Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

Dilema in alegere

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
chicony

chicony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.01.2006

 FC72, on Feb 15 2009, 14:22, said:

Din ce am testat suna mult mai bine decat Yamaha, HK fara sa mai vorbesc de Panasonic sau Sony care sunt niste aiureli.

mai bine si ca HK? :huh:  cu asa ceva ma gandeam sa compar Denon-ul la "capitolul 8ohmi" ?

#20
chicony

chicony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.01.2006
...nu mai sunt boxele...raspuns de la furnizor... <_<

#21
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
cauta si pe alte siteuri...

#22
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,664
  • Înscris: 06.03.2005
Toate siteurile sunt apa de ploaie, nu au fizic nici un surub de incinta Magnat, indiferent ce afiseaza.
Daca importatorul nu are, nu are nimeni.
Din pacate seria veche nu o poti gasi decat SH sau uitata/expusa prin vreun magazin nu la vanzatorii online.
Momentan numai seria noua Supreme este disponibila si nu orice culoare.

#23
chicony

chicony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.01.2006

 FC72, on Feb 17 2009, 21:19, said:

Toate siteurile sunt apa de ploaie, nu au fizic nici un surub de incinta Magnat, indiferent ce afiseaza.
Daca importatorul nu are, nu are nimeni.
Din pacate seria veche nu o poti gasi decat SH sau uitata/expusa prin vreun magazin nu la vanzatorii online.
Momentan numai seria noua Supreme este disponibila si nu orice culoare.

..mare dreptate ai   <_< din seria veche desi e expusa pe net si pe aceeasi pagina ata MM880 cat si MM110 - la una scrie mare indisponibila- ambele de fapt nu se gasesc....ce sa mai zic ..dezamagire!

si intr-adevar si seria supreme spre care tind sa ma reorientez nu prea o au ce culoare vrei........

am tot facut calcule si cu jamo si cu warfedale si cu altele si da mai mult decat magnaturile.la un calcul scurt am iesit cu seria supreme (2*100+2*800+1*250) la 1365 ron cu tva.ce sa zic e cu 200 - 300 ron mai scump decat vechea serie si nu stiu daca merita.mie mi-a ramas sufletul la conurile metalice ale difuzoarelor din seria veche..........

#24
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 24.03.2006
Ca posesor de Magnaturi din seria Monitor, iti spun ca vechile modele (difuzoare) nu au decat culoare "metalizata", dar ca material sunt din ceva de tipul cartonului, acoperit cu o pulbere, exceptand membrana desigur care este dintr-un cauciuc foarte bun si flexibil. Ca exemplu am facut toate testele alea THX la volume foarte mari. Duc extrem de multa putere fara distorsiuni (sesizabile).

Mergi cu incredere pe noua serie, e construita mai finut, diferenta de pret este mai mult decat justificata.

EDIT: O poza cu difuzorul la modelul vechi.

Attached Files


Edited by GUP, 18 February 2009 - 01:56.


#25
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,664
  • Înscris: 06.03.2005
Corect seria veche avea membranele de hartie vopsite cu argintiu, de unde si aspectul metalic.Suspensia este de cauciuc nu burete presat.Membrana metalica de aluminiu este gasita la seria Quantum 500.
Modelel noi cu aceleasi caractersistici au membranele tot de hartie doar ca sunt tratate cu plastic pe fata.
Diferentele de sunet sunt nesemnificative doar finisarea este mai buna la astea noi.

#26
chicony

chicony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.01.2006
Salutare, cautarea a luat sfarsit!

Vreau sa va multumesc pt pareri si ajutor, comanda  a fost pusa si confirmata, sambata ajung si anume:

   2 x Monitor Supreme 800
   2 x Monitor Supreme 100
   1 x Monitor Supreme 250

pret final cu transport cu tot 1340 ron pe wallnut(sper sa imi placa - negre nu aveau - dar sunt frumoase si asa)

...ramane sa cumpar receiverul, cel mai sigur un Denon 1509...dar poate luna viitoare, pana at le probez cu un am stereo de la cineva :coolspeak:

#27
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

 chicony, on Feb 19 2009, 09:56, said:

...ramane sa cumpar receiverul, cel mai sigur un Denon 1509...dar poate luna viitoare, pana at le probez cu un am stereo de la cineva :coolspeak:

Daca le pui mai intai pe un amp stereo, cand va veni receiverul, vei f dezamagit de sunetul celui din urma.

Dar recunosc ca fost posesor, magnaturile incisive, merg f bine pe denon care e o idee mai moale si sunetul echilibrat. Best bang for the buck daca nu vrei sa mergi pe varianta SH.

#28
chicony

chicony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.01.2006

 hellrider, on Feb 19 2009, 23:40, said:

Daca le pui mai intai pe un amp stereo, cand va veni receiverul, vei f dezamagit de sunetul celui din urma.

Dar recunosc ca fost posesor, magnaturile incisive, merg f bine pe denon care e o idee mai moale si sunetul echilibrat. Best bang for the buck daca nu vrei sa mergi pe varianta SH.

am gasit am la 200ron sh Akai am u22 2* 35-50 w si ma gandeam sa il iau si cu un receiver mai slabut de ex sony str dg 520 (699 ron la mine in oras nou) pt HDMI si 5.1 iar muzica pe amp?ce zici parca aveai ceva de genu?

#29
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

 chicony, on Feb 20 2009, 14:16, said:

am gasit am la 200ron sh Akai am u22 2* 35-50 w si ma gandeam sa il iau si cu un receiver mai slabut de ex sony str dg 520 (699 ron la mine in oras nou) pt HDMI si 5.1 iar muzica pe amp?ce zici parca aveai ceva de genu?


Din punctul meu de vedere (pe care presimt ca o sa-l demonteze alti useri) e o idee f buna. Numai ca va trebui sa te asiguri ca Sony are iesiri preamplificate pe 6 canale. Pt ca daca are iesire preamplificata doar stereo, tot ce va fi 5.1 iti va da in amplif 5.1 downmix la stereo, astfel vei auzi pe fata toata coloana sonora, inclusiv ce se aude in spate. Ideea e sa scoti doar canalele front preamplificate din receiver sa le dai in amp.

Hmmm, cred ca acel sony nu are decat iesiri stereo preamplificate. trebuie aflat daca poate scoate doar canalele front pe ele (o setare in meniu ceva), daca nu....stii cam ce tb sa cauti.

#30
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,664
  • Înscris: 06.03.2005
Si la ce iti trebuie HDMI la receiverul ala Sony?
Evita Sony mergi pe Denonu ala cel mai simplu 1509 chiar daca inseamna un efort suplimentar.

#31
chicony

chicony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.01.2006

 hellrider, on Feb 20 2009, 15:31, said:

Din punctul meu de vedere (pe care presimt ca o sa-l demonteze alti useri) e o idee f buna. Numai ca va trebui sa te asiguri ca Sony are iesiri preamplificate pe 6 canale. Pt ca daca are iesire preamplificata doar stereo, tot ce va fi 5.1 iti va da in amplif 5.1 downmix la stereo, astfel vei auzi pe fata toata coloana sonora, inclusiv ce se aude in spate. Ideea e sa scoti doar canalele front preamplificate din receiver sa le dai in amp.

Hmmm, cred ca acel sony nu are decat iesiri stereo preamplificate. trebuie aflat daca poate scoate doar canalele front pe ele (o setare in meniu ceva), daca nu....stii cam ce tb sa cauti.

http://www.sonycente...-s-p1217.html... nu imi dau seama daca are tot ce trebe pt combinatia cu ampul stereo. zice ca are 5.1

#32
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Din pacate nu merge sa il combini.  Iar HDMI-ul este useless, nu face decat switching.
Daca chiar doresti sa folosesti si un amp stere va trebui sa cauti un receiver care sa aiba in specificatii o chestie de genul 6/multichanel  channels preamplified output.

Altfel va trebui sa muti boxele de la amp la receiver si invers...

#33
chicony

chicony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.01.2006
Ideea e ca sunt foarte multi bani care se cer investiti in receiver si nu sunt prea justificati 1400-1500 ron.dupa spusele unora hdmi-ul nu prea are efect la bani putini.Denon 1509 are HDMI 1.3 care se zice ca ajuta in oarecare masura, dar daca ar fi sail iau am pretentia sa cante in stereo pe cele 2 magnat 800 asa cum ar canta si amp-ul stereo.

Daca ar fi sa merg pe SH: ca si idee ar mai fii la indemana pe langa Akai am u22 si un am Bandridge bx 3003(un amp ce are iesire pe L+R + iesire de sub si de central  :huh: ) un amp Loewe sv 3460 (asta are ceva iesiri cu erau la pick-up-urile vechi cu niste mufe rotunde mari cu 2 gauri situate pe o linie, una mai mare si una mai mica - stiu ca m-am exprimat in cel mai aiurea mod dar nu sunt de specialitate si nu stiu cum le zice) si ar mai fi un Grundig v8400 (cu 4 iesiri ?!?! :huh: ) ... ce mai sunt niste ciudatenii si pot sa le iau oricare  la 200 ron buc.poate doar imi fac de lucru dar imi place sa imi bag nasul prin magazine de genul in care se mai aduc sh-uri...

#34
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Cred ca te complici, mai bine mergi acum pe un receiver bun, gen denon, yamaha si mai tarziu, cauti un amp stereo ceva varf de gama din anii 80...nu e bine sa te grabesti.

#35
chicony

chicony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.01.2006

 hellrider, on Feb 20 2009, 22:39, said:

Cred ca te complici, mai bine mergi acum pe un receiver bun, gen denon, yamaha si mai tarziu, cauti un amp stereo ceva varf de gama din anii 80...nu e bine sa te grabesti.

ai idee ce cabluri ar fi recomandate... daca tot ai(ai avut) magnat, sa zicem pt acel denon 1509.si daca tot nu ar conta HDMI-ul at ar mai intra in calcul Harman Kardon AVR 132, am auzit ca sunt ok(am si auzit unul in ralitate pe niste JBL E90- sau ceva de genu si era ok dupa urechea mea de nepriceput)

#36
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,664
  • Înscris: 06.03.2005
Vreau sa lamuresc treaba cu HDMI deoarece exista confuzii majore si dupa mult timp de la aparitia acestui tip de conexiune la receivere.
HDMI incluse pe receiverele pana in 2000 ron nu ajuta la absolut nimic, indiferent ce prostii citesti acolo cu 1.3, x-v color, 36 bit,etc.
Aceasta conexiune nu are legatura cu partea audio din receiver sunt doar 2 mufe de intrare si una de iesire adica poti conecta 2 surse si sa ai o singura iesire asta pentru cazul putin probabil ca ai numai o intrare HDMI la tv si nu ai cum conecta doua surse.
Receiverul nu preia si nu decodeaza sunet de pe HDMI si nici nu transforma semnalele video primite pe alte intrari in iesire digitala pe HDMI.
Ca asa fie mai simplu imagineazati ca partea cu HDMI este o cutie separata de receiver in care bagi doua aparate si ai o singura iesire comutabila un fel spliter cu comutare.Nu se face nici un fel de prelucrare pur si simplu se comuta.
Receiverele din gama medie in jur de 3000-4000 ron au si ceva procesari in sensul ca pot prelua/procesa/converti/upscala diverse surse catre iesire dar nici aceste nu fac mare smecherie procesarea este la nivelul mediu fara mari pretentii.
Modelele de top de peste 2000 euro in general au procesari video grozave si pot procesa orice semnal analogic sau digital si trimite apoi pe iesirea HDMI catre TV un semnal 1080p foarte bun.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate