Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Diploma echivalenta cu atestat

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
corporate220

corporate220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.08.2008
Ma intereseaza un curs/examen care sa ofere o diploma echivalenta cu atestatul de limba engleza din liceu. Eu  n-am fost la examenul de atestat de la sfarsitul clasei a12a si incerc sa-l compensez.
Nu vreau sa  coste o avere, sa fie recunoscut international si sa nu  ma cheme la curs ...decat la examen.
Am citit despre CAE dar mi se pare prea complex si nu stiu daca se merita ... ma intereseaza mai mult ceva formal.
Am auzit ca marile centre universitare organizeaza teste pentru limbile de circulatie internationala. Cam care ar fi aceste centre la care pot da examen in Bucuresti?
Multumesc anticipat.

#2
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
Atestatul ăla din clasa a 12a oricum nu cred că te ajută la mare lucru, din câte-mi amintesc poți preda la grădiniță (și în clasele primare?), fiind eliberat de Ministerul Educației. Nici un angajator serios nu ar considera că știi engleză doar pentru un atestat.

Dacă nu te tentează CAE, pregătește-te pentru FCE, iar dacă nu vrei nici asta, e plin de "centre de învățare limbi străine". Google it, sună-i și află care are acreditare de la minister, și go for it. Așa de curiozitate, tu la ce nivel aspiri?

#3
corporate220

corporate220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.08.2008
De ajutat ajuta la unele angajari ...eventual.
Am uitat sa mentionez ca la liceu am fost la clasa de intensiv engleza, asta e motivul pentru care vreau neaparat sa am si ceva oficial. Ma intereseaza advanced , de FCE nu se pune problema.

#4
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
Hotărăște-te, atestatul ăla în niciun caz nu demonstrează că ești avansat.

Eu am fost la bilingv (6 ore pe săptămână), clasa noastră a dat CAE într-a 11a, iar atestatul a fost o prostie, compilat materiale, verificare sumară, speech de 15 minute, și un elev normal l-ar fi luat.

Dacă nu te coafează Cambridge, ai luat în considerare un TOEFL? Noah, maybe that's just me, dar zic că e de preferat o instituție cu tradiție decât cine știe ce alte abureli, mai ales că vrei recunoaștere internațională. Acuma depinde și ce înțelegi tu prin "o căruță de bani", că un CAE e 150 de euro, și e C2 ca dificultate, singurul mai tare ca el fiind CPE.

#5
corporate220

corporate220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.08.2008
@daimon': 1. Se pare ca o sa raman la CAE. Stii cat este taxa si cat dureaza cursul pana iti da diploma?
2.toefl e valabil 2ani, eu vrea sa fie pe viata (cum e si normal de fapt).
Alte parti prin care se dau atestate de engleza avizate de Ministerul Educatiei mai stiti? (strict in Bucuresti)

Edited by corporate220, 19 May 2009 - 12:35.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,318
  • Înscris: 24.02.2007
1) Pentru CAE nu te obliga nimeni sa faci cursuri, platesti si te prezinti la examen, e un topic special pentru el.
2) De ce nu vorbesti la secretariatul scolii unde ai terminat sa iti dai atestatul? Cunosc persoane care au dat atestatul la info la cativa ani dupa ce au terminat liceul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate