Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Adevarat sau fals despre paypal ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
mandatarul

mandatarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.04.2009
Vreau sa fac un magazin online pentru Romania si pentru afara si vreau ca plata sa fie prin paypal pentru ca au majoritatea , dar am auzit ca daca cineva iti trimite bani de pe un cont paypal cu CC-ul hacherit iti blocheaza contul ?
e adevarat , cum as putea sa remediez chestia asta ? e mai bine de folosit moneybookes ?

#2
deionara

deionara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.04.2007
Daca cineva iti trimite bani dintr-un cont hack-uit, probabil ca proprietarul de drept al contului respectiv va face chargeback, ceea ce inseamna ca PayPal ii va da proprietarului banii inapoi, iar tu ii vei pierde din cont. Insa nu iti va inchide contul de PayPal daca cineva iti face o faza din asta.

Acum, daca cineva vrea sa foloseasca contul de PayPal in scopuri "murdare", adica sa utilizeze carduri furate si sa isi trimita bani pe PayPal, cei de la PayPal se vor sesiza ca exista prea multe plati false si vor investiga contul. Exista intotdeauna riscul sa ti se faca chargeback sau ca un cumparator sa foloseasca un card furat, dar atata timp cat nu ai ganduri din astea totul ar trebui sa fie OK. In orice caz, ia-ti masuri de siguranta inainte de a trimite produsele, mai ales daca sunt de valoare (adica suna-i, da-le email si verifica-le identitatea).

#3
Nicely_no1

Nicely_no1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 56
  • Înscris: 14.05.2009
Nu ti se va inchide contul , stai linistit !

#4
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
S-au auzit cazuri destule cand au limitat conturi pe motive de frauda sau risc excesiv de chargeback. Cel putin la inceput va fi in sarcina ta sa verifici cat mai riguros tranzactiile ca sa limitezi platile frauduloase. Cel mai bun mod de a face verificarea e telefonic. In contul de paypal la Profile -> Website Payments Preferences seteaza optiunea Contact Telephone la valoarea "On (Required Field)". Astfel vei avea access automat la numarul de telefon al fiecarui client de-al tau si vei putea sa-l suni ca sa confirme comanda. In caz de orice problema vei face refund la plata frauduloasa si gata. In acest fel vei elimina cam 95% din platile frauduloase. Bafta.

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
In primul rand NU trimite marfa la alta adresa decat cea confirmata de Pay Pal si trimite-o cu confirmare sau registered. Nu trebuie nici un contact telefonic, daca poti dovedi la o adica PayPal ca ai trimis marfa la adresa pe care o au ei ca fiind confirmata, nu au ce sa iti faca si nici nu iti vor face nici un charge back automat.
Se va face o ancheta ulterioara si este destul de serioasa treaba...

#6
3oaie

3oaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 16.12.2008

 SuperDuper, on May 16 2009, 22:51, said:

In primul rand NU trimite marfa la alta adresa decat cea confirmata de Pay Pal si trimite-o cu confirmare sau registered. Nu trebuie nici un contact telefonic,
De pe RDS, un minut international pe mobil e vreo 0.18 EUR. Cam la fel si de pe Eurovoice. Cate minute iti trebuie pe a valida o comanda prin telefon? E un cost neglijabil, dar cu beneficii mari.
Si apoi aplici si regula cu adresa de trimitere a marfii.

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Convorbirea ce rezolva? Ala de face hack la numarul de card nu isi va da si numarul lui de celular cu cartela? Si va zice Ja, Ja confirmation order, OK, OK!
Adresa este de baza zic eu. Daca vrea sa se asigure total, poate sa dea si telefon daca adresa se potriveste cu cea data de PayPal, dar asta deja este paranoia :)

Edited by SuperDuper, 18 May 2009 - 12:40.


#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 3oaie, on May 17 2009, 11:03, said:

De pe RDS, un minut international pe mobil e vreo 0.18 EUR. Cam la fel si de pe Eurovoice. Cate minute iti trebuie pe a valida o comanda prin telefon? E un cost neglijabil, dar cu beneficii mari.
Nu ai luat in calcul costul pierderii clientilor care vor dori sa nu-si dea numarul de telefon.

#9
3oaie

3oaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 16.12.2008

 SuperDuper, on May 18 2009, 13:38, said:

Convorbirea ce rezolva? Ala de face hack la numarul de card nu isi va da si numarul lui de celular cu cartela? Si va zice Ja, Ja confirmation order, OK, OK!
Depinde de banca. Unele, la procesarea cardului, compara (nu suna la el) nr de telefon cu ce au ei in baza de date (la PayPal Website Payments Pro parca era o chestie de genul asta acu vreo 2 ani). Deci hotul va trebui sa treaca nr de tel al proprietarului cardului, altfel tranzactia va esua din start.
Iar vanzatorul poate suna la acel nr sa intrebe proprietarul daca aceasta comanda a fost facuta chiar de el.

Quote

Nu ai luat in calcul costul pierderii clientilor care vor dori sa nu-si dea numarul de telefon.
Depinde ce vinzi. Pt o punga de bomboane, nu-ti mai bati capul cu asta. Dar daca vinzi electronice de $500 (ce pot fi valorificate foarte usor pe ebay la pret de dumping) nu cred ca strica o masura de precautie in plus. De asemenea ajunge suni doar la prima comanda a acelui client.

#10
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

 SuperDuper, on May 16 2009, 22:51, said:

In primul rand NU trimite marfa la alta adresa decat cea confirmata de Pay Pal si trimite-o cu confirmare sau registered. Nu trebuie nici un contact telefonic, daca poti dovedi la o adica PayPal ca ai trimis marfa la adresa pe care o au ei ca fiind confirmata, nu au ce sa iti faca si nici nu iti vor face nici un charge back automat.
Se va face o ancheta ulterioara si este destul de serioasa treaba...

NU e chiar asa. In primul rand adresa confirmata (automat) nu au decat USA si UK. La toate celelalte tari va apare adresa Non-US. Apoi chiar daca adresa e confirmata, daca destinatarul pretinde ca a primit un pachet gol, tot el va avea castig de cauza. Asadar exista un risc inerent. Tot ce poti sa faci este sa incerci sa-l minimizezi.

Verificarea telefonica are avantaje indiscutabile, desi in cazul produselor tangibile nu e chiar asa de folositoare ca in cazul produselor virtuale unde este indispensabila din punctul meu de vedere. Un hotz va incerca sa iti cumpere marfa cu un cont de paypal furat. Daca tu ai optiunea "numar de telefon obligatoriu" activata atunci detaliile platii vor contine automat numarul de telefon inregistrat in contul respectiv. Cumparatorul NU trebuie sa-si tasteze manual numarul de telefon, ci va fi inclus automat. Daca cumparatorul nu e de acord cu asta atunci e clar ca are ceva de ascuns din start deci poti sa renunti linistit la a face afaceri cu el. Din experienta proprie, cei mai multi nu au nici o problema cu asta, iar altii nici macar nu observa ca le este transmis si numarul de telefon pe langa adresa lor.

Evident ca daca suni si respectivul nu stie nimic despre plata atunci e clar ca a fost furat si poti face refund fara sa trimiti produsul. De asemenea cei mai multi hotzi nu vor sa vorbeasca cu tine la telefon, din motive lesne de inteles. E mai greu sa joci teatru live la telefon decat incognito prin email. Telefonul adauga o nota personala pe care multi hotzi vor s-o evite. De asemenea sa zicem ca hotzul e mai destept decat pare la prima vedere si stie de treaba cu numarul de telefon si incearca sa il schimbe cu un numar de-al lui ca sa poata confirma chiar el plata. Pentru acest lucru e necesar ca hotzul sa aiba la dispozitie un numar de telefon din aceeasi regiune cu cel inregistrat deja in cont. Daca incearca sa introduca un numar din alta regiune paypal va limita automat contul si va fi inutilizabil pana cand adevaratul posesor il va debloca prin procedeele deja cunoscute de toti care au cont paypal.

Edited by rickysyv, 18 May 2009 - 18:53.


#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 rickysyv, on May 18 2009, 12:44, said:

NU e chiar asa. In primul rand adresa confirmata (automat) nu au decat USA si UK. La toate celelalte tari va apare adresa Non-US. Apoi chiar daca adresa e confirmata, daca destinatarul pretinde ca a primit un pachet gol, tot el va avea castig de cauza.

Si cum previne asta daca da un telefon??? Daca e sa fie tepuit va fi oricum nu ai ce face (de aia nu puteti sa comandati din Romania de la magazine on-line din numeroase tari).
Numarul de telefon il dau la comenzi ca mi se cere destul de des pentru confirmare (vanzari facute cu VISA sau MC), dar mie personal mi se pare suspect daca un vanzator ma suna dupa ce am pus o comanda on-line, pentru ca pana acum numai magazine de tepari au facut asta, cu scopul sa imi zica ca ce am comandat nu are acumulatorii inclusi sau alte prostii si ca daca le vreau trebuie sa mai cotizez. Automat cand cineva ma suna sa "verifice" comanda, anulez acea comanda fara sa mai stau la discutii, pentru ca este suspect si nu am chef sa analizez daca este legitima sau nu convorbirea.

Edited by SuperDuper, 18 May 2009 - 19:08.


#12
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
N-ai dat quote la tot ce trebuie. Nu vezi ca am scris ca exista un risc inerent? Nu intelegi cuvantul? Cauta in dictionar.

Daca tu chiar anulezi comanda atunci cand vanzatorul te suna pentru confirmare inseamna ca esti dus cu pluta de-a binelea. Daca toate cele 5696 posturi ale tale sunt la fel ca asta inseamna ca esti un super duper timewaster de prima clasa.

#13
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Daca tot suntem la Adevarat / fals, am si eu o intrebare:

Mi-am tras un cont de paypal, mi-am confirmat cardul. Am un cont personal(standard). Pot primii bani pe el tinad cont ca nu e premium sau business daca dau adresa de email si bineinteles si cealalta persoana are cont paypal?

Merci.

Edited by Arpi, 12 June 2009 - 09:38.


#14
Lao™

Lao™

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 08.02.2006
Da, poti primi fara probleme.

#15
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

 Lao™, on 20th June 2009, 01:21, said:

Da, poti primi fara probleme.

Nu chiar. Nu poti primi mai mult de 2 plati provenite de pe carduri pe an. In rest daca platile provin direct din balanta de paypal sau din conturi bancare atasate atunci poti primi plati nelimitate. Din pacate majoritatea platilor provin de pe carduri.

#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Vreau să-mi cumpăr din SUA niște jocuri, iar vânzătorul mi-a spus să dau comandă pe site, și că el acceptă plata doar prin paypal, pentru că eu vroiam să îi fac un ordin de plată prin internet banking!
Am intrat pe caitul paypal, dar am renunțat să îmi fac un cont când am văzut că mi se cer atât de multe date de pe card (MasterCard), pe care am vreo 20.000 euro!
Mai precis, doar PIN-ul nu mi-a fost cerut! :)
Întrebarea mea se referă la siguranța saitului, pentru că nu aș vrea să mă trezesc sportiv....și să nu știi pe ce drum ți-au plecat banii, sau dacă îi vei mai vedea vreodată!!!
Am mai făcut tranzacții pe net și am plătit cu cardul, dar nu mi-au fost cerute așa de multe date... :huh:

Mulțumesc mult!

#17
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 copjob2000, on 3rd July 2009, 01:52, said:

Am mai făcut tranzacții pe net și am plătit cu cardul, dar nu mi-au fost cerute așa de multe date... :huh:
Solutia ta este simpla
Iti faci un card VISA la raiffeisen IN LEI si pui in cont echivalentul a 200-500 euro si ai rezolvat problema.
am scris cu majuscule de e important: VISA si LEI

PayPal cere multe date ca sa stie cu siguranta maxima ca este cardul tau pentru ca sistemul te plati / cumparaturi prin paypal este foarte bine pus la punct, adica nu poti primi cumparaturile facute decat la adresa legata de cardul bancar + multe alte elemente de securitate a tranzactiilor.

Edited by onlyone, 03 July 2009 - 02:05.


#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 copjob2000, on 3rd July 2009, 01:52, said:

Vreau să-mi cumpăr din SUA niște jocuri, iar vânzătorul mi-a spus să dau comandă pe site, și că el acceptă plata doar prin paypal, pentru că eu vroiam să îi fac un ordin de plată prin internet banking!
La ce banca se poate face ordin de plata international prin internet banking?

 copjob2000, on 3rd July 2009, 01:52, said:

Am intrat pe caitul paypal, dar am renunțat să îmi fac un cont când am văzut că mi se cer atât de multe date de pe card (MasterCard), pe care am vreo 20.000 euro!
Mai precis, doar PIN-ul nu mi-a fost cerut! :)
Te inseli, legat de card Paypal iti cere minimul necesar.

Poate te referi la datele din buletin.

Edited by don_dannielo, 03 July 2009 - 11:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate