pacienti?
Multumesc!


 silvica76, on 26th June 2009, 00:40, said:

Pai, chiar asta s-a intamplat. Am dat de directorul de la Proctoclinic Bucuresti, care lucreaza la sp. Fundeni, de altfel, si care a spus ca se poate interveni intr-un spital privat, cu pretul pe care l-am mai spus (6000 RON). Asta o fi fost din cauza ca am intrat 'pe fir' prin clinica lui particulara.
Il voi intreba daca nu se face si in sp. Fundeni sau in alta parte. Dansul este un medic f. bun, am auzit. (Am auzit bine?)
Asa fac si altii, he , he...daca nu te duci unde trebuie...

#17
silvica76

silvica76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.06.2009

 rew2, on 6th June 2009, 02:06, said:

A fost cineva la Proctosanis pentru tratarea hemoroizilor?
Am fost pe 24.07.09, daca mai este valabila intebarea.
Vreau sa va spun ca am ramas placut impresionata de profesionalismul lor,de faptul ca esti tratat ca o fiinta umana nu ca o fisa cu nr.-ul.... de pe un pat de spital sau orice altceva!
D-na Dr. Gabriela Canschi, s-a purtat foarte frumos, si dupa operatie chiar am sunat-o de multe ori si mi-a raspuns cu o mare amabilitate, si m-a ajutat de fiecare data.
Dureri, sunt, si destul de mari. cred ca depinde de cum raspunde fiecare la anestezie(la mine prinde cam greu).
A fost mai groaznic pt ca am facut o fisura anala dupa operatie( fffffffffffffff dureroasa).
Si ca pret sunt acceptabili 2500 RON fata de 6000 RON la Bucuresti (intr-un  spital privat )
Hemoroizii se vor retrage in 6 saptamani pana la o luna.

#18
alexmwnteanu

alexmwnteanu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.02.2008
Te-asteptam pe 24.08.2009, cu vesti despre retragere!  ;)
Pe site-ul celor care practica metoda HAL-RAR, exista de 6 luni ACEEASI parere a unui pacient care a trecut pe la ei:
http://www.proctosan.../interviuri.php
Intrebarea este: de ce doar o singura parere, de ce nu parerile tuturor celor care au trecut pe la ei?...  -_-

Si nu in ultimul rand: metoda HAL-RAR, nu duce cumva si la diminuarea potentei?...  :mellow:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate