Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

The '80s Italo Disco Dance Party

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
340 replies to this topic

#19
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
eu eram pustan pe atunci dar bateam dicotecile.. erau tipe mai stilate totusi.. nu erau neaparat sexy ci arau atragatoare, fermecatoare.. vedeam grupuri de studenti care veneau in vacanta si pot spune ca era o alta lume.. una mai frumoasa, mai interesanta..

#20
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
zippy99 zice:
>>nu uitati de RADIORAMA absolut fantastici: Chance to desire, ABCD, si celelalte..

DAAA! RADIORAMA au fost si raman una din preferatele mele.
Ca sa numai spun ca acel teribil MAX COVERI care a cantat pe la inceputuri in RADIORAMA a scos hit dupa hit si in perioada de dupa Radiorama. A mai avut el un pseudonim dar nu mi-l amintesc acum.
Apoi sa nu-i uitam pe M.FARINA si CRIVELENTE care au fost tot producatori la RADIORAMA dar care au produs pentru muuulti alti italo disco artists.
Asa cum de altfel facea si mai face si AZI teribila SPAGNA!!!
Ii am pe cei de la RADIORAMA atat pe casete audio  in dublu BEST OF..., dar si intr-un CD "RADIORAMA- The Collection 1984-1998", produs al POLY SOUND INC. sub licenta S.A.I.F.A.M.
Colectia de care vorbesc e  teribila si pentru faptul ca ascultand piesa dupa piesa iti dai seama cum au evoluat cei de la RADIORAMA: traversand perioada italo disco, apoi stiluri ale muzicii '90- techno, rave, ca ultima piesa "Radiorama Medley" sa aiba  SUPERBE influente HOUSE!
Ce pot sa-ti spun, decat ca "Chance To Desire" este reprezentativa pentru ei alaturi de "Yeti", "Aliens", "ABCD", "Bad Boy You", "Desire" si multe altele.
  
>>uau si de SILENT CIRCLE> STOP THE RAIN IN THE NIGHT (criminala, n-am cuvinte..) TOUCH IN THE NIGHT..

YES! Ii am si pe cei de la SILENT CIRCLE insa numai in MP3.

>>O sa reinviem noi tot paradisul pierdut al anilor 80 in frunte cu Italo Disco..

Pai, depinde de noi cum o facem, cum ne punem pe treaba si, cine stie, cu CINE luam legatura pe dincolo!!!
  
>>Chiar daca bpm-ul a crescut acum destul de mult ritmurile Italo Disco vor dainui.. si nu paradoxal dar suna al naibii de bine si astazi dupa atitia ani..

Right my friend! ITALO DISCO NEVER DIE!

>>ca sa nu mai zic de tipele ce dansau atunci, alte generatii, alte obiceiuri, altfel de abordari, o lume intr-adevar paradisiaca..

Eh, lasa ca peste alti 20 de ani asa vor gandi si pustii de 15-18 ani despre perioada actuala!!
Oricum iti dau maaaare dreptate.
...Si in plus adaug: da, erau sexy si tipele de atunci chiar daca la moda nu era tocmai buricul gol, piercing-ul, insa se purtau totusi colanti, sau rochite mini mulate, machiaj mai strident si frizura punk!
Funky Girls!- este, daca nu ma insel, chiar si titlul unei superbe piese italo!!!  
Ci sentiamo prossimamente! SICURO!
Ciao.

#21
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
iti plac grandmixurile lui Ben Liebrand? superb omul asta si mai face treaba si azi..
uita-te la www.liebrand.nl. el e unul dintre preferatii mei..

http://www.liebrand.nl/cd/italo/index.html
http://www.liebrand....ndmixlists.html

Edited by zippy99, 17 March 2005 - 18:31.


#22
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005

zippy99, on Mar 17 2005, 18:24, said:

iti plac grandmixurile lui Ben Liebrand? superb omul asta si mai face treaba si azi..
uita-te la www.liebrand.nl. el e unul dintre preferatii mei..

http://www.liebrand.nl/cd/italo/index.html
http://www.liebrand....ndmixlists.html

<{POST_SNAPBACK}>


WOW!!! Ai tu asa ceva?! Imi place insa nu am nimic mixat de el. Am avut insa ocazia sa-i ascult mixurile.
REPEDE sa-mi spui daca ai ceva de la el.

#23
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
am dar mp3-uri din pacate nu am mixul italo disco..
dar am destule (re)mixuri ale lui..

uite o lista cu ce am de prin anii 80, aici gasesti si mixuri ale lui Liebrand:
Attached File  80s_playlist.doc   176K   2489 downloads

Edited by zippy99, 17 March 2005 - 18:45.


#24
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005

zippy99, on Mar 17 2005, 18:36, said:

am dar mp3-uri din pacate nu am mixul italo disco..
dar am destule (re)mixuri ale lui..

uite o lista cu ce am de prin anii 80, aici gasesti si mixuri ale lui Liebrand:
Attachment attachment

<{POST_SNAPBACK}>


Da, impresionanta colectia ta!
Sincer, eu nu le am catalogate titlurile ce le detin... inca!
E ceva de lucru pana le introduc in calculator.
Dar nici nu am tot ce ai tu.
Nu pot decat sa te FELICIT!
Bravo!

#25
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
era un site cu baza de date italo disco uriasa daca o sa-l mai gasesc o sa-ti dau link-ul..
daca te intereseaza ceva spune-mi pe PM..
te-ai jucat cu softul de la www.otsdj.com mai precis otsturntables pro?
imi place cum suna muzica pe softul asta.. e superb.. are si compresor.. si are sound-ul acela de vinyl, un sunet cald, dar tare as vrea parerea cuiva care s-a jucat sau se poate juca cu el pe scule bune (placa de sunet mai buna si sistem audio bun)..

uite ca am gasit linkul:

http://users.net.yu/~dj.alek/

Edited by zippy99, 17 March 2005 - 19:26.


#26
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
[quote name='zippy99' date='Mar 17 2005, 19:22']
>>era un site cu baza de date italo disco uriasa daca o sa-l mai gasesc o sa-ti dau link-ul..
>>daca te intereseaza ceva spune-mi pe PM..

Ok, am retinut. Acelasi lucru e valabil si pentru tine!

>>te-ai jucat cu softul de la www.otsdj.com mai precis otsturntables pro?

Recunosc ca nu, nu cunosc.
Insa ia intreaba-l pe Dani BAZAC, ca el sigur stie ceva!
M-ai facut curios! Am sa incerc si eu jucaria asta!

Cat despre scule, ce sa-ti spun, iata ce detin:
- receiver (amplituner) 5.1 "Sony" de 5x80 wati  
- sistem Home Cinema "Sony" SS-FCRW150 (incintele din lemn), putere de 120 wati pe canal, respectiv 100 wati pe boxele suround (spate).
- DVD-DivX Player "Silva Schneider 404-divX ".  
-PC "UltraPRO" (-amd/barton), cu unitate de inscriptionare DVD marca "LG".  
Sunt ULTRA suficiente, zic eu, pentru o sufragerie de apartament.
Evident ca mi-ar mai lipsi un woofer activ pe care-l pot cupla optional la una din iesirile speciale de subwoofer activ ale receiver-ului... asta pentru un BAS muuuuuult mai profund.    
Dar asta ceva mai tarziu, nu acum.

Tu? Pe ce asculti muzica?

#27
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
eu din pacate nu pot spune ca am decit niste boxe de 80W si caut o statie pt.ele.. mai am un receiver de satelit si pot trage muzica..
o sa-ti dau daca vrei progr. complet functional.. pina atunci eu zic sa-l incerci merita din punct de vedere al calitatii audio..
calc. meu nu e super grozav dar ma pot bizui pe el.. vreau sa-mi si o placa audio mai buna cu suport ASIO macar pt. softul asta si pt. mixmeister 6..

Edited by zippy99, 17 March 2005 - 19:41.


#28
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
[quote name='zippy99' date='Mar 17 2005, 19:38']
>>eu din pacate nu pot spune ca am decit niste boxe de 80W si caut o statie pt.ele..

Ce boxe? Daca sunt acele UNITRA pe care le stim cu totii TE ASIGUR ca eu unul am fost SI SUNT foarte multumit de ele!
Sa-ti spun sincer si AZI mai am o pereche de Foste UNITRA pe 2 cai, evident RECONDITIONATE cu filtre si basi, inalte mai noi, insa suna BETON si acum , desi le am din 24 decembrie... 1986!!
Chiar povesteam odata si lui Bazac ca NU ma pot desparti de ele! Desi am pus anuntul de vanzare de nenumarate ori, nu le pot vinde. Acum le tin tot in sufragerie, de decor , pe lannga tot sisyemul ce-l am. DAR iti spun sincer ca ocazional DAU TOT CE POT DIN ELE cu un vechi amplificator de electronica 2x20 la chefurile pe care le facem.
In rest, asa cum iti spuneam, stau "cuminti" in cate un colt al sufrageriei.  


>>mai am un receiver de satelit si pot trage muzica..

Sa inteleg ca selectezi muzica de pe posturile radio ce emit via satelit?!
Ce receiver si instalatie ai?

>>o sa-ti dau daca vrei progr. complet functional.. pina atunci eu zic sa-l incerci merita din punct de vedere al calitatii audio..

DA, ar fi extra!
Vezi putin la mesageria  privata.
Sa-mi spui daca si tu ai nevoie de ceva.

>>calc. meu nu e super grozav dar ma pot bizui pe el.. vreau sa-mi si o placa audio mai buna cu suport ASIO macar pt. softul asta si pt. mixmeister 6..

Succes!

#29
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,914
  • Înscris: 24.06.2002
Bazac, din pacate ai pus mult prea multe intrebari, nu ca nu as vrea sa-ti raspund dar nu prea am timp sau rabdare. Sorry.
O-zone nu cinta Eurodance. Nici nu stiu cum sa le cataloghez sound-ul. Poate Europop gen Eiffel 65 desi nu sint sigur.
Eurodance-ul pur se invirte in jurul sound-ului dat de melodiile lui Haddaway, DJ Bobo(primele albume only) Fun Factory, Masterboy, 2 Brothers on the 4th floor

#30
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
Masterboy
Am vazut ca ai deschis o discutie pe aceasta tema!
Vezi ca am mai postat si eu cate ceva pe acolo.
Ci sentiamo!

POWER PLAY:

VALENTINO- Tonight

Ia asculta si tu piesa si poti sa-mi impartasesti parerea ta Masterboy.
Salutari.

#31
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
PLUS... power play:

MARTINELLI- Victoria :coolspeak:


E-X-T-R-A-O-R-D-I-N-A-R-A !!!

#32
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
POWER PLAY of the day:

LOVE KILLS- I Want To Became :coolspeak:


Este o piesa care mie imi place in mod deosebit!

... si urmeaza in play listingul meu:

INGELA- Move Your Body
MARCO MARTINA- Venture In My Heart
RAGGIO DI LUNA- Comanchero in varianta MAXI!

Apoi, din pacate, sunt nevoit sa schimb muzica intrucat musafirii mei NU rezista la atata REMEMBER ITALO DISCO!  :cursing:  
Ma rog, fiecare cu gusturile sale!
Va astept pe forum baieti!
Ci sentiamo. :peacefingers:

#33
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,914
  • Înscris: 24.06.2002
Max Him, apropo de Ken Laszlo, ai ceva info despre el?
  Vocea si orchestratia melodiilor suna f bine, insa el e cam certat cu engleza. Cel putin in Glasses Man e cam varza. Anyway, imi plac melodiile lui, are citeva reusite si in limba maghiara.

edited by maxy: fără piraterie!

Edited by maxy, 29 July 2005 - 22:07.


#34
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
am tras de pe Radio Veronica azi-noapte un mix al lui Ben Liebrand (In the mix - emisiune saptaminala ora 00.00) superb.. mi s-a aparut a fi live.. oricum acelasi meserias.. e unul dintre putinii care simte muzica.. mixul a curs a un riu.. absolut superb.. Radio Veronica poate fi ascultat pe sat. Astra 19E si pe internet la http://www.veronica.nl/
este un post de radio olandez excelent cu muzica din anii 80-90..

o ,,scurta" biografie:
http://www.home.zonn...buuck/Liebrand/

2 interviuri cu Ben Liebrand:
http://www.dancemusi..... Liebrand.htm
http://www.home.zonn...v_mixology.html

In acest interviu Ben spune la un moment dat ca a fost un mare fan: MACHO, REVENCHE, EASY GOING, MAURO MALAVAS si ca mai apoi muzica Italo Disco a devenit  mainstream si mai comerciala..

Ce ziceti de titulaturile de mai sus? Eu n-am auzit nimic de ele si tare as vrea parerea voastra..

Am vazut o poza cu faimosul Sennheiser vocoder cu care a facut acele intro-uri demne de istoria muzicii.. am inteles ca exista numai citeva in lume.. el e unul dintre fericitii posesori al acestui vocoder pe linga sculele de studio absolut fantastice pe care le detine..

Iata si o lista de studiat:
http://hometown.aol....a nagra A-z.txt

Edited by zippy99, 20 March 2005 - 13:50.


#35
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005

Masterboy, on Mar 20 2005, 09:45, said:

Max Him, apropo de Ken Laszlo, ai ceva info despre el?
  Vocea si orchestratia melodiilor suna f bine, insa el e cam certat cu engleza. Cel putin in Glasses Man e cam varza. Anyway, imi plac melodiile lui, are citeva reusite si in limba maghiara.
Also, pe DC++ am gasit doar Joe Yellow - Lover to lover. E aceeasi melodie cu cea din topul tau?

<{POST_SNAPBACK}>


Da, in primul rand KEN LASZLO  trebuie sa sti ca are pregatire muzicala,  studiind muzica de mic copil, ca instrument flautul, iar de la varsta de 15 ani si-a inceput deja cariera muzicala cantand prin cluburi si discoteci(evident alaturi de alti artisti).
Primul sau succes in 1984- HEY HEY GUY, urmat apoi de TONIGHT, DON'T CRY, hituri care au avut succes nu numai in Europa dar si in Asia, Venezuela, Japonia, vanzand peste 1.000.000 copii.
Insa primul sau album a fost realizat abia in 1988 si se numeste simplu: KEN LASZLO !
Un album de succes dupa parerea mea.
A urmat al doilea album abia in 1994, intitulat COME BACK, fiind inregistrat in Polonia!
Apoi reediteaza :THE BEST OF KEN LASZLO in 1994 si in 1997.
Dupa o pauza de 4 ani Ken Laszlo revine in 1998, cu un single LOVE THINGS cantat in duet cu JENNY, fiind compus si produs de aceeasi CONSACRATI ai genului ITALO DISCO: MARK FARINA, A. BINDELLA, S.FERRA.
Piesa are un oarecare succes, insa nu atinge cotele pe care le avea in anii'80, fiind de altfel extras de pe ultimul album produs in 1998, intitulat: DR.KEN & MR.LASZLO .
Din cate stiu eu, ultimul single scos de Ken Laszlo este din 2001, tot in duet, de data aceasta cu KATE PROJECT ( presupun ca o cunosti pe KATE BUSH) si se numeste: ONE SMALL DAY.
Cam atat...DEOCAMDATA!
In limba maghiara NU cunosc sa cante vreo piesa!!!
Cel putin eu NU am auzit asa ceva!! Mi-ar placea sa aud totusi una... Ma gandesc ca nu canta Csardas!!!  

Cat despre JOE YELLOW- Lover To Lover NU este aceeasi melodie cu cea din topul meu! E buna insa si aceasta melodie!
In topul meu este ALTA melodie a lui JOE YELLOW:  I'm Your Lover.
BEST!!

#36
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
Zippy99:
WOW!
Da' esti plin de surprize!
HM! Deci TREBUIE  de URGENTA sa mergem si noi pe la VERONICA!!

>>am tras de pe Radio Veronica azi-noapte un mix al lui Ben Liebrand (In the mix - emisiune saptaminala ora 00.00) superb.. mi s-a aparut a fi live..

Am auzit ca de regula el mixeaza...LIVE chiar si in transmisiile radio!


>>Radio Veronica poate fi ascultat pe sat. Astra 19E si pe internet la http://www.veronica.nl/
este un post de radio olandez excelent cu muzica din anii 80-90..

MULTUMIM pentru INFO!
CU SIGURANTA, eu unul, incerc si radio Veronica.
Daca nu ma insel, aveau si un post TV?!


>>In acest interviu Ben spune la un moment dat ca a fost un mare fan: MACHO, REVENCHE, EASY GOING, MAURO MALAVAS si ca mai apoi muzica Italo Disco a devenit  mainstream si mai comerciala..


Da, s-ar putea sa-i dau si eu dreptate aici, mai ales spre sfarsitul anilor '80.

>>Ce ziceti de titulaturile de mai sus? Eu n-am auzit nimic de ele si tare as vrea parerea voastra..

Va trebuii sa le studiez prima data!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate