Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Codul lui da Vinci

- - - - -
  • Please log in to reply
337 replies to this topic

#37
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 26.04.2005

max003, on Apr 28 2005, 13:37, said:

Era o chestie in carte care explica de ce vineri 13 e considerata data cu ghinion. Isi mai aminteste cinevA?

<{POST_SNAPBACK}>


In "Secretele Templierilor" autorii mentioneaza ca intr-o zi de vineri, 13 luna... anul,... aproape toti cavalerii templierii au fost arestati de catre inchizitie si o parte din ei chiar au fost pusi pe post de lemne de foc

#38
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,526
  • Înscris: 28.08.2003
Am citit si "Ingeri si Demoni" si "Codul lui Da Vinci", acum ma bag pe "Fortareata Digitala" (care n-are un subiect atat de fierbinte - biserica).
Mie mi-au placut cele doua carti de pana acun si de ce sa nu recunosc sunt aproape convins ca o parte din cele spuse pe acolo sunt reale. Picturile exista (referirile la Cina cea de Taina sunt coplesitoare, nu dadusem atata atentie tabloului si mai ales amanuntelor spuse de autor) iar majoritatea indiciilor spuse de autor in cartile respective exista. Faptul ca la un moment dat o da pe fictiune este cu totul altceva.
Cartile se vor a fi romane nu documentare.
Oricum este genul de carte pe care o citesc in aeroport.

#39
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Imi amintesc acum. Celelalte carti al lui Brown cam se subiecte au?

#40
Phileas

Phileas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 29.07.2003
@aurafas m-ai ucis cu engleza ta. uitati aici mai pe limba noastra acelasi citat :

Quote

       La începutul secolului al XIV-lea, templierii dețineau o asemenea putere, încît papa Clement al V-lea a hotărît că trebuie să facă ceva pentru a le pune stavilă. Împreună cu regele Franței Filip al IV-lea, Suveranul Pontif a pus la cale un plan ingenios prin care să distrugă ordinul și să-i confiște averea, punînd astfel stăpînire pe secretele acestuia. În urma unei manevre militare demne de CIA-ul zilelor noastre, papa Clement a emis ordine secrete, ce urmau a fi deschise simultan, în ziua de vineri 13 octombrie 1307, de către oamenii săi răspîndiți pe tot teritoriul Europei.
              În zorii acelei zile, documentele au fost desigilate și cutremurătorul lor conținut a văzut lumina zilei. Papa a susținut mai tîrziu că Dumnezeu însuși îi apăruse într-o viziune și-l avertizase că templierii erau eretici și că se făceau vinovați de venerarea diavolului, de homosexualitate, de pîngărirea crucii și de alte asemenea blasfemii. Domnul îi ceruse apoi papei să curețe Pămîntul de necredincioși, capturîndu-i pe toți cavalerii templieri și torturîndu-i pînă ce-și vor fi mărturisit crimele împotriva Cerului. Operațiunea pusă la cale de papă a decurs cu o precizie de ceasornic. În ziua aceea de vineri, numeroși templieri au fost prinși, torturați fără milă și, în cele din urmă, arși pe rug ca eretici. Ecourile tragediei de atunci se resimt încă în cultura modernă; chiar și astăzi, ziua de vineri treisprezece este considerată cu ghinion.

Edited by Phileas, 07 May 2005 - 21:00.


#41
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Eu cred ca e doar History-Fiction... pusa pe piata cu "scule" literare corespunzatoare societatii noastre occidentale de azi... ar fi o greseala sa o consideram o porcarie asa cum ar fi o greseala sa o consideram o istorie secreta revelata noua de Dan Brown....

Cei care ar considera-o in prima categorie ar insemna ca mai intai scriu(vorbesc) despre ceva si apoi gandesc (sau sunt invidiosi pe succesul lui Dan Brown) iar cei care ar baga-o in a doua categorie inseamna ca sunt...putin saraci cu duhul...

Si sa nu uitam un lucru: prin insasi natura ei literatura se adreseaza mai degraba emotivitatii noastre la care ajunge prin intermediul intelectului decat ratiunii. Si deci in functie de starea de spirit si/sau conjuctura in care o citim face ca receptarea unei carti sa ne produca o impresie diferita. Capitan la 15 ani sau la Ciresarii lui Chirita ce impresie v-ar face acum daca le-ati citi pentru prima data sau ce impresie produce Ulisele lui Joyce citit la 15 ani...

Prefer Codul lui  Da Vinci salatelor/telenovelor literare si pe Martin Arrowsmith  acestuia.
DAR consider superioare salatele alea unor bazaconii/elucubratii mistice.

Gustibus...?

:naughty:

Edited by malone6x6, 08 May 2005 - 01:33.


#42
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 26.04.2005

Phileas, on May 7 2005, 20:58, said:

@aurafas m-ai ucis cu engleza ta. uitati aici mai pe limba noastra acelasi citat :

<{POST_SNAPBACK}>

potsa te felicit pentru transcrierea exacta din "Secretul Templierilor"

#43
taranul

taranul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 20.06.2004

max003, on May 7 2005, 20:29, said:

Imi amintesc acum. Celelalte carti al lui Brown cam se subiecte au?

<{POST_SNAPBACK}>



Acu' citesc "Deception Point".  Aceleasi trucuri si in principiu pe acelasi schelet e construita.  Un el si o ea reusesc in mai putin de 48h sa dezvaluie un mister pe care "muritorii de rand" nu reusesc sa-l dezlege.  

  Slabuta

#44
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003
Orice poveste, mit isi are radacini in realitate, doar ca pe masura ce trece timpul, devine tot mai "incarcata" de catre cei ce o transmit...
Apropo, mi-a zis mie o femeie mai demult care avea un frate calugar la o manastire, cum ca ea stie ca in biblie sunt de fapt 12 evanghelii, fratele ei avand acces la o biblie scrisa in chirilica... Nu stiu ce sa cred nici acum, dar dupa atatea chestii auzite si dupa chestia cu arhivele Vaticanului, inclin sa cred ca adevarul e undeva la mijloc...
Faptul ca unii se folosesc de anumite informatii sa faca best-seller-uri, e problema lor.

#45
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Se mai intampla si invers... apare un mit ( la inceput o povestioara poate) si pe masura ce trece timpul devine tot mai incarcata de "realitate"....:-)}

Multi de pe aici vad ca nu au in vedere mitologia mesopotamiana sau pergamentele de la Marea Moarta sau scrierile evreiesti religioase si au impresia ca Biblia este un punct de plecare/inceput....

#46
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
Cartea m-a dus imediat cu gandul la MATRIX. Nu numai din cauza Sionului si Merovingianului ci datorita firului comun care le strabate: Biserica, undeva sus, tinandu-te departe de rau, de Satana; Masinile, oferind o lume de vis oamenilor-cocon pentru ca, la randul lor, sa traiasca din energia lor. Problema care trebuie sa ne-o punem nu este daca suntem condusi de undeva de sus - asta e evident, ci daca sa ne simtim bine in continuare in matrice sau sa ne razvratim contra ei. Cred ca cei care avem spiritul de a gandi dincolo de ceea ce primim zilnic pe tava de la televizor, vom reusi, candva, sa evadam din Matrix.

Edited by Soacra, 10 May 2005 - 14:42.


#47
aurafas

aurafas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 24.03.2004

Phileas, on May 7 2005, 20:58, said:

@aurafas m-ai ucis cu engleza ta. uitati aici mai pe limba noastra acelasi citat :

<{POST_SNAPBACK}>

Sorry, dar era singura variantă pe care o aveam :D
Am pus mâna și pe varianta în românește și m-a dezamăgit traducerea. Mă bucur c-am citit-o în engleză.

#48
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
"Problema care trebuie sa ne-o punem nu este daca suntem condusi de undeva de sus - asta e evident"
te referi la Tariceanu aici?

Ca traieste
"din noi"
nu te contrazic dar
"Biserica, undeva sus, tinandu-te departe de rau, de Satana"
se deduce din....?

"ci daca sa ne simtim bine in continuare in matrice sau sa ne razvratim contra ei. Cred ca cei care avem spiritul de a gandi dincolo de ceea ce primim zilnic pe tava de la televizor, vom reusi, candva, sa evadam din Matrix."
cred ca e o contradictie: ori ne fereste de rau (recte Satana) si deci e folositoare si nu trebuie sa evadam (ar fi cam cum ne-am hotara sa sarim gardul INAUNTRUL puscariei nu?   :naughty: )
ori nu e si atunci nu prea trebuie sa evadam din ea deoarece cel putin in societatea de azi (cel putin pe aici prin emisfera asta) nu prea te forteaza nimeni sa crezi in vre-un Dumnezeu.

Problema cu televizorul e reala dar e o subproblema de fapt. Cea primordiala nu e sa nu te lasi condus de televizor (&comp) ci sa fi logic/rational. Ca altfel cazi in alta greseala  :naughty: adica respingi ORICE vine prin televizor (&comp).

Si din fandaxieeee... cine stie in ce mai dam neicusolule...  :lol:

#49
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
cetateni, gînditi! :peacefingers:

#50
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
Ca sa nu umplu textul cu ghilimele, care, ca orice ghilimele, pot jigni la modul te-ai prins fraiere? am preferat sa cred ca e de la sine inteles ca Biserica iti vrea binele.  :)
Incerc sa fiu obiectiv si astern urmatoarele randuri, acum, la mai putin de cateva ceasuri de cand am terminat cartea:
- religia crestina ma ajuta sa-mi mentin sanatatea fizica si psihica intacta prin gandurile bune, mancarea sanatoasa, comportamentul civilizat si toate celelalte, nenumarate. Ceea ce nu-mi convine este ca ne niveleaza si, nu numai atat, continua un razboi inutil cu celelalte religii.
- ceea ce mi se pare evident este ca lumea, fara echilibrul femeii, se duce de rapa in sensul fizic - prezenta redusa a femeilor in structurile de conducere ne-a apropiat la propriu de sfarsitul lumii. De azi incolo am sa-mi respect mai mult nevasta si orice femeie pe care o s-o intalnesc.

#51
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Nu inteleg ce are de-a face jignirea cu ghilimelele... in cazul unui citat cel putin... mde, logica bat-o vina...

"la modul te-ai prins fraiere?" suna a masochism   :lol:

Probabil ca prin "gandurile bune, mancarea sanatoasa, comportamentul civilizat si toate celelalte, nenumarate" ai dat definitia a 99% din religii sau curente religioase... presupun ca te referi la preceptele lor  :lol:

"Ceea ce nu-mi convine este ca ne niveleaza" este mai degraba o dovada de pasivitate personala nu crezi? O religie in general imparte oamenii in credinciosi si necredinciosi (cu posibilele consecinte dar nu asta discutam aici) ori asta nu cred ca o poti numi nivelare ci statuarea unei stari de fapt. Ce ai incercat sa faci pentru a-ti depasi nivelul actual si te-a impiedicat biserica?

"continua un razboi inutil cu celelalte religii." daca aici te referi la biserica catolica chiar nu mai inteleg nimic: care razboi? unde? cum? sau te referi la hinduisti care acum nici un an au ars de vii mai multi crestini in India? sau la fundamentalistii musulmani care se mai cred inca in timpul cuceririi Peninsului Arabice si mai taie si ei cate un gat de crestin, in direct aproape, la televizor? la refuzul consistent al pupatorului de mana ceausista, preafericitul nostru, da, de a permite o vizita papala in Romania lucru care probabil ne aducea un pic mai aproape de Europa de vest si nu cred ca facea ca vre-o baba de la sat sau pustoaicele speriate de un examen care se duc la biserica ca poate ajuta  :lol: sa-si schimbe peste noapte religia ? sau la incapatanarea patriarhiei Moscovei de a tine sub obladuirea ei religia ortodoxa din Basarabia? NU, nu vreau sa iau partea catolicilor dar chiar nu-mi vine nimic in minte razboinic facut de ei in ultima vreme...   :lol: poate nu stiu eu, ma rog...

"ceea ce mi se pare evident este ca lumea, fara echilibrul femeii, se duce de rapa in sensul fizic - prezenta redusa a femeilor in structurile de conducere ne-a apropiat la propriu de sfarsitul lumii." presupunand ca nu e o afirmatie in genul axiomei euclidiene, unde ai gasit aceasta evidenta? De altfel prima fraza care se refera la ducerea de rapa in absenta echilibrului dat de elementul feminin a omenirii, in sens biologic presupun, nu prea coroboreaza cu a doua care imi pare a face referire la Apocalipsa (deoarece nici un om cat de cat rational/inteligent nu va crede ca Universul v-a disparea daca ar avea loc pe Terra un razboi atomic de exemplu, care ar face extincta specia homo sapiens; sper ca nici tu nu crezi asta... :lol: ) De altfel nu inteleg nici de unde ai tras concluzia ca o societate umana matriarhala ar da rezultate mai bune si acum am duce-o mai bine....  Dovada, dovada nenicule!  :lol:

Deci...ceea ce am incercat sa te fac sa intelegi si mai sus: nu mai "vorbi" discutii ca incepi sa suni ca in ultimile carti ale lui Corut , zau asa! Fi logic in afirmatii si nu uita sa plecand de la adevaruri printr-un mecanism logic corect vei ajunge tot la adevaruri. In rest aruncand mere si carne cruda si banane si caviar si un pumn de suruburi si doi litri de benzina in acelasi recipient nu inseamna ca ce rezulta e mai valoros decat ce a intrat = involutie...sau risipa. Si sti prea bine ca si risipa e infierata de biserica....  :lol:

#52
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
Stradania ta de a analiza logic grupuri de cuvinte ma face sa cred ca te pregatesti pentru un examen. Sau pur si simplu te-ai apucat sa scrii ca sa diluezi topicul. Tu da-i inainte ca eu am terminat.  :coolspeak:

#53
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Daca prin "grupuri de cuvinte" intelegi frazele tale inseamna ca intradevar am gresit... eu incercam sa vad mai mult decat atat. Dar atunci te intreb de ce scrii "grupuri de cuvinte" prin forumuri inducand in eroare oameni ca incearca sa exprime ceva? Traieste-ti viata nu mai abera!

PS: ca de obicei esti ilogic(a): a analiza ceva logic nu poate presupune sub nici o forma prezenta viitoare a unui examen in existenta analizatorului. Q.E.D.

Iar dilutia nu poate proveni decat de la "grupuri de cuvinte" in loc de fraze cu un sens..... LLLOOOOOOOOOOLLL... logic,nu?   :lol:

#54
aleka008

aleka008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 19.01.2005
Nu am citit tot ce s-a postat pana acum, dar am de zis un singur lucru. Cartea asta o citeste mama la momentul acual si culmea, chiar ii place! M-a indemnat sa o citesc si eu  :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate