Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...
 Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 

Carte Jurnal RM I sau RM II

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
nevergone

nevergone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 27.03.2009
Caut si eu o carte care sa fie un fel de jurnal al unui soldat din I sau al IIlea razboi mondial(as vrea sa fie scrisa de cineva care chiar a fost pe front si a trait momentele acelea, intrucat numai un protagonist la RM ar putea descrie cel mai bine actiunea si felul in care se desfasura viata acolo) . Daca ati citit ceva asemanator si se poate gasi si in Romania,va rog dati-mi si mie titlul cartii respective,precum si autorul.
Am gasit doar un singur titlu apropiat de ce imi doresc :'A SOLDIER'S JOURNAL With The 22nd Infantry Regiment in World War II' ( http://davidrothbart.com/ ) - doar ca nu e nici urma de ea in Romania.

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"Nimic nou pe frontul de vest" despre primul razboi. Aceasta carte e suficienta sa iti provoace niste mutatii extrem de adanci. De aia a si fost arsa pe rug de dobitocul ala mustacios, hi, hi..
La fel si cartile scrise de Sven Hassel despre al doilea... Subiectul a tot fost discutat in forum..
Lectura placuta.
Vezi ca tot pe aici e unu' cam dus cu submarinu', si inginer pe deasupra, hi, hi, care a initiat niste discutii despre "Cartile istorice" si "Cartile WWII".
Poate capeti idei..
PS. Carti se pot cumpara si de pe amazo.., e-ba...y, etc . Credeti-ma, am facut-o..

#3
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
daca vrei jurnale, ar trebui sa stii englezeste, nemteste sau frantuzeste. in limbile alea ai cele mai bune sanse sa gasesti asa ceva.
plus diverse romane cu caracter autobiografic ("Krieg" de Ludwig Renn, de ex.)

#4
nevergone

nevergone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 27.03.2009

View PostPengoon, on Apr 30 2009, 18:28, said:

daca vrei jurnale, ar trebui sa stii englezeste, nemteste sau frantuzeste. in limbile alea ai cele mai bune sanse sa gasesti asa ceva.
plus diverse romane cu caracter autobiografic ("Krieg" de Ludwig Renn, de ex.)
Engleza o inteleg la fel de bine ca romana,si chiar imi place lectura in engleza,doar ca la noi majoritatea cartilor sunt gata traduse,iar transportul de pe amazon dureaza prea mult si nici nu m-am interesat de pretz,am preferat sa ma limitez la ce se gaseste in tzara  ... vreau sa pun comanda pe un site de 2 carti de Sven Hassel : 'Camarazi de front' si 'LEGIUNEA BLESTEMATILOR' ... ce parere aveti despre cele 2 carti ?

Edited by nevergone, 03 May 2009 - 16:42.


#5
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
alea nu-s jurnale, ci fictiune. adesea scrisa far a avea vreo idee despre tehnica si echipamentul folosit.
jurnalele is altceva.

#6
nerva

nerva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 28.02.2007
"Tancuri in flacari" de Ion S. Dumitru. A fost ofiter al Diviziei 1 Blindate "Romania Mare" in al doilea razboi mondial.

#7
nevergone

nevergone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 27.03.2009

View PostPengoon, on May 9 2009, 03:33, said:

alea nu-s jurnale, ci fictiune. adesea scrisa far a avea vreo idee despre tehnica si echipamentul folosit.
jurnalele is altceva.
Sven Hassel a fost inrolat in razboi si a trait clipele descrise in scrierile sale ...

#8
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
a fost pe naiba. nu stie nimic despre echipamentul si organizarea armatei germane din care a facut parte cica din '39. faze ca "panther 4", panthere in primavara lu' '43, companii de 800 de soldati, tunuri cu calibru eronat samd.
in mult admiratul regiment "27 blindate" (care n-a fost de blindate) compania eroului nostru e a 5-a din primul batalion. well in armata germana un batalion de tancuri avea 4 companii, a 5-a apartinand deja batalionului 2. asta pe langa faptul ca niciun regiment disciplinar nu era de tancuri, samd.

e fascinant de citit cand n-ai idee despre ce-i vorba. cand ai mai citit cate una-alta de specialitate, descoperi fesenistic de multe erori, care unul ce-a mancat pita de front 6 ani in toata europa nu le-ar face nici la dementa.

Edited by Pengoon, 29 May 2009 - 21:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate