Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 

Sunteti atei?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
382 replies to this topic

#361
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Valmont43, on 19 aprilie 2014 - 12:27, said:

in primul rand explica-ne de ce unul munceste o viata si nu se alege cu nimic(nici material nici sufleteste) iar altul primeste totul pe tava?
care ar fi dupa matale logica "divina" Posted Image
ala care munceste o viata intreaga si n-are nimic, s-a nascut intr-o familie de sclavi. cel care huzureste toata viata si are de sute de ori cit ar avea nevoie se naste intr-o familie de stapini de sclavi.
poi cum care-i logica? nu-ti spune si popa ca la cel care are i se va da iar la cel care nu are i se va lua si ceea ce are. tu pui la indoiala judecata divina? il judeci pe dumnezo? se vede ca esti ateu.

 mario_bril, on 19 aprilie 2014 - 12:33, said:

Explicația este dată pe larg, în Psalmul 72. Ca să-ți explic pe scurt, suferința este mecanismul de purificare, de înălțare spirituală. Nu este altul.
da da, dar de ce nu ajung sa fie purificati excrocii, de ce tre' sa fie purificati doar ce-i drepti? de ce imi suna asa de adevarate versurile astea de la iron maiden "Only the good die young/All the evil seems to live forever". ce zice psalmul 72 de chestia asta?

#362
MTS1

MTS1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,851
  • Înscris: 07.04.2013

 mario_bril, on 19 aprilie 2014 - 12:33, said:

Explicația este dată pe larg, în Psalmul 72. Ca să-ți explic pe scurt, suferința este mecanismul de purificare, de înălțare spirituală. Nu este altul.
balarii Posted Image . Asa functioneaza controlul maselor. Daca nu era religia si  promisiunile facute fraierilor ca pe lumea cealalta vor avea bogatii iti dai seama cate revolte erau acum in lume, cati multimiliardari erau linsati?? Biserica a creat o iluzie pentru cei saraci, cu duhul.

#363
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 mario_bril, on 19 aprilie 2014 - 12:33, said:

suferința este mecanismul de purificare, de înălțare spirituală.
Asta-i alta explicatie pentru babe.
Interesant de mult isi subevalueaza crestinii viata.
Crestinismul, religia mortii...

Si cel mai ridicol mi se pare pozitia de pe care predica despre suferinta cei care promoveaza aceasta religie.

Edited by kolfleading, 19 April 2014 - 14:35.


#364
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 kolfleading, on 19 aprilie 2014 - 14:30, said:

Crestinismul, religia mortii...
in special pentru asta ai likeul. din pacate ai mare dreptate, asta-i crestinismul si asta-i motivul pentru care tre' desfintat. de desfintat oricum se va desfinta, dar cu cit mai repede cu atit mai bine.

#365
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 MTS1, on 19 aprilie 2014 - 12:57, said:

..... Asa functioneaza controlul maselor. .... Biserica a creat o iluzie pentru cei saraci, cu duhul.

...iar stiinta a creat o iluzie pentru cei bogati.......material evident !

#366
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,177
  • Înscris: 31.07.2007

 LORELYAN, on 19 aprilie 2014 - 16:11, said:


...iar stiinta a creat o iluzie pentru cei bogati.......material evident !

Folosirea antitezei in fraza comentata pentru a-i demonstra absurditatea denota in general un nivel al inteligentei peste mediu.

#367
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 19 aprilie 2014 - 12:50, said:

da da, dar de ce nu ajung sa fie purificati excrocii, de ce tre' sa fie purificati doar ce-i drepti? de ce imi suna asa de adevarate versurile astea de la iron maiden "Only the good die young/All the evil seems to live forever". ce zice psalmul 72 de chestia asta?
L-ai citit, totuși? Nu de alta dar are răspuns la toate aceste întrebări puse de tine, aici. Dar vezi, cel din Biblia Ortodoxă...

 MTS1, on 19 aprilie 2014 - 12:57, said:

balarii Posted Image . Asa functioneaza controlul maselor. Daca nu era religia si  promisiunile facute fraierilor ca pe lumea cealalta vor avea bogatii iti dai seama cate revolte erau acum in lume, cati multimiliardari erau linsati?? Biserica a creat o iluzie pentru cei saraci, cu duhul.
Așa o fi, dacă zici tu... Ce dacă istoria spune altfel, important e ca ateii să aibă dreptate, nu?

#368
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 edy_wheazel, on 19 aprilie 2014 - 16:15, said:


Folosirea antitezei in fraza comentata pentru a-i demonstra absurditatea denota in general un nivel al inteligentei peste mediu.

asta e sabotaj....un moderator, pot presupune ateu, a taiat expresia "...iluzorie particula ateista ..." !

#369
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 kolfleading, on 19 aprilie 2014 - 14:30, said:

Asta-i alta explicatie pentru babe.
Interesant de mult isi subevalueaza crestinii viata.
Crestinismul, religia mortii...

Si cel mai ridicol mi se pare pozitia de pe care predica despre suferinta cei care promoveaza aceasta religie.
Creștinismul nu o subevaluează absolut deloc. Numai că voi, fiind tineri, aveți o perspectivă deformată asupra ei.

1. Cuvintele Ecclesiastului, fiul lui David, rege în Ierusalim.
2. Deşertăciunea deşertăciunilor, zice Ecclesiastul, deşertăciunea deşertăciunilor, toate sunt deşertăciuni!
3. Ce folos are omul din toată truda lui cu care se trudeşte sub soare?
4. Un neam trece şi altul vine, dar pământul rămâne totdeauna!
5. Soarele răsare, soarele apune şi zoreşte către locul lui ca să răsară iarăşi.
6. Vântul suflă către miazăzi, vântul se întoarce către miazănoapte şi, făcând roate-roate, el trece neîncetat prin cercurile sale.
7. Toate fluviile curg în mare, dar marea nu se umple, căci ele se întorc din nou la locul din care au plecat.
8. Toate lucrurile se zbuciumă mai mult decât poate omul să o spună: ochiul nu se satură de câte vede şi urechea nu se umple de câte aude.
9. Ceea ce a mai fost, aceea va mai fi, şi ceea ce s-a întâmplat se va mai petrece, căci nu este nimic nou sub soare.
10. Dacă este vreun lucru despre care să se spună: "Iată ceva nou!" aceasta a fost în vremurile străvechi, de dinaintea noastră.
11. Nu ne aducem aminte despre cei ce au fost înainte, şi tot aşa despre cei ce vor veni pe urmă; nici o pomenire nu va fi la urmaşii lor.
12. Eu Ecclesiastul am fost regele lui Israel în Ierusalim.
13. Şi m-am sârguit în inima mea să cercetez şi să iau aminte cu înţelepciune la tot ceea ce se petrece sub cer. Acesta este un chin cumplit pe care Dumnezeu l-a dat fiilor oamenilor, ca să se chinuiască întru el.
14. M-am uitat cu luare aminte la toate lucrările care se fac sub soare şi iată: totul este deşertăciune şi vânare de vânt.
15. Ceea ce este strâmb nu se poate îndrepta şi ceea ce lipseşte nu se poate număra.
16. Grăit-am în inima mea: Cu adevărat am adunat şi am strâns înţelepciune - mai mult decât toţi cei care au fost înaintea mea în Ierusalim căci inima mea a avut cu belşug înţelepciune şi ştiind.
17. Şi mi-am silit inima ca să pătrund înţelepciunea şi ştiinţa, nebunia şi prostia, dar am înţeles că şi aceasta este vânare de vânt,
18. Că unde este multă înţelepciune este şi multă amărăciune, şi cel ce îşi înmulţeşte ştiinţa îşi sporeşte suferinţa.


#370
MTS1

MTS1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,851
  • Înscris: 07.04.2013

 mario_bril, on 19 aprilie 2014 - 16:27, said:



Așa o fi, dacă zici tu... Ce dacă istoria spune altfel, important e ca ateii să aibă dreptate, nu?
ce spune istoria??? si parerea asta mi-am facut-o tot cu ajutorul istoriei.Probabil intelegem diferit istoria. Biblia nu e istorie.

#371
Abc2015ro

Abc2015ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 18.03.2014

 LORELYAN, on 19 aprilie 2014 - 16:11, said:


...iar stiinta a creat o iluzie pentru cei bogati.......material evident !

Tu tot mai crezi ca internetul vine de la doamne-doamne ?

#372
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 Abc2015ro, on 19 aprilie 2014 - 16:46, said:


Tu tot mai crezi ca internetul vine de la doamne-doamne ?

doar nu vrei sa ma astept sa vina de la ....maimute evoluate !

#373
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 MTS1, on 19 aprilie 2014 - 16:36, said:

ce spune istoria??? si parerea asta mi-am facut-o tot cu ajutorul istoriei.Probabil intelegem diferit istoria. Biblia nu e istorie.
N-o fi, dacă zici tu. Hai să vedem, atunci. Buddhismul, islamismul, iudaismul, zoroastrismul sau alte religii, au o altă opinie în ceea ce privește viața?

#374
Abc2015ro

Abc2015ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 18.03.2014

 LORELYAN, on 19 aprilie 2014 - 16:53, said:

doar nu vrei sa ma astept sa vina de la ....maimute evoluate !

Sa chem doctorul ?

#375
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008

 daddybest, on 17 februarie 2009 - 15:23, said:

am impresia ca pe forumul acesta sunt doar ateii!
rar mai vad cate un crestin.
imi pare rau sa constat asta, nu stiam ca sunt atatia ateii!
nu sunt discriminator, doar ma doare sufletul pentru toti acesti rataciti!
Trebuie ca noi cei crestini sa ne rugam pentru ei!
Pace tuturor!

Doar pentru ca pe forumul asta sunt multi atei, asta nu inseamna si ca acestia nu sunt minoritari in randul populatiei. Asa ai zice ca populatia Romaniei e formata in mare parte de basisti doar pentru ca sunt multi basisti pe softpedia, lucru fals.

Apropo de atei si credinciosi, majoritatea oamenilor sunt de fapt deisti chiar daca nu isi dau seama, nu teisti. Pentru ca daca ar fi teisti ar fi habotnici, insa multi nici macar nu sunt interesati de Biblie. Multi nici nu cred macar in viata dupa moarte.

Edited by mga2, 19 April 2014 - 17:25.


#376
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 mario_bril, on 19 aprilie 2014 - 17:21, said:

N-o fi, dacă zici tu. Hai să vedem, atunci. Buddhismul, islamismul, iudaismul, zoroastrismul sau alte religii, au o altă opinie în ceea ce privește viața?
iudaismul are cu totul alta opinie decit crestinismul, nu crede in suflete nemuritoare.

#377
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 20 aprilie 2014 - 17:37, said:

iudaismul are cu totul alta opinie decit crestinismul, nu crede in suflete nemuritoare.
Crede, cum să nu creadă? Numai că sunt mai multe denominațiuni. Unii cred, alții, nu.

Edited by mario_bril, 20 April 2014 - 18:39.


#378
moti666

moti666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 11.03.2008

 Abc2015ro, on 18 aprilie 2014 - 14:47, said:


Sunt liber cugetator. Sau daca e sa aleg din alea 3 categorii enuntate mai sus, sunt agnostic.

esti sigur ca esti agnostic? ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate