Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...
 

Solicitare returnare proba de sange

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,382
  • Înscris: 27.07.2006
Buna ziua !
Desi nu este propriu-zis o problema medicala, va cer parerea asupra urmatorului caz (desi sunt medic, spre rusinea mea nu stiu care ar fi legislatia privitoare la situatia mea):
Acum cateva zile am recoltat la un copil de 2 luni proba sangvina pentru determinarea TSH, T3 si T4, micutul fiind suspect de hipotiroidie. Am efectuat analizele la un laborator privat, platind contravaloarea solicitata. Rezultatele au iesit prost, dar la un nivel care nu este 100% concludent pentru stabilirea/infirmarea diagnosticului. Recoltarea a fost dificila, fiind nevoie de 4 punctii pana s-a reusit prinderea unei vene.
Dupa discutii cu un coleg endocrinolog, acesta mi-a recomandat repetarea analizelor la un alt laborator.
Nedorind sa intep iar copilul, am mers la primul laborator si am solicitat returnarea probei (serul).
Nu am comentat rezultatele, nu m-am certat cu nimeni, i-am rugat frumos sa-mi returneze serul, pentru ca doresc sa repet analizele si la alt laborator.
Mi s-a spus ca nu se poate; am cerut sa mi se spuna in baza caror legi, hotarari etc., raspunsul fiind „politica interna a laboratorului”.
Am reusit sa gasesc pe cineva care a intervenit la laborator, primind serul. Dar dupa multe vociferari ale medicului de laborator, ca nu e corect, ca ce daca sunt doctor, ca cine a mai auzit de asa ceva, etc.
Mai mult, si cei de la al doilea laborator unde am dus serul se uitau tare intrigati la mine, de parca comisesem cine stie ce ilegalitate !
Nu m-am lovit pana acum de asa ceva, din fericire nu am avut nevoie (personal) de investigatii !
Am mai discutat si cu alti colegi, nu prea stie nimeni ce si cum !
Dupa logica mea (buna sau rea): am platit un serviciu, proba respectiva nu este a laboratorului, de ce nu o poti cere inapoi ?
Una din explicatii a fost ca laboratorul trebuie sa pastreze probele un anumit interval de timp, pentru a putea raspunde unor eventuale reclamatii. Am declarat ca sunt gata sa semnez orice hartie doresc ei, dar nici asa nu au vrut.
Ce parere aveti ?
Multumesc !
PS: inca nu sunt gata rezultatele de la al doilea laborator.

#2
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
eu personal, mi am facut analizele la 2 laboratoare in acelasi timp-saptamana , din cele de calciu/fier/etc. si rezultatele au iesit destul de diverse sa zic asa.
ca doctor ce parere aveti?

#3
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Nu ai cum sa transporti pe strada nesupravegheat probe biologice.

Acum 2 luni a fost la Iasi un scandal cu un pacient care si-a luat eprubeta cu sange (din spital) si a plecat cu ea la un laborator privat, era cu HIV si medicul si asistentele care au permis asta au fost sanctionati.

#4
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007

View Posteasy_rider, on Mar 26 2009, 17:26, said:

eu personal, mi am facut analizele la 2 laboratoare in acelasi timp-saptamana , din cele de calciu/fier/etc. si rezultatele au iesit destul de diverse sa zic asa.
ca doctor ce parere aveti?
Motivul este aparatura de analiza diferita. Daca valorile normale de pe cele doua buletine coincid, atunci e o problema.

#5
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Dar sangele, metabolismul nu sunt niste obiecte statice, sunt niste fenomene in dinamica. Nu e rau sa iasa analize diferite in zile diferite, de asta sunt intervale de valori si nu cifre exacte.
Ar fi rau ca o aceeasi proba sa fie inregistrata sub doua nume diferite si sa fie valorile in contradictie.

#6
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,382
  • Înscris: 27.07.2006

View Posteasy_rider, on Mar 26 2009, 17:26, said:

eu personal, mi am facut analizele la 2 laboratoare in acelasi timp-saptamana , din cele de calciu/fier/etc. si rezultatele au iesit destul de diverse sa zic asa.
ca doctor ce parere aveti?
Dupa cum bine s-a spus mai sus, sunt destul de diverse atat aparatele, cat si metodele de determinare. La noi in tara mai intervine din pacate si factorul mercantil (mi-e rusine sa spun asta, ca medic, dar asta este societatea noastra) - in sensul ca uneori, unele laboratoare pot utiliza reactivi si kit-uri aflate foarte aproape (daca nu dincolo) de termenul de expirare...
Problema este de fapt in felul urmator: este aproape imposibil (din multe motive, nu intru in amanunte) ca doua laboratoare sa ofere rezultate identice pentru aceeasi analiza efectuata din aceeasi proba de sange. In toata lumea se accepta mici variatii, tocmai datorita metodelor diferite de analiza si interpretare. De exemplu, daca lab. A zice ca glicemia ta este 96, iar lab. B zice ca de fapt ai 100, nu este o problema. Problema ar fi fost daca unul zicea 96, iar celalalt 130...

In situatia mea, situatia este si mai paradoxala (nu am vrut sa lungesc postul initial prea mult, scuze ca o fac acum): la primul laborator, conform metodei de lucru si a intervalelor lor de referinta, analizele micutului au iesit prost.
La un alt laborator unde am discutat cu cei de acolo, rezultatele sunt perfect normale, conform cu intervalele lor de referinta ! O sa spuneti ca o analiza ar trebui sa aiba aceleasi intervale minim/maxim, indiferent de metoda si aparat ! Ei bine, nu este asa !
De aceea am fost nevoit sa fortez un pic lucrurile...o astfel de incertitudine te innebuneste, mai ales cand diagnosticul poate fi destul de grav.
Mai mult, micutul nu are absolut nici un semn clinic de hipotiroidie !
Maine voi primi si rezultatele de la celalalt laborator, dupa care voi merge la un coleg endocrinolog.

View Postmaltese, on Mar 26 2009, 17:30, said:

Nu ai cum sa transporti pe strada nesupravegheat probe biologice.
Acum 2 luni a fost la Iasi un scandal cu un pacient care si-a luat eprubeta cu sange (din spital) si a plecat cu ea la un laborator privat, era cu HIV si medicul si asistentele care au permis asta au fost sanctionati.
Intocmai ! Stiu lucrul asta, dar sa nu uitam ca se practica inca pe scara larga recoltarea intr-o locatie, pacientul fiind rugat sa duca el proba la laboratorul aflat intr-o cu totul alta locatie !

#7
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Păi dacă e pt un copil sub 1 an, înseamnă că e vorba de niște eprubete mici, abia ai ce să obții la centrifugare. Cîte ați recoltat, parcă poți face 2 determinări dintr-una mică.
Era de așteptat să nu îți dea serul.
Mai întîi de toate, dacă e peste 15 grade (zic și eu o temperatură), probele se transportă în cutie cu gheață, durata de timp nu trebuie să depășească 1-2 ore.

Apoi, dacă unul din din cele 2 laboratoare ar fi avut un aparat decalibrat, după aia ieșeau discuții. De ce să se lege la cap dacă nu-i doare. Omul își face altă recoltare, dacă sunt alte rezultate... noi nu știm nimic, este altă probă, lucrată în alt laborator.

Să vezi ce zîmbitori sînt oamenii cînd oferă rezultatele, dar ce scandaluri izbucnesc după ce pleacă omul.

Cînd o să înțelegeți că trebuie să fim acoperiți legal, putem fi dați în judecată!

Vă dați seama că trebuie să ne păstrăm clientela, o să se spună că suntem un laborator imbecil!

Șuturi în cur, penalizări la salariu.

Edited by Mirovaia_Scorb, 27 March 2009 - 21:22.


#8
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Eu credeam ca probele de sange se prelucreaza imediat dupa recoltare...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate