Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale
 

GPON pe rezidential?!

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Pentru stabilitate si-au pus si generatoare la adaposturile pentru echipamente. Daca sunt altceva mea culpa

Attached Files



#38
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Generatoare există, evident, pentru backbone și pentru clienți mari, dar nu pentru Gigel cu abonament de 30 de lei.

#39
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Ma refer strict la shelterele din cartiere la care generatorul de mai sus e o chestie noua (si toate pe langa care am trecut au asa ceva). Daca pica curentul in zona toti care erau conectati in centrul ala ramaneau fara net, chiar daca switch-ul din scara blocului tot functioneaza.
Sau n-am inteles eu ce ai vrut sa spui.

Edited by Blackhawk, 05 March 2009 - 23:47.


#40
The.1

The.1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.02.2006
in toate shelterele FTTB din Bucuresti exista in acest moment generatoare, exact cum spuneati si voi mai sus.
Iar pe langa generatoarele respective exista si ups-uri, deci s-ar zice ca e aproape imposibil sa mai ramana switchurile importante fara curent.

#41
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006

View Postdomnul_ionescu, on Feb 26 2009, 09:57, said:

Așa este, în Lugoj se va trece totul pe fibră, că deja se ajunsese penibil, aveai abonament cu 10 mbit simetric și uploadul nu trecea de 1,5 mbit, că "nu le permite infrastructura".
La firme oricum vine o fibră la fiecare firmă.


pe infrastructura de cablu nu se va da niciodata simetric. arata-mi contractul semnat pe asha ceva.

si 'nu permite infrastructura' e putin aiurea spus, e vorba ca nu permite tehnologia (momentan).

#42
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Apropos de giboni, de luni si blocul in care locuiesc a fost trecut pe Gpon, schimbari vizibile observate ca end user banal:

Internet: aceasi 4 - 6 MB/s dinainte
Telefon fix: Cristal Clear (nu stiu daca asta se datoreaza geponului sau mai mult faptului ca "au dat praful de pe fire" dar se aude mult mai bine acum)
CATV( digital): de la un nivel de semnal de 66% si o calitate oscilanta de 65 - 69% inainte de aceasta miscare, acum apare ca nivel 90% si calitate 95% (97 pe unele canale)

Edited by Bobby_ro, 11 March 2009 - 22:21.


#43
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 05.04.2006
Schimbarea în bine de pe Digi Cablu nu are nicio legătură cu trecerea pe GPON. Din câte știu eu, nu se folosesc încă Huawei-urile pentru CATV.

#44
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View Postinside_spy, on Mar 11 2009, 22:43, said:

Schimbarea în bine de pe Digi Cablu nu are nicio legătură cu trecerea pe GPON. Din câte ?tiu eu, nu se folosesc încă Huawei-urile pentru CATV.

Te inseli!

Schimbari mai mari se va observa pe partea de TV (si analog si digital). Dispare reteaua RF cu area larga de acoperire, prin asta se reduce zgomotul di reteaua RF. Deci prin trecerea TV ului pe Gpon zgomot va intra doar din cablajul si echipamente din scara acela (mai usor de izolat problema mai usor de intretinut).

Edited by Lucky44, 11 March 2009 - 23:03.


#45
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 05.04.2006
Mda, dacă dispare rețeaua veche cu totul și se trece pe GPON e normal să nu mai existe zogomot. :) Ideea era că, din câte știu eu, momentan nu se folosește rețeaua GPON pentru așa ceva. S-ar putea să mă înșel totuși.

#46
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View PostLucky44, on Mar 11 2009, 23:01, said:

Te inseli!

Schimbari mai mari se va observa pe partea de TV (si analog si digital). Dispare reteaua RF cu area larga de acoperire, prin asta se reduce zgomotul di reteaua RF. Deci prin trecerea TV ului pe Gpon zgomot va intra doar din cablajul si echipamente din scara acela (mai usor de izolat problema mai usor de intretinut).
Ce treaba are zgomotul intrat pe revers cu cel de pe direct?

#47
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006

View Postinside_spy, on Mar 11 2009, 23:09, said:

Mda, dacă dispare rețeaua veche cu totul și se trece pe GPON e normal să nu mai existe zogomot. :) Ideea era că, din câte știu eu, momentan nu se folosește rețeaua GPON pentru așa ceva. S-ar putea să mă înșel totuși.

nu, nu te inșeli.

#48
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View Postmtest, on Mar 12 2009, 10:42, said:

Ce treaba are zgomotul intrat pe revers cu cel de pe direct?

Orice zgomot intrat pe un tronson afecteaza amindoa (depinde doar de frecventa unde apare acest zgomot). Sunt niste echipamente active care izoleaza zgomotul (care intra pe revers) intro arie mai mica, dar zgomotul care genereaza un emitator radio sau un contact inperfect pe un tronson mult mai mare te poate afecta. Legatura e, cu gipon nodul optic de la tv e  in scara ta si nu la 10-20 de scari de la tine. Mai putine amplifuri, mai putine imbinari pe cupru, cablu mai scurt aerian (care totus e mai bine dispus pentru unde electromagnetice),... , si iata motivul inbunatatirii.

View Postsizan, on Mar 12 2009, 18:00, said:

nu, nu te inșeli.

Era vorba de oradea si se inseala. In oradea se trec scarile pe gpon si din punct de vedere TV

#49
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
@Lucky: era vorba de cum se vede la TV; mai era vorba de FTTB si GPON, adica orice numai upstream CATV si revers pe reteaua aia nu. De ce o tii tu sus si tare cu reversul... numai tu intelegi.

#50
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006

View PostLucky44, on Mar 13 2009, 07:45, said:

Orice zgomot intrat pe un tronson afecteaza amindoa (depinde doar de frecventa unde apare acest zgomot). Sunt niste echipamente active care izoleaza zgomotul (care intra pe revers) intro arie mai mica, dar zgomotul care genereaza un emitator radio sau un contact inperfect pe un tronson mult mai mare te poate afecta. Legatura e, cu gipon nodul optic de la tv e  in scara ta si nu la 10-20 de scari de la tine. Mai putine amplifuri, mai putine imbinari pe cupru, cablu mai scurt aerian (care totus e mai bine dispus pentru unde electromagnetice),... , si iata motivul inbunatatirii.


pe cuvant daca am inteles ceva din ce explici aici.

da, si cu privire la inselat, poate am citit eu aiurea:) normal ca atunci cand se trece o scara pe gpon, se trece si cu tv. peste tot, nu numai in oradea.

#51
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View Postmtest, on Mar 13 2009, 11:31, said:

@Lucky: era vorba de cum se vede la TV; mai era vorba de FTTB si GPON, adica orice numai upstream CATV si revers pe reteaua aia nu. De ce o tii tu sus si tare cu reversul... numai tu intelegi.

No comment.

Edited by Lucky44, 14 March 2009 - 09:09.


#52
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View PostLucky44, on Mar 14 2009, 08:52, said:

No comment.

Dar totus nu rezist comentariu. :)

Direct = Semnal trimis spre client
Revers = semnal trimis de la client

Din punct de vede retea nu ie nicsi o diferenta in cablu amindoua sunt semnale electromagnetice. Oricare doua semnale care apar in acelas retea de cupru in acelas timp si acelas frecventa afecteaza unu pe altu pe tor area retelei cu intenzitati diferite. Daca un semnal (dorit sau nedori) se genereaza in retea (se poate numi revers numai pentru tine ;) ) afecteaza calitatea semnalului trimis spre client (deci directul).

In cazul amplificatoarelor bidirectionale aceste semnale dintro subretea sunt amplificate spre restul retelei deci ... (aci te las pe tine sa te gindesti).

Si sa ne revenim la GPON. Daca erai atent era vorba dece se inbunateste TV ul prin asta (era raspuns la intrebarea ta, da asta deja te depaseste findca nu te intereseaza doar te bagi ca nusca in lapte ;) ). GPON ul are un mini nod optic, doar insereaza semnale in retea, (si iar reversul placut de tine) iar un semnal generat in reteau care e dupa el afecteaz doar un segment mic al retelei si nu este transportat in restul retelei.

#53
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006

View PostLucky44, on Mar 14 2009, 09:32, said:

Dar totus nu rezist comentariu. :)

Direct = Semnal trimis spre client
Revers = semnal trimis de la client

Din punct de vede retea nu ie nicsi o diferenta in cablu amindoua sunt semnale electromagnetice. Oricare doua semnale care apar in acelas retea de cupru in acelas timp si acelas frecventa afecteaza unu pe altu pe tor area retelei cu intenzitati diferite. Daca un semnal (dorit sau nedori) se genereaza in retea (se poate numi revers numai pentru tine ;) ) afecteaza calitatea semnalului trimis spre client (deci directul).

In cazul amplificatoarelor bidirectionale aceste semnale dintro subretea sunt amplificate spre restul retelei deci ... (aci te las pe tine sa te gindesti).

Si sa ne revenim la GPON. Daca erai atent era vorba dece se inbunateste TV ul prin asta (era raspuns la intrebarea ta, da asta deja te depaseste findca nu te intereseaza doar te bagi ca nusca in lapte ;) ). GPON ul are un mini nod optic, doar insereaza semnale in retea, (si iar reversul placut de tine) iar un semnal generat in reteau care e dupa el afecteaz doar un segment mic al retelei si nu este transportat in restul retelei.


tu lucrezi din domeniu, sau ?

#54
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 05.04.2006
După cum masacrează limba română, cred că e unul dintre chinezii trimiși de Huawei pentru a oferi asistență la implementarea tehnologiei GPON pe rezidențial.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate