Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Fetele sunt mai mature dect baietii?

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#55
b0se

b0se

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 26.05.2009

 nullbyte, on 26th May 2009, 20:00, said:

Sunt proaste.

Se simt importante

#56
scafi11

scafi11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 27.01.2009
am citit acest subiect in intregime. acum imi spun si eu opinia mea de baiat de 16 ani (arat de 13-14ani , dar nu are relevanta , pe bune) despre relatile fetelor . Pai atata timp cat nu e doar pentru a arata cine suntem noi si a ned a mari si cat NU exista contact sexual de orice natura eu zic ca e ok . De exemplu sunt amic(de ceva vreme) cu o fata cu 3 ani mai mica ca mine, ne intelegem bine , chair daca exista 30km intre noi . Dar am inceput sa vorbim mai multe si mai larg si  nu numa de chestii de copii ...,asa ca peste ceva timp ar putea sa existe ceva mai mult decat amicitia (bineinteles cu acordul ei) adica o relatia mai sentimentala(doar sentimentala, fara SEX) adica sa fim prezenti mai mult unul in viata altuia in diferite teme... mai vreun sarut ... impartasire de idei... . Si de abia in timp .... in mai mult timp ... sa fie ceva.... care poate trece la contactul sexual... daor daca vrem sa o facem si daca exista iubire (dragoste cum vreti sa-i ziceti) .Asa vad eu ca baiat .... o relatie , adica tipul de relatia pe care mi-as dori-o .  Nu am mai avut niciun fel de relatie (nici de forma nici ca -i cool ) si nici nu sunt popularul liceului si macho (ca astia garantat nu ajung nimica dupa aia) . Astept atacurile ....
LE:exemplul e real...dar e in faza de cunoastere mai larga. Desi si eu imi pun problema varstei ...nu cred ca ar trebui sa fie o problema daca relatia e cladita pe respect si altele , si daca relatia NU e fortata sa fie si amandoi ne dam seama cand nu se mai poate si stim sa renuntam . Si poate mai e si detaliul ca eu nu arat de 16 ani ....

Edited by scafi11, 23 July 2009 - 22:30.


#57
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 scafi11, on 23rd July 2009, 23:23, said:

am citit acest subiect in intregime. acum imi spun si eu opinia mea de baiat de 16 ani (arat de 13-14ani , dar nu are relevanta , pe bune) despre relatile fetelor . Pai atata timp cat nu e doar pentru a arata cine suntem noi si a ned a mari si cat NU exista contact sexual de orice natura eu zic ca e ok . De exemplu sunt amic(de ceva vreme) cu o fata cu 3 ani mai mica ca mine, ne intelegem bine , chair daca exista 30km intre noi . Dar am inceput sa vorbim mai multe si mai larg si  nu numa de chestii de copii ...,asa ca peste ceva timp ar putea sa existe ceva mai mult decat amicitia (bineinteles cu acordul ei) adica o relatia mai sentimentala(doar sentimentala, fara SEX) adica sa fim prezenti mai mult unul in viata altuia in diferite teme... mai vreun sarut ... impartasire de idei... . Si de abia in timp .... in mai mult timp ... sa fie ceva.... care poate trece la contactul sexual... daor daca vrem sa o facem si daca exista iubire (dragoste cum vreti sa-i ziceti) .Asa vad eu ca baiat .... o relatie , adica tipul de relatia pe care mi-as dori-o .  Nu am mai avut niciun fel de relatie (nici de forma nici ca -i cool ) si nici nu sunt popularul liceului si macho (ca astia garantat nu ajung nimica dupa aia) . Astept atacurile ....
LE:exemplul e real...dar e in faza de cunoastere mai larga. Desi si eu imi pun problema varstei ...nu cred ca ar trebui sa fie o problema daca relatia e cladita pe respect si altele , si daca relatia NU e fortata sa fie si amandoi ne dam seama cand nu se mai poate si stim sa renuntam . Si poate mai e si detaliul ca eu nu arat de 16 ani ....

E bine ca nu te grabesti !

Peste sase luni cred ca o sa-ti para rau ca nu faceti si sex , mai ales atunci cand va apropiati asa mult !

#58
vasilianu

vasilianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 21.04.2008

 Jenifer, on 3rd May 2009, 15:48, said:

Mereu vad fete de vreo 12-13 ani umbland cu baieti de liceu oare fetele sunt mai mature sau simt nevoia de protectie? (sunt noua pe aici si am acesta curiozitate ma ajutati va rog?)

Nu,nu sunt deloc mai mature.In general,la aceasta varsta fetele sunt cam tampitele si isi cauta cu tot dinadinsul tampitei cu care sa se cupleze :P.De ce se uita aceste fete la baieti mai mari? din cauza instinctului sexual.In mod inconstient,instinctul le spune ca un baiat mai invarsta decat ele le-ar putea satisface mai bine dpdv sexual.

#59
b0se

b0se

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 26.05.2009

 vasilianu, on 31st July 2009, 16:31, said:

Nu,nu sunt deloc mai mature.In general,la aceasta varsta fetele sunt cam tampitele si isi cauta cu tot dinadinsul tampitei cu care sa se cupleze :P.De ce se uita aceste fete la baieti mai mari? din cauza instinctului sexual.In mod inconstient,instinctul le spune ca un baiat mai invarsta decat ele le-ar putea satisface mai bine dpdv sexual.


Nu mi se pare normal ca o fata de 12-13 ani sa se gandeasca la sex

#60
Ayra

Ayra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 09.08.2006
Fetele de 14-15 ani nu sunt mai tampitele pentru ca vor sa se "cupleze" cu baieti mai mari. Eu una nu mi-am schimbat mentalitatea de la 14 ani incoace, in ciuda multor chestii care s-au intamplat. Da, ok, e posibil ca in anumite aspecte minore se fi schimbat ceva, dar principiile mele au ramas aceleasi. Poate din cauza educatiei pe care am primit-o, poate si din cauza faptului ca in anturajul meu de prieteni sunt oameni in general cu 3-5 ani mai mari ca mine, de la care am invatat anumite lucruri.

Personal, parintii nu mi-au impus vreodata ceva. Nu inseamna ca in clasa a 7-a daca le spuneam ca vreau sa vin la 2 noaptea acasa ma lasau, dar in general m-au lasat pe mine sa discern intre ceea ce este bine si ceea ce este rau. Avand libertatea asta, pe langa o educatie solida, mi-am format propriul meu set de valori pe care il aplic si in ziua de azi. Iar daca la 15 ani citeam Kafka, ce ar fi trebuit sa caut cu un "tip" ( nu se poate numi asa ) de varsta mea?

In general caut o persoana langa mine care sa ma motiveze, sa ma "ridice", daca ma pot exprima asa; adica sa fie mai bun ca mine ca sa invat ceva de la el. Asta mi se pare si ca este menirea omului intr-o oarecare masura pentru ca nu ne nastem cu totii destepti si nu suntem cu totii autotdidacti. Daca ne alegem prieteni de acelasi nivel intelectual, sentimental samd, exista riscul sa ne plafonam si sa nu mai evoluam ca om. Iar eu consider ca mereu trebuie sa incercam sa devenim mai buni: mai destepti, mai cultivati, mai experimentati.

Or asta nu prea pot sa invat de la un om de varsta mea. Pentru ca eu una ma consider matura prin modul meu de a gandi si de a privi lucrurile. Asta este si un rezultat al faptului ca timp de 14 ani am iesit in oras sau in afara orasului cu parintii mei si cu prietenii parintilor mei, care m-au tratat ca un adult, si nu ca un copil. Una este sa ii explici unui copil esenta unei probleme, chiar daca el nu o intelege 100% si alta e sa ii dai o explicatie derizorie, doar ca sa scapi de el pentru ca te freaca la cap. Dar revenind. Cand aveam 14-15 ani, aveam prieten/iubit de 18/19 ani. Privind acum retrospectiv, mai mult ca sigur ca era relatie platonica, pentru ca nu a existat sexul (pana un an mai tarziu), dar chiar si pentru acele 2-3 luni, era ok. Pentru ca invatam ceva si pentru ca discutam la acelasi nivel. Nu inseamna nici ca vroiam sa fiu 'cool', nici ca eram 'curva' sau 'tarfa' cum am mai citit apelative.

Mai mult ca sigur ca tot ce am scris mai sus nu prea se aplica la generatiile de astazi de 13-15 ani care nu au nimic in creier decat cum sa cucereasca, cum sa fie cea mai cool samd. Asta mi se pare o prostie. Nu ca o tipa de 14 ani e cu un tip de 18 ani. Cunosc multe cazuri in care relatiile au dainuit ani intregi. Problema societatii de astazi este ca nu mai exista valori morale sau, mai bine zis, ca noi nu mai avem notiunea de ceea ce inseamna moral. A avea libertatea nu inseamna sa ma culc cu 20 de tipi pana la 16 ani, nici sa merg machiata de seara pe strada, nici sa nu am pic de cultura, sa injur ca pe mahala si sa umblu mai mult goala pe strada. Fetele din ziua de astazi nu mai stiu ce inseamna feminitate, respect de sine, nu mai stiu sa se aprecieze pe sine ca persoana. Si ajung sa fie considerate un obiect si se complac in situatia asta.

Eu nu pot spune, uitandu-ma la generatiile de dupa mine, ca fetele ar fi mai mature decat baietii sau invers. Pentru ca nu am pe ce sa imi bazez motivatia. Sunt o turma care se ghideaza dupa ce le dicteaza MTV-ul, CoolGirl-ul si alte asemenea. Un produs al societatii. Oamenii erau mult mai responsabili acum cativa ani in legatura cu vietile lor, aveau teluri, dorinte idealuri proprii si nu promovate de mass-media. Acum nu mai exista personalitate. Toate fetele care se cred unice sunt la fel. Toate se imbraca la fel, se machiaza la fel, se comporta la fel, pentru ca asa scrie in nu-stiu-ce revista. Se mai poate vorbi de maturitate in acest caz?

#61
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Pe scurt: poate fetele se schimba in functie de vremuri, in functie de moda, clima, cerinte, nevoi  :D . Cand sunt imature , cand mature , cand nu stiu ce vor ,  cand vor prea mult and so on ...  ^_^

#62
vasilianu

vasilianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 21.04.2008
Categoric fetele nu sunt mai mature decat baietii,nu au cum sa fie.realitatea ne spune ca nu sunt mai mature decat baietii.nici macar nu se poate vorbi de maturiate in cazul pitipoancelor de 14 15 ani.Jn general baietii sunt mai buni la orice decat fetele. asa a fost ,este si va fi mereu.

#63
MontanaRo

MontanaRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 17.12.2008
Depinde doar de caz ... in general sunt mai mature. Baieti au avut voie de mici sa faca ce vor, fetele au fost tinute sub control ... si asta le-a ajutat sa se maturizeze si sa deprinda putina experienta de viata.

E prostesc sa zici daca cineva e matur sau nu dupa viata ei sexuala sau dupa stilul ei ... asta imi demonstreaza ca nu prea esti tu matur vasileanu ... (si sunt baiat)

#64
vasilianu

vasilianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 21.04.2008
ce inseamna pt tine a fi matur? Cu ce este mai matura o fata de 16 ani decat un baiat de 16 ani?

Edited by vasilianu, 31 August 2009 - 17:14.


#65
MontanaRo

MontanaRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 17.12.2008
Inseamna a isi trai viata dupa proprile reguli, fara a fi constransa de:
* ce cred babele de la doi de ea
* ce cred baietii care nu o intereseaza, care ar vrea sa o futa, dar nu o vor face niciodata (tarfa e tarfa cand nu se fute cu tine)
* fara sa isi schimbe personalitatea in functie de ce doresc ceilalti

Mai inseamna si a fi capabila sa ia decizii bune pentru ea si pentru cei din jur in situatii critice. Daca tu crezi ca maturitatea inseamna sa nu se futa cu nimeni, sa invete toata ziua, sa se imbrace cu haine din obor si sa ramana virgina pana la 40 de ani, atunci ai o problema mare prietene.

Un om se judeca dupa mentalitatea si viziunea sa asupra lumii, nu dupa factori exteriori. Dar lasa-ma sa ghicesc, ai fost refuzat de 3-4 pitipoance care se fut cu oricine, in afara de tine, si acum duci o cruciada impotriva lor.


Asta se cheama frustrare, indiferent cat de matur te crezi.
Plus ca e o prostie sa judeci pe cineva cand de obicei nu esti superior cu nimic.


================================

Cu ce este mai matura? Sa spunem ca isi contreaza emotile si sentimentele mai bine.
Fetele sunt social butterflies, au mai multa experienta sociala la 16 ani decat avem noi la 20. Eu unul recunosc, exista fete imature si fete mature. Dar daca iei un baiat si o fata asemanatori, din cercuri identice, cu acelasi fundal, fata va fi mult mai matura datorita experientelor ei de viata.

Si da, ele au asa ceva.

Edited by MontanaRo, 31 August 2009 - 17:19.


#66
vasilianu

vasilianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 21.04.2008
Ai inteles gresit.Eu nu judec persoanele dupa viata lor intima.Am spus doar ca fetele nu sunt mai mature decat baietii.
Si nu,fetele nu-si controleaza mai bine sau mai putin bine sentimentele decat baietii,acest lucru tine de fiecare persoana in parte,nu de genul sexului.
Mai departe,ai spus ca o fata la 16 ani are mai multa experienta sociala decat un baiat la 20 de ani.Nu zau? Si ma rog,cum si in ce fel a acumulat fata de 16 ani "experienta sociala"? cred ca idealizezi.Te rog frumos sa vorbesti in dreptul tau cand afirmi asa ceva.Poate ca tu la 20 de ani erai mult mai imatur decat o fata de 16 ani.In general baietii au preocupari mult mai serioase si mai inteligente decat fetele de varsta lor,chiar si un joc de strategie pe calculator poate fi o preocupare mai inteligenta decat dramele de natura "sentimentala".Eu tot nu-mi dau seama la ce experiente de viata te referi tu in cazul fetelor de 16 ani,cand la aceasta varsta ele au destul de multe constrangeri fatza de baieti.

Edited by vasilianu, 31 August 2009 - 18:14.


#67
MontanaRo

MontanaRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 17.12.2008
Un joc de strategie este mai inteligent decat o interactiune inter-umana complexa?

Uite din replica asta cred ca esti virgin sau o duci foarte rau pe capitolul sentimental.

#68
vasilianu

vasilianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 21.04.2008

 MontanaRo, on 31st August 2009, 19:19, said:

Un joc de strategie este mai inteligent decat o interactiune inter-umana complexa?

Uite din replica asta cred ca esti virgin sau o duci foarte rau pe capitolul sentimental.
Te rog frumos sa te abtii in a face afirmatii despre viata mea particulara

on topic: wow ce cuvinte mari folosesti !(lol) interactiune inter umana complexa bla,bla,bla
De unde stii ca e complexa? cum apreciezi tu cat de complexa este?
Ce inseamna pt. tine o interactiune inter umana simpla si complexa?
Care este diferenta dintre cele doua tipuri de interactiune?  ( :P )

Edited by vasilianu, 31 August 2009 - 18:28.


#69
MontanaRo

MontanaRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 17.12.2008
Deoarece este destul de complexa. Sunt pasionat de sociologie si imi dau seama ce diferenta mare este intr-o "drama sentimentala stupida" si o interactiune normala.

Poate tu nu apreciezi asta, dar mie mi se pare incredibil si de 100 de ori mai captivant ca un joc de strategie.

Diferenta? Un frame social diferit, modul in care asa ceva iti poate da depedenta, chimicalele eliberate in creier - din cate stiu aceleasi ca in amfetamina (S-ar putea sa ma insel), frumusetea situatiei, etc.

Imi pare rau, cred ca nu te intereseaza asa ceva. Eu sunt fascinat de psihologia oamenilor si ma atrage mult mai mult decat activitatile pe care le consideri tu "inteligente".


PLUS ca prefer sa o vad pe fata de langa mine ca o fiinta umana, nu un trofeu sau o papusa Barbi. Aa ... si cred ca in standartele tale e o pitipoanca, asta ma face cocalar. Poti sa te simti acum superior ca tu nu esti cocalar si sa ai o viata frumoasa inainte.

O seara placuta si multumesc pentru conversatie. Mi-am adus aminte de ce sunt foarte pretentios cand vine vorba de oameni :)

Edited by MontanaRo, 31 August 2009 - 18:34.


#70
vasilianu

vasilianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 21.04.2008
Nu ai raspuns nimic concret.Ok,esti pasionat de psihologie si de sociologie.Si,ce-i cu asta? Aaa,asa ai dedus tu ca fetele de 16 ani sunt mai mature decat baietii de 20 de ani? Ce activitati complexe au fetele de 16 ani,cand ele la aceasta varsta sunt constranse f. mult fatza de baieti?

Edited by vasilianu, 31 August 2009 - 18:45.


#71
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,385
  • Înscris: 11.08.2006
fetele sunt mai mature, ca dezvoltare a corpului.
mental insa... nu.

#72
MontanaRo

MontanaRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 17.12.2008
Ok, cred ca ti-am explicat. Uite omule -


Cand noi ne batem, jucam fotbal, jucam CS sau ce naiba mai facem, ele ies afara, formeaza relatii cu sexul opus, au interese total diferite. De asta exista foarte multe cazuri in care o fata poate face orice dintr-un baiat, doarece acel baiat poate are bani, dar nu are inteligenta emotionala.

Iar cand vine vorba de maturitate, singurul lucru care conteaza e aceasta inteligenta emotionala - care poate nu te ajuta sa joci jocuri de strategie sau sa rezolvi ecuatii, dar tine foarte mult de instinct, de comportamentul in situatii mai mult sau mai putin la limita, lucruri care nu le avem.

E si faza ca ele gandesc emotional, noi logic, dar logica noastra nu ajuta prea mult in afara de munca si cateva situatii limitate. Ca sa intelegi ... gandeste-te la comportamentul tau cand esti beat vs. cand esti foarte constient de sine.

Asa ca poti sa tragi concluzia - au un avantaj biologic. Din fericire, noi avem toate celelalte atuuri, forta, inteligenta logica, statutul in societate, si asta ne plaseaza mai sus, dar nu suntem mai maturi. Adevarul e ca suntem foarte, foarte imaturi - niste copii cu jucarii scumpe si cu o masca pe fata - poate pacalim pe cineva ca nu e asa.

Nu stiu de ce, dar cred ca ai ceva impotriva fetelor. Ori nu ai relatii ok cu ele (n-am nici o treaba cu tine, e o simpla afirmatie), ori ai avut parte de o despartire/conflict violent de curand. Cand a sa incetezi sa vezi totul ca noi versus ele, atunci a sa intelegi si poate a sa accepti ce zic eu acum. Dar atat timp cat le vezi ca un dusman sau ceva inferior, orice varianta iti voi aduce o vei respinge.

Si cred ca sunt evidente efectele ... frustrarii, a modului acesta de gandire - noi vs ele - daca se prefera compania barbatilor in locul femeilor ... dar nu cred ca isi are rostul asta aici.

Asa ca, sfatul meu, nu le mai considera inferioare, sunt frumoase, sunt inteligente (unele), avem nevoie de ele, si viata fara o fata ar fi un chin, nu crezi? Iar desi multe lucruri sunt pe dos, mai ales cand vine de recunoscut, eu unul recunosc ca fetele sunt mult mai mature decat baietii ... cel putin din experienta. Daca lasi burienile sa strice gradina de trandafiri (burienile - pitzipoancele), atunci poate ai tu nevoie putin sa te maturizezi.


Montana

PS: Vad ca sunt cam multe greseli de exprimare - graba - sper ca intelegi la ce m-am referit.

Edited by MontanaRo, 31 August 2009 - 19:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate